Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα, έχουμε ένα ρουτερ ZTE 1600 με VDSL και στην δευτερη γραμμή Speedport plus 2 (το μαύρο).
    Εχω συνδέσει το ένα με το αλλο από μια πορτα σε αλλη και απο το Speedport αλλο καλωδιο στην WAN του ΖΤΕ.
    Στο Speedport κλειστο dhcp και wifi κτλ και οταν πεσει το ιντερνετ στο ΖΤΕ εχει κανονικα τηλεφωνο VOIP και αναβουν τα λαμπακια του.
    ιντερνετ ομως δεν εχω!!!
    εχει ιδεα κανεις γιατι?

    Ip ZTE 192.168.1.254
    Speed 192.168.1.5

    Εβαλα σε pc χειροκινητα σαν dns την ip του τιποτα...

    - - - Updated - - -

    Αν στο pc μου αλλαξω την gateway στην ip του speedport εχω κανονικα απο adsl.

    - - - Updated - - -

    Ξεχασα να πω οτι ρωτησα τον τεχνικο που ηρθε χτες και το εβαλε και δεν ηξερε για την WAN....
    μου προτεινε να αλλαζω καλωδιο απο το ενα στο αλλο! (κανονικα ειχαν ιδια Ip την 192.168.1.1).

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    492
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FritzBox 7590
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    αν κατάλαβα καλά αυτό που έχεις κάνει, δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
    το PC θα ψάξει το gateway που έχεις δηλώσει. αν είναι κάτω δεν θα κάνει fail over σε κάποιο άλλο gateway.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλημερα κατι δεν καταλαβες καλα, δεν εχει να κανει με τα pc ή αλλα μηχανηματα αλλα με την λειτουργια στο ΖΤΕ 1600.
    Εχει θυρα WAN σωστα ? τι σημαινει αυτη? οτι μπορει να παρει ιντερνετ απο ενα αλλο μηχανημα ως γνωστον.
    Μετα εχει ρυθμισεις και δινουν προτεραιοτητες, με τον ιδιο τροπο που αμα πεσει η adsl/vdsl δινει απο το 4G usbstick ετσι δινει και απο την WAN port.

    Oταν λοιπον βγαλω το καλωδιο της γραμμης απο πανω του και πεσει το ιντερνετ παιρνει κανονικα ιντερνετ απο την WAN γιατι η VOIP τηλεφωνια πανω του δουλευει κανονικα!!!
    αρα ιντερνετ εχει! πως γινεται τα μηχανηματα να μην εχουν? μηπως θελει καποιο route κατι?

    Ξερω να το κανω με mikrotik routers με χρηση default gw route distances που δουλευει γιατι το εχω κανει πολλες φορες, αλλα δεν βαζω στην δουλεια να μπλεξω.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας