Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Intel
    Ο πιο πρόσφατος Core i9-14900KS της Intel έγινε γρήγορα ένας από τους καλύτερους επεξεργαστές για τους λάτρεις του είδους. Το τσιπ της ειδικής έκδοσης 14ης γενιάς Raptor Lake Refresh είναι επίσης διασκεδαστικό στο overclocking, καθώς μια επίλεκτη ομάδα overclockers της Asus το έχει ξεπεράσει στα 9.117 MHz σε έναν πυρήνα απόδοσης και έχει σπάσει διάφορα παγκόσμια ρεκόρ.

    Ο Core i9-14900KS διαθέτει ήδη ένα εντυπωσιακό ρολόι ενίσχυσης 6,2 GHz, το υψηλότερο όλων των καταναλωτικών επεξεργαστών. Ωστόσο, αυτό που είναι ακόμη πιο εξαιρετικό είναι ότι μια ομάδα ταλαντούχων ατόμων, μεταξύ των οποίων ο Σουηδός overclocker Elmor, ο SkatterBencher και ο Shamino, κατάφεραν να υπερφορτώσουν το 24πύρηνο chip στα 9.117 MHz σε έναν μόνο πυρήνα P. Φυσικά, αυτό το κατόρθωμα είναι καθαρό μάρκετινγκ, αφού ένας επεξεργαστής δεν μπορεί να εκτελέσει αυτές τις ταχύτητες σε ένα πραγματικό σενάριο. Ωστόσο, στον κόσμο του overclocking, ο Core i9-14900KS πρέπει απλώς να είναι αρκετά σταθερός για να ολοκληρώσει τα benchmarks.

    Για να φτάσει στα 9.117 MHz, η ομάδα overclocking χρειάστηκε να ανεβάσει την τάση του Core i9-14900KS στα 1,85V και να ψύξει το chip με υγρό ήλιο στους -231 βαθμούς Κελσίου για να αποτρέψει το chip από το να πεθάνει. Ως μια προσπάθεια που χρηματοδοτείται από την Asus-, η ομάδα χρησιμοποίησε το ROG Maximus Z790 Apex Encore της εταιρείας, μια αναβαθμισμένη έκδοση του προηγούμενου ROG Maximus Z790 Apex.

    Η ομάδα σημείωσε τέσσερα νέα παγκόσμια ρεκόρ. Με 9.117 MHz, ο Core i9-14900KS είναι ο ταχύτερος επεξεργαστής, ξεπερνώντας τον προηγούμενο Core i9-14900KF, ο οποίος έφτασε τα 9.043,92 MHz. Εν τω μεταξύ, ο νοτιοκορεάτης overclocker safedisk σημείωσε νέα παγκόσμια ρεκόρ για τα benchmarks PiFast, SuperPI 1M και PYPrime 32B.

    Άλλοι προμηθευτές μητρικών πλακετών έχουν επίσης τους προτιμώμενους ακραίους overclockers τους που εργάζονται σε overclocking Core i9-14900KS. Πιθανότατα θα δούμε περισσότερα παγκόσμια ρεκόρ σε λίγες ώρες και η κατάταξη πιθανότατα θα αλλάξει. Αλλά στο μεταξύ, ο Core i9-14900KS της Elmor κατέχει την υψηλότερη συχνότητα για επεξεργαστή.

    Η Intel έχει ορίσει τιμή MSRP 689 δολάρια για τον Core i9-14900KS, ο οποίος είναι, θεωρητικά, 15% ακριβότερος από τον κανονικό Core i9-14900K (τιμή MSRP 599 δολάρια). Ωστόσο, ο τελευταίος πωλείται συχνά για σχεδόν 550 δολάρια, ανεβάζοντας το premium στο 25%. Ωστόσο, η τιμολόγηση του Core i9-14900KS διαφέρει από τον ένα λιανοπωλητή στον άλλο. Το Newegg, για παράδειγμα, πουλάει τον Core i9-14900KS προς 729,99 δολάρια, ενώ η B&H Photo Video διαθέτει το chip για προπαραγγελία στα 699,99 δολάρια, λίγο πάνω από την τιμή MSRP της Intel.

    Ο Core i9-14900KS δεν θα έχει νόημα για τους περισσότερους καταναλωτές. Ο επεξεργαστής είναι οριακά ταχύτερος από τον Core i9-14900K, αναγκάζοντάς σας να πληρώσετε 25 δολάρια περισσότερα για τις ελάχιστες βελτιώσεις της ταχύτητας ρολογιού boost. Ο Ryzen 7 7800X3D της AMD παρέχει πολύ μεγαλύτερη αξία για τους gamers από τον Core i9-14900KS, ενώ ο Ryzen 9 7950X, ο οποίος είναι φθηνότερος, είναι ανώτερος από άποψη παραγωγικότητας.



    πηγή via DeepL

  2. #2
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    φτιαξτε λίγο τη μετάφραση...
    "... στη γαλέρα της ζωής μου τράβηξα άγριο κουπί." - Θ.Β.
    ----
    Είναι να απορείς πώς ο λαός που γνώρισε καλύτερα από τον καθένα την θηριωδία του ισχυρού, ώντας στην θέση αυτού πράττει τα ίδια!!!
    It's a marvel to me that the people who have an intimate knowledge of the brutality brought by the mighty, being in their place act the same!!!

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από frap Εμφάνιση μηνυμάτων
    φτιαξτε λίγο τη μετάφραση...
    Έχει πολλές τεχνικές ορολογίες.
    Εξ άλλου και ένας λόγος που βάζουμε την πηγή στο τέλος είναι και αυτός.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.669
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Υγρό ήλιο; Τιμούλα;

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υγρό ήλιο; Τιμούλα;
    Επιδοτούμενο είναι.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Δεν μας έδειξαν πώς ακούγεται η φωνή τους με την εισπνοή του ηλίου.

    Μου κάνει θετική εντύπωση που χρησιμοποιούν δημοφιλείς ενθουσιώδεις του χώρου για τη διαφήμιση.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  7. #7
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.080
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υποστηρίζεται η CPU και η μητρική σε windows 7; Τι παίχτηκε; Δεν μπούταρε στα 11ρια; Κράσαρε το λειτουργικό; .

  8. #8
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από newbye Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποστηρίζεται η CPU και η μητρική σε windows 7; Τι παίχτηκε; Δεν μπούταρε στα 11ρια; Κράσαρε το λειτουργικό; .
    custom bios.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εγώ αυτά τα λέω π@π@ριές καμαρωτές... Overclocking στο χωριό μου λέγεται όταν ανεβάζεις ταχύτητες και μετά μπορείς για λίγο έστω να τρέξεις Prime ή PI κλπ... τι είναι αυτό τώρα ? ποιος το σκέφτηκε?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #10
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ αυτά τα λέω π@π@ριές καμαρωτές... Overclocking στο χωριό μου λέγεται όταν ανεβάζεις ταχύτητες και μετά μπορείς για λίγο έστω να τρέξεις Prime ή PI κλπ... τι είναι αυτό τώρα ? ποιος το σκέφτηκε?
    Αυτό είναι απλά διαφήμιση για το που μπορεί να φτάσει ο επεξεργαστής, διαφήμιση της μητρικής και της ομάδας που το υλοποίησε.

    Φυσικά, αυτό το κατόρθωμα είναι καθαρό μάρκετινγκ, αφού ένας επεξεργαστής δεν μπορεί να εκτελέσει αυτές τις ταχύτητες σε ένα πραγματικό σενάριο. Ωστόσο, στον κόσμο του overclocking, ο Core i9-14900KS πρέπει απλώς να είναι αρκετά σταθερός για να ολοκληρώσει τα benchmarks.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #11
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι απλά διαφήμιση για το που μπορεί να φτάσει ο επεξεργαστής, διαφήμιση της μητρικής και της ομάδας που το υλοποίησε.
    Ναι οκ και το Lada μου όταν ήμουν μικρός αν το έριχνα από γκρεμό έπιανε μέχρι 320χλμ.... αυτό τι σημαίνει?

    Παλιά ασχολούμουν με τα overclocking αλλά υπήρχε σοβαρότητα παγκόσμια και κανείς δεν έφτανε να clockaρει έτσι και να το διαφημίζει κιόλας γιατί θα γινόταν ρεζίλι.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #12
    Εγγραφή
    22-01-2014
    Περιοχή
    ΘεΣσΑλΟνΙκΙ
    Μηνύματα
    1.080
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    HA35-11 (LTE/ISDN)
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 26.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ αυτά τα λέω π@π@ριές καμαρωτές... Overclocking στο χωριό μου λέγεται όταν ανεβάζεις ταχύτητες και μετά μπορείς για λίγο έστω να τρέξεις Prime ή PI κλπ... τι είναι αυτό τώρα ? ποιος το σκέφτηκε?
    Ο ορισμός της σκαμιάς είναι. Ακόμα και τα Windows 7 φαίνονται πόσο κουτσουρεμένα είναι (Pentium 3 ready ). Άντε την επόμενη φορά σε windows 95 και Dos!

  13. #13
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι οκ και το Lada μου όταν ήμουν μικρός αν το έριχνα από γκρεμό έπιανε μέχρι 320χλμ.... αυτό τι σημαίνει?
    Ότι σημαίνει ότι πάτησες στο φεγγάρι ή ότι έστειλες όχημα στον Άρη.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #14
    Εγγραφή
    01-11-2022
    Μηνύματα
    379
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μας έδειξαν πώς ακούγεται η φωνή τους με την εισπνοή του ηλίου.

    Μου κάνει θετική εντύπωση που χρησιμοποιούν δημοφιλείς ενθουσιώδεις του χώρου για τη διαφήμιση.
    Εδώ και δεκαετίες γίνεται αυτό. Οι περισσότεροι γνωστοί overclockers είναι sponsored απο κάποια εταιρία (συνήθως board ή cpu).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ αυτά τα λέω π@π@ριές καμαρωτές... Overclocking στο χωριό μου λέγεται όταν ανεβάζεις ταχύτητες και μετά μπορείς για λίγο έστω να τρέξεις Prime ή PI κλπ... τι είναι αυτό τώρα ? ποιος το σκέφτηκε?
    Για το χωριό σου δεν ξέρω. Στον υπόλοιπο κόσμο υπάρχουν κανόνες και διάφορα ρεκόρ ανάλογα με την κατηγορία. π.χ. post, prime κλπ

  15. #15
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.182
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Pixel 57 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το χωριό σου δεν ξέρω. Στον υπόλοιπο κόσμο υπάρχουν κανόνες και διάφορα ρεκόρ ανάλογα με την κατηγορία. π.χ. post, prime κλπ
    Ναι το καταλαβαίνω, απλά είναι ένα παντελώς άχρηστο τεστ. Προσπαθώ να βρω ιστορικά πότε και ποιος ξεκίνησε αυτή τη μπάμια του να clockάρει κάποιος κάτι και απλά να εμφανιστεί στην οθόνη ένα νούμερα Ghz .. να ανατιναχτεί μετά το σύστημα και να πανηγυρίζουν τα ούφο όλα μαζί... δεν το βρίσκω.. μέχρι το 2010 που ασχολιόμουν δεν υπήρχε αυτή η ηλιθιότητα.

    Επαναλαμβάνω πάντως .. οποιοδήποτε Overclock ΔΕΝ αντέχει το σύστημα να μπορεί να λειτουργήσει είναι πανηλίθιο , τέλος.

    Να πάω να βάλω και εγώ καύσιμο από τα τηλεκατευθυνόμενα στην Corolla (nitro 30%+αλκοόλη) .. να πιάσω 300 .. μετά να καεί το μοτέρ εννοείται και να πω ΖΗΤΩΩΩΩΩΩΩ έσπασα το ρεκόρ σε ατμοσφαιρικό 1zz... δεν πάμε καλά.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας