Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    26-01-2018
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπερα σε ολους,

    Εχω μια απορία αν μπορει καποιος να με βοηθήσει! Θέλω να βάλω γραμμή τηλεφώνου σε ενα μαγαζί το οποίο σκοπεύω να ανοίξω το οποιο βρισκεται στο ημιυπόγειο μιας πολυκατοικιας! Να σημειώσω οτι ο συγκεκριμένος χωρος δεν εχει καν γραμμη μεσα (ουτε απο παλια) μιας και χρησιμοποιηθηκε μονο ως αποθηκη απο τον προηγουμενο κατοχο!
    Η πολυκατοικια μεσα στον κοινοχρηστο χωρο της σκάλας εχει 2 κουτάκια της cosmote και απο αυτα φαινονται να βγαινουν γραμμες προς τα διαμερισματα (και μονο)! Εγω τι πρεπει να κανω για να μου φερουν γραμμη μεχρι το καταστημα? Ο ηλεκτρολογος σημερα μου ειπε οτι πρεπει να κανω καποια αιτηση στην cosmote για να μου φερουν γραμμη μεχρι διπλα απο το καταστημα και απο εκει θα το συνδεσει αυτος με την γραμμη τηλεφωνου που θα κανει εσωτερικα του μαγαζιου!

    Ισχυει? Και αν ναι, που κανω την αιτηση?

    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Εγγραφή
    08-02-2005
    Περιοχή
    Ίλιον,Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.5MB True
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    SNR / Attn
    10(dB) / 33(dB)
    φυσικα, δεν το εμπιστευεσαι τον ηλεκτρολογο ?

    Αιτηση καενις ΟΤΕ/Vodafone/NOVA αναλογα ποιον θελεις

  3. #3
    Εγγραφή
    26-01-2018
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Τον εμπιστευομαι, δεν εχω λογο να μην το κανω απλα νομιζα οτι θα τραβηξει αυτος τις γραμμες απο το κουτι χωρις να τρεχω για αιτησεις κλπ!

    Οποτε ακομα και αν ειναι της cosmote το κουτι, μπορω να παω σε οποιον θελω να μου φέρει την γραμμη ανεξαρτητα με ποια εταιρεια θα κανω το συμβολαιο τελικα?

  4. #4
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.932
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Για να λες κουτάκια Cosmote, μάλλον για οπτικές ίνες είναι. Σε αυτή την περίπτωση κάνεις αίτηση για FTTH σε όποιον πάροχο θέλεις και σου φέρνει την οπτική μέχρι τον χώρο σου. Δεν θα χρειαστείς τον ηλεκτρολόγο (όχι ότι θα ήξερε να χειριστεί οπτικές ίνες).

  5. #5
    Εγγραφή
    26-01-2018
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Οποτε παίρνουν από το κουτι που εχει μεσα η πολυκατοικία και το φέρνουν μεχρι εξω απο τον χώρο μου και από εκει το παίρνει ο ηλεκτρολόγος με κανονική γραμμή και φτιάχνει θύρα μέσα στον χώρο?

    Αυτό το κάνει δωρεαν ο παροχος ή εχει εξτρα κοστος?

  6. #6
    Εγγραφή
    08-02-2005
    Περιοχή
    Ίλιον,Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.5MB True
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    SNR / Attn
    10(dB) / 33(dB)
    Καταρχην μιλας για οπτικη ινα ? η δεν σε νοιαζει ?

    αν μιλαμε για παραδοσιακο καλωδιο, VDSL κτλ, τοτε η αιτηση χρειαζεται ωστε να "φερουν" γραμμη εως τον κατανεμητη της πολυκατοικιας.
    κατοπιν η καλυτερα απο πριν, ο ηλεκτρολογος σου εχει φερει καλωδιο απο το "μαγαζι" εως τον κατανεμητη της πολυκατοικιας, ωσποτε το ενωνουν απο ΟΤΕ/voda/nova

    Γενικα να εισαι σε επικοινωνια με τον ηλεκτρολογο σου, αφου προφανως ξερει...

  7. #7
    Εγγραφή
    26-01-2018
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Απο οτι ειδα και μου ειπε και ο ηλεκτρολογος, η cosmote εχει φερει οπτικη ινα εως τον κατανεμητη μεσα στην πολυκατοικια! Απο εκει εχουν φυγει γραμμες για τα διαμερισματα (δεν ξερω αν ειναι οπτικες αυτες)! Για το μαγαζι το οποιο βρισκεται περιπου 4-5 μετρα σε αποσταση απο τον κατανεμητη δεν εχουν φερει γραμμη! Ο ηλεκτρολογος ειπε οτι ο ιδιος ο παροχος (μετα απο αιτηση) θα βγαλει γραμμη απο τον κατανεμητη, θα μου την φερει διπλα απο το μαγαζι και απο εκει και περα αναλαμβανει ο ηλεκτρολογος!
    Παντως δεν πολυ καιγομαι για οπτικες απο την στιγμη που βρισκομαι τοσο κοντα στο κουτι, δεν χρειαζομαι και τοσο μεγαλη ταχυτητα! Η απλη 50αρα μου φτανει!

  8. #8
    Εγγραφή
    08-02-2005
    Περιοχή
    Ίλιον,Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11.5MB True
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    SNR / Attn
    10(dB) / 33(dB)
    αν δεν καιγεσαι για οπτικη κανε αιτηση για vdsl

    οπτικη ινα περναει εξειδικευμενος "ηλεκτρολογος" απο το κουτι που βλεπεις μεχρι το σημειο στο μαγαζι που θα βαλεις το royter (πρωτη πριζα), σε γενικες γραμμες ειμαστε λιγοι που βαζουμε οπτικες, γιαυτο κυριως παιζει οτι στη φερνει ο υπεργολαβος του παροχου , μετα απο αιτηση φυσικαμ, και κοστος που στο λεει ο υπεργολαβος ΠΡΙΝ το κανει

  9. #9
    Εγγραφή
    26-01-2018
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καταλαβα! Και αυτο ξέρουμε περίπου το κόστος και κυρίως ποσο καιρο θέλει από την στιγμή της αίτησης?

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας