Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    07-09-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    Router
    TP-Link TD-W9970 v3
    SNR / Attn
    19.3(dB) / 22.5(dB)
    Παρακαλώ για την υπομονή σας, είμαι εντελώς αρχάριος σε voip!

    Ενδιαφέρομαι να εγκαταστήσω ένα voip gateway και μέσω ενός voip provider να μπορώ να κάνω κλήσεις στη Σερβία. Έχω μερικές ερωτήσεις.

    Στο gateway (π.χ. Grandstream HT801 VoIP Gateway) που θα έχει σεταριστεί ο voip provider και που θα έχει συνδεθεί πάνω στο ρούτερ, απ΄όσο διαβάζω μπορεί να συνδεθεί ένα αναλογικό τηλέφωνο και από εκεί και πέρα αναλαμβάνει το gateway την ψηφιακή μετατροπή της φωνής και την προώθηση στον voip provider. Οπότε από αυτά που μπορώ να καταλάβω, βάζω την τηλεφωνική συσκευή μου στο gateway και καλώ κανονικά μέσω του voip provider.
    Η κύρια ερώτηση μου είναι η εξής. Καταργεί αυτό την αναλογική λειτουργία της τηλεφωνικής συσκευής ή η συσκευή συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά αναλογικά; Δέχεται και πραγματοποιεί δηλαδή κλήσεις μέσω του παρόχου της σταθερής γραμμής μου, παράλληλα με την λειτουργία της ως συσκευή voip; Αν λειτουργεί παράλληλα, ως σταθερό τηλέφωνο και ως voip ταυτόχρονα, πως γίνεται ο διαχωρισμός όταν κάνω μια κλήση; Πως δηλαδή επιλέγω αν θα γίνει η κλήση από τον πάροχο σταθερής τηλεφωνίας ή από τον πάροχο voip που θα επιλέξω;

    Αν κάπου έχω χάσει το πως λειτουργεί το gateway, παρακαλώ ενημερώστε.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιους μπορέσουν να διαθέσουν λίγο χρόνο για να μου απαντήσουν.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.571
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Εφοσον την αναλογικη συσκευη την βγαλεις απο το μοντεμ του παροχου σου και την συνδεσεις στο 801 τοτε οπως καταλαβαινεις

    θα μπορεις να καλεις μονο απο το 801.

    Και θα χρειαστεις ακομη ενα αναλογικο τηλεφωνο.

    Αν μπορεις και για να μην εχεις μπλεξιμο παρε μια voip τηλεφωνικη συσκευη που σε εκεινη θα περασεις τα στοιχεια του Σερβικου παροχου και δε χρειαζεται 801.

    Ετσι θα εχεις την αναλογικη συσκευη σου για τα εδω τηλεφωνηματα και την voip για τα αλλα.

    Θα μπορουσες να δοκιμασεις πρωτα σε κινητο τηλεφωνο με μια sip εφαρμογη πχ για να δεις αν σου παιζει ο Σερβικος παροχος απο εκει.

    Προσεξε μονο αν εχεις κοσμοτε και speedport οτι η πορτα 5060 ειναι δεσμευμενη απο το ρουτερ και σε εκεινη την περιπτωση θα πρεπει να συνδεθεις σε

    αλλη πορτα αν εχει ο παροχος Σερβιας.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.643
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Πάρε ένα gigaset voip dect. Έχει είσοδο για αναλογική γραμμή όπως αυτή που βγαίνει από το router και μπορεί να συνδεθεί με voip πάροχο. Μπορεις να ρυθμίσεις την συσκευή όταν παίρνεις Σερβία να βγαίνεις πάντα από το voip όλα τα υπόλοιπα από την αναλογική.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-09-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    Router
    TP-Link TD-W9970 v3
    SNR / Attn
    19.3(dB) / 22.5(dB)
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ίσως να μη περιέγραψα σωστά αυτά που ήθελα να πω.

    Η αναλογική συσκευή δεν κουμπώνει στο μόντεμ του παρόχου αλλά απ' ευθείας στην τηλεφωνική γραμμή. Είναι ανεξάρτητη από το μόντεμ, είναι ένα ασύρματο τηλέφωνο Panasonic που λειτουργεί ανεξάρτητα από το μόντεμ, στην κλασσική διάταξη με το φίλτρο που χωρίζει τηλέφωνο και μόντεμ.

    Στα υπόλοιπα. Δεν μιλάμε για σερβικό πάροχο. Ο voip provider είναι κάποιος voip provider που βρήκα στο διαδίκτυο και έχει μια φθηνή τιμή για κλήσεις στη Σερβία από την Ελλάδα. Οπότε τα δικά του στοιχεία θα περάσω και απλά θα χρεώνομαι για τις κλήσεις στη Σερβία με το λεπτό. Έχω ήδη δοκιμάσει με εφαρμογή στο κινητό και μπορώ να κάνω voip κλήσεις στη Σερβία χωρίς πρόβλημα.
    Όσο και να έψαξα, κάτω από 0.12 χρέωση το λεπτό δεν βρίσκω για κλήσεις στη Σερβία από Ελλάδα. Επίσης θεωρώ πως είναι ασύμφορη η απόκτηση σερβικού virtual αριθμού, για την πραγματοποίηση φθηνότερων κλήσεων, αφού οι τιμές που έχω εντοπίσει είναι υψηλές για αυτά που εγώ ζητάω.

    Νομίζω πάντως πως κατάλαβα. Στην περίπτωση που περιγράφει ο BillyVan καταλαβαίνω πως θα πρέπει να έχω ένα κανονικό τηλέφωνο πάνω στην τηλεφωνική γραμμή και ένα άλλο που θα κουμπώσει πάνω στο voip gateway. Ο τρόπος να αποφύγω τις 2 συσκευές, είναι αυτός που περιγράφει ο astbox, με το τηλέφωνο της Siemens που λειτουργεί ως κανονικό τηλέφωνο και ως voip παράλληλα.

    Αν κάνω σε κάτι λάθος, διορθώστε με.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.571
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Σωστα καταλαβες.

    Με το κινητο δεν εισαι οκ απο το wifi στο χωρο ?

    Το λεω γιατι ετσι γλιτωνεις τα εξοδα.

    Αν εχεις ενα παλιο κινητο θα μπορουσες να το εχεις μονιμα με τον voip αριθμο.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.934
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το 2024 τηλεφωνο παιρνουν μονο οσοι δεν μπορουν να χειριστουν viber κλπ. Δλδ αυτοι που ειναι ανω των 80. Κατ επεκταση πατεντες δεν.
    Gigaset voip με αναλογικη για την τοπικη γραμμη. Και παραμετροποιηση lcr. Δουλευει αψογα πολλα χρονια τωρα.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-09-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    Router
    TP-Link TD-W9970 v3
    SNR / Attn
    19.3(dB) / 22.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστα καταλαβες.

    Με το κινητο δεν εισαι οκ απο το wifi στο χωρο ?
    Το λεω γιατι ετσι γλιτωνεις τα εξοδα.
    Αν εχεις ενα παλιο κινητο θα μπορουσες να το εχεις μονιμα με τον voip αριθμο.
    Σωστά! Θα βρω ένα παλιό κινητό, δεν υπάρχει πρόβλημα. Το θέλω μόνο για να καλώ, όχι να με καλούν. Ευχαριστώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 2024 τηλεφωνο παιρνουν μονο οσοι δεν μπορουν να χειριστουν viber κλπ. Δλδ αυτοι που ειναι ανω των 80. Κατ επεκταση πατεντες δεν.
    Gigaset voip με αναλογικη για την τοπικη γραμμη. Και παραμετροποιηση lcr. Δουλευει αψογα πολλα χρονια τωρα.
    Η άλλη μεριά δεν μπορεί να χειριστεί smartphone, γι' αυτό γίνεται όλη η ιστορία. Αν μπορούσε με το viber, προφανώς δεν θα το συζητούσα καν...

  8. #8
    Εγγραφή
    30-09-2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    AVM FritzBox 7490
    Βάλε ένα fritzbox
    Και ενεργοποίησε το VOIP νούμερο σε αυτό.
    Μετά ένα rule όποιος αριθμός θα ξεκινάει από 00 να χρησιμοποιεί το VOIP
    με το 7490 και αριθμό η μητέρα μου καλούσε τη μακαρίτισσα την αδελφή της από το τηλέφωνο του σπιτιού χωρίς να χρειάζεται να αλλάξει κάτι

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.934
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Γιατι να βαλει fritzbox οταν μπορει να το κανει με ενα gigaset με τα μισα λεφτα?

  10. #10
    Εγγραφή
    28-07-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    949
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE ΚΑΜΠΙΝΑ
    Router
    Speedport Εntry+Cisco881
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Ο τρόπος να αποφύγω τις 2 συσκευές, είναι αυτός που περιγράφει ο astbox, με το τηλέφωνο της Siemens που λειτουργεί ως κανονικό τηλέφωνο και ως voip παράλληλα.


    Μια οικονομικη λυση αν θες να αποφυγεις την νεα αγορα voip τηλεφωνου, και αν εχεις ηδη αγορασει το gateway, ειναι η αγορα 2γραμμης συσκευης.
    Πριν 15 χρονια ειχα στησει στα Ιατρεια μου ετσι την τηλεφωνια με την κλασικη γραμμη οτε και ενα ata linksys και διγραμμα τηλεφωνα και ακομα παιζουν απροβληματιστα.
    Υπαρχουν και ασυρματα.

    (Στο κεντρικο Ιατρειο μου εχω ενα τετραγραμμο General Electric (RCA) με 3 γραμμες οτε και μια αναλογικη Συζευξις. Ειναι εκπληκτικο, εχει και ασυρματο ακουστικο, εχει τηλεφωνικο κεντρο, τηλεφωνητη, music on hold με συσκευη Beyertone, καταγραφη κλησεων, εκ του μακροθεν προγραμματισμο καλωντας την γραμμη 4, εκ του μακροθεν εισοδο στο κεντρο καλωντας οποια η οποιες γραμμες του ορισεις, με αναγγελια του εσωτερικου, αν το ορισεις, εκτροπη κλησεων, και συνδεεται ασυρματα στα 1800mhz με αλλες 10 ιδιες συσκευες, για το κεντρο. (και ενσυρματα αν θες). Απιστευτη ποιοτητα ηχου και φοβερη εμβελεια ασυρματου. Καλυτερο και απο τα voip τηλεφωνα που εχω, ισαξιο, αν οχι και καλυτερο απο voip κεντρο. Ειχαν ερθει απο Αθηνα συνεργειο για το Συζευξις 2 και τους πεταχτηκαν τα ματια εξω.).
    Το ειχα αγορασει απο Αμερικη τα καλα χρονια που δεν ειχαμε τελωνεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nontasaggelis : 27-04-24 στις 01:45.
    ΙΑΤΡΙΚΗ, ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ, LAN, WLAN, WAN, VOIP, FAST ETHERNET, ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ ΖΕΥΞΕΙΣ.

  11. #11
    Εγγραφή
    07-09-2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    Router
    TP-Link TD-W9970 v3
    SNR / Attn
    19.3(dB) / 22.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nontasaggelis Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το ειχα αγορασει απο Αμερικη τα καλα χρονια που δεν ειχαμε τελωνεια.
    Λίγο off topic αλλά πότε δεν είχαμε τελωνείο με ΗΠΑ;

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.934
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειχαμε, αλλα περναγαν ολα "Αερα"

  13. #13
    Εγγραφή
    28-07-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    949
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE ΚΑΜΠΙΝΑ
    Router
    Speedport Εntry+Cisco881
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Mε USPS, ΑΕΡΑ!!!!
    ΙΑΤΡΙΚΗ, ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ, LAN, WLAN, WAN, VOIP, FAST ETHERNET, ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ ΖΕΥΞΕΙΣ.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας