Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 43
  1. #1
    Το avatar του μέλους TechnoFreak
    TechnoFreak Guest
    Eχω συνδεση ADSL 512 με Forthnet εδω και ενα μηνα περιπου. (Θεσσαλονικη- Windows XP Pro- Jet Speed 100).
    Τα πραγματα μερα με την ημερα χειροτερευουν αντι να διορθωθουν!
    Σημερα και κατα την διαρκεια των τελευταιων 4 ωρων δεν κατωρθωνω να μεινω ON LINE παραπανω απο 1-2 λεπτα. Απαραδεκτη κατασταση.
    Πρακτικα ειμαι χωρις Ιντερνετ! Τις τελευταιες 10 περιπου μερες γινεται συνεχεια αυτο με προδευτικη μειωση της ωρας που μπορω να μεινω οn line μετα της 10 το βραδυ, δηλαδη τις ωρες που κυριως χρησιμοποιω το ιντερνετ. Στην αρχη τα πραγματα ηταν καλα με ορισμενες εξαιρεσεις 2-3 ημερων, αλλα τωρα μπορω να πω πως ειναι απαραδεκτα!
    Για ταχυτητες κλπ ας μην αναφερθω, απλως να σας πω οτι δεν ειναι αυτο που ολοι περιμεναμε με λαχταρα τοσο καιρο!
    Δεν εχω πειραξει τιποτα οσον αφορα τις ρυθμισεις που μου εδωσε η Forthnet.
    Eχει κανεις DSL guru να μας πει ποια ειναι τα σημεια που πρεπει να προσεχουμε ωστε να εχουμε την βελτιστη ADSL συνδεση?
    Toυλαχιστον να μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι δεν φταιμε εμεις....

  2. #2
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.189
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15507 / 970
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    LINKSYS WAG200G
    SNR / Attn
    9(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε ποιά περιοχή της Θεσσαλονίκης βρίσκεσαι; Υπάρχει περίπτωση το συγκεκριμένο DSLAM της περιοχής σου να έχει κάποιο πρόβλημα γιατί και σε κάποια άτομα είχαν παρουσιαστεί τέτοια προβλήματα αλλά λύθηκαν όταν η intracom έκανε αναβάθμιση στα DSLAM της.
    Επίσης θα σου πρότεινα να πας στο link αυτό: http://jetspeed.intracom.gr/js100/in...llation_gr.htm και να κατεβάσεις τους drivers για το Jetspeed 100.

  3. #3
    Το avatar του μέλους holy
    holy Guest
    Diladi edw pou ftasame tha prepei na parakalame kiolas na MHN balloun alloi dsl e??
    LOIPON PARAKALW OLOUS OSOUS EINAI STO PALIO FALIRO NA MHN DILWSOUN OTE DSL ALLA VIVODI MIA KAI YPOSTIRIZETE TWRA!

    Filika

  4. #4
    Εγγραφή
    03-06-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    864
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG1312-B10D
    Υπάρχει περίπτωση το συγκεκριμένο DSLAM της περιοχής σου να έχει κάποιο πρόβλημα γιατί και σε κάποια άτομα είχαν παρουσιαστεί τέτοια προβλήματα αλλά λύθηκαν όταν η intracom έκανε αναβάθμιση στα DSLAM της.
    Isos na einai akribos aytos o logos gia to problhma paramonhs sou sto net! Ap oti exo akousei ta intracom dslam exoun kapoia psiloproblhmatakia! Tora an eisai tyxeros kai exei siemens dslam h perioxh sou mallon den tha exeis tetoia problhmata.
    Pisteyo me anabathmish tha lythoun ta opoia problhmata exeis.

  5. #5
    Το avatar του μέλους antoniost
    antoniost Guest
    Εγω εχω βαλει DSL απο τις 8/7/2003 ,και μενω στη Δυτ. Μακεδονια.
    Ανα 2 μερες αντιμετωπιζω προβληματα στην προσβαση.Μεσα στο 10ημερο μου που ηδη χρησιμοποιω το DSL ,οφειλω να ομολογησω πως στην πραξη εχει καταργηθει το "always on" της συγκεκριμενης υπηρεσιας.
    Εχω επικοινωνησει με τεχνικους στη Θεσσαλονικη και μου ειπαν πως ολα αυτα οφειλονται σε βλαβες που παρουσιαζονται στα κεντρα τους.
    Εγω τους ειπα πως αφου ακομα δεν εισασταν ετοιμοι για παροχη DSL , γιατι προχωρησατε σε εμπορικη διαθεση αυτης της υπηρεσιας ?
    Μου απαντησαν οτι ο ΟΤΕ ηταν ετοιμος αλλα οι βλαβες προκυπτουν απο την χρηση των υπηρεσιων αυτων.
    Εγω τους τονισα οτι αυτη τη στιγμη πληρωνω "ΧΡΥΣΑ" τα χαλια των υπηρεσιων τους και οτι θα ηταν καλυτερο να μου διαθεσουν δοκιμαστικα την υπηρεσια και παραλληλα να ελεγχουν τα τυχον τεχνικα προβληματα που προκυπτουν , χωρις να τα χρεωνομαι εγω.
    Φυσικα οι ανθρωποι δεν ειχαν τιποτα να πουν , μου επαναλαμβαναν τα ιδια και τα ιδια .
    Εγω προσωπικα θα καταφυγω στον Ελληνικο και ξενο τυπο και θα ξεκινησω καταγγελιες σε ευρωπαικους κυριως οργανισμους γιατι καποτε θα πρεπει να απαλλαγουμε απο ολους τους ερασιτεχνες που πληρωνονται χρυσα για να κανουν καλα τη δουλεια τους και αυτοι μας γραφουν κανονικα.
    Και δεν απευθυνομαι στους τεχνικους του ΟΤΕ που τρεχουν κι αυτοι, οσο μπορουν, αλλα στα μεγαλα "μυαλα" εκει μεσα που παιρνουν τις αποφασεις , τους τρομακτικους μισθους και αλλα "δωρα" και φταινε γι'αυτη την αθλιοτητα.
    Το αισχος πρεπει να τελειωσει καποτε.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-06-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    864
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG1312-B10D
    Mallon eisai apo tous ligous pou exoun syndesh always off!!!!
    Pantos ti na peis? Oti kai na peis tha exeis dikio!!!! 2 xronia ekanan tests kai akoma problhmata exoun.......
    Etsi plhroforiaka se ti dslam briskesai????

  7. #7
    Το avatar του μέλους antoniost
    antoniost Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stilskin
    Mallon eisai apo tous ligous pou exoun syndesh always off!!!!
    Pantos ti na peis? Oti kai na peis tha exeis dikio!!!! 2 xronia ekanan tests kai akoma problhmata exoun.......
    Etsi plhroforiaka se ti dslam briskesai????
    Δεν γνωριζω σε τι DSLAM με εχουν καταταξει και ουτε με απασχολει.
    Αυτο που με απασχολει ειναι η ανεπαρκεια τους.

  8. #8
    Εγγραφή
    03-06-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    864
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG1312-B10D
    Yparxoun kapoies yponoies gia mh sosth leitourgia ton dslam ths intrakom.
    Alla sthn telikh den einai ayto to thema mas.To thema einai h aproskopth leitourgeia ths yphresias adsl.

  9. #9
    Το avatar του μέλους TechnoFreak
    TechnoFreak Guest
    Athlon_XP, Σ'ευχαριστω για το Link, αλλα οι drivers στην Intracom για το jetSpeed 100 δεν ειναι πιο νεοι απο αυτους που συνοδευαν το μοντεμ.

    Βρισκομαι στο κεντρο της Θεσσαλονικης, διπλα σχεδον στον ΟΤΕ.

    Θα ηθελα εδω να διευκρινισω οτι κατα την διαρκεια της υπολοιπης μερας δεν υπαρχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα, εκτος απο το βραδυ μετα τις 10, που πρακτικα δεν εχω ιντερνετ!


    Stilskin, δυστυχως δεν υπαρχει καμμια αναβαθμηση του jetSpeed για την ωρα, παρα μονο προβληματα!!!

    "Always on" ειχα πρωτου να βαλω ADSL με πληρωμη για καθε ωρα βεβαια, τωρα ουτε καν ΟΝ δεν μπορω να ειμαι οταν θελω!

    Εχεις πολυ δικαιο antoniost λεγοντας οτι "Το αισχος πρεπει να τελειωσει καποτε"

  10. #10
    Το avatar του μέλους holy
    holy Guest
    Apoti exw katalabei ta pio polla problimata einai se perioxes pou exoun dsl am ths intracom kai apoti fenete einai para polles!!! Akoma den dwthike kala kala i ipiresia kai exoun arxisei kai gemizoun ta dsl am po mas perimenoun poli xeiroteres meres nomizw... Kai apo ote kai apo isp meria........... Tespa to kalo gia mena einai oti mexri twra den exw akousei problimata apo perioxes me siemens dsl am kai auto einai kalo afou anikw se mia teteia perioxh! Tespa se 1-2 wres tharthei o texnikos gia dsl na ferei modem klp apla elpizw ola na pane kala

  11. #11
    Εγγραφή
    03-06-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    864
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG1312-B10D
    Exeis milhsei me allous apo thn salonika na deis ti paizei kai an ginetai me kapoion konta se sena????
    An einai thema dslam,adsl modem h tou isp.An kai den nomizo na einai thema isp!!!

  12. #12
    Εγγραφή
    03-06-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    864
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG1312-B10D
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από holy
    Apoti exw katalabei ta pio polla problimata einai se perioxes pou exoun dsl am ths intracom kai apoti fenete einai para polles!!! Akoma den dwthike kala kala i ipiresia kai exoun arxisei kai gemizoun ta dsl am po mas perimenoun poli xeiroteres meres nomizw... Kai apo ote kai apo isp meria........... Tespa to kalo gia mena einai oti mexri twra den exw akousei problimata apo perioxes me siemens dsl am kai auto einai kalo afou anikw se mia teteia perioxh! Tespa se 1-2 wres tharthei o texnikos gia dsl na ferei modem klp apla elpizw ola na pane kala
    Ontos prepei na einai alitheia ayto me ta problhmatika dslam ths intracom.Kai ego sto peristeri pou meno exoume siemens dslam.Kai mallon einai apo ta kalytera kai ta pio axiopista.
    Apo poia perioxh eisai? Pes mas ligo gia thn syndesh pou prokeitai na kaneis kai to modem to opoio epelexes.Ayrio erxontai oi texnikoi se mena kai anypomono!!!!

  13. #13
    Το avatar του μέλους TechnoFreak
    TechnoFreak Guest
    Stilskin, εχω γραψει ολες τις σχετικες πληροφοριες στο πρωτο μου αλλα και στο δευτερο ποστ, αλλα τις ξαναγραφω για σενα:

    jetSpeed 100, 512 συνδεση με Forthnet, Windows XP Pro, μενω στο κεντρο της Θεσσαλονικης διπλα σχεδον στον ΟΤΕ και δεν υπαρχει αναβαθμιση για το jetSpeed.

    Δεν ξερω καποιον αλλον απο Θεσσαλονικη για να ρωτησω, γι'αυτο και γραφω εδω, ελπιζοντας πως καποιος θα μας διαφωτισει για το τι ακριβως συμβαινει και αντι να ειμαστε χαρουμενοι ειμαστε διαρκως με προβληματα.

  14. #14
    Εγγραφή
    03-06-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    864
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Zyxel VMG1312-B10D
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TechnoFreak
    Stilskin, εχω γραψει ολες τις σχετικες πληροφοριες στο πρωτο μου αλλα και στο δευτερο ποστ, αλλα τις ξαναγραφω για σενα:

    jetSpeed 100, 512 συνδεση με Forthnet, Windows XP Pro, μενω στο κεντρο της Θεσσαλονικης διπλα σχεδον στον ΟΤΕ και δεν υπαρχει αναβαθμιση για το jetSpeed.

    Δεν ξερω καποιον αλλον απο Θεσσαλονικη για να ρωτησω, γι'αυτο και γραφω εδω, ελπιζοντας πως καποιος θα μας διαφωτισει για το τι ακριβως συμβαινει και αντι να ειμαστε χαρουμενοι ειμαστε διαρκως με προβληματα.
    Exeis milhsei me allous apo thn salonika na deis ti paizei kai an ginetai me kapoion konta se sena????
    An einai thema dslam,adsl modem h tou isp.An kai den nomizo na einai thema isp!!!
    Ayto filarako htan gia sena!!!!!Thanks god xero na diabazo ellhnika kai to mono pou se rothsa htan an antimetopizoun kai alla atoma sthn perioxh sou the same problem!!!


    holy έγραψε:
    Apoti exw katalabei ta pio polla problimata einai se perioxes pou exoun dsl am ths intracom kai apoti fenete einai para polles!!! Akoma den dwthike kala kala i ipiresia kai exoun arxisei kai gemizoun ta dsl am po mas perimenoun poli xeiroteres meres nomizw... Kai apo ote kai apo isp meria........... Tespa to kalo gia mena einai oti mexri twra den exw akousei problimata apo perioxes me siemens dsl am kai auto einai kalo afou anikw se mia teteia perioxh! Tespa se 1-2 wres tharthei o texnikos gia dsl na ferei modem klp apla elpizw ola na pane kala


    Ontos prepei na einai alitheia ayto me ta problhmatika dslam ths intracom.Kai ego sto peristeri pou meno exoume siemens dslam.Kai mallon einai apo ta kalytera kai ta pio axiopista.
    Apo poia perioxh eisai? Pes mas ligo gia thn syndesh pou prokeitai na kaneis kai to modem to opoio epelexes.Ayrio erxontai oi texnikoi se mena kai anypomono!!!!
    Kai ayto to post phgaine gia ton holy!!!!


    P.S. Ektos apo thn anabathmish tou adsl modem mporei na xrizei prota anabathmish to dslam kai na mhn exei katholou problhma to modem sou.Diolou apithano ayto!!!!
    Filika Stilskin.

  15. #15
    Το avatar του μέλους TechnoFreak
    TechnoFreak Guest
    Σ'ευχαριστω Stilskin Εξακολουθω βεβαια να ειμαι σε πληρες σκοταδι για το τι πραγματικα γινεται και τα βραδυα δεν εχω ιντερνετ, τωρα που γραφω ολα δουλευουν αψογα, αλλα το βραδυ????????

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβληματικό usr9112
    Από hurin στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-08, 17:28
  2. προβληματικό ups
    Από paul555 στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-07, 16:33
  3. Πρόβληματικο Motherboard ?
    Από AKISHELLAS στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-06, 23:58
  4. Πρόβληματικό Upstream
    Από PredGR στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-05, 13:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας