Σελ. 70 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 506065686970717275 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.036-1.050 από 1169
  1. #1036
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Για το μέγεθος θα πας

    Ρυθμίσεις - Αναπαραγωγή - Window Size (Αυτόματη μεγέθυνση)

    Για τα άλλα 2 δεν τα έχω δοκιμάσει.

  2. #1037
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το μέγεθος θα πας

    Ρυθμίσεις - Αναπαραγωγή - Window Size (Αυτόματη μεγέθυνση)

    Για τα άλλα 2 δεν τα έχω δοκιμάσει.
    Ευχαριστώ, λύθηκε
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  3. #1038
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Προσωπικά για έτοιμα αρχεία video, μιας & δεν ασχολούμαι με iso ή άλλα μυστήρια (για 'μένα πάντα), το βρίσκω υπέροχο. Ειδικά το μαύρο χρώμα του player, δεν παίζεται
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  4. #1039
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.313
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    κατεβασα μια ταινια, εχω υποτιτλο srt (90kb) αλλα στον mpc-hc, τον βλεπω στις επιλογες, ειναι επιλεγμενος, αλλα δεν εμφανιζει τιποτα. ουτε στην τηλεορααση που παιζω το αρχειο απο στικακι

    Σε vlc εμφανιζει κανονιικα.

  5. #1040
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Κοίτα λίγο στις ρυθμίσεις Έξοδος. με αυτές τις ρυθμίσεις τους παίζει κανονικά.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Output.JPG 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  75,9 KB 
ID: 204163

  6. #1041
    Εγγραφή
    30-03-2012
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά Αργοστόλι
    Μηνύματα
    1.578
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    21287 kbps /1020 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Router
    TP-LINK TD-W9970 V1
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγκατέστησα τον mpc-BE έχω επιλέξει να δείχνει statitics (bit rate) σε αρχεία flac δεν τα δείχνει ενώ σε mp3 το δείχνει, γιατί το κάνει αυτό??. Έχω βάλει k-lite codecs standard

  7. #1042
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Στο μεταξύ προσπαθώ να κάνω το SVP να δουλέψει αλλά θέλει μάλλον Supercomputer για τα νορμάλ αρχεία που έχω. Από την Άνοιξη που πήρα καινούρια κάρτα κάνω συνεχώς δοκιμές αλλά πάντα έχω τρελή χρήση του επεξεργαστή. Είτε με MadVR είτε με EVR το σύστημα τραβάει ζόρια. Ξέρω πως είναι software λύση η μετατροπή σε 60fps και ο ταπεινός Phenom X4 που έχω είναι προϊστορικός για τέτοια πράγματα αλλά πάντα το ψάχνω. Ακόμη και σε απλά YT videoclips με SD ανάλυση υπάρχουν στιγμές που έχω 2 ή και 3 πυρήνες να δουλεύουν. Δε μιλάμε για HD αρχεία ούτε καν από το "γνωστό" site των 2GB 1080. Εκεί ο υπολογιστής πρέπει να είναι εντελώς idle για να πεις ότι θα ξεκινήσεις και ίσως κάπου χαθεί ο συγχρονισμός στη διάρκεια. Μάλιστα κάποιες φορές ίσως σταματήσει και να δουλεύει το SVP καθώς η κίνηση επανέρχεται στα νορμάλ.

    Σήμερα θυμήθηκα πως το SVP δίνει τον MPV σαν ενσωματωμένη λύση. Τον έβαλα και ως διά μαγείας είμαι στον 1 πυρήνα. Δοκίμασα διάφορα βίντεο και όλα πάνε νεράκι. Στα 1080 πάω στους 2 και πάλι μια χαρά. Το μεγαλύτερο αρχείο που έχω είναι η τριλογία Qatsi με μέγεθος 10GB ανά ταινία. Εκεί οι επιδόσεις είναι σαν τα 1080 των άλλων players. Μεγάλη διαφορά. Το κακό είναι πως δε δίνει GUI και πρέπει να ψάχνεις το αρχείο σου μέσω "Open File". Θα το ψάξω και αυτό μπας και κάνω τίποτα.

  8. #1043
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    τι εννοεις δεν δινει gui ; στο mpc ?
    μηπως εχει αφαιρεσει ολα τα controls ; με 1, 2,3 (τα πληκττρα πανω απο τα q w e )διαλεγεις control mode set .
    (παιζει και το drag and drop )
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  9. #1044
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι εννοεις δεν δινει gui ; στο mpc ?
    μηπως εχει αφαιρεσει ολα τα controls ; με 1, 2,3 (τα πληκττρα πανω απο τα q w e )διαλεγεις control mode set .
    (παιζει και το drag and drop )
    Μιλάω για τον MPV. Ούτως ή άλλως ξέρω πως είναι command line player αλλά δε θα χάλαγε και ο κόσμος να δώσουν το κάτι τις παραπάνω.

  10. #1045
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    επειδη το νημα αφορα τον mpc νομισα οτι ηταν τυπογραφικο λαθος το mpv
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  11. #1046
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη το νημα αφορα τον mpc νομισα οτι ηταν τυπογραφικο λαθος το mpv
    Συγχωρεμένος

    Στο μεταξύ ψιλοεκνευρίζομαι με την υπάρχουσα κατάσταση στα Windows. Στο Linux και το MacOS υπάρχει ο MPV που σαν διάδοχος του mplayer κάνει παπάδες. Σε εμάς εδώ παρ' όλο που έχουμε πολύ μεγαλύτερο κοινό και developers χάνουμε κάπου. Πχ σταμάτησε η ανάπτυξη του MPC-HC και ο τύπος που το "συνεχίζει" απλά ενημερώνει τις βιβλιοθήκες. Από την άλλη στο MPC-BE δε βλέπω παρά ελάχιστες αλλαγές. Δε λέω ότι δε δουλεύουν αλλά κάπου με εκνευρίζει. Και την ίδια στιγμή υπάρχουν κάμποσα projects για το MPV αλλά είναι σαν να μας έχουν γραμμένους εμάς με τα Windows. Κυρίως αρχεία .zip χωρίς καμία ενοποίηση με το κυρίως σύστημα.

    Έχω αγορασμένο το Jriver για σοβαρή bitperfect δουλειά σε ότι αφορά εικόνα και ήχο. Μου τη σπάνε οι developers του αλλά μέχρι στιγμής είναι το μοναδικό που τα κάνει σχεδόν όλα.

    Εννοείται πως δε ζητάω υπηρεσίες βιβλιοθήκης ή τίποτα δικτυακά καταστήματα. Αλλά πρέπει να περάσουν στον 21ο αιώνα σε κάποια πράγματα. Πχ το potplayer έχει αρκετά από αυτά που ζητάω αλλά άθλιο interface. Προτιμώ χίλιες φορές το απλό κλασικό των δικών μας.

  12. #1047
    Εγγραφή
    12-07-2005
    Περιοχή
    Αργυρούπολη, Αθήνα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    5.635
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    25(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχωρεμένος

    Στο μεταξύ ψιλοεκνευρίζομαι με την υπάρχουσα κατάσταση στα Windows. Στο Linux και το MacOS υπάρχει ο MPV που σαν διάδοχος του mplayer κάνει παπάδες. Σε εμάς εδώ παρ' όλο που έχουμε πολύ μεγαλύτερο κοινό και developers χάνουμε κάπου. Πχ σταμάτησε η ανάπτυξη του MPC-HC και ο τύπος που το "συνεχίζει" απλά ενημερώνει τις βιβλιοθήκες. Από την άλλη στο MPC-BE δε βλέπω παρά ελάχιστες αλλαγές. Δε λέω ότι δε δουλεύουν αλλά κάπου με εκνευρίζει. Και την ίδια στιγμή υπάρχουν κάμποσα projects για το MPV αλλά είναι σαν να μας έχουν γραμμένους εμάς με τα Windows. Κυρίως αρχεία .zip χωρίς καμία ενοποίηση με το κυρίως σύστημα.

    Έχω αγορασμένο το Jriver για σοβαρή bitperfect δουλειά σε ότι αφορά εικόνα και ήχο. Μου τη σπάνε οι developers του αλλά μέχρι στιγμής είναι το μοναδικό που τα κάνει σχεδόν όλα.

    Εννοείται πως δε ζητάω υπηρεσίες βιβλιοθήκης ή τίποτα δικτυακά καταστήματα. Αλλά πρέπει να περάσουν στον 21ο αιώνα σε κάποια πράγματα. Πχ το potplayer έχει αρκετά από αυτά που ζητάω αλλά άθλιο interface. Προτιμώ χίλιες φορές το απλό κλασικό των δικών μας.
    lol το αντίθετο θα έλεγα.
    Το MPC-HC είναι ώριμο, υποστηρίζει τα πάντα, εξωτερικούς renderers και decoders, και με ευκολίες όπως αυτόματη αναζήτηση υποτίτλων. Οι LAV decoders και o MadVR συνεχίζουν να έχουν ενεργό development με καινούρια features και upscaling αλγορίθμους.
    Το MPV είναι ουσιαστικά command-line πρόγραμμα με πολύ περιορισμένο OSD, δεν θα το έλεγα καν GUI μιας και δεν έχει menus ή δεξί κλικ.
    Έχεις βρει στο linux front-end για το MPV που να κάνει αυτόματη αναζήτηση υποτίτλων όπως το MPC-HC?
    1. i5-750 @ 3.33 GHz Gigabyte GA-P55M-UD2 16GB DDR3 1666MHz MSI Radeon HD 7870 Gigabyte Radeon HD 5750 NZXT Hush Dell U2412m Sony Bravia KDL-40S2530
    2. Pentium G645 2.9GHz MSI B75MA-P45 8GB DDR3 1333MHz Gigabyte Nvidia GTX 950 Thermaltake ArmorJr. VC3000
    3. Xiaomi Redmi Note 4X crDroid Android 11 2022-02-20 GCam MGC_8.1.101_A9_GV1zfix_ENG by BSG

  13. #1048
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Δε στέκομαι στο MadVR ή στο LAV αλλά στα 2 MPC. Ναι είναι ισχυρά αλλά κάπως πρέπει να περάσουν στο μέλλον. Πχ στον MPC-HC μπορείς να έχεις την playlist μόνο πάνω ή κάτω. Κάτι που είναι εντελώς παράλογο τη στιγμή που όλες οι οθόνες είναι 16:9. Ή το μόνιμο παράπονό μου για τις επιπλέον πηγές υποτίτλων στον BE. Ή ο HC δεν έχει καθόλου αναζήτηση στον explorer ενώ ο BE έχει αλλά δε μπορεί να φιλτράρει τα αποτελέσματα εμφανίζοντας μόνο αυτά που θες.

    Αυτή τη στιγμή έχω 3 προγράμματα για την ίδια δουλειά στον υπολογιστή μου. Το Jriver για κανονικό αναπαραγωγέα ο οποίος όμως έχει κάποιες ελλείψεις με τις 3 βασικές να είναι η ανυπαρξία τροποποίησης του ποντικιού ή αδυναμία αναζήτησης υποτίτλων αν δεν έχεις βιβλιοθήκη ταινιών και η πάναργη πλοήγηση στο σύστημα αρχείων του υπολογιστή. Έχω το BE για το τελευταίο επειδή όπως έγραψα και πιο πάνω μπορείς να έχεις την playlist στα δεξιά και το HC διότι έχει κάμποσους sub providers.

    Τέτοια απλά πράγματα με ενοχλούν. Όσο για το MPV υπάρχουν κάμποσα frontends αλλά δυστυχώς είναι κυρίως για UNIX συστήματα. Για εδώ έχω βρει το mpv.net με πολλές επιλογές αλλά δεν έχει υποστήριξη Vapoursynth οπότε δε παίζει το SVP. Aυτόματους υπότιτλους κατεβάζει και το Smplayer αλλά γενικά υπάρχει έλλειψη και εκεί σε τέτοιους αυτοματισμούς.

  14. #1049
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.575
    Downloads
    1
    Uploads
    6
    Ταχύτητα
    109999/10996
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΚΟΝΟΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο μεταξύ προσπαθώ να κάνω το SVP να δουλέψει αλλά θέλει μάλλον Supercomputer για τα νορμάλ αρχεία που έχω. Από την Άνοιξη που πήρα καινούρια κάρτα κάνω συνεχώς δοκιμές αλλά πάντα έχω τρελή χρήση του επεξεργαστή. Είτε με MadVR είτε με EVR το σύστημα τραβάει ζόρια. Ξέρω πως είναι software λύση η μετατροπή σε 60fps και ο ταπεινός Phenom X4 που έχω είναι προϊστορικός για τέτοια πράγματα αλλά πάντα το ψάχνω. Ακόμη και σε απλά YT videoclips με SD ανάλυση υπάρχουν στιγμές που έχω 2 ή και 3 πυρήνες να δουλεύουν. Δε μιλάμε για HD αρχεία ούτε καν από το "γνωστό" site των 2GB 1080. Εκεί ο υπολογιστής πρέπει να είναι εντελώς idle για να πεις ότι θα ξεκινήσεις και ίσως κάπου χαθεί ο συγχρονισμός στη διάρκεια. Μάλιστα κάποιες φορές ίσως σταματήσει και να δουλεύει το SVP καθώς η κίνηση επανέρχεται στα νορμάλ.

    Σήμερα θυμήθηκα πως το SVP δίνει τον MPV σαν ενσωματωμένη λύση. Τον έβαλα και ως διά μαγείας είμαι στον 1 πυρήνα. Δοκίμασα διάφορα βίντεο και όλα πάνε νεράκι. Στα 1080 πάω στους 2 και πάλι μια χαρά. Το μεγαλύτερο αρχείο που έχω είναι η τριλογία Qatsi με μέγεθος 10GB ανά ταινία. Εκεί οι επιδόσεις είναι σαν τα 1080 των άλλων players. Μεγάλη διαφορά. Το κακό είναι πως δε δίνει GUI και πρέπει να ψάχνεις το αρχείο σου μέσω "Open File". Θα το ψάξω και αυτό μπας και κάνω τίποτα.
    Frame interpolation good for pron
    Αν έχεις amd μπορείς να δοκιμάσεις το Bluesky Frame Rate Converter
    .Είναι πιο straight in your face χωρίς πολλές παραμετροποιήσεις και καταναλώνει αρκετά λιγότερους πόρους.
    Αρνητικά είναι οτι δεν μπορείς να πετύχεις την smoothness του SVP αν είσαι die hard και δεν έχεις frame interpolation στα 25 fps.
    Προτείνω στα settings να βάλεις το AFM mode στο mode 2 για πιο smooth ''svp'' effect.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχωρεμένος

    Στο μεταξύ ψιλοεκνευρίζομαι με την υπάρχουσα κατάσταση στα Windows. Στο Linux και το MacOS υπάρχει ο MPV που σαν διάδοχος του mplayer κάνει παπάδες. Σε εμάς εδώ παρ' όλο που έχουμε πολύ μεγαλύτερο κοινό και developers χάνουμε κάπου. Πχ σταμάτησε η ανάπτυξη του MPC-HC και ο τύπος που το "συνεχίζει" απλά ενημερώνει τις βιβλιοθήκες. Από την άλλη στο MPC-BE δε βλέπω παρά ελάχιστες αλλαγές. Δε λέω ότι δε δουλεύουν αλλά κάπου με εκνευρίζει. Και την ίδια στιγμή υπάρχουν κάμποσα projects για το MPV αλλά είναι σαν να μας έχουν γραμμένους εμάς με τα Windows. Κυρίως αρχεία .zip χωρίς καμία ενοποίηση με το κυρίως σύστημα.

    Έχω αγορασμένο το Jriver για σοβαρή bitperfect δουλειά σε ότι αφορά εικόνα και ήχο. Μου τη σπάνε οι developers του αλλά μέχρι στιγμής είναι το μοναδικό που τα κάνει σχεδόν όλα.

    Εννοείται πως δε ζητάω υπηρεσίες βιβλιοθήκης ή τίποτα δικτυακά καταστήματα. Αλλά πρέπει να περάσουν στον 21ο αιώνα σε κάποια πράγματα. Πχ το potplayer έχει αρκετά από αυτά που ζητάω αλλά άθλιο interface. Προτιμώ χίλιες φορές το απλό κλασικό των δικών μας.

    Δεν είμαι σίγουρος αν το γνωρίζεις αλλά αν όχι και θές τσίμπα.Προσωπικά ως τώρα εχω μείνει με την official.

  15. #1050
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Έχω Nvidia οπότε το BFRC δεν παίζει. Προσωρινά βολεύτηκα με τον MPV. Δοκίμασα και μερικές χακιές με τον Smplayer αλλά δεν έπιασαν. Δε θέλω να ακολουθήσω τους οδηγούς που βρίσκω διότι δε θέλω να χαλάσω την εγκατάσταση του SVP.

    Όσο για το πρόγραμμα το γνωρίζω αλλά ο τύπος το μόνο που κάνει είναι να αναβαθμίζει τις βιβλιοθήκες. Δεν προσθέτει χαρακτηριστικά οπότε δώρον άδωρον.

Σελ. 70 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 506065686970717275 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. media player classic
    Από ntampa7 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-07, 15:13
  2. Media Player Classic Ερωτήσεις
    Από hellenicsun στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-07, 16:57
  3. nVidia drivers 84.21 + Media Player Classic 6.4.8.9 + Media Player 10=σκοτεινό video
    Από ikaros στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-06, 23:47
  4. Νέα έκδοση του Media Player Classic Unicode
    Από WAntilles στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-05, 22:59
  5. Πρόβλημα με Media Player Classic...
    Από dpetka2001 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-04, 15:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας