Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-43 από 43
  1. #31
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Καρπαθος Δωδεκανησα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    288
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΗΓΑΔΙΑ
    Router
    ST780W
    SNR / Attn
    9(dB) / 16(dB)
    ρε παιδια... νομιζεται οτι το DSL εκει ειναι αναπτυγμενο???
    κανενας δεν περνει DSL εφοσον υπαρχει Cable!!!
    ο αδερφος μου στο Πλυμουθ πηρε 20ΜΒΙΤ Cable με 20 λιρες τον μηνα. αν θελει και τηλ +3 λιρες τον μηνα και αν θελει και το πακετο του SKY +5 λιρες

    α και με τις +3 λιρες τον μηνα εχει : δωρεαν τηλ σταθερα και κινητα στο ΗΒ,ΗΠΑ και ολα τα σταθερα στην ΕΕ
    πως σας φανηκε?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Re-Ti-Re : 22-09-07 στις 17:35. Αιτία: merge posts

  2. #32
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Ωραίο, να σε πληροφορήσω οτι δεν είναι όλες οι περιοχές cable, και δεν έχει να κάνει αν είσαι σε κ@#χώρι. Εγώ λ.χ. μένω στο κέντρο του Λονδίνου, Ζώνη 1 αν ξέρεις, και δεν έχει.

  3. #33
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Περιοχή
    ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    3.003
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    USR-LEVEL1-SIEMENS
    SNR / Attn
    11/6(dB) / 11(dB)
    εγω λεω οτι τον τελευταιο χρονο βλεπουμε ταχυτητεs εδω στην Ελλαδα που ουτε ειχαμε ονειρευτει ,οχι παλια,πριν 1 χρονο.
    και ολα αυτα χαριs στον ανταγωνισμο μεταξυ των παροχων.
    εγω περισυ ειχα 2048 και αισθανομουν αρχονταs και ουτε που πηγαινε το μυαλο μου οτι μετα 1 χρονο θα ειχα με τα ιδια λεφτα 24mbps και δωρεαν τηλεφωνο.
    ενταξει το μονο προβλημα ειναι οτι δεν εχουν φτασει ακομα να χαιρονται αυτεs τιs ταχυτητεs και οι χρηστεs απομακρυσμενων περιοχων,αλλα πιστευω οτι σε κανα χρονο το πολυ ολοι η Ελλαδα θα εχει adsl2+.
    αs μην γκρινιαζουμε λοιπον αφου μεσα σε 1 χρονο απο τελευταιοι που ειμασταν εχουμε φτασει σε μια αξιολογη θεση στην Ευρωπη καθοσον αφορα τιs ταχυτητεs.
    εαν βελτιωθει και το service θα ειμαστε απαντεs ευχαριστημενοι.
    μονο το upload να διπλασσιαστει σε οσουs εχουμε 2play για να μπορουμε να κατεβαζουμε και να ανεβαζουμε αξιοπρεπωs .

  4. #34
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Καρπαθος Δωδεκανησα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    288
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΗΓΑΔΙΑ
    Router
    ST780W
    SNR / Attn
    9(dB) / 16(dB)
    οσο για τους απομακρυσμενους που λες (μιας και ειμαι αυτος που ειναι πιο μακρυα απο ολους σας!!!) μην κανεις κουβεντα!
    εδω εχουμε σοβαρο προβλημα με πορτες. δεν ειναι αρκετες συμφωνα με την ζητηση!
    οσο για ταχυτητες... καλα ειναι δεν εχω παραπονο, το αντιθετο!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SABBATH : 22-09-07 στις 20:19.

  5. #35
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.042
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από franjolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και επανέρχομαι, στην τεχνολογία ADSL ΔΕΝ υπάρχει εγγύηση ταχύτητας, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να φτάνουμε σε ακραίες καταστάσεις όπου π.χ. με 2Mbps σύνδεση να έχεις στην ουσία μια "καλή" 384Kbps, πρέπει να υπάρχει και ένα ανεκτό όριο στην απόκλιση ονομαστικής/πραγματικής ταχύτητας. Ανήκω και εγώ στο club εκείνων που δελεάστηκαν από τα 24Mbps, αλλά είμαι ρεαλιστής και δεν περιμένω σε καμιά περίπτωση την μέγιστη ταχύτητα. Με τα χρήματα που θα δίνω κάθε μήνα θα αισθάνομαι ικανοποιημένος αν πιάνω οποιαδήποτε ταχύτητα άνω των 2 Mbps, γιατί μέχρι τώρα αυτό ήταν το καλύτερο που μπορούσα να έχω σε αυτή την τιμή. Σκεφτείτε όμως, σύμφωνα με τα στατιστικά της γραμμής μου, ποιά είναι περίπου η ταχύτητα στην οποία μπορώ να συγχρονίσω σε ADSL2+ και πόσο άσχημο θα φαίνεται αν στην πράξη η σύνδεσή μου συμπεριφέρεται σαν να ήταν της τάξης των 2Mbps, αφήνω εσάς να το σχολιάσετε.
    Όπως σου είπε ένα παλικάρι παραπάνω, μία 2 Mbps με εγγυημένη συμμετρική ταχύτητα κοστίζει 1200 ευρώ μήνα. Μία αντίστοιχη ADSL (με μικρό όμως upstream) κοστίζει 29 ευρώ μήνα, δηλαδή το 1/40 της τιμής, επειδή ακριβώς μοιράζεσαι το bandwidith με άλλα 30-50 άτομα. (Δεν σχολιάζω περιπτώσεις, όπου με 22 ευρώ/μήνα έχεις έως 24 Mbps.)

    Οι τιμές του bandwidth είναι συγκεκριμένες και εκείνες είναι που πρέπει να μειωθούν. Αν δεν πέσουν τα τιμολόγια χονδρικής στο bandwidth, δεν μπορεί ο ISP να σας προσφέρει περισσότερο εγγυημένο bandwidth χωρίς να μπει μέσα.

    Αυτό που πρέπει να αλλάξει, κατά την άποψή μου, είναι να τονίζεται σε κάθε διαφήμιση με τεράστια γράμματα και με αρκετή διάρκεια (αν είναι τηλεοπτική), ότι τα 24 διαφημιζόμενα Mbps, είναι πολύ πιθανό να είναι μόνο 4 Mbps και αυτά μάλιστα διαμοιραζόμενα με άλλους.

    Πιστεύω ότι οι τιμές του ADSL στις περιοχές που υπάρχουν εναλλακτικοί πάροχοι, είναι καλές. Αυτά που πρέπει να γίνουν είναι η μείωση της παραπλάνησης των διαφημίσεων, η εξυπηρέτηση πελάτων, η ανάπτυξη μητροπολιτικών δικτύων οπτικών ινών (ώστε να πέσουν τα πανάκριβα τιμολόγια χονδρικής οπτικών ινών του ΟΤΕ), το πέρασμα σε VDSL2 ώστε να έχουν όλοι υψηλές ταχύτητες και στη συνέχεια σε FTTH.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  6. #36
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500000/50000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    NOKIA G-2425G-A
    SNR / Attn
    8,4(dB) / 16,0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που πρέπει να γίνουν είναι η μείωση της παραπλάνησης των διαφημίσεων, η εξυπηρέτηση πελάτων, η ανάπτυξη μητροπολιτικών δικτύων οπτικών ινών (ώστε να πέσουν τα πανάκριβα τιμολόγια χονδρικής οπτικών ινών του ΟΤΕ), το πέρασμα σε VDSL2 ώστε να έχουν όλοι υψηλές ταχύτητες και στη συνέχεια σε FTTH.
    Και μετά ξύπνησες
    No offence
    Scream For Me!!!

  7. #37
    Εγγραφή
    28-11-2006
    Μηνύματα
    405
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NitrOuS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε τι μου θυμιζει αυτο...τι μου θυμιζει... Μηπως καποιο PC WORLD της ανοιξης? Και εδω εδειξαν οτι οι ταχυτητες ηταν μικροτερες κατα πολυ απο τις ονομαστικες αλλα δεν εκαναν τπτ...


    Η μετρηση του PC WORLD τουλαχιστον ως ερασιτεχνικη μπορει να χαρακτηριστει. Βαζει στο ιδιο τσουβαλι συνδεσεις του <1 mbps με αυτες των >4. Ειναι δυνατον να κανει τεσταρισμα με αρχεια των 1-3 μβ? Οι μεγαλες συνδεσεις θέλουν αρχεια τουλαχιστον 10 μβ για να δοκιμαστουν..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος droulas13 : 24-09-07 στις 18:44.

  8. #38
    Εγγραφή
    10-09-2006
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Siemens cl-110
    Το μεγαλυτερο ποσοστο οσων διαμαρτυρεται για την ταχυτητα συνδεσης του δεν ξερει γιατι διαμαρτυρεται.
    Στην πραγματικοτητα ελαχοιστοι ειναι αυτοι που μπορουν να εκτιμησουν πια ειναι η ταχυητητα του ιντερνετ τους.
    Ποσοι χρηστες καταλαβαινουν τη διαφορα αναμεσα στην ταχυτητα που εχουν συγχρονιστει και στο διαθεσιμο bandwidth δεδομενη στιγμη της ημερας;
    Εγω εχω δυο συνδεσεις στο ιντερνετ και εχω μεγιστοποιησει την ταχυτητα τους οσον αφορα τη συνδεση με μακρινους σερβερς παιζοντας με τις ρυθμισεις.
    Αλλοι που δοκιμασαν το ιδιο απετυχαν.
    Θα αποτυγχανα και εγω αν το δομιμαζα στις 5 το απογευμα.
    Ξερω ποιες ωρες της ημερας εχω πληρες bandwidth και ποιες γινεται χαμος και πως μπορω να μετρησω ποια ταχυτητα εχω τη δεδομενη στιγμη.
    Η διαμαρτυρια πρεπει να αφορα στο πιταρισμα των dslms των παροχων αναλογα με την περιοχη και το γεγονος οτι δινουν πιο πολλες γραμμες αποσες μπορουν να σηκωσουν.

  9. #39
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Περιοχή
    ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    3.003
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    USR-LEVEL1-SIEMENS
    SNR / Attn
    11/6(dB) / 11(dB)
    συμφωνω και επαυξανω.

  10. #40
    Εγγραφή
    19-07-2005
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΕΡΡΕΣ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    συμφωνω!

  11. #41
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.146
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BruceGr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μετά ξύπνησες
    No offence
    Μα...ήδη προσφέρονται "ftth" σε εταιρικό επίπεδο από αρκετούς isp
    Η διαμαρτυρια πρεπει να αφορα στο πιταρισμα των dslms των παροχων αναλογα με την περιοχη και το γεγονος οτι δινουν πιο πολλες γραμμες αποσες μπορουν να σηκωσουν.
    Συμφωνώ. Το θέμα είναι να υπάρχει ισορροπία όμως ανάμεσα στο πόσες μπορούν να σηκώσουν τεχνικά και πόσες οικονομικά. Τη στιγμή που οι εναλλακτικοί δίνουν τις ταχύτητες που δίνουν στις τιμές που δίνουν, η ζυγαριά γέρνει πολύ προς το δεύτερο. Το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με απώλεια τεχνογνωσίας η ανθρωπινων πόρων, αλλα κυρίως με οικονομικά κόστη. Αν θυμάμαι καλά, ακόμα και ο ίδιος ο οτε τιμολογεί εσωτερικά τα κυκλώματα που χρησιμοποιεί ο ίδιος. Στην αγγλία, θέλω να πιστεύω ότι το οικονομικό αποτελεί μικρότερο πρόβλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SfH : 24-09-07 στις 21:39.

  12. #42
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrg_polini Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λυση στο προβλημα τους ειναι το cable (virgin media ex ntl), στη περιοχη μου τουλαχιστον οι ταχυτητες ειναι αριστες.
    Στην Τούμπα;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Ελλάδα είμαστε σε πολύ καλύτερη μοίρα από ότι στην Αγγλία. Ακόμα όμως δεν έχουμε και πολύ μεγάλη διείσδυση.

    Πάντως είναι γνωστό πως γενικά οι γραμμές σηκώνουν άντε 8-12 Mbits στην πλειοψηφία, μόνο τυχεροί θα μπορούν να απολαύσουν τις τρελές ταχύτητες που υπόσχονται όλοι στην Ελλάδα. Γενικά μη ψαρώνετε με όλες τις προσφορές, να τις κοιτάτε έως τα 10Mbit και με βάση αυτό το κριτήριο να συγκρίνεται τιμές υπηρεσίες κτλ. πιο πάνω πολύ δύσκολα και μέχρι να αυξηθεί το πελατολόγιο και να αρχίσουν τα συρσύματα.
    Αυτό το 8-12 μόνο η Tellas το λέει (και μιλάμε για αναβαθμιση, αφού πριν 6 μήνες έλεγαν ότι πάνω από 4 είναι ψέμματα).
    Όσοι γνωστοί μου έχουν Forthnet συγχρονίζουν από 14 και πάνω.

  13. #43
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά το αποτέλεσμα της έρευνας είναι οτι και στη Βρεττανία υπάρχει η ίδια λανθασμένη αντίληψη οτι όταν έχω 20Mbit ταχύτητα σύνδεσης θα πρέπει να κατεβάζω απο οπουδήποτε με 20Mbit.
    Κάνεις λάθος φίλε μου, ασφαλώς υπάρχει αυτή η αντίληψη αλλά σκέψου οτι στα Exchange φράγμα είναι στα 2Mb και 5 Mb και δεν υπάρχει κανείς να πουλάει 5Μb σύνδεση. Όλοι πουλάνε 8Mb και σε αναγκάζουν να πάρεις κάτι που δεν θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

    Aυτό δεν μπορούσε να το ελέγξει η Ofcom? Αλλά κλασσικά ενέδωσε στο marketing του περιοδικού που ξαφνικά ανακάλυψε τον τροχό αλλά τετράγωνο.

    Και όπως έχω ξαναπει αλλού, σου πουλάνε μέχρι και την υπόσχεση οτι αν αναβαθμιστεί το exchange τότε θα σε αναβαθμίσουν δωρεάν (οχι και τόσο δωρεάν μιας και την υπόσχεση την αγοράζεις στη μισή τιμή της διαφοράς 2/8Mb).

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-08, 04:28
  2. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-07, 15:46
  3. Η Ο2 θα διαθέσει το iPhone στο Ηνωμένο Βασίλειο
    Από lewton στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-07, 13:04
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-07, 11:17
  5. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-06, 00:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας