Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-19 από 19
  1. #16
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.271
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Σου απαντηθηκε ήδη στο δεύτερο ποστ ότι δεν θα χρεωθείς για τις μέρες που δεν ειχες υπηρεσια. Αυτο λεγεται εκπτωση στο πάγιο.

    Επιπλεον ο παροχος σου έδωσε μια sim με απεριοριστα data αν και δεν στο οφειλε. Δες τους ορους της υπηρεσιας που πουλάνε ΟΛΟΙ οι πάροχοι ανεξαιρέτως. (και αν θες και πανευρωπαικά)
    Εφοσον προκειται περι καλωδιακης βλαβης, τα περι ελαχιστης ταχυτητας ειναι άσχετα με το θεμα.

    Δεν ειναι κανονιστικό το προβλημά σου, ειναι τεχνικό. Μια αντικατασταση καλωδιου μπορει να απαιτει σκαψιμο, διαθέσιμο συνεργείο, μεχρι και αδειοδότηση από δήμο/περιφερεια αν πρεπει να γινει επέμβαση σε κρισιμους δρόμους.
    Εστω οτι η ΕΕΤΤ εβαζε ότι ολες οι βλαβες πρεπει να επισκευάζονται εντός 5 ημερών. Αλλιως πρόστιμο στον πάροχο. Μονο που αλλος ειναι ο παροχος του χαλκου, αλλος της καμπινας και αλλος της υπηρεσιας (δυνητικα). Τι θα καναμε? Δικαστηριο ποιος εφταιγε και καθυστερησε και να πληρωσει? Αυτο ομως δεν θα σου εφτιαχνε τη βλαβη γρηγοροτερα.

    Ο παροχος σου, επειδη αντιλαμβανεται το προβλημα, σου πρότεινε μια ρεαλιστική εναλλακτικη. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να σου δωσει σταθερη γραμμη οσο υπαρχει βλαβη οσο και αν θελει.

    Αν δλδ κοπει το ρευμα, ο πάροχος του ρευματος υποχρεούται να σου φερει γεννητρια, να την συνδεσει και να της βαλει και καυσιμα?
    Δεν υπερασπιζομαι κανενα παροχο, εχω πολλα ραμματα για τη γουνα τους, ομως στη συγκεκριμενη περιπτωση απλα δεν εχεις δικιο.

  2. #17
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.429
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos.Ch Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ζητήσω αποζημίωση ή επανόρθωση από τον πάροχο δεδομένου ότι ουσιαστικά δεν έχω καθόλου internet. Υπάρχει κάποια διαδικασία; Ή θα πρέπει να πληρώσω κανονικά αυτόν τον μήνα μετά από τόση ταλαιπωρία; Η μόνη μου λύση είναι να περιμένω να τελειώσει το συμβόλαιο και να μην ξαναμπλέξω μαζί τους ή μπορώ να πιέσω αλλιώς;

    Συνημμένο Αρχείο 254554
    Εγώ θα σου απαντήσω μόνο στην ερώτησή σου. Μιλάς με το εμπορικό τμήμα της ΝΟΒΑ και εξηγείς την κατάσταση. Εφόσον η βλάβη δεν είναι επισκευάσιμη εντός της ημέρας μπορείς να ζητήσεις μείωση παγίου για όσες μέρες κάνει η βλάβη να επισκευαστεί. Ενδέχεται να σου πουν να πληρώσεις αυτό τον μήνα κανονικά (πολύ πιθανό εώς και σίγουρο) και θα βγει το όποιο πιστωτικό τον επόμενο μήνα.

  3. #18
    Εγγραφή
    16-04-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα σου απαντήσω μόνο στην ερώτησή σου. Μιλάς με το εμπορικό τμήμα της ΝΟΒΑ και εξηγείς την κατάσταση. Εφόσον η βλάβη δεν είναι επισκευάσιμη εντός της ημέρας μπορείς να ζητήσεις μείωση παγίου για όσες μέρες κάνει η βλάβη να επισκευαστεί. Ενδέχεται να σου πουν να πληρώσεις αυτό τον μήνα κανονικά (πολύ πιθανό εώς και σίγουρο) και θα βγει το όποιο πιστωτικό τον επόμενο μήνα.
    Αυτή είναι μια άριστη απάντηση από κάποιον που δεν τον νοιάζει να υπερασπιστεί τον πάροχο. Ευχαριστώ φίλε

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου απαντηθηκε ήδη στο δεύτερο ποστ ότι δεν θα χρεωθείς για τις μέρες που δεν ειχες υπηρεσια. Αυτο λεγεται εκπτωση στο πάγιο.
    Όχι φίλε μου να τα λες σωστά. Με είπες υπερβολικό γιατί ζήτησα ακριβώς αυτό που προβλέπεται. Πάνω στην μανία σου να υπερασπιστείς τον πάροχο δεν κατάλαβες τι διάβασες. Η φαντάστηκες ότι αναφέρομαι σε τίποτα αποζημιώσεις. Ούτε εργοδότης σου να ήταν φίλε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιπλεον ο παροχος σου έδωσε μια sim με απεριοριστα data αν και δεν στο οφειλε. Δες τους ορους της υπηρεσιας που πουλάνε ΟΛΟΙ οι πάροχοι ανεξαιρέτως. (και αν θες και πανευρωπαικά)
    Εφοσον προκειται περι καλωδιακης βλαβης, τα περι ελαχιστης ταχυτητας ειναι άσχετα με το θεμα.

    Δεν ειναι κανονιστικό το προβλημά σου, ειναι τεχνικό. Μια αντικατασταση καλωδιου μπορει να απαιτει σκαψιμο, διαθέσιμο συνεργείο, μεχρι και αδειοδότηση από δήμο/περιφερεια αν πρεπει να γινει επέμβαση σε κρισιμους δρόμους.
    Εστω οτι η ΕΕΤΤ εβαζε ότι ολες οι βλαβες πρεπει να επισκευάζονται εντός 5 ημερών. Αλλιως πρόστιμο στον πάροχο. Μονο που αλλος ειναι ο παροχος του χαλκου, αλλος της καμπινας και αλλος της υπηρεσιας (δυνητικα). Τι θα καναμε? Δικαστηριο ποιος εφταιγε και καθυστερησε και να πληρωσει? Αυτο ομως δεν θα σου εφτιαχνε τη βλαβη γρηγοροτερα.
    Όσα μου γραφεις εδώ είναι εκτός θέματος και δεν με αφορούν. Πραγματικά δεν με ενδιαφέρουν.προβλημα του παρόχου. Όχι δικό μου. Είναι σαν να λεω εγώ ότι δεν μπορώ να πληρώσω τους λογαριασμούς μου και να αραδιάζω ένα σωρό προβλήματα της εργασίας μοτ και πως δεν με πλήρωσαν οι προμηθευτές και προέκυψαν έκτακτα έξοδα και 1002 ακόμα θέματα που δεν αγγίζουν τον πάροχο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο παροχος σου, επειδη αντιλαμβανεται το προβλημα, σου πρότεινε μια ρεαλιστική εναλλακτικη. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να σου δωσει σταθερη γραμμη οσο υπαρχει βλαβη οσο και αν θελει.
    Ο πάροχος μου επειδή και μπορεί και θέλει να μου δώσει σταθερή γραμμή μου έδωσε ρουτερ 4g.ευτυχως ο υπάλληλος του παρόχου ήταν από τους καλούς γιατί αν είχα κανένα όπως εσύ ακόμα θα μου έλεγαν ότι δεν γίνεται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δλδ κοπει το ρευμα, ο πάροχος του ρευματος υποχρεούται να σου φερει γεννητρια, να την συνδεσει και να της βαλει και καυσιμα?
    Δεν υπερασπιζομαι κανενα παροχο, εχω πολλα ραμματα για τη γουνα τους, ομως στη συγκεκριμενη περιπτωση απλα δεν εχεις δικιο.
    Αν δεν είχα ρεύμα για 10 μέρες και υπήρχε τρόπος ο πάροχος ρεύματος να μου παρέχει ρεύμα με μια συσκευή αμελητέας Αξίας που διαθέτει και μπορεί να μου δανείσει για όσο διαρκεί η βλάβη προφανώς θα το απαιτούσα. Γιατί δεν ζήτησα καμία γεννήτρια. Ένα υβριδικό ρουτερ ζήτησα να κάνω τη δουλειά μου που με έχουν για 10 μέρες χωρίς internet και να το επιστρέψω μόλις αποκαταστήσουν την βλάβη.

    Η διαφωνία μου μαζί σου δεν έχει να κάνει με το τι ισχύει. Έχει να κάνει κε το γεγονός ότι υπερασπίζεσαι αυτό που ισχύει ως κάτι φυσιολογικό και δίκαιο. Και σαν επιχείρημα σου χρησιμοποιείς το γεγονός ότι αυτό ισχύει. Ούτε στο πιο υγρό όνειρο μεγαλοστελέχους παρόχου δε θα υπήρχαν πελάτες με τέτοια λογική.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikos.Ch : 13-03-24 στις 00:31.

  4. #19
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.455
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Εδω δεν δινουν υβριδικο router σε καταστηματα που οταν πεφτει το internet δεν παιζουν ταμειακη και POS...
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας