Σελ. 68 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 485863666768697073 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.006-1.020 από 1169
  1. #1006
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Ναι σε anime είναι άλλη φάση σίγουρα και η εκεί κοινότητα έχει σπρώξει αρκετά το όλο θέμα όπως έκανε με το hi10p, με ass/ssa subtitles κλπ.

  2. #1007
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Έψαχνα να πάρω μια 1050ti αλλά λόγω διαφόρων άλλων πραγμάτων το έχω αναβάλλει. Δυστυχώς η AMD είναι πίσω σε επιτάχυνση. Θεωρώ πως θα με βοηθήσει αρκετά να ελαφρύνω τον επεξεργαστή.

  3. #1008
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως είναι θέμα. Αλλά έχει να κάνει και το πόσο καλή είναι η ταινία που έχεις. Πως θα μπορέσει να δουλέψει ο αλγόριθμος. Πχ σε anime είναι άλλη αίσθηση επειδή τα χρώματα είναι πιο έντονα με αποτέλεσμα να ξεχωρίζει η κίνηση στο κάθε καρέ. Εκεί δεν έχεις σχεδόν καθόλου Halo. Από την άλλη έβλεπα τα "Φιλαράκια" και η κατάσταση ήταν τραγική. Κινούταν η μισή εικόνα καθώς ήταν πολύ χάλια η ποιότητα. Έβλεπες μαζί με το χαρακτήρα να κινήται και το τραπέζι.
    Σε anime το είχα δοκιμάσει παλιότερα και πέρα από κάποια pans/tracking shots σε παλιά anime, δεν μου άρεσε καθόλου. Πλέον που όλα τα άνιμε έχουν digital backgrounds, δεν υπάρχει πρόβλημα που να απαιτεί τη χρήση SVP κατά τη γνώμη μου. Και το hand-drawn animation χάνει εντελώς τον χαρακτήρα του και το κάνει να μοιάζει με 2D Flash animation.
    Just my 2 cents.
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  4. #1009
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Σίγουρα είναι θέμα προτίμησης. Δε διαφωνώ. Χτες είδα το Jurassic World και ήταν εντυπωσιακή η διαφορά μεταξύ 30 και 60 fps επειδή είχε πολλές και γρήγορες σκηνές. Αλλά ο υπολογιστής υπερωρίες. Καλύτερα να εχτιζα το gentoo σε virtualbox.

  5. #1010
    Το avatar του μέλους Wizard
    Wizard Guest
    Έχει αρχίσει ξανά η ανάπτυξη του MPC-HC; https://github.com/clsid2/mpc-hc/releases
    Νόμιζα ότι είχε σταματήσει στην έκδοση 1.7.13 https://mpc-hc.org/2017/07/16/1.7.13...-and-farewell/

  6. #1011
    Εγγραφή
    30-03-2012
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά Αργοστόλι
    Μηνύματα
    1.578
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    21287 kbps /1020 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Router
    TP-LINK TD-W9970 V1
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάποιος άλλος ανέλαβε την βελτίωση, γράφει "forked from mpc-hc/mpc-hc (το original)"

  7. #1012
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Πέταξε το πουλάκι για μένα, χρησιμοποιώ πια MPC-BE και είμαι πολύ χαρούμενος που είδα ότι μπορώ να ανοίξω κατευθείαν iso αρχεία χωρίς να χρειάζεται να κάνω mount με ένα τρίτο πρόγραμμα.

  8. #1013
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Οι επιλογές που υπάρχουν στα options του 1.7.17
    πού είναι αποθηκευμένες; Δεν βλέπω κάποιο αρχείο ini.

  9. #1014
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Έχω μια Asus 7131 hybrid για τηλεόραση. Ο mpc-hc και το plex τη βλέπουν κανονικά. Μάλιστα ο mpc-hc εφαρμόζει και svp φίλτρα με αποτέλεσμα να βλέπω τα πάντα σε 60fps.

    Ομως ο mpc-be κρασαρει συνεχώς στο σκαν. Κοινώς δε μπορώ να δω τηλεόραση. Έχω δοκιμάσει και με κλειστό το plex μιας που σαν server τρέχει όλη την ώρα και ίσως μπλοκάρει την κάρτα αλλά δεν έχει αποτέλεσμα. Αντίθετα ο HC τρέχει όπως και να έχει.

  10. #1015
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μια Asus 7131 hybrid για τηλεόραση. Ο mpc-hc και το plex τη βλέπουν κανονικά. Μάλιστα ο mpc-hc εφαρμόζει και svp φίλτρα με αποτέλεσμα να βλέπω τα πάντα σε 60fps.

    Ομως ο mpc-be κρασαρει συνεχώς στο σκαν. Κοινώς δε μπορώ να δω τηλεόραση. Έχω δοκιμάσει και με κλειστό το plex μιας που σαν server τρέχει όλη την ώρα και ίσως μπλοκάρει την κάρτα αλλά δεν έχει αποτέλεσμα. Αντίθετα ο HC τρέχει όπως και να έχει.
    Γιατί δεν κρατάς τον mpc-hc καταργώντας τον mpc-be;

  11. #1016
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Γιατί έχει σταματήσει να αναπτύσσεται και δεν υποστηρίζει αρχεία dsd. Για το πρώτο οκ είναι σε πολύ καλή κατάσταση και λες ότι δεν πειράζει. Αλλά το δεύτερο με ενοχλεί καθώς έχω παρά πολλά τέτοια αρχεία και δε θέλω να έχω έξτρα εφαρμογή μόνο και μόνο γι αυτά η να ανοίγω το Roon για να ακούσω κάτι.

    Βασικά το BE με ενοχλεί και για ένα επιπλέον λόγο. Ότι υποστηρίζει μόνο open subtitles και όχι τους υπόλοιπους provides που έχει το HC. Αλλά και εδώ κάνω υπομονή καθώς τα ριχω στο plex και μέσα σε μερικά λεπτά έχω τα πάντα έτοιμα.

  12. #1017
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Περιοχή
    Πέρα στους πέρα κάμπους
    Μηνύματα
    7.388
    Downloads
    62
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί έχει σταματήσει να αναπτύσσεται και δεν υποστηρίζει αρχεία dsd. Για το πρώτο οκ είναι σε πολύ καλή κατάσταση και λες ότι δεν πειράζει. Αλλά το δεύτερο με ενοχλεί καθώς έχω παρά πολλά τέτοια αρχεία και δε θέλω να έχω έξτρα εφαρμογή μόνο και μόνο γι αυτά η να ανοίγω το Roon για να ακούσω κάτι.

    Βασικά το BE με ενοχλεί και για ένα επιπλέον λόγο. Ότι υποστηρίζει μόνο open subtitles και όχι τους υπόλοιπους provides που έχει το HC. Αλλά και εδώ κάνω υπομονή καθώς τα ριχω στο plex και μέσα σε μερικά λεπτά έχω τα πάντα έτοιμα.
    Όπως είδες παραπάνω δεν έχει σταματήσει να αναπτύσσεται και ίσως
    η τελευταία έκδοση να υποστηρίζει αρχεία dsd. Δεν έχω κανένα
    από αυτά και δεν μπορώ να το δοκιμάσω.

  13. #1018
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    C:/Temp
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG 585 v8
    Path Level
    Fastpath
    Νεκρανασταση!

    Χρησιμοποιω ακομα το MPC-HC ... και προσφατα αγορασα ενα Dell G3 με GTX1050ti
    Εκανα ολες τις απαραιτητες ρυθμισεις, εβαλα madVR και απολαυσα μερικες ταινιες.

    Η μπαταρια βγαζει ωρες browsing, youtube κλπ ... οποτε δεδομενου οτι τις 2μισι ωρες - 3 ωρες τις εχει τσεπακι, ειπα να παιξω μπαλα με ταινια στην τηλεοραση προκειμενου να συνδεω φορτιστη κλπ.

    Το βαζω λοιπον οπως ειναι στο HDMI και στο jack του ενισχυτη, αραζουμε και καπου στη 1μιση ωρα, η μπαταρια καπουτ.
    Πρωτη φορα ταινια... λεω κατι παει στραβα ρε φιλε...

    Πιανομαι σημερα να δω τι γινεται και παρατηρω οτι ενω απο τα settings της Nvidia διαλεξα να χρησιμοποιει την GTX που τρεχει ρελαντι 27% με ζορικα φιλτρα επελεγμενα στο madVR (η ενσωματωμενη 630 με ιδιες ρυθμισεις, ειναι στο 95%!)... παρατηρω οτι χρησιμοποιει ενα 17άρι % και η ενσωματωμενη.
    Οταν κλεισω το MPC-HC τσουπ, τοτε εξαφανιζεται η εν λογω διεργασια.


    Τι κανω λαθος;;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  wtf.JPG 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  171,6 KB 
ID: 200858


    Ακομα και σκετο αν ανοιξω το MPC χωρις να φορτωσω ταινια, βλεπω οτι ηδη δεσμευσε την ενσωματωμενη καρτα (0,7% usage) στην ιδια διεργασια που μαρκαρα και πιο πανω στο screenshot.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Morx : 24-01-19 στις 23:35.

  14. #1019
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Δεν νομίζω να κάνεις κάτι λάθος. Η αναπαραγωγή βίντεο είναι απαιτητική. Το ότι η διεργασία ξεκινάει απλά με το που ανοίγεις το πρόγραμμα σημαίνει ότι είναι έτοιμο για αναπαραγωγή και περιμένει να φορτώσεις ταινία, όχι ότι θα σου φάει τους πόρους.

  15. #1020
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέταξε το πουλάκι για μένα, χρησιμοποιώ πια MPC-BE και είμαι πολύ χαρούμενος που είδα ότι μπορώ να ανοίξω κατευθείαν iso αρχεία χωρίς να χρειάζεται να κάνω mount με ένα τρίτο πρόγραμμα.
    Κάποιο link για την ΒΕ ?

    Και κάτι άσχετο. Με το «K-lite Codec Pack» τι ακριβώς παίζει? Χρειάζεται πουθενά για την αναπαραγωγή video απ' τον MPC ή πιάνει τσάμπα χώρο? Βασικά το εγκαθιστώ κυρίως για τα updates του MPC-HC

    Είμαι σίγουρος ότι κάπου θα έχει αναφερθεί στο thread, αλλά δεν έχω χρόνο να διαβάσω 1000+ μνμ.
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

Σελ. 68 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 485863666768697073 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. media player classic
    Από ntampa7 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-07, 15:13
  2. Media Player Classic Ερωτήσεις
    Από hellenicsun στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-07, 16:57
  3. nVidia drivers 84.21 + Media Player Classic 6.4.8.9 + Media Player 10=σκοτεινό video
    Από ikaros στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-06, 23:47
  4. Νέα έκδοση του Media Player Classic Unicode
    Από WAntilles στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-05, 22:59
  5. Πρόβλημα με Media Player Classic...
    Από dpetka2001 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-04, 15:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας