Σελ. 67 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 47576265666768697277 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 991-1.005 από 1169
  1. #991
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.035
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Εγώ τον έχω για δεύτερο τον Pot, παραμένω σταθερός με MPC-HC

  2. #992
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Το σκεφτόμουν από καιρό να τον εγκαταλείψω διότι δεν έπαιζε αρχεία DSD. Προσπαθώ να έχω διακριτούς ρόλους στα προγράμματά, για δική μου ευκολία. Πχ άλλο πρόγραμμα για player και άλλο για βιβλιοθήκη. Το ίδιο κάνω και στις εικόνες μου. Ο MPC-HC ειχε φανεί από καιρό πως έφθινε σιγά σιγά αλλά ήταν εξαιρετικός για να τον εγκαταλείψουμε. Απλά εγώ τον πρόδωσα αμέσως όταν ανακοινώθηκε το τέλος.

    Δοκίμασα και τον VLC αλλά εκεί τα πράγματα είναι ακόμη πιο τραγικά. Κάποιο στιγμή κόλλησε εντελώς και το ίδιο το πρόγραμμα και αναγκάστηκα να το σκοτώσω από τον task manager.

  3. #993
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Επίσης ο ΒΕ μπορεί να ανοίξει απευθείας iso αρχεία, στον HC έπρεπε να τα κάνεις πρώτα mount.

  4. #994
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.724
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να τους έχεις και τους δύο παράλληλα χωρίς να αλληλοεπηρεάζονται;

  5. #995
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Εννοείται.

    Στο μεταξύ έψαξα και βρήκα τα nightly αρχεία του MPC-BE και δεν ήταν αυτά που έλεγε στη σελίδα τους. Τα ανεβάζουν στο Yandex με καθημερινή ανανέωση. Έβαλα το τελευταίο και πάει πολύ καλύτερα από αυτή που είχα κατεβάσει.

  6. #996
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.071
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκεφτόμουν από καιρό να τον εγκαταλείψω διότι δεν έπαιζε αρχεία DSD. Προσπαθώ να έχω διακριτούς ρόλους στα προγράμματά, για δική μου ευκολία. Πχ άλλο πρόγραμμα για player και άλλο για βιβλιοθήκη. Το ίδιο κάνω και στις εικόνες μου. Ο MPC-HC ειχε φανεί από καιρό πως έφθινε σιγά σιγά αλλά ήταν εξαιρετικός για να τον εγκαταλείψουμε. Απλά εγώ τον πρόδωσα αμέσως όταν ανακοινώθηκε το τέλος.

    Δοκίμασα και τον VLC αλλά εκεί τα πράγματα είναι ακόμη πιο τραγικά. Κάποιο στιγμή κόλλησε εντελώς και το ίδιο το πρόγραμμα και αναγκάστηκα να το σκοτώσω από τον task manager.
    Τι χρησιμοποιείς για εικόνες σαν απλό viewer; Εγώ είχα τον Image viewer των windows που εκανέ μια χαρά την δουλειά του, εως κάποιος designer που μάλλον δεν έχει φωτογραφίες αποφάσισε να το αντικαταστήσει. Έχω ψάξει και τίποτα δεν μου αρέσει με την απλότητα που είχε. Γρήγορο και βελάκια για πίσω μπρος
    Αν τα djmixes2k και tranceaddict σου μιλάνε βαθιά στην ψυχή σου, pleaaaaase πμ.

  7. #997
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Fastpictureviewer. Η δωρεάν έκδοση δυστυχώς παίζει μόνο με jpeg αλλά η επιπληρωμή με όλα. Ακόμη και με RAW. Έχει το καλό ότι υποστηρίζει πολυεπεξεργασία και directx. Επίσης έχει και δυνατότητα προφόρτωσης όλου του φακέλου. Ανοίγει τα πάντα αστραπιαία και πλοηγείσαι το ίδιο. Το έχω δοκιμάσει με μεγάλους φακέλους και δεν κολλάει πουθενά. Ίσως κάνει 1-2 δευτερόλεπτα να φορτώσει στην αρχή ειδικά αν ο φάκελος έχει πολλές εικόνες ή ο δίσκος είναι αργός αλλά μετά πάει "αεροπορία". Αφού παίζω με το ποντίκι και δε βλέπεις ποτέ καθυστέρηση στη φότρωση της εικόνας. Κάποιες φορές αναγκάζομαι να το ανοίξω πάλι διότι από την ταχύτητα χάνομαι στο φάκελο.

    Το κακό που έχει είναι ότι είναι μόνο viewer. Τίποτε άλλο. Μην περιμένεις οργάνωση ή μικρογραφίες. Το έχω συνηθήσει τόσο πολύ που με εμποδίζει να αγοράσω το Acdsee καθώς ο δικός του viewer είναι τραγικά αργός.

    https://www.fastpictureviewer.com/

    Εγώ το είχα αγοράσει κάποια Χριστούγεννα γύρω στα 20€. Μαζί με το Directory Opus είναι τα 2 πρώτα προγράμματα που αγόρασα ποτέ και δεν το έχω μετανιώσει ούτε δευτερόλεπτο.

  8. #998
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.667
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Τι χρησιμοποιείς για εικόνες σαν απλό viewer; Εγώ είχα τον Image viewer των windows που εκανέ μια χαρά την δουλειά του, εως κάποιος designer που μάλλον δεν έχει φωτογραφίες αποφάσισε να το αντικαταστήσει. Έχω ψάξει και τίποτα δεν μου αρέσει με την απλότητα που είχε. Γρήγορο και βελάκια για πίσω μπρος
    IfranView. Κατά τη γνώμη μου ο καλύτερος από όσους έχω κατά καιρούς δοκιμάσει.

  9. #999
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    IfranView. Κατά τη γνώμη μου ο καλύτερος από όσους έχω κατά καιρούς δοκιμάσει.
    FastStone image viewer και ξεχνατε acdsee/irfanview
    http://www.faststone.org/

  10. #1000
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.911
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης ο ΒΕ μπορεί να ανοίξει απευθείας iso αρχεία, στον HC έπρεπε να τα κάνεις πρώτα mount.
    Αυτό έχει να κάνει με κάποια ρύθμιση γιατί εμένα μου τα παίζει κανονικά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σκεφτόμουν από καιρό να τον εγκαταλείψω διότι δεν έπαιζε αρχεία DSD. Προσπαθώ να έχω διακριτούς ρόλους στα προγράμματά, για δική μου ευκολία. Πχ άλλο πρόγραμμα για player και άλλο για βιβλιοθήκη. Το ίδιο κάνω και στις εικόνες μου. Ο MPC-HC ειχε φανεί από καιρό πως έφθινε σιγά σιγά αλλά ήταν εξαιρετικός για να τον εγκαταλείψουμε. Απλά εγώ τον πρόδωσα αμέσως όταν ανακοινώθηκε το τέλος.

    Δοκίμασα και τον VLC αλλά εκεί τα πράγματα είναι ακόμη πιο τραγικά. Κάποιο στιγμή κόλλησε εντελώς και το ίδιο το πρόγραμμα και αναγκάστηκα να το σκοτώσω από τον task manager.
    Να σου πω εγώ έχω άλλη άποψη για τον vlc πλέον. Ενώ τον είχα παρατήσει εδώ και χρόνια, αν και πάντα τον είχα εγκατεστημένο για κάποια περίεργα αρχεία και για τον λόγο ότι δεν βασίζεται στα φίλτρα του συστήματος, αφορμή να τον ξαναχρησιμοποιήσω ήταν όταν στο laptop έστησα mpc-hc με lav filters και έκανα ρυθμίσεις με προτεραιότητα το picture quality. Ε το laptop ανέβαζε θερμοκρασία ενώ η διαφορά σε HD περιεχόμενο με το vlc ήταν οπτικά ανύπαρκτη. Αν και γενικά χρησιμοποιώ το kodi πλέον για αναπαραγωγή σε άλλες περιπτώσεις είμαι αρκετά ικανοποιημένος με το vlc και επειδή έχω και αρκετά ripped dvds πολλές φορές το mpc-hc είναι hit-n-miss για το αν τα menu λειτουργήσουν σωστά.

    Πριν μερικές μέρες μάλιστα βγήκε το vlc 3 με πάρα πολλές νέες λειτουργίες.

    3.0 Highlights

    VLC 3.0 "Vetinari" is a new major update of VLC.
    VLC 3.0 activates hardware decoding by default, to get 4K and 8K playback!
    It supports 10bits and HDR
    VLC supports 360 video and 3D audio, up to Ambisonics 3rd order

    Allows audio passthrough for HD audio codecs
    Can stream to Chromecast devices, even in formats not supported natively
    Can play Blu-Ray Java menus: BD-J
    VLC supports browsing of local network drives and NAS
    Ειδικά τα BD-J καμία άλλη δωρεάν εφαρμογή δεν τα υποστηρίζει, τουλάχιστο σε μη development έκδοση.

  11. #1001
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Σε εμένα δεν έχει κάτσει καλά. Γενικά δεν έχω μεγάλες ταινίες ούτε φυσικά HDR οπότε προς το παρών αυτά δε με απασχολούν. Άσε που έχω και σχετικά αδύναμο υπολογιστή και δε μπορώ να βάλω κάποια πράγματα που θέλω. Πχ SVP + MadVR σε μικρό 1080 και ο υπολογιστής αρχίζει να γίνεται μη αποκρίσιμος. Αν επιλέξω φυσιολογικό αρχείο τότε και ένα από τα δυο παραπάνω φίλτρα με γονατίζουν.

    Δοκιμάζω από καιρό σε καιρό αλλά πάντα καταλήγω στα ίδια.

  12. #1002
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.911
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παραπάνω μάλλον madvr εννοουσα να γράψω εξ'ου και οι θερμοκρασίες.

    Το SVP να πω την αλήθεια πότε δεν κατάλαβα γιατί έχει τόση πέραση, προσθετει θολούρα και σίγουρα δεν είναι ο τρόπος που ήθελε ο σκηνοθέτης να δει ο θεατής την ταινία.

  13. #1003
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Τι εννοείς θολούρα; Σε κάποιες σκηνές αν είναι χαμηλή η ανάλυση σου προσθέτει κάποια artifacts γύρω από το κινούμενο θέμα. Μιά "Αύρα" γύρω από ένα κεφάλι ας πούμε. Αλλά αυτό διορθώνεται αν έχεις καλό υπολογιστή και κάρτα γραφικών. Αλλά από την άλλη είναι πολύ ωραίο να βλέπεις στα 60fps. Πολύ πιο φυσική κίνηση.

  14. #1004
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.911
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Αν ενεργοποιήσεις το automatic artifact handling τότε έχεις σε πολλά σημεία halo effect.

    Προσωπικά το soap opera effect σε ταινίες δεν μου αρέσει καθόλου και για αυτό δεν αποτελεί καν κριτήριο για εμένα (αν και υπάρχει τρόπος να συνδυαστεί ακόμα και με vlc), αλλά είναι και λίγο γούστα.

  15. #1005
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Όντως είναι θέμα. Αλλά έχει να κάνει και το πόσο καλή είναι η ταινία που έχεις. Πως θα μπορέσει να δουλέψει ο αλγόριθμος. Πχ σε anime είναι άλλη αίσθηση επειδή τα χρώματα είναι πιο έντονα με αποτέλεσμα να ξεχωρίζει η κίνηση στο κάθε καρέ. Εκεί δεν έχεις σχεδόν καθόλου Halo. Από την άλλη έβλεπα τα "Φιλαράκια" και η κατάσταση ήταν τραγική. Κινούταν η μισή εικόνα καθώς ήταν πολύ χάλια η ποιότητα. Έβλεπες μαζί με το χαρακτήρα να κινήται και το τραπέζι.

Σελ. 67 από 78 ΠρώτηΠρώτη ... 47576265666768697277 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. media player classic
    Από ntampa7 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-07, 15:13
  2. Media Player Classic Ερωτήσεις
    Από hellenicsun στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-07, 16:57
  3. nVidia drivers 84.21 + Media Player Classic 6.4.8.9 + Media Player 10=σκοτεινό video
    Από ikaros στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-06, 23:47
  4. Νέα έκδοση του Media Player Classic Unicode
    Από WAntilles στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-05, 22:59
  5. Πρόβλημα με Media Player Classic...
    Από dpetka2001 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-04, 15:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας