Σελ. 2 από 25 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 365
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    θα έλεγα το sip, είναι ποιο καινούργιο,

    η Hol παίζει με sip, για την vivo δεν είμαι σίγουρος

  2. #17
    Εγγραφή
    04-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote ADSL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13
    Καλησπέρα! Κάποιες ερωτήσεις/απορίες, μιας και τις τελευταίες 2-3 μέρες έχω αρχίσει να την ψάχνω κι εγώ με το θέμα VoIP. Απ' ότι βλέπω τα επικρατέστερα πρωτόκολλα μετάδοσης είναι τα SIP και Η.323 στις διάφορες εκδόσεις τους. Ποιο φαίνεται να είναι το επικρατέστερο; Οι VoIP providers ανά τον κόσμο ποιο φαίνεται να προτιμούν; Οι βιΒ0δι και HOL με ποιο παίζουν; Ρωτάω γιατί απ' οτι βλέπω δεν υποστηρίζουν όλα τα VoIP gateways όλα τα πρωτόκολλα. Τις ίδιες ερωτήσεις έχω και για τα voice codec που χρησιμοποιούνται, αν και εδώ οι επιλογές είναι περισσότερες. Thanx in advance...
    Καλησπέρα,
    η HOL παίζει με SIP, η Vivodi δεν ξέρω.
    Δυστυχώς ακόμη δεν μπορούμε να μιλάμε για επικρατέστερα...το Η323 είναι βασισμένο στο signalling της "σταθερής τηλεφωνίας" και παρότι αρκετά εφαρμοσμένο είναι σχετικά βαρύ σε σχέση με το SIP το οποίο όμως ακόμα δεν έχει την αναμενόμενη επικράτηση που φαινόταν ότι θα είχε.
    Οι VoIP providers νομίζω ότι στρέφονται ολοένα και περισσότερο σε SIP.
    Αν ενδιαφέρεσαι να πάρεις VoIP gateway, τότε σε ενδιαφέρει περισσότερο να έχεις το ίδιο πρωτόκολλο σε όλα τα VoIP devices του δικτύου σου. Ρίξε μια ματιά και σ'αυτό: http://www.voip-info.org/tiki-index.php
    Οσον αφορά σε codecs, το ιδεατό είναι να χρησιμοποιείται ο ίδιος καθόλη την πορεία των πακέτων και μπορεί να επιλέγεται κάποιος που να κάνει οικονομία στα Kbps ή κάποιος που να κάνει προσομοίωση ενός time-slot μίας PCM γραμμής (64Kbps).
    Περισσότερα για codecs: http://www.cisco.com/warp/public/788...omplexity.html

    Δεν ξέρω αν σε βοηθάνε αυτά...

  3. #18
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Thanx! Από ένα ψάξιμο που έκανα για SIP vs H.323, καθώς και μετά και από ερωτήσεις σε συναδέλφους μου που ασχολούνται με τέτοια συστήματα, φαίνεται πως πράγματι το SIP προτιμάται από τους VoIP providers για την επικοινωνία με τον τελικό καταναλωτή, καθώς είναι πιο απλό στην υλοποίησή του και πιο ευέλικτο. Από την άλλη το Η.323 είναι πιο σαφώς ορισμένο, και γι' αυτό οι πιθανότητες για ασυμβατότητες είναι λιγότερες. Το Η.323 φαίνεται πως προτιμάται για τα εσωτερικά δίκτυα των provider, καθώς και για εταιρικά δίκτυα.

    Από συσκευές τι προτείνεις/προτείνετε, Έχω ISDN και θα ήθελα να εκμεταλλευτώ και τις δύο PSTN που δίνει το Netmod. Δυστυχώς όμως συσκευές με 2FXS+2FXO είναι ακριβές (περί τα 300ε), και πολύ δύσκολες να βρεθούν εδώ, καθώς οι περισσότερες είναι Ταϊβανέζικες και κυκλοφορούν περισσότερο στην Αμερικάνικη αγορά, παρά στη Ευρωπαϊκή. Από εδώ γνωρίζω πως η Ιnterset φέρνει VoIP gateways της LevelOne, αλλά ακόμα δεν έχει βγάλει SIP gateway με configuration 2FXS+2FXO, παρά μόνο σε Η323 (στο site της LevelOne ανφέρει coming soon), και γενικά η LevelOne δεν έχει VoIP gateways που να υποστηρίζουν και τα δύο πρωτόκολλα. Εκτός από τα κλασσικά Sipura και Grandstream, υπάρχει κάτι άλλο που να μπορεί να βρεθεί ή να έρθει εύκολα στην Ελλάδα;

  4. #19
    Εγγραφή
    04-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote ADSL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13
    Thanx! Από ένα ψάξιμο που έκανα για SIP vs H.323, καθώς και μετά και από ερωτήσεις σε συναδέλφους μου που ασχολούνται με τέτοια συστήματα, φαίνεται πως πράγματι το SIP προτιμάται από τους VoIP providers για την επικοινωνία με τον τελικό καταναλωτή, καθώς είναι πιο απλό στην υλοποίησή του και πιο ευέλικτο. Από την άλλη το Η.323 είναι πιο σαφώς ορισμένο, και γι' αυτό οι πιθανότητες για ασυμβατότητες είναι λιγότερες. Το Η.323 φαίνεται πως προτιμάται για τα εσωτερικά δίκτυα των provider, καθώς και για εταιρικά δίκτυα.

    Από συσκευές τι προτείνεις/προτείνετε, Έχω ISDN και θα ήθελα να εκμεταλλευτώ και τις δύο PSTN που δίνει το Netmod. Δυστυχώς όμως συσκευές με 2FXS+2FXO είναι ακριβές (περί τα 300ε), και πολύ δύσκολες να βρεθούν εδώ, καθώς οι περισσότερες είναι Ταϊβανέζικες και κυκλοφορούν περισσότερο στην Αμερικάνικη αγορά, παρά στη Ευρωπαϊκή. Από εδώ γνωρίζω πως η Ιnterset φέρνει VoIP gateways της LevelOne, αλλά ακόμα δεν έχει βγάλει SIP gateway με configuration 2FXS+2FXO, παρά μόνο σε Η323 (στο site της LevelOne ανφέρει coming soon), και γενικά η LevelOne δεν έχει VoIP gateways που να υποστηρίζουν και τα δύο πρωτόκολλα. Εκτός από τα κλασσικά Sipura και Grandstream, υπάρχει κάτι άλλο που να μπορεί να βρεθεί ή να έρθει εύκολα στην Ελλάδα;
    Φτηνή λύση για να κάνεις τη δουλειά σου, αλλά όχι πολύ ανοκτή: www.tjnet.com
    Επίσης: www.pcphoneline.com

    Καλύτερα πάντως Ethernet και όχι USB/PCI etc.
    Sipura είναι πολύ καλή λύση, μπορείς να κάνεις αρκετά έξυπνο call routing.
    Αλλά ακριβά ρε γμτ!

  5. #20
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 123456789
    Φτηνή λύση για να κάνεις τη δουλειά σου, αλλά όχι πολύ ανοκτή: www.tjnet.com
    Επίσης: www.pcphoneline.com

    Καλύτερα πάντως Ethernet και όχι USB/PCI etc.
    Sipura είναι πολύ καλή λύση, μπορείς να κάνεις αρκετά έξυπνο call routing.
    Αλλά ακριβά ρε γμτ!
    Το δεύτερο link που έδωσες, το γνωρίζω. Και οι δυο δεν είναι λύσεις που να με ικανοποιούν. Όπως το πες, θέλω ένα κανονικό VoIP gateway που να επικοινωνεί με Ethernet, και το οποίο να έχει 2FXS+2FXO και αν είναι δυνατόν να υποστηρίζει και SIP και H323, για πλήρη συμβατότητα. Θα μου πεις πολλά θες, Το θες και φθηνό. Μόνο να σου ψήνει και το φαγητό δε μας είπες. Ε, τι να κάνω... Πειράζει που είμαι απαιτητικός;
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #21
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    κάτι σαν και αυτό θα σου έκανε; http://www.planet.com.tw/product/pro...=195&menu_id=3

  7. #22
    Το avatar του μέλους mrwireless
    mrwireless Guest
    Σε λιγο το Πλαισιο θα πουλαει ενα H323/SIP κουτι της Waitec για λιγοτερο απο 60 ευρω, θα ειναι και Skype compatible !!!

    Περιγραφη στο καινουργιο PC Magazine

    Η Level One εχει διαφημιση με πανω απο δεκα καινουργια VoIP προιοντα...

  8. #23
    Εγγραφή
    04-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote ADSL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13
    Το δεύτερο link που έδωσες, το γνωρίζω. Και οι δυο δεν είναι λύσεις που να με ικανοποιούν. Όπως το πες, θέλω ένα κανονικό VoIP gateway που να επικοινωνεί με Ethernet, και το οποίο να έχει 2FXS+2FXO και αν είναι δυνατόν να υποστηρίζει και SIP και H323, για πλήρη συμβατότητα. Θα μου πεις πολλά θες, Το θες και φθηνό. Μόνο να σου ψήνει και το φαγητό δε μας είπες. Ε, τι να κάνω... Πειράζει που είμαι απαιτητικός;
    Και ΄γω τέτοιος π@π@ρ@ς είμαι, γιαυτό δεν έχω πάρει κανένα ακόμα...

  9. #24
    Το avatar του μέλους spirto
    spirto Guest
    Γεια σας,

    όποιος ενδιαφέρεται για συμμετοχή σε δοκιμή υπηρεσίας VoIP μέσω διαδικτύου μπορεί να επισκευθεί τις σελίδες της OMNINET . Σύντομα θα υπάρξουν εκεί ανακοινώσεις και για IP Gateways.

  10. #25
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    κάτι σαν και αυτό θα σου έκανε; http://www.planet.com.tw/product/pro...=195&menu_id=3
    Ναι, για κάτι τέτοιο ψάχνω μόνο που να υποστηρίζει ταυτόχρονα και SIP και Η323. Παρεπιπτόντως τα μηχανάκια της Planet τα έχω πετύχει κι εγώ. Να 'ναι καλά το voip-info.org και ο γούγλης Α! Τα Planet τα φέρνουν τα Μακεδονικά Περιφερειακά, αλλά κοιτώντας το site τους βλέπω πως ότι VoIP gateway έχουν είναι μόνο για το Η323 πρωτόκολλο. Για SIP, που απ'οτι καταλαβαίνω μας ενδιαφέρει περισσότερο, δεν υπάρχει τίποτα.

    Όπως έχω γράψει και προηγουμένως έχω πετύχει μηχανάκια με τις προδιαγραφές που θέλω, αλλά το κακό είναι πως ότι έχω βρει είναι "Made in Taiwan" και προωθούνται στην Αμερικάνικη αγορά, παρά στην Ευρωπαϊκή...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 123456789
    Και ΄γω τέτοιος π@π@ρ@ς είμαι, γιαυτό δεν έχω πάρει κανένα ακόμα...



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrwireless
    Σε λιγο το Πλαισιο θα πουλαει ενα H323/SIP κουτι της Waitec για λιγοτερο απο 60 ευρω, θα ειναι και Skype compatible !!!
    Αναφέρεσε σε αυτό: http://www.waitec.com/trade/productview/307/19/ Δεν είναι και κάτι τρελό. Άσε που δεν έχει Ethernet, αλλά μόνο USB. Είναι περισσότερο γι'αυτούς που δεν τους ενδιαφέρει να ασχοληθούν τρελά, αλλά προτιμούν μια περισσότερο Plug n' Play λύση...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirto
    όποιος ενδιαφέρεται για συμμετοχή σε δοκιμή υπηρεσίας VoIP μέσω διαδικτύου μπορεί να επισκευθεί τις σελίδες της OMNINET . Σύντομα θα υπάρξουν εκεί ανακοινώσεις και για IP Gateways.
    Thanx for the info
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  11. #26
    Εγγραφή
    08-07-2003
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟTΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirto
    Γεια σας,

    OMNINET . Σύντομα θα υπάρξουν εκεί ανακοινώσεις και για IP Gateways.
    Tα μηχανάκια που θα φέρει είναι της www.batm.com

  12. #27
    Εγγραφή
    17-07-2002
    Περιοχή
    HELLAS - ATH
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.867
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    D-Link Wireless
    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Χάνετε σημαντικά τηλεφωνήματα όταν απουσιάζετε από το σπίτι σας. Η Λύση: Τώρα μπορείτε αυτόματα να δέχεστε τις κλήσεις του σταθερού σας στο κινητό ή το τηλέφωνο της εργασίας σας ταυτόχρονα. Ορισμένοι πάροχοι Ίντερνετ ξεκίνησαν πρόσφατα να προσφέρουν πακέτα υπηρεσίες εκτροπής δωρεάν ή με πολύ χαμηλή χρέωση.

    Οι εταιρείες τηλεπικοινωνίας που χρησιμοποιούν την τεχνολογία VOIP, όπως η Vonage, η Lingo και η BroadVoice, παρέχουν τη νέα υπηρεσία που επιτρέπει τις εισερχόμενες κλήσεις στο σταθερό του σπιτιού σας να χτυπούν ταυτόχρονα και σε άλλα τηλέφωνα κινητά ή σταθερά.

    Η Vonage και η Lingo παρέχουν την υπηρεσία δωρεάν στους συνδρομητές τους, ενώ η BroadVoice χρεώνει 1,95 δολάρια το μήνα.

    Εν τω μεταξύ, η τηλεφωνική υπηρεσία Call Vantage της AT&T's περιλαμβάνει δωρεάν και την υπηρεσία Locate Me, η οποία επιτρέπει την ταυτόχρονη ή διαδοχική κλήση διαφόρων αριθμών πριν σταλεί η εισερχόμενη κλήση στον αυτόματο τηλεφωνητή.

    Και για τους χρήστες των συμβατικών τηλεφώνων (που δεν χρησιμοποιούν την τεχνολογία VOIP), η υπηρεσία Home Service της Verizon (7, 95 δολάρια) μεταξύ άλλων στέλνει αυτόματα μηνύματα και στον υπολογιστή σας και σας επιτρέπει να διακόπτετε ή να προωθείτε εισερχόμενες κλήσεις σε άλλον αριθμό.

    Απο Ναυτεμπορικη

  13. #28
    Εγγραφή
    17-07-2002
    Περιοχή
    HELLAS - ATH
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.867
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    D-Link Wireless
    Επισης στο περιοδικο Νe.O του τρεχοντος μηνος, εχει υλικο για VoIP!

    Ειμαι συνδρομητης και θα το εχω στα χερια μου μεστην εβδομαδα!
    Εχει ηδη βγει στα περιπτερα απο τις αρχες του μηνα για οσους θελουν να το παρουν!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 503.jpg  


  14. #29
    Εγγραφή
    08-07-2003
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟTΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosstalk
    ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ: Χάνετε σημαντικά τηλεφωνήματα όταν απουσιάζετε από το σπίτι σας. Η Λύση: Τώρα μπορείτε αυτόματα να δέχεστε τις κλήσεις του σταθερού σας στο κινητό ή το τηλέφωνο της εργασίας σας ταυτόχρονα. Ορισμένοι πάροχοι Ίντερνετ ξεκίνησαν πρόσφατα να προσφέρουν πακέτα υπηρεσίες εκτροπής δωρεάν ή με πολύ χαμηλή χρέωση.

    Οι εταιρείες τηλεπικοινωνίας που χρησιμοποιούν την τεχνολογία VOIP, όπως η Vonage, η Lingo και η BroadVoice, ....

    Απο Ναυτεμπορικη
    Η BroadVoice ναι μεν έχει βγάλει πακέτο για Ελλάδα χωρίς έξτρα χρέσωση, όμως δεν δέχεται πιστωτική κάρτα που έχει βγεί σε χώρα εκτός Αμερικής.

  15. #30
    Εγγραφή
    22-10-2004
    Περιοχή
    middle earth
    Μηνύματα
    1.146
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240 kbps
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    FRITZ!Box 5530
    Ενεργοποίησα την υπηρεσία e-voice της HOL σήμερα.
    Θέλω όμως ένα ipφωνο να το συνδέσω στο Zyxel και μάλιστα στη DMZ θέση, ώστε να παρακάμπτει το firewall.
    Πέρα από τα ipφωνα της HOL, η οποία μάλιστα θέλει μια βδομάδα να τα παραδώσει, υπάρχει τίποτα άλλο στην αγορά;;;
    Σε πρωτόκολλο SIP βέβαια....
    Θα χρειαστώ και gateway ή αρκεί το ipφωνο;;;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aragorn : 17-03-05 στις 12:27.

Σελ. 2 από 25 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 181
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-07, 20:33
  2. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-07, 18:05
  3. Tellas ζίστο , voip και κινητή τηλεφωνία
    Από eeep στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-06, 23:52
  4. Βοήθεια για VoIP τηλεφωνία
    Από efrai3 στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-06, 00:57

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας