Σελ. 3 από 15 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 213
  1. #31
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Γκορυτσά, Ασπρόπυργος
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    2.499
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΙΑΣΙΟ
    Router
    Draytek 2850Vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μια και έχω διάφορα πι-σι με διάφορους επεξεργαστές, νομίζω ότι και εγώ έχω παρατηρήσει αυτή την "αίσθηση" που δίνουν οι άθλον 64. Συγκρίνοντας έναν 6700 & έναν 4200+ (ο πρώτος σε πανάκριβη μητρική asus και ο άλλος σε ταπεινή gigabyte των 70 ευρώ) τα windows όχι μόνο εκκινούν γρηγορότερα, αλλά σου δίνουν και την εντύπωση της άμεσης απόκρισης. Τα προγράμματα ξεκινούν γρηγορότερα και ο vista file explorer/office έχουν καλύτερη απόκριση. Όταν όμως μιλάμε για πιο απαιτητικές εφαρμογές (κυρίως nero recode/μετατροπές αρχείων βίντεο, κλπ) o 6700 δεν πιάνεται. Πολύ πιο γρήγορος...

  2. #32
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια και έχω διάφορα πι-σι με διάφορους επεξεργαστές, νομίζω ότι και εγώ έχω παρατηρήσει αυτή την "αίσθηση" που δίνουν οι άθλον 64. Συγκρίνοντας έναν 6700 & έναν 4200+ (ο πρώτος σε πανάκριβη μητρική asus και ο άλλος σε ταπεινή gigabyte των 70 ευρώ) τα windows όχι μόνο εκκινούν γρηγορότερα, αλλά σου δίνουν και την εντύπωση της άμεσης απόκρισης. Τα προγράμματα ξεκινούν γρηγορότερα και ο vista file explorer/office έχουν καλύτερη απόκριση.
    Ααααα μπράβο φίλε μου.

    Τί λέμε τόσα χρόνια.

    Κι αυτά σε Windows 32-bit.

    Φαντάσου όταν πας στα 64-bit ή/καί στο Linux τί γίνεται.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #33
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ααααα μπράβο φίλε μου.

    Τί λέμε τόσα χρόνια.

    Κι αυτά σε Windows 32-bit.

    Φαντάσου όταν πας στα 64-bit ή/καί στο Linux τί γίνεται.
    Γιατι εχω την εντυπωση οτι εκανες σε λαθος ποστ quote...?
    Αν θες μπορω να σου δωσω και εγω νουμερακια εκκινησης,ξερεις τα γνωστα σε αλλο παρτισιον το temp-raid,10000 στροφων δισκους, κομενα services κλπ...Εσυ νοιωθεις "υπερανω" οταν βλεπεις το pc σου να ανοιγει σε 30-40 Sec-μεχρι εκει φτανει ο IMC...?
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  4. #34
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Μεθυσμένος δεν είμαι.

    Έχω πει ήδη καφέ.

    Τα ελληνικά μου είναι άριστα.

    Και δεν έχω τικ στο μάτι.

    Ξέρω λοιπόν πολύ καλά σε ποιό ακριβώς ποστ - εγνωσμένα και συνειδητά - έκανα το quote.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #35
    Το avatar του μέλους mach
    mach Guest
    Time to put your money where your mouth is:

    Πρόχειρο βιντεάκι .3gp που πήρα μόλις τώρα με το κινητό. Απο τη στιγμή που πατάω το power on του μηχανήματος μέχρι να έχουν φορτώσει πλήρως τα windows και να έχει σταματήσει ο δίσκος. 35sec, φορτώνουν όλοι οι drivers, πληκτρολογώ μέχρι και κωδικό. Εάν κάποιος καταλαβαίνει τι του γίνεται, μπορεί να διπιστώσει ότι σε όλη τη διαδικασία ο δίσκος δε δουλεύει πάνω απο 20 sec. Φορμάτ έχω να κάνω απο τότε που το έστησα, κάπου τον περασμένο Μάρτιο. Enjoy.
    Attached Files Attached Files

  6. #36
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια και έχω διάφορα πι-σι με διάφορους επεξεργαστές, νομίζω ότι και εγώ έχω παρατηρήσει αυτή την "αίσθηση" που δίνουν οι άθλον 64. Συγκρίνοντας έναν 6700 & έναν 4200+ (ο πρώτος σε πανάκριβη μητρική asus και ο άλλος σε ταπεινή gigabyte των 70 ευρώ) τα windows όχι μόνο εκκινούν γρηγορότερα, αλλά σου δίνουν και την εντύπωση της άμεσης απόκρισης. Τα προγράμματα ξεκινούν γρηγορότερα και ο vista file explorer/office έχουν καλύτερη απόκριση. Όταν όμως μιλάμε για πιο απαιτητικές εφαρμογές (κυρίως nero recode/μετατροπές αρχείων βίντεο, κλπ) o 6700 δεν πιάνεται. Πολύ πιο γρήγορος...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεθυσμένος δεν είμαι.

    Έχω πει ήδη καφέ.

    Τα ελληνικά μου είναι άριστα.

    Και δεν έχω τικ στο μάτι.

    Ξέρω λοιπόν πολύ καλά σε ποιό ακριβώς ποστ - εγνωσμένα και συνειδητά - έκανα το quote.
    Αυτο που σου ειπα για το λαθος quote...
    Κλικι -κλικι ειναι ο IMC ?
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  7. #37
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω να είπα κάτι αστείο. Σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις συγκεκριμένο πρόγραμμα καθαρισμό υπολειμμάτων drivers και το bootvis, ένα πολύ καλό εργαλείο βελτιστοποίησης της εκκίνησης του υπολογιστή. Επίσης να κοιτάξεις για τυχόν προβλήματα στις ρυθμίσεις του controller για τους δίσκους.



    Δύο πυρήνες έχεις. Είτε τα προγράμματα μπορούν να τους χρησιμοποιήσουν παράλληλα, είτε ο χρήστης πειράζει το affinity των διεργασιών. Σε κάθε περίπτωση, η κατανομή εργασιών στους πυρήνες είναι θέμα του λειτουργικού. Ο επεξεργαστής δεν αναλαμβάνει πρωτοβουλίες σχετικά με την χρήση του απο το λογισμικό, συνεπώς δεν υπάρχει θέμα καλύτερης αρχιτεκτονικής της AMD ή της Intel. Αυτή είναι απλή λογική.




    Είναι φαινόμενο των περισσοτέρων κακοστημένων/κακοδιατηρημένων υπολογιστών φίλε Νίκο, είτε αυτοί είναι amd ή intel.


    Αυτο λεω για τους πυρηνες, οτι το λειτουργικο (ΧΡ) ή τα προγραμματα δε τους εκμεταλευονται ουτε στο μισο προφανως!
    Επισης το θεμα με τις μπαρες δεν ειναι φαινομενο κακοσυντηρημενων υπολογιστων γιατι ξερω πολυ καλα να τον συντηρω,τοσο τον δικο μου οσο κ τους αλλους υπολογιστες που ανεφερα,οι οποιοι εξαλλου δεν ηταν ουτε φορτωμενοι ουτε τους δοκιμασα μετα απο 1-1,5 χρονο απο το φορματ, αλλα μετα απο 2-4 μηνες!
    Οι υπολογιστες ειναι αψογα στημενοι,με ολα τα απαραιτητα updates,τους drivers τους κ τα απαραιτητα registry cleaners για να δουλευουν σωστα. Antivirus κλπ εχουν ολα το ιδιο..
    Αλλα οπως κ ναχει τετοιες διαφορες δεν εξηγουνται..
    Restart intel πανω απο 1 λεπτο
    Restart amd καποια δευτερολεπτα..

    Επισης χτες εκανα format στο intel μου. Θα τραβηξω video να δεις ποση ωρα κανει κ θα δεις κ τι φορτωνει!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikos_Mpl : 23-09-07 στις 14:20.

  8. #38
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos_Mpl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο λεω για τους πυρηνες, οτι το λειτουργικο (ΧΡ) ή τα προγραμματα δε τους εκμεταλευονται ουτε στο μισο προφανως!
    Επισης το θεμα με τις μπαρες δεν ειναι φαινομενο κακοσυντηρημενων υπολογιστων γιατι ξερω πολυ καλα να τον συντηρω,τοσο τον δικο μου οσο κ τους αλλους υπολογιστες που ανεφερα,οι οποιοι εξαλλου δεν ηταν ουτε φορτωμενοι ουτε τους δοκιμασα μετα απο 1-1,5 χρονο απο το φορματ, αλλα μετα απο 2-4 μηνες!
    Οι υπολογιστες ειναι αψογα στημενοι,με ολα τα απαραιτητα updates,τους drivers τους κ τα απαραιτητα registry cleaners για να δουλευουν σωστα. Antivirus κλπ εχουν ολα το ιδιο..
    Αλλα οπως κ ναχει τετοιες διαφορες δεν εξηγουνται..
    Restart intel πανω απο 1 λεπτο
    Restart amd καποια δευτερολεπτα..

    Επισης χτες εκανα format στο intel μου. Θα τραβηξω video να δεις ποση ωρα κανει κ θα δεις κ τι φορτωνει!
    Κοιτα μη μας λες "Restart amd καποια δευτερολεπτα" κατι σκαμπαζουμε...
    Καπου στα 40+ εισαι και εσυ...
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  9. #39
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    το restart στον amd δε μου πηρε πανω απο 15-20 δευτερολεπτα,εκτος αν ειχα κανει πολλες αλλαγες στο pc. ομως αν το ανοιιξεις κ πατησεις restart δε θελει πανω απο 15.

    Χτες το βραδυ εκανα format, εχοντας εγκαταστησει drivers κ τα προγραμματα που χρειαζομαι στην εκκινηση, δλδ pc probe,kaspersky antivirus και "ποιος γιορταζει σημερα", τα οποια τα ειχε κ ο core2duo, μαλιστα το pcprobe2,οχι το παλιο που εχω γω. κ ο amd τα υπολοιπα εκτος απο το pcprobe.κ φυσικα οι απαραιτητοι drivers,
    δες στο video ποση ωρα κανει. ειναι ακριβως ενα λεπτο, με 9 μπαρες. Λες να θελω να υποβαθμισω το συστημα μου ή τους intel? Απλα ψαχνομαι γιατι ο επομεος θελω ναναι στην πραξη γρηγορος,στις απλες καθημερινες εφαρμογες κ οχι στην επεξεργασια εικονας!Γιαυτο εθεσα το θεμα,να δω τις εμπειριες αλλων!αμα δε με πιστευετε προβλημα σας. Το να εθελοτυφλεις μονο σε σενα κανει κακο.

    MOV00002.rar
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikos_Mpl : 23-09-07 στις 14:48.

  10. #40
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos_Mpl Εμφάνιση μηνυμάτων
    το restart στον amd δε μου πηρε πανω απο 15-20 δευτερολεπτα,εκτος αν ειχα κανει πολλες αλλαγες στο pc. ομως αν το ανοιιξεις κ πατησεις restart δε θελει πανω απο 15.

    Χτες το βραδυ εκανα format, εχοντας εγκαταστησει drivers κ τα προγραμματα που χρειαζομαι στην εκκινηση, δλδ pc probe,kaspersky antivirus και "ποιος γιορταζει σημερα", τα οποια τα ειχε κ ο core2duo, μαλιστα το pcprobe2,οχι το παλιο που εχω γω. κ ο amd τα υπολοιπα εκτος απο το pcprobe.κ φυσικα οι απαραιτητοι drivers,
    δες στο video ποση ωρα κανει. ειναι ακριβως ενα λεπτο, με 9 μπαρες. Λες να θελω να υποβαθμισω το συστημα μου ή τους intel? Απλα ψαχνομαι γιατι ο επομεος θελω ναναι στην πραξη γρηγορος,στις απλες καθημερινες εφαρμογες κ οχι στην επεξεργασια εικονας!Γιαυτο εθεσα το θεμα,να δω τις εμπειριες αλλων!αμα δε με πιστευετε προβλημα σας. Το να εθελοτυφλεις μονο σε σενα κανει κακο.

    MOV00002.rar
    Για δωσε μας και ενα sreenshot απο το bootVIS...
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  11. #41
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    Αυτο εννοεις?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  00000000000000.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  87,1 KB 
ID: 23057


    Πολλα ειναι??
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikos_Mpl : 23-09-07 στις 15:01.

  12. #42
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Tουτο ειναι το Bootvis...
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  13. #43
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    κοιτα επειδη δε το ξερω κ δεν εχω χρονο να ψαχνω να δω τι ειναι,αλλη φορα! Αυτο που θα προσπαθησω μεσα στο επομενο 15ημερο ειναι ναχω video απο τον c2d κ απο τον amd για να με πιστεψεις. Εξαλλου αυταπ ου ηδη εδωσα για μενα ειναι υπεραρκετα..Μακαρι να ειχα πολυ πιο γρηγορο pc κ να μην ειχα τετοια διλειμματα..

  14. #44
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petasis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια και έχω διάφορα πι-σι με διάφορους επεξεργαστές, νομίζω ότι και εγώ έχω παρατηρήσει αυτή την "αίσθηση" που δίνουν οι άθλον 64. Συγκρίνοντας έναν 6700 & έναν 4200+ (ο πρώτος σε πανάκριβη μητρική asus και ο άλλος σε ταπεινή gigabyte των 70 ευρώ) τα windows όχι μόνο εκκινούν γρηγορότερα, αλλά σου δίνουν και την εντύπωση της άμεσης απόκρισης. Τα προγράμματα ξεκινούν γρηγορότερα και ο vista file explorer/office έχουν καλύτερη απόκριση. Όταν όμως μιλάμε για πιο απαιτητικές εφαρμογές (κυρίως nero recode/μετατροπές αρχείων βίντεο, κλπ) o 6700 δεν πιάνεται. Πολύ πιο γρήγορος...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ααααα μπράβο φίλε μου.

    Τί λέμε τόσα χρόνια.

    Κι αυτά σε Windows 32-bit.

    Φαντάσου όταν πας στα 64-bit ή/καί στο Linux τί γίνεται.
    Εγώ έχω την ... αίσθηση ότι ξέρω που σταμάτησε να διαβάζει ο WAN.
    Παίδες, απλά πράγματα, ο AMD τρώει μάπες από τον INTEL, η αίσθησή σας μάλλον είναι αυτή λόγω scheduler των windows. Σε linux, το dual core duo κόβει φέτες άγρια. Κάποιες εφαρμογές που δοκίμασα τα πράγματα με το ΡΟΛΟΙ έγιναν πυραυλοκίνητα.

    Επίσης, να δεις μία «αίσθηση» που είχα όταν πήγα το 1.8Ghz τσιπάκι των 65ευρώ στα 3.0Ghz και έμεινε εκεί 48ώρες σε stress test με 100% και τα δύο cores χωρίς να πει ΚΙΧ!

    Get your numbers right and get a life. (Άκου «αίσθηση», τι είναι ωρέ, καμιά γκόμενα με ζαρντίερες και θα μιλήσουμε για ... αισθησιασμό, φέρτε τα benchmarks.)
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  15. #45
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    Φιλε μου θυμιζεις αυτους που βαζουν 10 κ 24 mbps κλπ κ καθονται ολη μερα σε ftp servers κλπ να δουν αν οντως τα πιανουν..
    Εγω δε μιλαω για linux κ 100% stress tests κ τετοια!Μαλλον δεν εχεις καταλαβει το ζητουμενο..

Σελ. 3 από 15 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Intel ή AMD και Dual ή Single Core?
    Από xristos86 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-06, 03:20
  2. Dual Core AMD vs Intel
    Από PascalGR στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-05, 15:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας