Καλημέρα σε όλους,

Έχω ένα Zyxel NR7102 το οποίο λειτουργεί σε bridge mode και το οποίο προοριζόταν να τρέχει "μπροστά" από ένα hAP ax2 (και τα δύο routers καινούρια - μόλις αγορασμένα), ωστόσο το MikroTik φαίνεται να δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στο δίκτυο.

Πιο συγκεκριμένα, έχω ενεργοποιήσει το IP Passthrough mode στο Zyxel, προκειμένου να περνάει την IP στο router που θα τρέχει πίσω του.
Από τη μεριά του MT, ξεκίνησα με το default config στο οποίο η θύρα 1 είναι εκτός bridge και τρέχει DHCP client. Αν και περνάει κανονικά η public IP από το Zyxel, έχω packet loss το οποίο φτάνει τουλάχιστον το 50%, latency τρομερά υψηλό και ουσιαστικά αδυναμία πρόσβασης στο Internet, μιας και αν καταφέρει να φορτώσει μία σελίδα, θέλει πολλή ώρα.

Δοκίμασα να βγάλω κι άλλη θύρα από το bridge και να τρέξει και σε αυτή DHCP client μήπως υπήρχε πρόβλημα με το συγκεκριμένο port, αλλά είχα την ίδια ακριβώς συμπεριφορά.
Επίσης, πάνω στα Port settings της θύρας 1, έχω αλλάξει το default MTU (1500) σε 1380, το arp από enabled σε proxy-arp, έχω κλείσει το POE και το Auto Negotiation.
Δοκιμάζοντας να συνδέσω ένα Speedport και να τρέξω PPPoE πάνω στο hAP, παρατηρούσα ότι όλα ήταν μια χαρά.

Μέσα σε όλα αυτά όμως, εντύπωση μου έκανε πως όταν συνδεόμουν πάνω στο Zyxel και έτρεχα τα built-in διαγνωστικά του, έδειχνε να συγχρονίζει αρκετά ψηλά ενώ δεν έχανε ούτε ένα πακέτο, οπότε είπα να δοκιμάσω να συνδέσω το NR7102 πάνω σε ένα RB5009. Εκεί ως δια μαγείας με τις ίδιες ρυθμίσεις που είχα και στο hAP, όλα τρέχουν άψογα, με μηδενικό packet loss... Όπως επίσης όλα δουλεύουν άψογα όταν συνδέω το Zyxel πάνω σε ένα RB951G και ένα CRS310 switch.

Οπότε το πρόβλημα είναι αποκλειστικά όταν συνδέω το NR7102 πάνω στο hAP...
Εδώ να σημειώσω ότι το hAP ήρθε με την RouterOS 7.6 και κατευθείαν αναβαθμίστηκε (και το RouterOS και το firmware) στην 7.14.2.

Επειδή έχω φάει αρκετές ώρες χωρίς να έχω την παραμικρή πρόοδο, οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή!