Σελ. 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 113
  1. #31
    Εγγραφή
    15-04-2003
    Περιοχή
    Καλλιθέα,Αθήνα
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    13176/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Gennet OxyGen
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 37.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από microtera
    Δεν φανταζόμουν ότι υπάρχουν και άλλοι mac χρήστες εδώ μέσα.

    Αν εξαιρέσουμε την αισθητική του κουτιού και το εξαιρετικό λειτουργικό ΟS X αυτή τη στιγμή, έτσι πως έχουν γίνει τα πράγματα στα pc, το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των Mac είναι ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα με ιούς, trojan, spyware κλπ.
    Εγώ δουλεύω με το OS X και εδώ και 18 μήνες έχω το adsl router χωρίς ενεργοποιημένο το firewall και χωρίς κανένα λογισμικό για ιούς, spyware κλπ xωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Αυτό στα Windows είναι αδιανόητο... Μόνο αυτό αρκεί.
    Η λύση γι' αυτό δεν είναι ο Mac.

    Βάζεις ένα Linux και Ψ.Σ.Τ.
    Κι όμως να που οι mac χρήστες,αν και λίγοι είμαστε παντού!

    Η λύση για ιούς κλπ σίγουρα δεν είναι μόνο ο mac,αλλά είναι ΚΑΙ ο mac. Εγω μιας και έχω mac mail account έχω εγκατεστημένο το virex,αφου μου το δίνει η Apple δωρεάν, αλλά ποτέ δεν έχει βρει ιό και ποτέ στα τόσα χρόνια δεν είχα κάποιο ανάλογο πρόβλημα. Κι εγώ το firewall το έχω απενεργοποιημένω,όλες τις πόρτες ορθάνοικτες(για να πηγαίνει το xDonkey σφαίρα ).Υπάρχουν βέβαια ιοί και για mac, απ'όσο γνωρίζω, αλλά είναι πολύ σπάνιοι. Θα πρέπει κάποιος να έχει προσωπικά μαζί σου για να πάρεις ιό στο mac σου.
    Το Linux σίγουρα είναι ένα αξιόπιστο και σταθερό λειτουργικό.Δεν διαφωνώ σ'άυτό.Αλλά το Mac OS X πέραν του ότι είναι ανάλογης σταθερότητας και αξιοπιστίας με το linux,είναι πολύ περισσότερο φιλικό προς τον χρήστη.Πιο εύκολο για έναν αρχάριο. Ανοίγεις το mac και σου φτιάχνει το κέφι με αυτό που βλέπεις στο Mac OS,κάτι που σίγουρα δεν συμβαίνει ούτε με τα windows, ούτε με τα Linux!
    "Είμαι ρατσιστής υπέρ του Macintosh"
    Κώστας Τουρνάς
    από το site της Rainbow/Γνωστοί Ελληνες

  2. #32
    Εγγραφή
    12-06-2003
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    2.298
    Downloads
    8
    Uploads
    4
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτή η συζήτηση έχει ξαναγίνει και κάθε φορά ακούω τα ίδια και τα ίδια. Οι Mac είναι για πολύ συγκεκριμένες δουλειές χρήσιμοι. Όπως για μουσικούς, γραφίστες και συναφή επαγγέλματα. Για άλλες δουλειές η αποτελεσματικότητα τους είναι αμφίβολη στο μέτρο που παρουσιάζεται. Ας μου πει κάποιος γιατί να διαλέξω ένα Mac και όχι ένα PC του τρέχει κάτι διαφορετικό από Windows. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Α και να μην ξεχνάμε ότι το λειτουργικό της Apple τώρα σουλουπώθηκε για τον απλούστατο λόγω ότι είναι Free BSD από κάτω. Δηλαδή γιατί να μην βάλω ένα ορεώτατο Athlon 64 με Free BSD; Πια η ουσιαστική διαφορά; Σε επίπεδο hardware δεν πιστεύω ότι δικαιολογείται η διαφορά τιμής. Και σε τελική ανάλυση όλα τα πλεονεκτήματα που ακούω για τους Mac μπορώ να τα έχω και στο PC με διαφορετικό λειτουργικό πέρα των προϊόντων της Microsoft. Γιατί όλοι αυτομάτως υποθέτουν ότι το PC είναι και de facto συνασμένο με την Microsoft; Όπως δεν είναι και de facto το γεγονός ότι θα επιλέξω PC. Υπάρχουν και άλλες λύσεις πολύ πιο αποδοτικές από τα Mac για διάφορες εργασίες. Προσωπικά έχω δουλέψει και σε άλλες πλατφόρμες πέρα από τα PC και τα Mac και για συγκεκριμένα πράγματα είναι πολύ πιο αποδοτικές. Αυτό που η κάθε πλευρά προσπαθεί να πείσει ότι τα Mac ή τα PC αντίστοιχα είναι τα καλύτερα για κάθε τι δεν το έχω καταλάβει. Τείνω να πιστέψω ότι πλέον πάμε στα όρια του φανατισμού και για πιο λόγω; Για να πείσουμε πώς η επιλογή μας είναι η καλύτερη χωρίς να αφήνουμε το περιθώριο λάθους. Λυπάμαι κύριοι, όσοι με τόση θέρμη και φανατισμό υπερασπίζεστε τη μια ή την άλλη πλευρά είστε αξιολύπητοι γιατί έχετε χάσει την ουσία του θέματος.

  3. #33
    Εγγραφή
    14-09-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11200/960
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Netgear DGN2200 v.3
    SNR / Attn
    6(dB) / 37(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles

    Βάζεις ένα Linux και Ψ.Σ.Τ.
    Αφού το καταλάβατε όλοι ας ρωτήσω εγώ Τι εσημαίνει Ψ.Σ.Τ

  4. #34
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradisegr
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles

    Βάζεις ένα Linux και Ψ.Σ.Τ.
    Αφού το καταλάβατε όλοι ας ρωτήσω εγώ Τι εσημαίνει Ψ.Σ.Τ
    Ψεκάστε
    Σκουπίστε
    Τελειώσατε

    Σωστά όλα όσα λες Wolverine.

    Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ με την Apple και τους Mac είναι γιατί πρέπει να πληρώσω τα 2πλά για:

    - ίδιων επιδόσεων & δυνατοτήτων hardware
    - πλήρη & παντελή έλλειψη επεκτασιμότητας -> pig in the sack
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #35
    Εγγραφή
    02-06-2004
    Περιοχή
    Stockholm
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    50/10
    ISP
    Comhem
    Επίσης δεν υπάρχουν Virus και Trojan γιατί κανείς δεν ασχολέιται με το να κατασκευάσει τέτοια προγράμματα αφου οι χρήστες που θα βλάψει είναι ελάχιστοι.Τζάμπα κόπο να κάνουμε.....

  6. #36
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Ανάμεσα σε Sentry Gun και Dispenser
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.443
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Σχετικά με το μήλο vs PC. Είναι το συνολικό user experience (ναι, ακούγεται αερολογία, αλλά θα προσπαθήσω να το εξηγήσω). Το Hardware πράγματι δεν είναι φτηνό, αλλά είναι αρκετά αξιόπιστο, και έχεις 0% πιθανότητα να έχεις ασυμβατότητα. Η τεχνική υποστήριξη είναι καλή (αυτό με ένα αστεράκι, γιατί στην ελλάδα δεν μου έτυχε ποτέ αν χρειαστώ τίποτα), και σε περίπτωση προβλήματος έχεις να κάνεις μόνο με την Apple.

    Το λειτουργικό είναι unixoειδές από κάτω με απίστευτο eye-candy από πάνω και πολύ πιο προσεγμένο και κομψό user interface ενδιάμεσα. Π.χ το expose: με ένα πάτημα, όλα τα παράθυρα έρχονται στο foreground, με σμύκρινση ώστε να χωράνε όλα με ένα ομαλότατο animation. Διαλέγεις αυτό που θες, και τα υπόλοιπα ξαναφεύγουν. Στην όλη διαδικασία, ΔΕΝ αλλάζουν οι θέσεις των παραθύρων, μια και η μετακίνιση και σμύκρινση γίνονται ουσιαστικά από την κάρτα γραφικών. Γενικά, το OS X προσπαθεί να δουλεύει για τον χρήστη, και όχι το ανάποδο (γκουχ windows και linux). Α, και κάτι τελευταίο: από το 10.0 μέχρι το 10.3 το λειτουργικό γίνεται γρηγορότερο, αντί να κάθεται όλο και περισσότερο. (Οι κακεντρεχείς εδώ μπορούν να πουν, ότι το 10.0 ήταν Γ.Τ.Π)

    Ολα αυτά βέβαια, υπό την προυπόθεση ότι συμφωνείς φιλοσοφικά με την apple, ή τουλάχιστον δεν διαφωνείς πολύ. Υπάρχουν πράγματα που έχω βολευτεί στα windows, που απλά θα σκότωνα για να υπάρχουν σε mac, αλλά λόγω νοοτροπίας, δεν θα τα δω ποτέ. Σχετικά με το κόστος, και το απόδοση/τιμή, ισχυρίζομαι, ότι τα 12" iBooks είναι πολύ όμορφα για τα λεφτά τους (κυρίως για δευτερο υπολογιστή, μετά από ένα PC desktop).

    Ρίχτε μια ματιά εδώ: http://anandtech.com/mac/showdoc.aspx?i=2232 (αν και λείπουν πράγματα, το γεγονός ότι το γράφει ο anand, μάλλον αποκλείει το σενάριο να είναι καθαρός fanboyισμός), όπως και στο mac forum του ars technica.

    Σχετικά με την έλλειψη επεκτασιμότητας, τα towers της apple αναβαθμίζονται σχετικά αξιοπρεπώς. Για τους imac και mac mini, βρες μου pc στο ίδιο μέγεθος που να αναβαθμίζεται. Η μάλλον βρες μου PC στο ίδιο μέγεθος σκέτο .

  7. #37
    Το avatar του μέλους Salvador
    Salvador Guest
    [quote="WAntilles"][quote="paradisegr"]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles

    Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ με την Apple και τους Mac είναι γιατί πρέπει να πληρώσω τα 2πλά για:

    - ίδιων επιδόσεων & δυνατοτήτων hardware
    - πλήρη & παντελή έλλειψη επεκτασιμότητας -> pig in the sack
    προφανως μονο για το macOS

    προσφατα φιλος αγορασε mac και γεματος χαρα και υπερηφανεια για το μηχανημα του με προσκαλεσε να το επιδειξει.
    Ο μακ ειναι αλλη φαση οντως.
    Το λειτουργικο του συστημα ειναι λειτουργικο,ομορφο και πολυ οργανωμενο.
    Βρισκεις τα παντα με 2,3 κλικ.
    Ομως στο θεμα hardware οντως δεν μπορω να καταλαβω και εγω γιατι φευγει τοσο η τιμη...
    Μονο οι επεξεργαστες,το ποντικι και το keyboard δεν ειναι μανισιοι?
    ολα τα αλλα ειναι οτι παιζει και σε εναν regular pc.
    Παντως σε καθε προιον υπαρχει αυτο που αποκαλουμε εγγυηση ποιοτητας.
    Και αυτο πληρωνεις στον mac.Την φιρμα

  8. #38
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Ανάμεσα σε Sentry Gun και Dispenser
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.443
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    + Μητρική
    + Οτι λόγω big-endian επεξ. οι καρτες γραφικών είναι διαφορετικές.
    Ποντίκι και mouse παίζει οτιδήποτε έχει usb.

  9. #39
    Εγγραφή
    12-06-2003
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    2.298
    Downloads
    8
    Uploads
    4
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πύρρος
    Η μάλλον βρες μου PC στο ίδιο μέγεθος σκέτο.
    AMD Personal Internet Communicator 50 x 15

  10. #40
    Εγγραφή
    19-10-2004
    Περιοχή
    Ανάμεσα σε Sentry Gun και Dispenser
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.443
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wolverine
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πύρρος
    Η μάλλον βρες μου PC στο ίδιο μέγεθος σκέτο.
    AMD Personal Internet Communicator 50 x 15
    Operating System – Windows® CE 5.0

    [Edit]επιπλέον:

    mac mini: 6.5" x 6.5" x 2" = 84.5 κυβικές ίντσες
    APIC: 5.5" x 8.5" x 2.5" = 116.8 κυβικές ίντσες

  11. #41
    Εγγραφή
    12-06-2003
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    2.298
    Downloads
    8
    Uploads
    4
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πύρρος,

    Εντάξει νίκησες. Το μόνο σίγουρο είναι ότι και τα δυο άχρηστα είναι. Για κανένα δεν θα ξόδευα χρήματα. Και τα δυο επεκτασιμότητα 0.

    Και κάτι ακόμα παλιότερα υπήρχε και ένα άλλο λειτουργικό πολύ ανώτερο (κατά την προσωπική μου άποψη) από το αντίστοιχο Mac OS την δεδομένη περίοδο το οποίο εξαλείφθηκε από τον χώρο των Mac με μεθοδεύσεις της Apple. Αυτό δεν είναι άλλο από το BeOS και τα εκπληκτικά (πάντα κατά την ταπεινή, προσωπική άποψη μου) BeΒoxs. Πάντα η Apple ήταν μια στριφνή εταιρία η οποία ήθελε να ελέγχει τα πάντα. Τελικά δεν τις βρήκε και αναγκάστηκε να συμβιβαστεί, αλλά στην πορεία πρόλαβε να κάνει και αυτή τα τερτίπια της.

  12. #42
    Εγγραφή
    15-04-2003
    Περιοχή
    Καλλιθέα,Αθήνα
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    13176/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Gennet OxyGen
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 37.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ναι αλλά Windows CE με Mac OS X τι να πω τώρα?
    "Είμαι ρατσιστής υπέρ του Macintosh"
    Κώστας Τουρνάς
    από το site της Rainbow/Γνωστοί Ελληνες

  13. #43
    Το avatar του μέλους kostthem
    kostthem Guest
    Αν όλα πάνε καλά, σε 15 μέρες θα έχω πάρει έναν G5. Έχω ήδη ξεκινήσει τις διαδικασίες για το ολοκληρωτικό switch.Ξαναδούλεψα λίγο το OSX μετά από καιρό και... δεν μπορώ να περιγράψω το γιατί..... θα το αποκτήσω!


    Μήπως τελικά επειδή με τον Mac ισχύει τελικά η έννοια Personal Computer? Δεν ξέρω... δεν μπορώ να το εξηγήσω!

  14. #44
    Εγγραφή
    01-07-2003
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.548
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Για όσους ενδιαφέρονται, για υπολογιστή μικρού μεγέθους εκτός ΜAC , πολλές επιλογές εδώ www.mini-itx.com .

    To miniMac είναι όντως φτηνό αλλά πάντα συγκρινόμενο με τα άλλα MAC.(δεν μπορείς να συγκρίνεις μανταρίνια με κρεμύδια)

    Πάντως αν ένας από τους κύριους μετόχους της APPLE δεν ήταν η microsoft, τώρα θα είχαμε μάλλον και έκδοση X OS και σε intel-AMD αρχιτεκτονική.

    Βύρων.

  15. #45
    Εγγραφή
    15-04-2003
    Περιοχή
    Καλλιθέα,Αθήνα
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    13176/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Gennet OxyGen
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 37.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να καλοσωρίσω τον kostthem που έρχεται σύντομα στον υπέροχο κόσμο μας!Το G5 άριστη επιλογή και πλήρως επεκτάσιμος.
    Το miniMac για κάποιον που έχει ήδη και δεν χρειάζεται να αγοράσει επιπλέον οθόνη,πληκτρολόγιο και ποντίκι είναι πολύ καλή λύση.Μεγάλο μείον του,για μένα είναι ότι έχει μια μόνο θέση μνήμης.Με το miniMac η Αpple στοχεύει να μπει στα σπίτια αυτών που έχουν ένα ή και δύο pc ως ενναλακτική λύση,να ξανακερδίσει το μερίδιο που είχε και έχασε στην εκπαίδευση(δύσκολο πολύ) και να κερδίσει πολλούς μελλοντικούς πελάτες μιας και είναι σίγουρο ότι θα το πάρουν πολλοί φοιτητές και μαθητές που πάντα ήθελαν να έχουν ένα mac, αλλά δεν το έκαναν λόγω των απλησίαστων τιμών τους.Είναι μεγάλο το στοίχημα του Steve Jobs με το miniMac!
    Στο MacWorld του 2002 είχε πει ότι στόχος του είναι σε μια πενταετία η Apple να έχει 10% μερίδιο στην αγορά υπολογιστών(τώρα έχει 3% περίπου).Προσωπικά πιστεύω ότι θα είναι μεγάλη επιτυχία για την Apple και προσωπική του Steve Jobs αν έως το τέλος του 2007 καταφέρει η Apple να έχει μερίδιο γύρω στο 7%. Να δούμε αν θα τα καταφέρει!
    Η microsoft είναι αλήθεια ότι πριν κάποια χρόνια έσωσε την apple από την χρεωκοπία με τα κεφάλαια που έβαλε,αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν είναι τώρα από τους κύριους μετόχους της apple.Πάντως θα πρέπει να ομολογήσω ότι στην έκδοση για mac του office 2004 η microsoft έκανε πολύ καλή δουλειά!Καμμιά ασυμβατότητα με το office για pc και άριστη υποστήριξη ελληνικών!

    Πριν η apple έρθει σε συμφωνία με την ibm για τους G5,συζητούσε τόσο με την intel, όσο και με την AMD για την ανάπτυξη και δημιουργία των νέων επεξεργαστών της.Με την AMD μάλιστα είχε έρθει και πολύ κοντά σε συμφωνία!
    Πολλοί δε υποστηρίζουν ότι στο Cupertino(η έδρα της Apple στην California) υπάρχουν εδώ και καιρό υβριδικά macintosh που τρέχουν Mac OS με Intel και AMD επεξεργαστές, για την περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά στο μέλλον με την ανάπτυξη των G5 από την IBM!

    Τελειώνοντας να αναφέρω ότι οι παραγγελίες για το macMini έχουν ήδη ξεπεράσει κάθε προσδοκία,όσοι παραγγένουν τώρα στο αμερικάνικο applestore τους βγάζει παράδωση μετά από 4-6 εβδομάδες!!! Οι τιμές δε της Apple για όλα τα hardware της,αν και πολύ ακριβές ακόμα, ωστόσο παραμένουν παγωμένες ή έχουν γίνει μειώσεις 300-1000 $ συνολικά τα τελευταία 3 χρόνια. Σκεφτείται ότι εγώ αγόρασα το 1999 τον 1ο μου imac to 1999,έναν G3 500 και έκανε 820.000 δρχ, ενώ το αντίστοιχο imac G5 1.6 που αγόρασα πριν 2 μήνες για την αδερφή μου, έκανε 1600 ευρώ!Ενώ με την ανακόινωση του macMini, η Apple μείωσε κατά 100$ τις τιμές στα emac,imac, ibook kai powerbook. Για τα powerbook και ibook αναμένεται να <<φορέσουν>> G5 επεξεργαστές έως το τέλος του καλοκαιριού του 2005(Λίγο νωρίτερα τα powerbook)
    "Είμαι ρατσιστής υπέρ του Macintosh"
    Κώστας Τουρνάς
    από το site της Rainbow/Γνωστοί Ελληνες

Σελ. 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας