Σελ. 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2567
Εμφάνιση 91-99 από 99
  1. #91
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    312
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Ειχα παρομοιο προβλημα με wifi καρτα στο 2ο φορητο που εχω περασει λινουξ. 8 στις 10 φορες η καρτα λειτουργει κανονικα , ενω τις 2 φορες , δεν κανει initialize και θελει reboot οπου μετα συνηθως λειτουργει κανονικα. Αλλα εκει ηταν θεμα firmware/driver , και ηταν γνωστο. Αλλαξα wifi καρτα και ολα καλα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είχε πρόβλημα η "λειτουργία" της. Έπαιζε (και παίζει) τζάμι όταν φαίνεται στο σύστημα. Πως κλείνεις μια συσκευή από το bios (πχ bluetooth, wifi, κτλ) και δεν εμφανίζεται; Αυτό γινόταν αλλά μόνο κατά το power-on.
    Ναι ενταξει , με την "λειτουργια" εννοουσα την σωστη "εκκινηση" της απο το συστημα. Μια πιθανη ασυμβατοτητα οπως λεει και ο goofyx ισως να εξηγει την κατασταση αλλα και παλι... Ελα , παρε καινουργιο μηχανημα γιατι ειμαι σιγουρος οτι αυτο που εχεις ειναι αλλης δεκαετιας

  2. #92
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.262
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχα παρομοιο προβλημα με wifi καρτα στο 2ο φορητο που εχω περασει λινουξ. 8 στις 10 φορες η καρτα λειτουργει κανονικα , ενω τις 2 φορες , δεν κανει initialize και θελει reboot οπου μετα συνηθως λειτουργει κανονικα. Αλλα εκει ηταν θεμα firmware/driver , και ηταν γνωστο. Αλλαξα wifi καρτα και ολα καλα.


    Ναι ενταξει , με την "λειτουργια" εννοουσα την σωστη "εκκινηση" της απο το συστημα. Μια πιθανη ασυμβατοτητα οπως λεει και ο goofyx ισως να εξηγει την κατασταση αλλα και παλι... Ελα , παρε καινουργιο μηχανημα γιατι ειμαι σιγουρος οτι αυτο που εχεις ειναι αλλης δεκαετιας
    Τώρα πάμε τελείως offtopic αλλά τέσπα. Μια χαρά είναι το μηχάνημά μου, εσύ με το laptop με 32GB μνήμη Έχω Haswell 4ης γενιάς i5-4570, Z87 μητρική, 16GB DDR3. Πώς έλεγε στην ταινία ο Ορέστης Μακρής που του έκαψαν το κοστούμι "ολοκαίνουριο κοστούμι, προπέρσινο κοστούμι" . Και εμένα ολοκαίνουριο είναι. Δεν έχουμε χρήματα να πετάμε σε αναβαθμίσεις (ειδικά αν σκεφτείς ότι μητρικές am5 και ddr4 μνήμες είναι στο θεό).
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  3. #93
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    312
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα πάμε τελείως offtopic αλλά τέσπα.
    Στο θεμα του debian , ειναι offtopic εδω και 20 σελιδες Oσο για τα φορητα μου ( 3 στον αριθμο , 2 refurbished , 6ης / 7ης / 8ης γενιας) , παιρνουν ολα DDR4 , οποτε μπορω και εναλλασω μεταξυ τους τις διαθεσιμες μνημες που εχω , που ενα 16αρι στικ κανει 35-40 ευρω , κοινως ψιχουλα. Και απο ο,τι βλεπω καπου τοσο κανουν και για desktop.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω Haswell 4ης γενιάς i5-4570
    Aντρικια πες μου , δεν ντραπηκες που το εγραψες ? Ειναι τοσο παλιος που τον νικανε ακομα και mobile επεξεργαστες. Συγκριτικο , ενα , δυο , τρια. Οι τρεις mobile επεξεργαστες των τριων φορητων μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    16GB DDR3
    Αληθεια τωρα , λιγη τσιπα δεν εχεις ? Ασε τα desktops , το μελλον ειναι στα φορητα. Παρε ενα refurbished και γινε ανθρωπος

  4. #94
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.619
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE

  5. #95
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.262
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)

    Spoiler:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο θεμα του debian , ειναι offtopic εδω και 20 σελιδες Oσο για τα φορητα μου ( 3 στον αριθμο , 2 refurbished , 6ης / 7ης / 8ης γενιας) , παιρνουν ολα DDR4 , οποτε μπορω και εναλλασω μεταξυ τους τις διαθεσιμες μνημες που εχω , που ενα 16αρι στικ κανει 35-40 ευρω , κοινως ψιχουλα. Και απο ο,τι βλεπω καπου τοσο κανουν και για desktop.
    Ολα είναι σχετικά.
    Τις προάλλες με ρώτησε ένας γνωστός (18 χρονών παρακαλώ) γιατί κινώ σπάνια το αμάξι και του είπα "έχει θέμα με το ψυγείο και θέλει 300-400€ για να φτιαχτεί οπότε προσπαθώ να το αναβάλω όσο μπορώ" για να μου απαντήσει "καλά και είναι πολλά λεφτά τα 400€ και δεν το φτιάχνεις;". Όταν, δε, μου είπε ότι το iphone του έχει 900€ μου έπεσαν τα μαλλιά. Για άλλους λοιπόν τα 400€ είναι ψίχουλα και για άλλους τα 35-40 είναι ποσό που δεν μπορούν να τα διαθέσουν για μνήμες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aντρικια πες μου , δεν ντραπηκες που το εγραψες ? Ειναι τοσο παλιος που τον νικανε ακομα και mobile επεξεργαστες.
    Όταν τον πήρα ήταν αξιοπρεπής (ούτε τότε ήταν beast μια και υπήρχαν τουλάχιστον 8πύρηνοι αλλά αυτόν μπορούσα να πάρω).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mphxths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασε τα desktops , το μελλον ειναι στα φορητα. Παρε ενα refurbished και γινε ανθρωπος
    Δεν θέλω να διαβαστεί αλαζονικό αυτό που γράφω μια και ξέρω ότι πάρα πολύς κόσμος βγάζει ώρες δουλειάς πάνω σε λάπτοπς αλλά δεν μπορώ να δουλέψω με λάπτοπ.
    * Όπως κατάλαβες, αλλάζω πολύ σπάνια μηχάνημα οπότε το λάπτοπ προσφέρει μηδαμινή επεκτασιμότητα (στο βάθος χρόνου που μιλάμε). Στο desktop που είμαι τώρα έχω 4 σκληρούς διαφόρων ηλικιών και χωρητικοτήτων (καταλαβαίνω ότι θα πεις "Ενας 1TB SSD κοστίζει ψίχουλα, καίει το 1/5 που καίνε αυτοί, κτλ" αλλά σταδιακά αναβάθμισα και μου έμειναν οπότε τους χρησιμοποιώ, κάτι που δεν θα μπορούσα να κάνω στο λάπτοπ)
    * Χάλια πληκτρολόγια μεμβράνης με πολλά συμπτυγμένα πλήκτρα αναγκαστικά λόγω μεγέθους. Έχω full-size μηχανικό πληκτρολόγιο (ακόμη και τα γνωστά φθηνά μηχανικά των 20€ που πουλάνε διάφορα sites είναι απείρως πιο βολικά από αυτά των laptops).
    * 15άρα (ή βία 17άρα) οθόνη. Αυτή τη στιγμή έχω μια παλιά IPS 26άρα οθόνη και αν μπορούσα θα έπαιρνα μια με ακόμη μεγαλύτερη ανάλυση, HiDPI, πολλά HZ, κτλ. Έχω δει κάποιες 120+ Hz, 4K, HiDPI και χαίρεσαι να δουλεύεις.

    Φυσικά μπορώ να συνδέσω εξωτερική οθόνη και πληκτρολόγιο σε ένα λάπτοπ αλλά τότε παύει να είναι λάπτοπ.



    Τέσπα, χαλάμε το νήμα (και όχι τίποτα άλλο, θα έρθει κανένας από αυτούς που άλλαξαν όλο το hw και θα πει ότι το κάνουμε επίτηδες, ότι είναι κόλπο των μασόνων, για να καθησυχαστούν οι χρήστες και άλλα τέτοια )

    Edit:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό θέλει maintainers τύπου Linus, Theo, κτλ όταν έρθει ο άλλος και σου πει ότι "η community deserves more" να πάρει απάντηση "σύρε και γ... απορώ πως βρήκες και βύζαξες, τέτοιος βλάκας που είσαι, και δεν πέθανες από ασιτία" να πάει αδιάβαστος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 17-04-24 στις 20:12.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  6. #96
    Εγγραφή
    12-03-2019
    Περιοχή
    Thess
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    398
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    ~ 20/20
    ISP
    (κ)ΟΤΕ 4G
    Router
    BT Home Hub 5A (OpenWRT)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα πει ότι το κάνουμε επίτηδες, ότι είναι κόλπο των μασόνων, για να καθησυχαστούν οι χρήστες και άλλα τέτοια
    το τερμάτισες

    Όσο είμαστε offtopic Έχει ενα (arm) chromebook που παίρνει σούσι και ειναι νομίζω κάτω των $30 μεταχειρισμένο

  7. #97
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    πήρα ένα παλιό μεταχειρισμένο Xeon. Είναι ίδιας γενιάς haswell με τον δικό μου αλλά έχει μεγαλύτερη συχνότητα (κατά 400Mhz αν θυμάμαι καλά) και επίσης έχει HT οπότε φαίνονται 8 πυρήνες για 20-30€ που πωλούνται δεν ήταν κακή δοκιμή.
    Spoiler:
    Αγαπητέ φίλε ημίθεε μαχαιριά στην καρδιά μου φάνηκαν τα 30€ για τον haswell. Με 30€ αγοράζεις R5 3600 tdp45W και σε 2 ώρες στήνεις Gentoo π.χ.

  8. #98
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    9.052
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imitheos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτό θέλει maintainers τύπου Linus, Theo, κτλ όταν έρθει ο άλλος και σου πει ότι "η community deserves more" να πάρει απάντηση "σύρε και γ... απορώ πως βρήκες και βύζαξες, τέτοιος βλάκας που είσαι, και δεν πέθανες από ασιτία" να πάει αδιάβαστος.
    Πολυ φοβαμαι πως η λυση που θα προτεινουν θα ειναι καποιος νταβατζης.

  9. #99
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.636
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ο Lasse έβγαλε την έκδοση 5.6.2 χωρίς κακόβουλο κώδικα: https://github.com/tukaani-project/x...ses/tag/v5.6.2

    Επίσης έβγαλε και review notes για όλα τα προβληματικά commits: https://tukaani.org/xz-backdoor/review.html
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

Σελ. 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2567

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας