Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Έχετε κόψει τις σταθερές σας συνδέσεις και χρησιμοποιείτε πλέον έξτρα sim;

Ψήφισαν
77. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Ναι

    30 38,96%
  • Όχι

    47 61,04%
Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 51
  1. #16
    Εγγραφή
    11-05-2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    Asus
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  91.jpg 
Εμφανίσεις:  174 
Μέγεθος:  9,8 KB 
ID: 254811. Και μετά γκρινιάζετε για συμμετρικές και αηδιες..εδώ το upload το σβηνει για πλάκα το download.

  2. #17
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    193
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΡΙΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    (dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είχα 100αρα Vodafone στο σπίτι (έβγαζε κάπου στα 65-70).Το 20 την αναβάθμισα σε 200αρα μόνο και μόνο λόγω upload λόγω αποστολής μεγάλων αρχείων καθημερινά στη δουλειά και πήγαιναν οι αποσυνδέσεις στεφάνι...Vodafone & OTE φυσικά πέταγαν χαρταετό.Εδώ και 2 χρόνια σώθηκα με το Unlimited της Cosmote (πιάνω περίπου 500-650down και 50-70up) και τη σταθερή την υποβάθμισα στα 50 ίσα για το σταθερό τηλέφωνο και για τους γονείς.

  3. #18
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Είχα δυνατότητα για οπτική 1Gbps μέχρι εξώ από το σπίτι είναι ακόμη. Έδινα 28 ευρώ για 50Mbps και από 10-15 ευρώ καρτοκινητό + 10-15 ευρώ καρτοκινητό η σύζυγος. Δλδ δίναμε 50 ευρώ αβίαστα.
    Μου ζητούσαν 60-70 ευρώ για την οπτική μόνο.
    Έδωσα 35 ευρώ για Unlimited στο κινητό, έκανα και της συζύγου Unlimited με 21 ευρώ + extra SIM.
    Με 57 ευρώ έχω Unlimited όλα σε 2 κινητά + 1Gbps στο σπίτι που παίζει από 800-1300 εδώ και 2 χρόνια.
    Φυσικά και κόπηκε το VDSL και δεν μπήκε ΟΥΤΕ Θα μπει οπτική.
    Σε νέο σπίτι που ετοιμάζω με ρώτησε ο ηλεκτρολόγος και του λέω ΒΑΛΕ μια αναμονή για οπτική ΜΠΑΣ και αποφασίσουν να δίνουν νορμάλ τιμές.
    Θα βάλω το router της TPLink που και στο νέο σπίτι πιάνει 800-1000 και δεν θα ασχοληθώ προς το παρόν.
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  4. #19
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από henaros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα vdsl με 28€ και gigamax με 18€.
    Αναβάθμισα το κινητο σε unlimited+1 extra sim με 35 € ,αγόρασα 1 μτχ zte mc801 με 180€ και έκοψα την σταθερή.
    Η αλήθεια είναι οτι δεν χρειαζόμουν την σταθερή γραμμη,δεν είχα καν συσκευή τηλεφώνου.
    Απο 40/5 με πολλες αποσυνδέσεις πηγα σε 400/100 stable και ησύχασα.
    Άρα ο πάροχος κερδισμένος βγήκε από αυτή την αλλαγή παγίου....
    Από την άλλη οι κεραίες μπορούν να αντέξουν αυτό το βάρος;
    Και τέλος, έχω πραγματικά απορία αν κοπούν οι έξτρα, τι θα γίνουν οι πανάκριβοι 5g εξοπλισμοί που πήρατε... Θα κάνετε ειδικά για αυτούς συμβόλαιο unlimited που θα μένει εγκλωβισμένο στον εξοπλισμό αυτό; Η θα κουβαλάτε παντού τον εξοπλισμό;
    Τώρα με τις έξτρα κουβαλούσαμε την κύρια σιμ, γι'αυτό το λέω... Η έξτρα καθόταν αραγμενη κάπου συνήθως...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christos79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα 100αρα Vodafone στο σπίτι (έβγαζε κάπου στα 65-70).Το 20 την αναβάθμισα σε 200αρα μόνο και μόνο λόγω upload λόγω αποστολής μεγάλων αρχείων καθημερινά στη δουλειά και πήγαιναν οι αποσυνδέσεις στεφάνι...Vodafone & OTE φυσικά πέταγαν χαρταετό.Εδώ και 2 χρόνια σώθηκα με το Unlimited της Cosmote (πιάνω περίπου 500-650down και 50-70up) και τη σταθερή την υποβάθμισα στα 50 ίσα για το σταθερό τηλέφωνο και για τους γονείς.
    Εδώ έχασε λίγα η βοντα και κέρδισε κάτι η κοτε... Πάντως κερδισμένη βγήκε πάλι από το gigamax...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #20
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Περιοχή
    Πάτρα - Ρίο
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΙΟ
    Router
    ZTE MC888 Pro
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα ο πάροχος κερδισμένος βγήκε από αυτή την αλλαγή παγίου....
    Από την άλλη οι κεραίες μπορούν να αντέξουν αυτό το βάρος;
    Και τέλος, έχω πραγματικά απορία αν κοπούν οι έξτρα, τι θα γίνουν οι πανάκριβοι 5g εξοπλισμοί που πήρατε... Θα κάνετε ειδικά για αυτούς συμβόλαιο unlimited που θα μένει εγκλωβισμένο στον εξοπλισμό αυτό; Η θα κουβαλάτε παντού τον εξοπλισμό;
    Τώρα με τις έξτρα κουβαλούσαμε την κύρια σιμ, γι'αυτό το λέω... Η έξτρα καθόταν αραγμενη κάπου συνήθως...
    Αν δε μπει όριο στην κατανάλωση των δεδομένων, νέο συμβόλαιο unlimited και η κάρτα στο router.
    Αν μπει όριο, πούλημα του router και αγορά starlink
    Η ΑΓΑΠΗ ΟΔΗΓΟΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ!!!

  6. #21
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα δυνατότητα για οπτική 1Gbps μέχρι εξώ από το σπίτι είναι ακόμη. Έδινα 28 ευρώ για 50Mbps και από 10-15 ευρώ καρτοκινητό + 10-15 ευρώ καρτοκινητό η σύζυγος. Δλδ δίναμε 50 ευρώ αβίαστα.
    Μου ζητούσαν 60-70 ευρώ για την οπτική μόνο.
    Έδωσα 35 ευρώ για Unlimited στο κινητό, έκανα και της συζύγου Unlimited με 21 ευρώ + extra SIM.
    Με 57 ευρώ έχω Unlimited όλα σε 2 κινητά + 1Gbps στο σπίτι που παίζει από 800-1300 εδώ και 2 χρόνια.
    Φυσικά και κόπηκε το VDSL και δεν μπήκε ΟΥΤΕ Θα μπει οπτική.
    Σε νέο σπίτι που ετοιμάζω με ρώτησε ο ηλεκτρολόγος και του λέω ΒΑΛΕ μια αναμονή για οπτική ΜΠΑΣ και αποφασίσουν να δίνουν νορμάλ τιμές.
    Θα βάλω το router της TPLink που και στο νέο σπίτι πιάνει 800-1000 και δεν θα ασχοληθώ προς το παρόν.
    Αν ήταν πιο φθηνή η οπτική σε επίπεδα τιμών Νόβα πχ 33€ το 1γιγα, θα έβαζες;
    Πάντως και εδώ κερδισμένη βγήκε η κοτε...
    Ποιον 5g εξοπλισμό έχεις είπαμε;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rioener Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δε μπει όριο στην κατανάλωση των δεδομένων, νέο συμβόλαιο unlimited και η κάρτα στο router.
    Αν μπει όριο, πούλημα του router και αγορά starlink
    Δε νομίζω να έβαζαν ποτέ όριο στη κύρια σιμ...
    Υπήρχε ποτέ αυτό το ενδεχόμενο - σενάριο;
    Από την άλλη, το να δίνεις 20-25€ αν υποθέσουμε ότι θα ρίξουν τις τιμές, δεν θα σε ενοχλεί που η κύρια σιμ θα είναι μόνο σε ένα σημείο;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #22
    Εγγραφή
    17-12-2007
    Περιοχή
    Πάτρα - Ρίο
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΙΟ
    Router
    ZTE MC888 Pro
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήταν πιο φθηνή η οπτική σε επίπεδα τιμών Νόβα πχ 33€ το 1γιγα, θα έβαζες;
    Πάντως και εδώ κερδισμένη βγήκε η κοτε...
    Ποιον 5g εξοπλισμό έχεις είπαμε;

    - - - Updated - - -



    Δε νομίζω να έβαζαν ποτέ όριο στη κύρια σιμ...
    Υπήρχε ποτέ αυτό το ενδεχόμενο - σενάριο;
    Από την άλλη, το να δίνεις 20-25€ αν υποθέσουμε ότι θα ρίξουν τις τιμές, δεν θα σε ενοχλεί που η κύρια σιμ θα είναι μόνο σε ένα σημείο;
    Καθόλου, από το να έχω ταχύτητες 20-30 mbs και να δίνω 20άρια, θα τα δίνω για να έχω 600mbs
    Η ΑΓΑΠΗ ΟΔΗΓΟΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ!!!

  8. #23
    Εγγραφή
    11-05-2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    200
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    Asus
    Ο μόνος λόγος που πήρα cosmote gigamax με 38 ευρώ + 3 την έξτρα σιμ ήταν για να χρησιμοποιώ την έξτρα σιμ για ίντερνετ στο σπίτι με το mu5001.Πριν έδινα 17 ευρώ στη Vodafone και τώρα 41 στην cosmote.Τη σταθερή δεν την έκοψα (adsl 9 mbps) εξαιτίας του συναγερμού κυρίως.Αν δεήσει η Vodafone να περάσει τελικώς οπτική από το σπίτι μου την επόμενη μέρα θα καταργήσω την έξτρα σιμ και θα πάω τα κινητά πάλι στη voda με την πρώτη ευκαιρία.

  9. #24
    Εγγραφή
    12-06-2022
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    105275/21999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Είχα 100αρα ΟΤΕ και υπολόγιζα ότι θα την έπιανα άνετα. Όταν μου σύνδεσαν την γραμμή δεν έπιανα ούτε τα μισά. Ο τεχνικός που ήρθε δεν ασχολήθηκε καθόλου και μου έκαναν δωρεάν αναβάθμιση σε 200αρα για να πιάνω την 100αρα μετά τις 12 το βράδυ! Έπεφτε βροχή και κοβόταν η σύνδεση από το πουθενά. Όλα αυτά για 39€ μηνιαίο πάγιο. Δεν υπήρχε περίπτωση μια στο εκατομμύριο να πληρώσω για επιδιόρθωση του σάπιου χαλκού που θα συνέχιζε να παρουσιάζει θέματα. Αλλά ούτε και εγκατάσταση ίνας που δεν ήρθε ποτέ. Τελικά αποφάσισα να πάρω 5G router με την μια έξτρα SIM που πήρα και σώθηκα! Βρέχει καταρρακτωδώς και χάρη σε δυνατές μετρήσεις RSRP/RSRQ δεν χάνεται η σύνδεση.

  10. #25
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Δεν βγήκε κερδισμένη γιατί πήρα άλλες 3 έξτρα SIM για εξοχικό, backup ιατρείου οπτικής, αυτοκίνητο κόβοντας την σταθερή εξοχικού.
    Και καλα τους έκανα αφού από 24 έως (16) πήγα σε 250Mbps 5G
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  11. #26
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις παρατηρήσει κόφτη;
    Ναι συνδεδεμένος οταν ανοιγουν το πρωι στις 09:00 μεχρι 24:00 που τις κλεινουν με Β7 3050 primary και 3 CA B1 500 B3 1700 B7 3194 ΣΤΑΘΕΡΑ 50/50 η καμια φορα 65/55. Απο τις 00:00 μεχρι τις 09:00 μονο σε primary B1 κλειδωμενος 25/25 . Αυτο συμβαινει 3-4 μηνες τωρα...

  12. #27
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ναι συνδεδεμένος οταν ανοιγουν το πρωι στις 09:00 μεχρι 24:00 που τις κλεινουν με Β7 3050 primary και 3 CA B1 500 B3 1700 B7 3194 ΣΤΑΘΕΡΑ 50/50 η καμια φορα 65/55. Απο τις 00:00 μεχρι τις 09:00 μονο σε primary B1 κλειδωμενος 25/25 . Αυτο συμβαινει 3-4 μηνες τωρα...
    Σε ρωτάω γιατί στο εξοχικό έχω παρατηρήσει κάτι παρόμοιο και εγώ με ταχύτητες 20/20 η μέχρι 30-40 που το βράδυ ανεβαίνει, αλλά δεν ξέρω σίγουρα αν είναι θέμα σήματος η μπούκωμα...
    Το σήμα δείχνει μέτριο..
    Και με βόλτα στο σπίτι δεν βελτιώθηκε...
    Αντιθέτως στο κινητό φρογκ με 4g+ η ταχύτητα είναι ανάμεικτη... Άλλοτε δίνει μέχρι 100 και άλλοτε σέρνεται πιο κάτω στις ταχύτητες που είπα.. Το ίδιο και σε 5g... Συνήθως πατάει γκάζι αλλά σπάνια σέρνεται και αυτό...
    Πάντως πέρασε και το θέμα κόφτη από το μυαλό μου...
    Θα το δω σε λίγες ημέρες στην άλλη extra που έχω στην Αθήνα και έχω καλύτερη κάλυψη να δω τι γίνεται...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #28
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    193
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΡΙΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    (dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ έχασε λίγα η βοντα και κέρδισε κάτι η κοτε... Πάντως κερδισμένη βγήκε πάλι από το gigamax...
    Να σου πω την αλήθεια μου εάν μπορούσα θα είχα πάει και το σταθερό στη Cosmote για να τα συνδυάσω με το συμβόλαιο μου αλλά έχει ενεργό συμβόλαιο ακόμα μέχρι τέλος του χρόνου.

  14. #29
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.976
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christos79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω την αλήθεια μου εάν μπορούσα θα είχα πάει και το σταθερό στη Cosmote για να τα συνδυάσω με το συμβόλαιο μου αλλά έχει ενεργό συμβόλαιο ακόμα μέχρι τέλος του χρόνου.
    Δέσμευση από πριν; Σε υποβάθμισαν στα 50 δωρεάν λόγω της ταχύτητας;
    Cosmote τι είχες να κερδίσεις με τη φορητότητα της σταθερής;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #30
    Εγγραφή
    04-10-2007
    Μηνύματα
    193
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΡΙΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    (dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δέσμευση από πριν; Σε υποβάθμισαν στα 50 δωρεάν λόγω της ταχύτητας;
    Cosmote τι είχες να κερδίσεις με τη φορητότητα της σταθερής;
    Το ρίξαμε στα 50 γιατί τώρα τουλάχιστον δεν έχει αποσυνδέσεις,άντε να κάνει μια ανά 10 μέρες.Επιπλέον εγώ το χρησιμοποιώ πλέον μόνο για Online gaming λόγω ping και οι γονείς ίσα για τα κινητά τους και κανένα Youtube στη τηλεόραση,οπότε δεν είχε και νόημα για μεγαλύτερη ταχύτητα.
    Ήθελα να το τραβήξω κι αυτό στη Cosmote γιατί μου έδιναν καλή έκπτωση στο κινητό μου (από 43 που δίνω τώρα έπεφτε στα 25 αν θυμάμαι καλά).Το σταθερό ωστόσο έβγαινε ακριβότερα απ οτι τώρα,αλλά η αύξηση αντισταθμιζόταν από την έκπτωση του κινητού οπότε έβγαινε οικονομικότερα το όλο πακέτο απ' ότι τώρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος christos79 : 22-03-24 στις 10:31.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας