Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γειά σε όλους. Έχω το DN9245X6-10 της Cosmote, και θέλω να δοκιμάσω αν υπάρχει καλό σήμα της Vodafone στην περιοχή για να αλλάξω provider.
    Αυτό που θέλω είναι να τοποθετήσω την κάρτα SIM της Vodafone από το κινητό μου, στο ανωτέρω ρούτερ, έτσι ώστε να δω τι ταχύτητες μπορεί να πιάσω μέσω 4G της Vodafone στην περιοχή που μένω.
    Υπάρχει τρόπος παραμετροποίησης;
    Έκανα μια δοκιμή με ξεκλείδωτη την κάρτα (χωρίς password) αλλά δεν κατάφερα να συνδεθώ στο ασύρματο δίκτυο της Vodafone.
    Μπορεί να βοηθήσει κανείς;
    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papagayor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σε όλους. Έχω το DN9245X6-10 της Cosmote, και θέλω να δοκιμάσω αν υπάρχει καλό σήμα της Vodafone στην περιοχή για να αλλάξω provider.
    Αυτό που θέλω είναι να τοποθετήσω την κάρτα SIM της Vodafone από το κινητό μου, στο ανωτέρω ρούτερ, έτσι ώστε να δω τι ταχύτητες μπορεί να πιάσω μέσω 4G της Vodafone στην περιοχή που μένω.
    Υπάρχει τρόπος παραμετροποίησης;
    Έκανα μια δοκιμή με ξεκλείδωτη την κάρτα (χωρίς password) αλλά δεν κατάφερα να συνδεθώ στο ασύρματο δίκτυο της Vodafone.
    Μπορεί να βοηθήσει κανείς;
    Ευχαριστώ πολύ.
    ειναι το booster 2 το μοντεμ; βεβαιως και γινεται το εχω κανει .
    βγαζεις το pin της σημ της vodafone αλλαζεις το apn με το apn της vodafone και username βαζεις user και password pass και ξετικαρεις το boonding και δουλευει κανονικα . Εννοειται οτι θα αφαιρεσεις το καλωδιο του dsl αλλιως αμα το αφησεις επανω μονο σε διακοπη του dsl θα δουλευει το δικτυο κινητης .
    Και μπορεις να το πας και σε αλλο χωρο σκετο με οποιασδηποτε καρτα σημ.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτό το ρημάδι το APN δεν μπορούσα να βρώ με τίποτα, τελικά με βοήθησαν από την Vodafone και δούλεψε κανονικά.
    Αλλά σε παρακαλώ, τι εννοείς με την τελευταία φράση "μπορεις να το πας και σε αλλο χωρο σκετο με οποιασδηποτε καρτα σημ";
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papagayor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το ρημάδι το APN δεν μπορούσα να βρώ με τίποτα, τελικά με βοήθησαν από την Vodafone και δούλεψε κανονικά.
    Αλλά σε παρακαλώ, τι εννοείς με την τελευταία φράση "μπορεις να το πας και σε αλλο χωρο σκετο με οποιασδηποτε καρτα σημ";
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    επειδη εχεις βαλει καρτα σημ αλλου παροχου ειναι σαν κινητο τηλεφωνο αλλα σε μοντεμ οποτε μπορεις να το πας και σε αλλον χωρο εκτος του χωρου που του χωρου που υπαρχει η σταθερη γραμμη. Αμα παρεις το ρουτερ σου με την καρτα σημ του booster θα δουλεψει και σε αλλο χωρο αλλα θα δει το συστημα οτι δεν ειναι συνδεδεμενη η γραμμη του σταθερου επανω και θα κανει αποσυνδεσεις στο 4g.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μιας και ανοίξαμε κουβέντα, μήπως έχει δοκιμάσει εξωτερική κεραία σε κάποιο ρούτερ με SIM; Ψάχνομαι λιγάκι γιατί η Vodafone στην περιοχή μου δεν έχει και πολύ καλό σήμα, η δε κεραία είναι περίπου 1 χλμ μακρυά.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας