Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα,

    ευχαριστώ που με δεχθήκατε στην παρέα σας.

    εχθές παρέλαβα ένα σφραγισμένο iPOD 80GB Video, λευκό (αγορά από ebay, ήρθε από Αυστραλία, 250 ευρώ με μεταφορικά - courier, μέσα σε τρεις εργάσιμες).

    Δουλεύει τέλεια, πέρασα μερικά μουσικά albums με το Winamp (ξέρω από ένα nano που έχω), αλλά ΔΕΝ μπορώ να περάσω κάποιες ταινίες που έχω σε format avi.

    Πρέπει να κατεβάσω κανέναν μετατροπέα; Τι format διαβάζει το iPOD; και αφού κατεβάσω τον μετατροπέα, μετά πως στέλνω την ταινία στο iPOD? μέσω του iTunes;

    Έλεος βρε παιδιά, έχω 100 μετατροπείς και 200 προγράμματα που παίζουν μουσική και ταινίες!

    Γιατί δεν τα κάνουν πιο απλά; γιατί δεν έκαναν το iPOD να διαβάζει από μόνο του όλα τα formats;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

    ΥΓ: Έχω Windows XP Prof. SP2

  2. #2
    Το avatar του μέλους kanenas_allos
    kanenas_allos Guest
    Ως εταιρία με γνωστά κολλήματα το iPod παίζει μόνο video Η.264 και MP4 και όχι π.χ. τα ευρέως διαδεδομένα (στο διαδίκτυο) xvid ή έστω wmv.

    Δεν γνωρίζω εάν το iTunes μετατρέπει το video αλλά σίγουρα κάποια προγράμμα όπως το
    Xilisoft iPod Video Converter, κάνει τη δουλειά!

  3. #3
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    παρκαρισμένος στην Rascasse...
    Μηνύματα
    1.434
    Downloads
    63
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    22000/1024
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΩΠΙ
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanenas_allos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως εταιρία με γνωστά κολλήματα το iPod παίζει μόνο video Η.264 και MP4 και όχι π.χ. τα ευρέως διαδεδομένα (στο διαδίκτυο) xvid ή έστω wmv.

    Δεν γνωρίζω εάν το iTunes μετατρέπει το video αλλά σίγουρα κάποια προγράμμα όπως το
    Xilisoft iPod Video Converter, κάνει τη δουλειά!
    έτσι ακριβώς

    και προσοχή με το iTunes όταν κάνει synchronise να το αφήνεις να το κάνει, δώσε προσοχή στα μηνύματα που σου βγάζει γενικώς για να μην ψάχνεις να βρείς που πήγαν όσα έχεις περάσει μέσα...απο κει και πέρα μπορείς να δοκιμάσεις και εναλλακτικά προγράμματα του iTunes αλλά κάνε κάμποσο ψάξιμο γιατί το καθένα έχει τα υπέρ και τα κατά και για μερικά γράφεται ότι κάνουν corrupt το database.

  4. #4
    Εγγραφή
    19-03-2007
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    Router
    Sagem 1500 WG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanenas_allos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως εταιρία με γνωστά κολλήματα το iPod παίζει μόνο video Η.264 και MP4
    Θα το διατύπωνα ως εξής: "ως εταιρεία που έχει εφεύρει το H.264" (και, προφανώς, αντί γι' αυτό της Microsoft χρησιμοποιεί το δικό της format, το οποίο βρίσκω πως είναι πεντακάθαρο και ό,τι πρέπει για μικρές οθόνες, αν και αργό στο encoding...)


    Το iTunes συνήθως μετατρέπει τα πάντα σε iPod format. Εάν συμβεί και δεν το μετατρέψει, δοκίμασε ffMpegX ή MPEG Streamclip ή Handbrake.

    Νομίζω πως όλα δουλεύουν. Εγώ χρησιμοποιώ το (apple-only) Compressor, που είναι μέρος του FinalCutStudio.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PlanB : 18-09-07 στις 13:54.
    Protect me from what I want...

  5. #5
    Εγγραφή
    06-09-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    17488/509
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Router
    USRobotics 9112
    SNR / Attn
    6(dB) / 29(dB)
    μη γράφετε ό,τι να'ναι. Το H.264 δεν το εφηύρε η Apple. Είναι ISO standard από τις εταιρίες MPEG και VCEG όπως και το AAC δεν είναι φορμάτ της Apple αλλά αυτής που εφηύρε το MP3 (Fraunhofer),
    σε αντίθεση με το WMV και το WMA που είναι ακρωνύμια για Windows Media Video και Audio που ελέγχονται από την αγαπημένη μας Microsoft.
    Το "ποιά αρχεία είναι πιο ανοιχτά" είναι φανερό νομίζω. Όσον αφορά το Xvid και το DivX σιγά-σιγά παραγκωνίζονται αφού ποιοτικώς δεν είναι εφάμιλλα με το H264 και το x264 (π.χ. MKV).
    Πηγές:
    http://en.wikipedia.org/wiki/H.264
    http://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Audio_Coding
    Συμφωνώ ότι το Xvid είναι το πλέον διαδεδομένο φορμάτ και θα πρεπε να υποστηρίζεται από τα iPods. Εγώ προσωπικά κωδικοποιώ τις ταινίες μου σε H.264 από Xvid, μιας και η διαφορά στα ίδια kbits είναι κάτι παραπάνω από εμφανής!


    ΥΓ: Το AVI είναι container αρχείο (όπως και το MOV) που μπορεί να περιέχει ποικίλες κωδικοποιήσεις ήχου και εικόνας, όπως XVID/MP3.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sigalakos : 18-09-07 στις 22:32. Αιτία: λά
    Εδώ τα καλά ιδιαίτερα για Mac OS X! - http://www.gomac.gr

  6. #6
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    Θα μου επιτρεψεις να αμφιβαλλω κατα ποσον η μετατροπη απο XviD σε H.264 δινει καλυτερη εικονα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Xouzouris : 18-09-07 στις 22:42.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-09-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    17488/509
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Router
    USRobotics 9112
    SNR / Attn
    6(dB) / 29(dB)
    @Xouzouris Εχεις δίκιο, λάθος σύνταξη:
    Από DVD σε Xvid που είχα κάνει όλες μου τις ταινίες τώρα τις έκανα από DVD σε H.264
    Eίδες τι κάνει η βιασύνη να δω Veronica Mars; ;-)
    Εδώ τα καλά ιδιαίτερα για Mac OS X! - http://www.gomac.gr

  8. #8
    Το avatar του μέλους kanenas_allos
    kanenas_allos Guest
    Σίγουρα τα h.264 είναι ανώτερα των xvid. Απλώς τα xvid είναι πιο διαδεδομένα (προς το παρόν...)

  9. #9
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    2.630
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    SNR / Attn
    4.5(dB) / 25.5(dB)
    @sigalakos: Ετσι μαλιστα.

    Δεν τιθεται θεμα ποιο φορμα ειναι καλυτερο, γιατι αν το παμε ετσι και τα ogg, AAC ειναι δεκα φορες καλυτερα απο το mp3 σε ιδιο bitrate-αλλα ολοι διαβαζουν mp3. To θεμα ειναι οτι μια συσκευη πρεπει να διαβαζει οσο περισσοτερα φορμα γινεται. Στην τελικη αναλυση, ενα codec ειναι, για ονομα δηλαδη. Απλα ο Στηβ θελει να σπρωξει τα συγκεκριμενα και, ως συνηθως στα @@@ του η ευκολια του καταναλωτη.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-09-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    17488/509
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Router
    USRobotics 9112
    SNR / Attn
    6(dB) / 29(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xouzouris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα ο Στηβ θελει να σπρωξει τα συγκεκριμενα και, ως συνηθως στα @@@ του η ευκολια του καταναλωτη.
    Ακριβώς!
    Εδώ τα καλά ιδιαίτερα για Mac OS X! - http://www.gomac.gr

  11. #11
    Εγγραφή
    11-05-2006
    Μηνύματα
    876
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Και γώ το ιδιο προβλημα εχω, ηθελα να περασω δοκιμαστικά ένα αρχειο avi στο ipod classic 120gb και δε μπορούσα. Αν θυμαμαι ομως καλα, ανεφερε οτι ειναι συμβατο με avi. Βεβαια δε το θυμαμαι με σιγουριά.

    Φαντάζομαι οι υπότιτλοι πρεπει να ειναι "καμμένοι" πάνω στην ταινία ε?
    Παντως καλη φαση το παιξιμο ταινιας σε ipod. Περναει και η ωρα αν εισαι σε καποιο ταξίδι. Θα το δοκιμασω με wmv.

    Ερώτηση: Μπορω να περασω και αρχειο πχ 800mb? Βεβαια θα κανει μετά 200 ωρες για να κανει συγχρονισμό... Και το χειρότερο ειναι οτι μετα δεν πρεπει να αλλαξω την ταινια θεση στο σκληρο, γιατι στην επόμενη συνδεση-συγχρονισμο με το ipod θα δειχνει οτι το αρχειο δεν υπαρχει.
    Αμαν με αυτο το itunes. Xαθηκε να ειναι σαν τα creative?

    Τωρα για να μετατρεψω το avi σε wmv, εχω το winavi, αλλά καμιά φορα μου δημιουργεί προβλημα συγχρονισμου φωνης με υποτιτλους. Θα δοκιμασω και το windows movie maker (εχω vista), ελπίζω να κανει.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-01-2007
    Μηνύματα
    538
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    το προγραμμα που θες ειναι το SUPER ελαφρυ και σχετικα γρήγορο

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας