Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σας,

    Ειμαι αναμεσα σε αυτά τα δύο με σκοπό να βελτιώσω την ποιοτητα συνδεσής μου σε σχέση με γρηγορες λύσεις οπως το hotspot που κανω μεσω κινητού

    ZTE MU5001

    Zyxel NR2301

    Το zyxel μου φαίνετε ποιο professional, το zte ομως απο την αλλη ειδα οτι εχει επιλογή για εξτρα κεραία, πραγμα πολυ σημαντικό σε περίτπωση που η δύναμη τους εκπομπής του βρίσκεται στα ιδια επίπεδα με το κινητο..

    Τι γνώμη εχετε εσείς ποιο θα επιλέγατε; ενδιαφέρομαι και για 4g και για 5g οτι πιασει καλύτερα...

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2022
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    105275/21999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baspax1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,

    Ειμαι αναμεσα σε αυτά τα δύο με σκοπό να βελτιώσω την ποιοτητα συνδεσής μου σε σχέση με γρηγορες λύσεις οπως το hotspot που κανω μεσω κινητού

    ZTE MU5001

    Zyxel NR2301

    Το zyxel μου φαίνετε ποιο professional, το zte ομως απο την αλλη ειδα οτι εχει επιλογή για εξτρα κεραία, πραγμα πολυ σημαντικό σε περίτπωση που η δύναμη τους εκπομπής του βρίσκεται στα ιδια επίπεδα με το κινητο..

    Τι γνώμη εχετε εσείς ποιο θα επιλέiγατε; ενδιαφέρομαι και για 4g και για 5g οτι πιασει καλύτερα...
    Φίλε μου επειδή έχω και εγώ 5G Router της Zyxel, το μόνο που θα σου πω είναι ότι σκυλομετάνιωσα που έσκασα τόσα λεφτά για το συγκεκριμένο και θα σε απέτρεπα από το να πάς στη συγκεκριμένη επιλογή (εννοώ την Zyxel σαν εταιρεία) θεωρώντας και μόνο ότι είναι και καλά πιο professional. Δεν είναι καθόλου πιο professional. Το NR7102 που έχω, λειτουργεί μόνο σε passthrough mode (αποκλειστικά σαν modem δηλαδη) και τίποτα παραπάνω (δεν ξέρω εαν είναι μόνο στη δική μου περίπτωση βέβαια). Οι υπόλοιπες λειτουργίες του (router mode) είναι απλά άχρηστες, διότι δεν λειτουργούν σε passthrough (απενεργοποιεί το NAT, το Firewall κτλ). Επίσης σαν interface δεν λέει πολλά. Επειδή εισαι πίσω από CG-NAT δεν θα δουλέψει σχεδόν τίποτα απο αυτά που ενδεχομένως θα θελήσεις (PF, NAT, ARP, κτλ). Ένας άλλος λόγος είναι ο Quectel που φοράει από τον οποίο περίμενα καλύτερες αποδόσεις.

    Σχετικά με το ZTE δεν έχω εικόνα.

    Αν χρειαστείς έξτρα εξωτερικές κεραίες (SMA) τότε θα σου συνιστούσα να δεις κάτι σε ODU Router για να μην μπλέξεις με ομοαξονικά και κεραίες γενικά. Αν και πιστεύω οτι θα σε ικανοποιήσει απόλυτα το φορητό 5G χωρίς εξωτερικές κεραίες απο ταχύτητες, latency κτλ (διότι το ίδιο πίστευα και εγώ μέχρι που πήρα το δικο μου φορητό 5G).

    Παρεμπιπτόντως, τις προάλλες πήρα ενα OLAX G5010 για το εξοχικό με 240€ (με ένα ρίσκο αν και έψαχνα κάτι φθηνό, φορητό και για απλή χρήση) και έπαθα πλάκα. Καταρχήν φοράει τον Qualcomm X55 με τον οποίο έπαθα την πλάκα που περίμενα να πάθω με το Zyxel. Για τα λεφτά που το πήρα είναι απλά απίστευτο Router. Έχει όλες τις λειτουργίες που έχουν τα ακριβά 5G. Έρχεται απευθείας σε Router Mode και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις out of the box χωρίς κανένα θέμα. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να ενεργοποιήσεις το 5G σε κάποιο κινητό και μετά να βάλεις την SIM στο OLAX. Ταχύτητες πολύ καλές σε NSA και επίσης κάνει κατά πολύ καλύτερο CA στο LTE Adv σε αντίθεση με το NR7102 μου. Αν σε ενδιαφέρει θα ανεβάσω και φωτογραφίες από το interface για να δεις μήπως σου κάνει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος LTEakias : 20-05-24 στις 16:08.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από LTEakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου επειδή έχω και εγώ 5G Router της Zyxel, το μόνο που θα σου πω είναι ότι σκυλομετάνιωσα που έσκασα τόσα λεφτά για το συγκεκριμένο και θα σε απέτρεπα από το να πάς στη συγκεκριμένη επιλογή (εννοώ την Zyxel σαν εταιρεία) θεωρώντας και μόνο ότι είναι και καλά πιο professional. Δεν είναι καθόλου πιο professional. Το NR7102 που έχω, λειτουργεί μόνο σε passthrough mode (αποκλειστικά σαν modem δηλαδη) και τίποτα παραπάνω (δεν ξέρω εαν είναι μόνο στη δική μου περίπτωση βέβαια). Οι υπόλοιπες λειτουργίες του (router mode) είναι απλά άχρηστες, διότι δεν λειτουργούν σε passthrough (απενεργοποιεί το NAT, το Firewall κτλ). Επίσης σαν interface δεν λέει πολλά. Επειδή εισαι πίσω από CG-NAT δεν θα δουλέψει σχεδόν τίποτα απο αυτά που ενδεχομένως θα θελήσεις (PF, NAT, ARP, κτλ). Ένας άλλος λόγος είναι ο Quectel που φοράει από τον οποίο περίμενα καλύτερες αποδόσεις.

    Σχετικά με το ZTE δεν έχω εικόνα.

    Αν χρειαστείς έξτρα εξωτερικές κεραίες (SMA) τότε θα σου συνιστούσα να δεις κάτι σε ODU Router για να μην μπλέξεις με ομοαξονικά και κεραίες γενικά. Αν και πιστεύω οτι θα σε ικανοποιήσει απόλυτα το φορητό 5G χωρίς εξωτερικές κεραίες απο ταχύτητες, latency κτλ (διότι το ίδιο πίστευα και εγώ μέχρι που πήρα το δικο μου φορητό 5G).

    Παρεμπιπτόντως, τις προάλλες πήρα ενα OLAX G5010 για το εξοχικό με 240€ (με ένα ρίσκο αν και έψαχνα κάτι φθηνό, φορητό και για απλή χρήση) και έπαθα πλάκα. Καταρχήν φοράει τον Qualcomm X55 με τον οποίο έπαθα την πλάκα που περίμενα να πάθω με το Zyxel. Για τα λεφτά που το πήρα είναι απλά απίστευτο Router. Έχει όλες τις λειτουργίες που έχουν τα ακριβά 5G. Έρχεται απευθείας σε Router Mode και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις out of the box χωρίς κανένα θέμα. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να ενεργοποιήσεις το 5G σε κάποιο κινητό και μετά να βάλεις την SIM στο OLAX. Ταχύτητες πολύ καλές σε NSA και επίσης κάνει κατά πολύ καλύτερο CA στο LTE Adv σε αντίθεση με το NR7102 μου. Αν σε ενδιαφέρει θα ανεβάσω και φωτογραφίες από το interface για να δεις μήπως σου κάνει.

    Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση, τυχαίνει και εχω και εγώ το ίδιο Router, NR7102 , σε εμένα ειναι λιγο διαφορετικά τα πράγματα ως προς την καλυψη και σταθερότητα, συγκεκριμένα αυτο το μηχανιμα το πήρα καθαρα για να δουλεψει σαν Modem και τιποτα αλλο , απο τη στιγμη που εχω ήδη ολοκληρο συστημα της unifi USG,APs ,Switch,κλπ
    Σαν Modem τουλαχιστον χωρίς να εχω δει αλλες συσκευές εκτος απο mobile hotspot, με κλειδωμένες bands και χωρίς PCI Lock
    cellular lock που αν χρειαστεί γινεται ακομη ποιο stable εχω αψογα αποτελέσματα,
    να φανταστείς σε προσωρινό σπίτι που ειμαι τώρα με πολύ χαλια σήμα 108db! χτυπάω 150mbps με αυτο baκαι ενοείται με open nat απο ote που εχει κόφτη, αν βγαλω τον κοφτη σε συγκεκριμένα 4G PCI Locks χτυπάω και 250-270mbps
    Με λίγα λογια απο αποψη σήματός νομιζώ ειναι πολυ power, και ειναι πολυ βολικο να μπορείς να κλειδώσεις κεραίες συγκεκριμένες, παιζει τεράστιο ρόλο, στο εξωχικό που το δοκίμασα χτύπη 1.2 gbit και 90mpbs up και όλα αυτα με περίπου 85dbi(Στον πρώτο οροφο έξω η κεραία του παρόχου εχει περίπου 3.5km απόσταση και σχεδόν εχει οπτικη επαφή).

    anyway
    Σχετικα με το mobile hotspot τώρα τα πράγματα αλλαζουν πολυ , επειδη προσωρινα μενω αλλου και παω καμια φορα στο εξοχικό βαριεμαι να βαζω βγαζω το nr7102 οποτε σκεφτομαι να παρω κατι μικρο και γρήγορο, αλλα σίγουρα να έχει καλύτερη ληψη απο το galaxy s21 ultra που εχω και το ιδανικότερο θα ήταν να εχει και κλείδωμα κεραίας, γιατι αποτι κατάλαβα το κινητο ανα περιόδους κλειδώνει καπου αλλου και παει χαλια οταν ενω στο ιδιο σημείο μετα απο λίγο μπορεί να πηγαίνει σχετικά καλα...
    Γιαυτό ελεγα να εχει επιλογή εξωτερικής κεραίας σε περίπτωση που φαω και εκεί ακυρο.
    Σχετικα με το OLAX που είπε ειπες ειναι πολυ ενδιαφέρον και σχεδον 100 ευρώ κατω απο τα υπόλοιπα, το συγκεκριμένο γνωρίζεις αν κλειδώνει κεραία ;
    Αυτο που θέλω εγω ειναι να μην το παρω αδικα και στην ουσία δν μου δινει το σημα που πρέπει.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τελικά σχετικά με το OLAX αξίζει ; μπορώ να κλειδώσω κεραία ;

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2022
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    105275/21999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baspax1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά σχετικά με το OLAX αξίζει ; μπορώ να κλειδώσω κεραία ;
    Το έψαξα λίγο χτες αλλα δεν βρήκα πουθενά cell lock. Μπορείς να κάνεις band selection και να αλλαζεις TTL on the go αλλά κατά πάσα πιθανότητα δεν μπορείς να επιλέγεις cells.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας