Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Γεια σας,

    Μένω σε διώροφη μονοκατοικία όπου στο ισόγειο υπάρχει ένα ZTE H1600 της Cosmote που λειτουργεί σαν modem/router, ενώ στον πρώτο και δεύτερο όροφο από ένα Speed Home WiFi της Cosmote που λειτουργούν σαν Wifi Access Points (όχι repeater/mesh) γιατί είναι συνδεδεμένα με το router με καλώδιο Ethernet.

    Αν και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την απόδοση του ενσύρματου δικτύου και της κάλυψης WiFi σε όλο το σπίτι, νιώθω ότι με ένα καλύτερο moder/router θα είχα καλύτερη απόδοση.

    Στο σπίτι υπάρχουν πάρα πολλές smart συσκευές, λάμπες, sensors, συναγερμοί, κάμερες, εκτυπωτές, κινητά, laptops, desktops, tablets.... περίπου 50 συσκευές μόνιμα συνδεδεμένες. Επειδή θέλω να αποφύγω switches, hubs κτλ. Υπάρχει κάποιο moden/router με 8 τουλάχιστον εξόδους Ethernet, WiFi 6 και όλα τα καλούδια, με το οποίο να μπορώ να συνδέομαι στο δίκτυο της Cosmote; Πληρώνω 50Mbps και πιάνω 50Mbps καθώς δεν υπάρχει μεγαλύτερη ταχύτητα διαθέσιμη. Η ταχύτητα μου φαίνεται καλή αλλά νιώθω ότι ο κακός χαμός που επικρατεί στο σπίτι με όλες τις ασύρματες / ενσύρματες συσκευές, είναι λίγο too much για το ZTE H1600, το οποίο μετά από αρκετά καιρό νομίζω έχει αρχίσει να τα φτύνει.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
    Μάνος

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.106
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gorilla_in_the_mist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την απόδοση του ενσύρματου δικτύου και της κάλυψης WiFi σε όλο το σπίτι, νιώθω ότι με ένα καλύτερο moder/router θα είχα καλύτερη απόδοση.
    Επειδή το "νιώθω ότι θα είχα καλύτερη απόδοση" δεν είναι κάτι μετρήσιμο,
    εγώ θα σου πρότεινα αν το cpe και τα ap της cosmote σου παίζουν ok για τις ανάγκες σου, να μείνεις όπως είσαι.
    My 0,02$

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gorilla_in_the_mist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιο moden/router με 8 τουλάχιστον εξόδους Ethernet, WiFi 6 και όλα τα καλούδια, με το οποίο να μπορώ να συνδέομαι στο δίκτυο της Cosmote;
    8 eth ports σε soho modem/router, όχι.
    Θα μπορούσες να φτιάξεις ένα σε diy,
    ή να δεις σε enterprise equipment,
    αλλά το λογικό είναι:

    ---dsl--->[cpe]---eth--->[switch]---n eth--->[lan]

    Απλώς θες ένα switch.
    Φτηνό/ακριβό, managed/non-managed, εσύ θα κρίνεις,
    αλλά θες ένα switch.

    Όσον αφορά το δίκτυο της cosmote συγκεκριμένα,
    πλην των δικών της cpe,
    τα μόνα 3rd-party που υποστηρίζονται,
    και θα παίξει αυτόματα το provisioning είναι τα fritzboxes.

    Οπότε, για soho χρήση, και αν δεν είσαι geek, και αν θες τα πράγματα να δουλεύουν με wizard και next->next->next-ok,
    πας και παίρνεις 1 fritzbox της αρεσκείας σου,
    ενδεχομένως και κανα fritzfon(?),
    παίρνεις και 2 fritz ap/repeaters που θα τα συνδέσεις ως meshed access points με καλώδιο
    στον 1ό και 2ό όροφο (για να παίξει fast roaming/mesh/band steering) και μεγειές.

    Μια λογική επιλογή σε fritzbox σήμερα θα ήταν κάτι σαν 7530ΑΧ (~180€)
    και 2*1200ΑΧ (~100€/τμχ), οπότε θες κοντά 4 κατοστάρικα...
    Έχει και καλύτερα (και ακριβότερα...) και σε λίγο θα έχει και wifi7.

    Εναλλακτικά, αν είσαι ok με το routing του zte,
    κλείνεις το wifi του και στήνεις 3 AP κάπως της προκοπής (τα unifi είναι safe bet).

    Αυτά^ αν σε ενδιαφέρει η υποστήριξη εκ του isp και να παίζει αυτόματα το voip.
    Αν δεν σε ενδιαφέρει, παίρνεις τα credentials του sip εκ του isp και στήνεις ότι αγαπάς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gorilla_in_the_mist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ταχύτητα μου φαίνεται καλή αλλά νιώθω ότι ο κακός χαμός που επικρατεί στο σπίτι με όλες τις ασύρματες / ενσύρματες συσκευές, είναι λίγο too much για το ZTE H1600, το οποίο μετά από αρκετά καιρό νομίζω έχει αρχίσει να τα φτύνει.
    Επειδή το "έχει αρχίσει να τα φτύνει" δεν σημαίνει τίποτα,
    θα σου πρότεινα να ερευνήσεις περισσότερο αν έχεις όντως πρόβλημα
    και μετά να πάρεις τις αποφάσεις σου.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    K1m0n σ'ευχαριστώ πολύ.

    - - - Updated - - -

    Το μόνο θέμα που έχω με το current setup είναι ότι το ZTE H1600 κάνει κάτι περίεργο με το Wifi που εκπέμπει. Ώρες ώρες αναβοσβήνει μόνο του το Wifi. Γι' αυτό ήθελα εξτρά ethernet για να κλείσω το Wifi του και να συνδέσω ένα πιο ισχυρό Access Point.

    Μάλλον θα πάω στην λύση του fritzbox για να μην μισθώνω άλλο συσκευές και που απ' ότι διαβάζω δεν συγκρίνονται με τον standard εξοπλισμό που δίνουν οι πάροχοι.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.106
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gorilla_in_the_mist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο θέμα που έχω με το current setup είναι ότι το ZTE H1600 κάνει κάτι περίεργο με το Wifi που εκπέμπει. Ώρες ώρες αναβοσβήνει μόνο του το Wifi.
    Αυτές τις ώρες-ώρες είναι η στιγμή που πρέπει να κοιτάξεις τα logs του.
    Αυτού λεχθέντος, επειδή έχω 0 εμπειρία με το zte και τις πιθανές ιδιοτροπίες του,
    καλό θα ήταν να ρίξεις μια ματιά στο άλλο νήμα που μιλάνε για το συγκεκριμένο.

    Παραπάνω δεν μπορώ να σε βοηθήσω, έχω χρόνια που δεν χρησιμοποιώ το cpe του παρόχου.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Έγινε, ευχαριστώ! Θα ρίξω μια ματιά.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας