Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 82
  1. #1
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.594
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    PressNews
    Ο αριθμός σας στο ICQ επιτέλους αναχωρεί για το υπερπέραν. Η ρωσική εταιρεία VK, η οποία είναι ο διαχειριστής της υπηρεσίας από το 2010, δημοσίευσε την Παρασκευή ένα μήνυμα που λέει απλά: "Το ICQ θα σταματήσει να λειτουργεί από τις 26 Ιουνίου" και παρακαλεί τους χρήστες να στραφούν σε άλλες λύσεις συνομιλίας.

    Το ICQ συγκαταλεγόταν μεταξύ των πρώτων υπηρεσιών instant messenger, όπως το AOL Instant Messenger ή το MSN Messenger, που επέτρεπαν συνομιλίες σε πραγματικό χρόνο. Διαφοροποιήθηκε από τις υπόλοιπες αναθέτοντας στους χρήστες έναν αριθμό που θα χρησιμοποιούσαν για να συνδέονται μεταξύ τους, σε αντίθεση με ψευδώνυμα ή διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Είχε επίσης ασυνήθιστα χαρακτηριστικά, όπως η αποστολή μηνυμάτων SMS και η δυνατότητα αποστολής μηνυμάτων σε άτομα που ήταν εκτός σύνδεσης.

    Και φυσικά, όσοι από εμάς είμαστε κάποιας ηλικίας, πιθανώς θυμόμαστε την ειδοποίηση "Ωχ!" που έπαιζε όταν λαμβάνατε ένα μήνυμα.

    Το ICQ ξεκίνησε το 1996 από την ισραηλινή εταιρεία Mirabilis, την οποία αγόρασε η AOL το 1998. Το ICQ έφτασε κάποια στιγμή τα 100 εκατομμύρια εγγεγραμμένους χρήστες, τουλάχιστον σύμφωνα με μια ανακοίνωση του 2001 από την Time Warner, η οποία είχε αγοράσει την AOL ένα χρόνο νωρίτερα σε μια φημισμένη καταδικασμένη συγχώνευση. Η AOL πούλησε την υπηρεσία στην Digital Sky Technologies, την εταιρεία στην οποία ανήκε η VK, τότε γνωστή ως Mail.ru, το 2010.

    Η σύγχρονη έκδοση του ICQ φαινόταν να λειτουργεί και να λειτουργεί όπως άλλες εφαρμογές messenger, όπως το WhatsApp ή το Telegram. Ή τουλάχιστον έτσι συμπέρανα από ένα στιγμιότυπο του Internet Archive του Μαρτίου 2023 από τη λίστα του iOS App Store, καθώς η εφαρμογή προφανώς έχει εξαφανιστεί τόσο από το ψηφιακό κατάστημα της Apple όσο και από το Play Store της Google (και φαίνεται ότι έχει εξαφανιστεί εδώ και μήνες). Φαίνεται ότι το ICQ έχει ήδη τελειώσει εδώ και αρκετό καιρό - ίσως το VK απλώς το επισημοποιεί.

    πηγή via DeepL

  2. #2
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Περιοχή
    ???
    Μηνύματα
    218
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Ubiquiti Security Gateway
    Και ναι, τον θυμάμαι ακόμα τον αριθμό μου!

  3. #3
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.968
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Πωπω, κυριολεκτικά τέλος εποχής...

    Είχα εγγραφεί το 1997, έχω επταψήφιο αριθμό. Το χρησιμοποιούσα κατά κόρον εκείνες τις εποχές.
    Ανυπόγραφος

  4. #4
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Περιοχή
    Πατήσια
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    292
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    Δηλαδή τώρα πρέπει να ξεχάσω το 2949638;

  5. #5
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    3.058
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Η ρωσική εταιρεία VK είναι το facebook της χώρας.

  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.594
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει ακόμα (πολύ περισσότερο αν κάποιοι το χρησιμοποιούν στις μέρες μας).
    Το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό ήταν "ποιος ήταν ο αριθμός μου".
    Ψάχνω στα αρχεία μου αλλά δεν το βρίσκω
    RIP
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #7
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.770
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Κι εγώ θυμάμαι ακόμα τον αριθμό μου, το χρησιμοποιούσα πάρα πολύ. Δεν ήξερα ότι ακόμα δουλεύει. Τέλος εποχής πραγματικά!

  8. #8
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.171
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Εγώ νόμιζα είχε πεθάνει χρόνια τώρα. Ίσως υπήρχε κάποια αντίστοιχη Ελλάδα να το στηρίζει όπως κάνει με το viber

    Πάντως έχω είχα 4ψηφιο νούμερο. Είχα πάρει ίντερνετ το 96 μέσω της ΟΝΝΕΔ πού έγινε κωδικούς και τότε δεν είχανε χρόνο χρέωση. Μόνο η οικογένεια ήταν το φυσικό timer.

    Τον ξέχασα όμως τον κωδικό μετά την ΟΝΝΕΔ και μετά πήρα 10ψηφιο

    Τεράστια υπηρεσία, πολύ μπροστά από την εποχή της. Δίδαξε και μέχρι και σου έστελναν από sms. Εγώ άργησα να πάρω κινητό συνεπώς όταν ήθελα να στείλω μήνυμα ICQ μονόδρομος και ίσως έπαιρνα την απάντηση αλλά δεν ήταν σίγουρο.

    Είχε και κάτι γελοίους ήχους τώρα που το θυμάμαι

    Δεν θυμάμαι όλο το νούμερο. Και όσο θυμάμαι είναι 8ψηφιο. Ηλικία

    Πάντως θυμάμαι γιατί φύγαμε και αλλάξαμε τότε σε messenger

  9. #9
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.869
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως έχω είχα 4ψηφιο νούμερο. Είχα πάρει ίντερνετ το 96 μέσω της ΟΝΝΕΔ πού έγινε κωδικούς και τότε δεν είχανε χρόνο χρέωση. Μόνο η οικογένεια ήταν το φυσικό timer.

    Τον ξέχασα όμως τον κωδικό μετά την ΟΝΝΕΔ και μετά πήρα 10ψηφιο
    Λογικα ειχες παρει 6ψηφιο ή 7ψηφιο.

    Τα μικροτερα 6ψηφια νουμερα για ελλαδα που εχω δει ειναι κοντα στο 850000 (εγω ειχα παρει 900xxx).

    Η αριθμοδοτηση στα UIN αρχισε απ'το 10.000+, 4ψηφιο δλδ σιγουρα δε παιζει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ICQ συγκαταλεγόταν μεταξύ των πρώτων υπηρεσιών instant messenger, όπως το AOL Instant Messenger ή το MSN Messenger, που επέτρεπαν συνομιλίες σε πραγματικό χρόνο. Διαφοροποιήθηκε από τις υπόλοιπες αναθέτοντας στους χρήστες έναν αριθμό που θα χρησιμοποιούσαν για να συνδέονται μεταξύ τους, σε αντίθεση με ψευδώνυμα ή διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Είχε επίσης ασυνήθιστα χαρακτηριστικά, όπως η αποστολή μηνυμάτων SMS και η δυνατότητα αποστολής μηνυμάτων σε άτομα που ήταν εκτός σύνδεσης.
    Εγω θα τολμησω να πω οτι ηταν το πρωτο social network + dating app + instant messanger + chat app + file transfer app (σε εποχη που επρεπε να κανεις upload σε ftp ή να στειλεις email attachment)... ειχες ολοκληρη καρτελα προφιλ που ειναι αντιστοιχη των σημερινων dating apps... και on top of that αν ηθελες πεταγες και τη webpage σου απο κατω. H δε friend list ειναι πολυ παρομοια με αυτη που σημερα χρησιμοποιει το fb. Chats μπορουσαν να γινουν τρικουβερτα...με 15-20 ατομα μεσα και να γινεται πανικος... Γι'αυτο ειναι πολυ λιγο να το θεωρησουμε -ιστορικα- instant messanger.

    Ειχε search engine με περιοχη, ηλικια, κτλ.. εβαζες τα φιλτρα σου και εβρισκες γκομενακια γυρω γυρω ή ....σε βρισκαν αυτα (ουκρανες, ρωσιδες, κτλ) επειδη ηθελαν να ερθουν εδω.

    Γενικα ηταν πολυ μπροστα απ'την εποχη του και η αντικατασταση του απ'το msn και αλλου τετοιου τυπου messengers ηταν τεραστια τεχνολογικη οπισθοδρομηση... απ'τις σπανιες περιπτωσεις που κατι πολυ πιο πληρες και καλο αντικατασταθηκε απο κατι πολυ χειροτερο... Δε ξερω αν φταιει η aol που το αγορασε ή αν φταιει η microsoft που λογω network effect εφαγε το icq οπως εφαγε και ο explorer τον netscape, οπως και να χει, η οπισθοδρομηση ηταν τεραστια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MNP-10 : 26-05-24 στις 20:12.

  10. #10
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.212
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Ήταν κορυφη για την εποχή του... Το έχω ακόμα εννοείται ... Έχω φίλους εκεί από εξωτερικό από όταν επαιζα online...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #11
    Εγγραφή
    31-01-2003
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind adsl
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    3com Officeconnect
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είχε ψοφήσει εδώ και πολλά χρόνια, τώρα έκλεισε κι όλας...
    Edit: Κοιτάξτε το λουλουδάκι κάτω από το username μου και τα αστεράκια... Χαχαχα

  12. #12
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12

  13. #13
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.212
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    1617992 here
    Χρυσες εποχες με μπολικο (m)IRC, ICQ κτλ
    7956030 , δεν ήμουν από τους 1ους ...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #14
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    1.344
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Αυτο ειχα ξεχασει, αλλα το χρησιμοποιουσα παρα πολυ στα τελη του 90 και τις αρχες του 2000. Ομως εχω πανω απο 15 τουλαχιστον χρονια να το χρησιμοποιησω, ισως και περισσοτερα

  15. #15
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    881
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Δεν πρόλαβα πολύ αυτή την εφαρμογή. Ήξερα ότι υπάρχει και ότι ήταν ο προάγγελος του masn, την είχα στο pc μου αλλά ποτέ δεν την λειτούργησα γιατί με όσα άτομα μιλούσα είχαμε msn και irc. Το μόνο που θυμάμαι ήταν κάπου το 2007-8 που έμπαινα σε έναν irc server του icq με το mirc. Νόμιζα ότι η εφαρμογή είχε αποσυρθεί εδώ και χρόνια, ηρωικό ότι άντεξε τόσο.

    Δεν βαριεσαι, μας έχουν μείνει κάποια απομεινάρια από το irc με ελάχιστο κόσμο μέσα.

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας