Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Έχει βρει κάποιος τρόπο να ενημερώνεται μόνο για θέματα της καθημερινότητας, χρηστικά και πρακτικά, π.χ. νέες υπηρεσίες στο gov.gr, έκτακτα γεγονότα που επηρεάζουν την κυκλοφορία, προθεσμίες φορολογικών, κοινωνικού τουρισμού, αλλαγές σε μέσα μεταφοράς, επιδοτήσεις προγραμμάτων, νομοθεσία και άλλα πολλά που θα έπρεπε να γνωρίζουν όλοι;
    Το ξέρω ότι είναι αμέτρητες οι κατηγορίες θεμάτων, αλλά ψάχνω έναν τρόπο να βρίσκω τέτοιες ειδήσεις, χωρίς να βουλιάζω ανάμεσα σε δολοφονίες, ατυχήματα, βιασμούς, μαγειρικές, ανθυποσελέμπριτι, δηλώσεις οποιουδήποτε για οτιδήποτε, κομματικά, πολιτικά και οτιδήποτε μαυρίζει την ψυχή.
    Φαντάζομαι ότι αν γινόταν αυτό, θα έπρεπε ή να δηλώσω σε ενημερωτικές ιστοσελίδες (μέσω tags ή rss; ) ποιες κατηγορίες με ενδιαφέρουν ή να δηλώσω ποιες δεν με ενδιαφέρουν.
    Δηλαδή, κάποιο είδος φίλτρου. Έχει προσπαθήσει κάποιος κάτι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Wizard270 : 22-05-24 στις 19:46.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.510
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει βρει κάποιος τρόπο να ενημερώνεται μόνο για θέματα της καθημερινότητας, χρηστικά και πρακτικά, π.χ. νέες υπηρεσίες στο gov.gr, έκτακτα γεγονότα που επηρεάζουν την κυκλοφορία, προθεσμίες φορολογικών, κοινωνικού τουρισμού, αλλαγές σε μέσα μεταφοράς, επιδοτήσεις προγραμμάτων, νομοθεσία και άλλα πολλά που θα έπρεπε να γνωρίζουν όλοι;
    Το ξέρω ότι είναι αμέτρητες οι κατηγορίες θεμάτων, αλλά ψάχνω έναν τρόπο να βρίσκω τέτοιες ειδήσεις, χωρίς να τις βουλιάζω ανάμεσα σε δολοφονίες, ατυχήματα, βιασμούς, μαγειρικές, ανθυποσελέμπριτι, δηλώσεις οποιουδήποτε για οτιδήποτε, κομματικά, πολιτικά και οτιδήποτε μαυρίζει την ψυχή.
    Φαντάζομαι ότι αν γινόταν αυτό, θα έπρεπε ή να δηλώσω σε ενημερωτικές ιστοσελίδες (μέσω tags ή rss ποιες κατηγορίες με ενδιαφέρουν ή να δηλώσω ποιες δεν με ενδιαφέρουν.
    Δηλαδή, κάποιο είδος φίλτρου. Έχει προσπαθήσει κάποιος κάτι;
    Ίσως μέσω RSS και να βάλεις φίλτρα για συγκεκριμένα keywords.

    Αλλιώς, θα μπορούσες να κάνεις bookmark συγκεκριμένες κατηγορίες ειδήσεων από τα ειδησεογραφικά sites που σου αρέσουν ή και να ψάχνεις στοχευμένα για keywords στην αναζήτησή τους.

    Κι εγώ δεν την παλεύω να διαβάζω 90% για αρνητικές ειδήσεις (αυτά πουλάνε έτσι κι αλλιώς) και τα υπόλοιπα να είναι χαζοcelebrity trash news.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως μέσω RSS και να βάλεις φίλτρα για συγκεκριμένα keywords.

    Αλλιώς, θα μπορούσες να κάνεις bookmark συγκεκριμένες κατηγορίες ειδήσεων από τα ειδησεογραφικά sites που σου αρέσουν ή και να ψάχνεις στοχευμένα για keywords στην αναζήτησή τους.

    Κι εγώ δεν την παλεύω να διαβάζω 90% για αρνητικές ειδήσεις (αυτά πουλάνε έτσι κι αλλιώς) και τα υπόλοιπα να είναι χαζοcelebrity trash news.
    Αυτό είχα στο νου μου, αλλά δεν το έχω ψάξει καθόλου. Μάλλον με RSS θα είχα το καλύτερο αποτέλεσμα. Ελπίζω οι RSS readers να έχουν τέτοια δυνατότητα φιλτραρίσματος.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας