Εμφάνιση 1-5 από 5

Θέμα: STU terminators

  1. #1
    Γειά χαρά σε όλους

    Η εταιρία μου εχει μισθώσει μια ευθεία 2Mbit για να συνδέσει δυο απομακρυσμένες περιοχές, με σκοπό η μία να είναι το primary site (με 6 Sun Servers) και το άλλο
    το disaster center (πάλι με Sun Servers) την οποία ευθεία ο ΟΤΕ την έχει ήδη ενεργοποιήσει, και έβαλε στις 2 άκρες απο ένα Siemens STU desktop network terminator.
    Tα terminators αυτά έχουν ενα LCT port μπροστά, και ενα Χ21 port με dongle πισω.
    Η ευθεία έρχεται και κουμπώνει σε RJ45 φίσα στα κουτάκια αυτά.
    Δυστυχώς, δεν τα πρόλαβα στην εγκατάστασή τους, και κανένας δεν άφησε βιβλιογραφία γι αυτά εδώ. Το πιθανότερο είναι να βάλουμε 2 routers στις 2 ακρες μετα τα STU, αλλά πρέπει να υποστηρίζουν το Χ21. Υπάρχει ήδη ενας Cisco 2600 διαθέσιμος, αλλά μάλλον θα θέλει κάρτα (η αντάπτορα?) για να κουμπώσει στο κουτάκι. Και μάλλον θα παρθεί ένας ακόμη για την άλλη άκρη. Το ερώτημά μου είναι το εξής:
    Πώς (αν) μπορώ να δοκιμάσω την ευθεία πρίν βάλω επάνω routers? Δηλαδή, μπορώ να κουμπώσω στα 2 άκρα υπολογιστές, να φύγω απο εδώ και να πάω στο άλλο με ένα λαπτόπι και να δοκιμάσω την σύνδεση?
    Πέραν αυτού, ξέρει κανείς τίποτα γι αυτα τα Siemens STU, και τι έχετε να μου προτείνετε γενικώς για την όλη φάση?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρω..

  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Υπάρχουν STU Siemens με ethernet interface. Απλά πρέπει να τα ζητήσεις. Το LCT είναι για να συνδέσεις laptop με σειριακή για διαχείριση των HDSL. Δηλαδή είναι για τους οτετζίδες. Γενικά τα 2Mbps μπορούν να στα δώσουν σε G703 (συμμετρικό ή ασύμμετρο), σε Χ21, σε ethernet κλπ.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.137
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πώς (αν) μπορώ να δοκιμάσω την ευθεία πρίν βάλω επάνω routers? Δηλαδή, μπορώ να κουμπώσω στα 2 άκρα υπολογιστές, να φύγω απο εδώ και να πάω στο άλλο με ένα λαπτόπι και να δοκιμάσω την σύνδεση?
    Αν μιλάμε για hcom, κατά πασα πιθανότητα την έχει ήδη δοκιμάσει ο οτε Νομίζω υπάρχουν εργαλεία που σου επιτρέπουν να δοκιμάσεις μέχρι και το x21 κομμάτι ( loopάρεις το ένα, πας στο άλλο και κανεις τα test) αλλα δεν ξέρω που μπορούν να βρεθούν/ποσο κοστίζουν/κτλ.

    Πέραν αυτού, ξέρει κανείς τίποτα γι αυτα τα Siemens STU, και τι έχετε να μου προτείνετε γενικώς για την όλη φάση?
    Ποτε μου μέχρι τώρα δεν έχω συναντήσει πρόβλημα ούτε σε siemens, ούτε σε telindus.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφου ηδη σου τερματίσαν σε x21 θες 2 routers με x21 καρτάκια και εισαι ετοιμος.

    Το πιο ευκολο ειναι να κάνεις τις δοκιμές σου μετά μεσα απο τα routers, αν και οπως ειπε και ο Someonefromhell, το πιο πιθανό ειναι να την εχει δοκιμάσει ηδη ο ΟΤΕ.

    Τα Siemens αυτά δεν εχουν LEDs?
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  5. #5
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Λογικά έβαλαν το γκρί μοντέλο από εδώ.
    http://www.siemens.hu/htm/ajanlatain...F+_adatlap.pdf

    Ξαναλέω πως το data interface, αν δεν θέλει X21, βγαίνει και σε 10baseT.

    Τα led ποικίλουν ανάλογα το ακριβές μοντέλο, αλλά θα έχει σίγουρα για τροφοδοσία, για την γραμμή (U interface), για το data interface (Rx-Tx), ίσως για AIS και λάθη. Τα παλαιότερα μοντέλα είχαν λiγότερα led. Νομίζω ένα "alarm" και άλλο ένα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 18-09-07 στις 21:37.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας