Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μισό θέμα ερώτηση και μισό rant πριν το πετάξω στα σκουπίδια.

    Έφυγα από Vodafone που είχα το απαράδεκτο H300S και η Cosmote μου έδωσε το Speedport Plus (το άσπρο). Στην αρχή φαινόταν συμπαθητικό μέχρι που ήρθε η ώρα να το στήσω σωστά και μετά από ένα τετράωρο που με παιδεύει έχω φτάσει να θέλω να το πετάξω.

    Στο H300S είχα τον Dhcp server να δίνει διευθύνσεις από το 192.168.2.50 και κάτω σε νέους client και στο κομμάτι από το 192.168.2.2 και κάτω το είχα να δίνει σταθερές διευθύνσεις ανάλογα με τη συσκευή: Είχα βάλει τους υπολογιστές στο κομμάτι από 2-10, τα κινητά στο 11-19, οι IoT συσκευές ήταν στο 20-30 κλπ. Ολα όμορφα και οργανωμένα και ήξερα ποια συσκευή παίρνει τι διεύθυνση.

    Προσπάθησα να κάνω το ίδιο στο Speedport αλλά δεν φαίνεται να μπορεί. Με πείραξε λίγο αλλά σκέφτηκα ότι τουλάχιστον μπορώ να δώσω σταθερές διευθύνσεις στις συσκευές που θέλω και στη χειρότερη ο dhcp server θα δώσει τυχαία κάποια από τις ελεύθερες διευθύνσεις ακόμα και ανάμεσα στα ranges που ήθελα. Όχι το ιδανικό αλλά τουλάχιστον θα ήξερα ποια συσκευή παίρνει τι.

    Αλλά όχι! Πηγαίνω στο κομμάτι με τις reserved διευθύνσεις, βάζω τις mac address των συσκευών, κάνω reboot το speedport και όχι! Κάποιες παίρνουν σωστή διεύθυνση αλλά κάποιες παίρνουν ο,τι να ναι. Ξανά δοκιμές, ξανά reboot, το ίδιο.

    Μπορεί αυτή η αηδία να χειριστεί σωστά διευθύνσεις με κάποιο τρόπο ή να το πετάξω?
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.195
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DreamAxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί αυτή η αηδία να χειριστεί σωστά διευθύνσεις με κάποιο τρόπο ή να το πετάξω?
    IDK, δεν το έχω χρησιμοποιήσει εδώ και χρόνια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DreamAxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηγαίνω στο κομμάτι με τις reserved διευθύνσεις, βάζω τις mac address των συσκευών, κάνω reboot το speedport και όχι! Κάποιες παίρνουν σωστή διεύθυνση αλλά κάποιες παίρνουν ο,τι να ναι. Ξανά δοκιμές, ξανά reboot, το ίδιο.
    Για όσο βοηθάει(?):
    Δεν ξέρω αν είναι όντως πρόβλημα του speedport (που μπορεί κάλλιστα να είναι...),
    αλλά έχει γίνει της μόδας τηλέφωνα/iot να παρουσιάζουν random mac.
    Αν είναι τέτοιας φύσης το πρόβλημα, δεν θα παίξουν σωστά με τα mac/ip reservations του dhcp server
    μέχρι να τα ρυθμίσεις να χρησιμοποιούν την πραγματική mac τους.
    Υποτίθεται ότι η τυχαία mac είναι τυχαία μέν, σταθερή δε για συγκεκριμένο ssid/domain/sec. profile, αλλά προβλήματα υπάρχουν.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.860
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public

  4. #4
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    In the Stargate Universe...
    Μηνύματα
    1.103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16699/985
    ISP
    OTEnet
    Router
    Huawei EchoLife 520c
    SNR / Attn
    4.1(dB) / 20.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όσο βοηθάει(?):
    Δεν ξέρω αν είναι όντως πρόβλημα του speedport (που μπορεί κάλλιστα να είναι...),
    αλλά έχει γίνει της μόδας τηλέφωνα/iot να παρουσιάζουν random mac.
    Αν είναι τέτοιας φύσης το πρόβλημα, δεν θα παίξουν σωστά με τα mac/ip reservations του dhcp server
    μέχρι να τα ρυθμίσεις να χρησιμοποιούν την πραγματική mac τους.
    Υποτίθεται ότι η τυχαία mac είναι τυχαία μέν, σταθερή δε για συγκεκριμένο ssid/domain/sec. profile, αλλά προβλήματα υπάρχουν.
    Όχι δεν περιορίζεται σε τηλέφωνα κλπ, το κάνει και σε συσκευές με σταθερή mac οπότε δυστυχώς ούτε με αυτές το έχω καταφέρει. Κάποιες φορές δουλεύει για κάποιες συσκευές αλλά δεν είναι σταθερό, το χάνει τυχαία μετά απο μερικά reboot.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masterfaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί έβαλα το reservation, δεν το σέβεται. Δοκίμασα να ξεκινήσω τον dpcp server και απο χαμηλά (την .2) και απο ψηλά (την .20) αλλά πάλι κάποιες συσκευές παίρνουν όντως σωστή διεύθυνση και άλλες όχι και εκείνες που παίρνουν μετά απο μερικές επανεκκινήσεις μπορεί να πάρουν άλλη τυχαία διεύθυνση.
    >> James Randi <<--- A man to admire, a man to respect

    Linux4Coffee
    You'll never know what you're missing until you try Arch

    "Next time you want to buy a computer, consider buying a mac (and installing Windows/Linux on it). Even after five years, when it's cheap chinese hardware is obsolete there will be someone ignorant enough to buy it for ten times the price."

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας