Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-24 από 24
  1. #16
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το καταλαβαίνω, απλά είναι ένα παντελώς άχρηστο τεστ. Προσπαθώ να βρω ιστορικά πότε και ποιος ξεκίνησε αυτή τη μπάμια του να clockάρει κάποιος κάτι και απλά να εμφανιστεί στην οθόνη ένα νούμερα Ghz .. να ανατιναχτεί μετά το σύστημα και να πανηγυρίζουν τα ούφο όλα μαζί... δεν το βρίσκω.. μέχρι το 2010 που ασχολιόμουν δεν υπήρχε αυτή η ηλιθιότητα.

    Επαναλαμβάνω πάντως .. οποιοδήποτε Overclock ΔΕΝ αντέχει το σύστημα να μπορεί να λειτουργήσει είναι πανηλίθιο , τέλος.

    Να πάω να βάλω και εγώ καύσιμο από τα τηλεκατευθυνόμενα στην Corolla (nitro 30%+αλκοόλη) .. να πιάσω 300 .. μετά να καεί το μοτέρ εννοείται και να πω ΖΗΤΩΩΩΩΩΩΩ έσπασα το ρεκόρ σε ατμοσφαιρικό 1zz... δεν πάμε καλά.
    Το ίδιο ηλίθιο είναι να φτιάξεις 100 μέτρα λαγάνα για να μπεις στο βιβλίο Γκίνες. Αλλά ο κόσμος το κάνει, υπερβαίνεις κάποιο στόχο, στην ανθρώπινη φύση είναι.

  2. #17
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το καταλαβαίνω, απλά είναι ένα παντελώς άχρηστο τεστ. Προσπαθώ να βρω ιστορικά πότε και ποιος ξεκίνησε αυτή τη μπάμια του να clockάρει κάποιος κάτι και απλά να εμφανιστεί στην οθόνη ένα νούμερα Ghz .. να ανατιναχτεί μετά το σύστημα και να πανηγυρίζουν τα ούφο όλα μαζί... δεν το βρίσκω.. μέχρι το 2010 που ασχολιόμουν δεν υπήρχε αυτή η ηλιθιότητα.

    Επαναλαμβάνω πάντως .. οποιοδήποτε Overclock ΔΕΝ αντέχει το σύστημα να μπορεί να λειτουργήσει είναι πανηλίθιο , τέλος.

    Να πάω να βάλω και εγώ καύσιμο από τα τηλεκατευθυνόμενα στην Corolla (nitro 30%+αλκοόλη) .. να πιάσω 300 .. μετά να καεί το μοτέρ εννοείται και να πω ΖΗΤΩΩΩΩΩΩΩ έσπασα το ρεκόρ σε ατμοσφαιρικό 1zz... δεν πάμε καλά.
    Ναι real life δεν θα εκτελέσει κάτι αλλά…

    Σε παρακαλώ μην τα γραφείς αυτά… !

    1ον προσβάλεις άτομα τα οποία έχουν συμβάλει στην εξέλιξη του overlocking και πολλές σημερινές motherboard όπως είναι η Apex είναι από οδηγίες τι ήθελαν να κάνει ένα motherboard (στην προκειμένη ASUS) , GIGABYTE , MSI , EVGA έχουν δικούς τους testers

    2ον δεν είναι τυχαίοι στον χώρο, δεν πήραμε λίγο LN2 και βγάλαμε ρεκόρ… ποσό μάλλον Liquid Helium
    Πολλοί από αυτούς έχουν σπουδάσει και φτιάξει μαζί διαφορά ηλεκτρονικά αξεσουάρ για αυτά τα ρεκόρ

    3ον πολλά χρόνια στο Νο1 του κόσμου ήταν ο Σταύρος (aka Firekiller_GR , OGS στο σήμερα) Έλληνας που έβαλε τα γυαλιά σε πολλούς Guru που είχαν την Intel και AMD από πίσω (με άλλους μισθούς, και αλλά κολλητιλικια… κάποιοι περνάνε 200 CPU τζάμπα για τεστ και μόνο)

    Ποτέ ξεκίνησε… δεν θυμάμαι ακριβώς… θυμάμαι πάντως ότι έναν Pentium 75 έβαλα λάθος τα jumper και πήγε 90 (ήταν καμία 100.000 δρχ ποιο ακριβός) και στα 120 ήθελε τάση και για πάγωμα του βάζαμε πάστα από τα τρανζίστορ 2Ν3055 και ψυχτρες από τροφοδοτικά κομμένες (1999)
    Και την επόμενη χρόνια το RAM έγραφε τα και καλά μυστικά… του Overclocking… πως να κερδίσετε χρήματα κτλ κτλ

    Μέχρι το 2010 δεν ξέρω που δεν υπηρχε Overclocking στην Ελλάδα , σίγουρα τα είχε παρατήσει ο hipro5 (και αυτός ούφο σαν τον Firekiller_GR, αλλά κολλητάρια με τον Vincent aka K|NGP|N βγάλανε σειρά η EVGA προς τιμήν του)

    οπότε μην γραφείς για Overclocking και πόσα ούφο υπάρχουν, και ειδικά για κινητήρες εσωτερικής καύσης.

    Κανείς το ίδιο που κάνω εγώ στον denisun και netblues… να τους ρωτάω μαλακιες περί δικτύων… να μην καταλαβαίνω και ξανά από την αρχή

    Φιλικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ancogsxr : 17-03-24 στις 10:54.

  3. #18
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι οκ και το Lada μου όταν ήμουν μικρός αν το έριχνα από γκρεμό έπιανε μέχρι 320χλμ.... αυτό τι σημαίνει?

    Παλιά ασχολούμουν με τα overclocking αλλά υπήρχε σοβαρότητα παγκόσμια και κανείς δεν έφτανε να clockaρει έτσι και να το διαφημίζει κιόλας γιατί θα γινόταν ρεζίλι.
    intel ειναι

  4. #19
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Συμφωνώ ότι υπάρχει από πίσω μεγάλη προσπάθεια και γνώση. Δεν μπορεί κάποιος να αμφισβητήσει την αξία των συμμετεχόντων.

    Όμως σε έναν σύστημα υπολογιστή, έχει σημασία να βρεθεί μία κατάσταση παρατεταμένης θερμικής ισορροπίας και σταθερότητας, ώστε να είναι χρήσιμο για εφαρμογές σε επίπεδο επιχείρησης ή ατόμου.

    Από τη μία μεριά, τα μέγιστα νούμερα είναι ένδειξη δυνατοτήτων του υλικού και η όλη προσπάθεια βοηθάει στην εξέλιξη της τεχνολογίας, αλλά η ανακοίνωσή τους είναι περισσότερο διαφημιστική προσπάθεια.

    Για εμένα, θα ήταν περισσότερο ενδεικτική μία δοκιμή μακράς διαρκείας, σε χαμηλότερη συχνότητα και με συστήματα ψύξης που είναι προσβάσιμα στο ευρύ κοινό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 17-03-24 στις 11:12.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  5. #20
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο ηλίθιο είναι να φτιάξεις 100 μέτρα λαγάνα για να μπεις στο βιβλίο Γκίνες. Αλλά ο κόσμος το κάνει, υπερβαίνεις κάποιο στόχο, στην ανθρώπινη φύση είναι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι real life δεν θα εκτελέσει κάτι αλλά…

    Σε παρακαλώ μην τα γραφείς αυτά… !

    1ον προσβάλεις άτομα τα οποία έχουν συμβάλει στην εξέλιξη του overlocking και πολλές σημερινές motherboard όπως είναι η Apex είναι από οδηγίες τι ήθελαν να κάνει ένα motherboard (στην προκειμένη ASUS) , GIGABYTE , MSI , EVGA έχουν δικούς τους testers

    2ον δεν είναι τυχαίοι στον χώρο, δεν πήραμε λίγο LN2 και βγάλαμε ρεκόρ… ποσό μάλλον Liquid Helium
    Πολλοί από αυτούς έχουν σπουδάσει και φτιάξει μαζί διαφορά ηλεκτρονικά αξεσουάρ για αυτά τα ρεκόρ

    3ον πολλά χρόνια στο Νο1 του κόσμου ήταν ο Σταύρος (aka Firekiller_GR , OGS στο σήμερα) Έλληνας που έβαλε τα γυαλιά σε πολλούς Guru που είχαν την Intel και AMD από πίσω (με άλλους μισθούς, και αλλά κολλητιλικια… κάποιοι περνάνε 200 CPU τζάμπα για τεστ και μόνο)

    Ποτέ ξεκίνησε… δεν θυμάμαι ακριβώς… θυμάμαι πάντως ότι έναν Pentium 75 έβαλα λάθος τα jumper και πήγε 90 (ήταν καμία 100.000 δρχ ποιο ακριβός) και στα 120 ήθελε τάση και για πάγωμα του βάζαμε πάστα από τα τρανζίστορ 2Ν3055 και ψυχτρες από τροφοδοτικά κομμένες (1999)
    Και την επόμενη χρόνια το RAM έγραφε τα και καλά μυστικά… του Overclocking… πως να κερδίσετε χρήματα κτλ κτλ

    Μέχρι το 2010 δεν ξέρω που δεν υπηρχε Overclocking στην Ελλάδα , σίγουρα τα είχε παρατήσει ο hipro5 (και αυτός ούφο σαν τον Firekiller_GR, αλλά κολλητάρια με τον Vincent aka K|NGP|N βγάλανε σειρά η EVGA προς τιμήν του)

    οπότε μην γραφείς για Overclocking και πόσα ούφο υπάρχουν, και ειδικά για κινητήρες εσωτερικής καύσης.

    Κανείς το ίδιο που κάνω εγώ στον denisun και netblues… να τους ρωτάω μαλακιες περί δικτύων… να μην καταλαβαίνω και ξανά από την αρχή

    Φιλικά.
    Παιδιά ήμουν overclocker και έχω πάρει μέρος και σε event στην Ελλάδα που διοργάνωνε και το Πλαίσιο και κάποιοι μεγάλοι που έρχονταν Ελλάδα. Εγώ πήγαινα σε αποθήκη στον Ασπρόπυργο και έπαιρνα το LN2 και έχω φτιάξει ουκ ολίγες βάσεις σε τορνους/ρουτερ για overclock.
    Δεν αμφισβητώ το overclocking με τίποτα και έχω πληρώσει πολλά για αυτό το πράγμα αλλά αυτό του απλά να πιάσω κάποια GHz δεν το είχα ξαναδεί από τότε που τα παράτησα από το 2009-2010 και μετά για αυτό ρώτησα πότε ξεκίνησε αυτό το πανηγύρι με τα κούφια ρεκόρ για το ρεκόρ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #21
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.039
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά ήμουν overclocker και έχω πάρει μέρος και σε event στην Ελλάδα που διοργάνωνε και το Πλαίσιο και κάποιοι μεγάλοι που έρχονταν Ελλάδα. Εγώ πήγαινα σε αποθήκη στον Ασπρόπυργο και έπαιρνα το LN2 και έχω φτιάξει ουκ ολίγες βάσεις σε τορνους/ρουτερ για overclock.


    Θα ήταν ενδιαφέρον να μοιραστείς μαζί μας, κάποια στιγμή, ιστορίες που έχεις ξεχωρίσει από την εμπειρία σου.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  7. #22
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά ήμουν overclocker και έχω πάρει μέρος και σε event στην Ελλάδα που διοργάνωνε και το Πλαίσιο και κάποιοι μεγάλοι που έρχονταν Ελλάδα. Εγώ πήγαινα σε αποθήκη στον Ασπρόπυργο και έπαιρνα το LN2 και έχω φτιάξει ουκ ολίγες βάσεις σε τορνους/ρουτερ για overclock.
    Δεν αμφισβητώ το overclocking με τίποτα και έχω πληρώσει πολλά για αυτό το πράγμα αλλά αυτό του απλά να πιάσω κάποια GHz δεν το είχα ξαναδεί από τότε που τα παράτησα από το 2009-2010 και μετά για αυτό ρώτησα πότε ξεκίνησε αυτό το πανηγύρι με τα κούφια ρεκόρ για το ρεκόρ.
    ε άμα ήσουν στο event του ΠΛΑΙΣΙΟΥ που είχε πολλούς από τους τότε γνωστούς…
    Ξέρεις ποσό πολύ bet and try διαδικασία είναι να βγει ένα score, αφού έχεις παίξει με LN2.

    Δεν σταμάτησε ποτέ να γίνεται, απλά μετά ήταν ακριβό σπορ για λίγους (ξέρεις κόψανε τις χρηματοδοτήσεις οι τράπεζες, και δεν είχαν επιλογή πολλοί να φτιάχνουν pc κάθε λιγο… ποσό μάλλον να binάρουνε επεξεργαστές, μητρικές (εκεί να δεις…) , μνήμες κτλ κτλ)

    Για το LN2 δεν θα σχολιάσω καν για την μαύρη αγορά και τα deal τύπου… βράδυ τάδε ώρα… στο γεμίζω μέχρι εκεί που κρίνω εγώ και με πληρώνεται μαύρο αφορολόγητο χρήμα…

    Για τον Elmor και αυτά που πουλάει για Overclocking, το ότι του έδωσε 1 επεξεργαστή η Intel δεν λέει κάτι… για την Intel απλά marketing.

    Κάποτε ήταν ένας FX στην κορυφή του κόσμου.

    Τέτοιοι επεξεργαστές σαν τον 14900KS αν δεν παίζεις στο HWBOT δεν αξίζουν καν… να ασχοληθεί κάποιος.

  8. #23
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε άμα ήσουν στο event του ΠΛΑΙΣΙΟΥ που είχε πολλούς από τους τότε γνωστούς…
    Ξέρεις ποσό πολύ bet and try διαδικασία είναι να βγει ένα score, αφού έχεις παίξει με LN2.

    Δεν σταμάτησε ποτέ να γίνεται, απλά μετά ήταν ακριβό σπορ για λίγους (ξέρεις κόψανε τις χρηματοδοτήσεις οι τράπεζες, και δεν είχαν επιλογή πολλοί να φτιάχνουν pc κάθε λιγο… ποσό μάλλον να binάρουνε επεξεργαστές, μητρικές (εκεί να δεις…) , μνήμες κτλ κτλ)

    Για το LN2 δεν θα σχολιάσω καν για την μαύρη αγορά και τα deal τύπου… βράδυ τάδε ώρα… στο γεμίζω μέχρι εκεί που κρίνω εγώ και με πληρώνεται μαύρο αφορολόγητο χρήμα…

    Για τον Elmor και αυτά που πουλάει για Overclocking, το ότι του έδωσε 1 επεξεργαστή η Intel δεν λέει κάτι… για την Intel απλά marketing.

    Κάποτε ήταν ένας FX στην κορυφή του κόσμου.

    Τέτοιοι επεξεργαστές σαν τον 14900KS αν δεν παίζεις στο HWBOT δεν αξίζουν καν… να ασχοληθεί κάποιος.
    Ναι εχεις δίκιο σε ολα απλά η ένσταση μου ηταν αυτη που είπα από την αρχή, πως ηταν ηθικό το ζήτημα να μπορεί το σύστημα να είναι λειτουργικό και οχι να χάνεις και το ποντίκι lol.
    Anyway παλιά ήταν έτσι οπότε έχουν αλλάξει τα πράγματα αλλά σκέφτομαι πως τελευταία cpu που πάλευα ήταν ο Q6600 που τον έφτανα 4050 με αέρα, 4400 με υδροψυξη και 5+ με LN2 αλλά θα τον πήγαινα πολύ ποιο ψηλα αν ο στόχος ηταν απλα να αναψει...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #24
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά ήμουν overclocker και έχω πάρει μέρος και σε event στην Ελλάδα που διοργάνωνε και το Πλαίσιο και κάποιοι μεγάλοι που έρχονταν Ελλάδα. Εγώ πήγαινα σε αποθήκη στον Ασπρόπυργο και έπαιρνα το LN2 και έχω φτιάξει ουκ ολίγες βάσεις σε τορνους/ρουτερ για overclock.
    Δεν αμφισβητώ το overclocking με τίποτα και έχω πληρώσει πολλά για αυτό το πράγμα αλλά αυτό του απλά να πιάσω κάποια GHz δεν το είχα ξαναδεί από τότε που τα παράτησα από το 2009-2010 και μετά για αυτό ρώτησα πότε ξεκίνησε αυτό το πανηγύρι με τα κούφια ρεκόρ για το ρεκόρ.
    δεν νομιζω οτι ειναι τοσο παλιο αυτο το τρεντ

    τουλαχιστον 5 χρονια πισω εβλεπες πως τα oc επρεπε τουλαχιστον να τρεξουν ενα cinebench για να ειναι valid αλλιως δεν εχει νοημα

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας