Εμφάνιση 1-2 από 2

Θέμα: Vigor 2700VG & VPN

  1. #1
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Πρόσφατα αγόρασα το Vigor 2700VG και θέλω να δοκιμάσω τη VPN δυνατότητα που έχει γιατί ίσως το χρησιμοποιήσω και για αυτό το σκοπό. Για όσους δεν το γνωρίζουν έχει VPN server.

    Έχω δοκιμάσει να συνδεθώ, ρυθμίζοντας κάποιες επιλογές που έχει, αλλά το καλύτερο που έχω καταφέρει είναι να μου βγάζει το μήνυμα για να ξαναεισάγω username/password και domain. Το συγκεκριμένο error (που από ότι υποθέτω σημαίνει πως συνδέεται αλλά μετά πάει κάτι στραβά) μου το βγάζει όταν πάω να συνδεθώ μέσο PPTP VPN. Οι ρυθμίσεις μου είναι οι ακόλουθες:

    Στο router:

    Καταρχήν επιλέγω: "Enable PPTP VPN Service", "Enable IPSec VPN Service" & "Enable L2TP VPN Service" (έχω δοκιμάσει να επιλέξω και μόνο PPTP).
    Κατόπιν στο PPP General Setup βάζω: Dial-In PP -> Pap or Chap, Dial-In PP Encryption -> Optional MPPE, Mutual Authentication (PAP) -> No και τέλος ένα username και password.
    Στις ρυθμίσεις IPSec General Setup και Peer Identity δεν πειράζω τίποτα.

    Στο Windows XP SP2 μηχάνημα κάνω τα ακόλουθα:

    Στο Security αφού δοκίμασα με το typical (με και χωρίς το "Require data encryption") επέλεξα advanced και από τα settings έβαλα καταρχήν "Optional Encryption...." και στο Allow these Protocols έβαλα "Unencrypted passwords (PAP)", CHAP και MS-CHAP.
    Το μηχάνημα αυτό συνδέεται στο internet και USB modem και βέβαια είναι τελείως άσχετο με το Vigor.

    Τέλος, το Vigor μπαίνει στο internet με forthnet χωρίς static ip ενώ το pc με tellas κι αυτό χωρίς static. Βέβαια σε κάθε απόπειρα που έκανα ρύθμιζα σωστά την wan ip.

    Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει αλλά είναι αρκετά περιορισμένες οι γνώσεις μου πάνω στα VPN και έχω βρεθεί σε αδιέξοδο. Θα εκτιμούσα πολύ εάν μπορούσε κάποιος να βοηθήσει.

  2. #2
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Τελικά με λίγο περισσότερο ψάξιμο βρήκα την παρακάτω σελίδα με faq όπου περιέχονται πληροφορίες και για VPN:

    http://www.support.draytek.co.uk/router_faq.html

    Πιο συγκεκριμένα στο παρακάτω link υπάρχουν how-to guides για αρκετές περιπτώσεις με VPN και το Vigor (Windows XP -> Vigor, router -> Vigor κ.τ.λ.):

    http://www.draytek.com/support/suppo...n_solution.php

    Για μελλοντικό λοιπόν reference, κι αν κάποιος βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση, πιστεύω θα βοηθήσουν αρκετά τα παραπάνω link...

Παρόμοια Θέματα

  1. Vigor 2700VG - Otenet
    Από vord στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-13, 21:52
  2. Vigor 2700Vg & Wireless
    Από hab στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-08, 13:22
  3. Νεο Vigor 2700vg
    Από neof1z στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-07, 19:45
  4. Vigor 2700vg
    Από neof1z στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-07, 20:38
  5. vigor 2700vg
    Από parashos στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-07, 08:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας