Σελ. 1 από 19 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 279
  1. #1
    Το avatar του μέλους Eleasar
    Eleasar Guest
    Γεια σας παιδιά. Όπως είδατε στο θέμα υπάρχει ένα διαμέρισμα υπό κατασκευή στη φάση των τούβλων. Θέλω να περάσω δικτύωση για να μην έχω καλώδια μέσα στα πόδια μου.

    1. Έστω τοποθετούμε switch + DSL modem στο δωμάτιο 1 = γραφείο.
    2. Θέλουμε να καταλήξουν εκεί τα καλώδια από 3-4 δωμάτια προκειμένου να συνδέονται όλα στο switch.
    3. Από κάθε δωμάτιο ξεκινάει από μπριζάκι ένα καλώδιοκαι καταλήγει σε άλλο μπριζάκι στο γραφείο ? Δηλαδή κάθε δωμάτιο έχει ξεχωριστή γραμμή και η οποία ξεκινάει και καταλήγει σε δικό της ξεχωριστό μπριζάκι στο δωμάτιο του γραφείου ?
    4. Αυτά μάλλον δεν μπαίνουν δηλαδή σε σειρά ... ??? ε ?
    5. Μέχρι τι αποστάσεις μπορεί να καλύψει το καλώδιο προκειμένουν να μην έχουμε απώλειες? Μπορώ να ενώσω πχ. τρίτο όροφο με υπόγειο ?
    6. Αν ενώσω τρίτο όροφο με ισόγειο, και θέλω να δικτυώσω πχ και το υπόγειο τι κάνω ? Μπορεί το υπόγειο να πάρει δίκτυο , μέσω νέου switch στο ισόγειο, ή πρέπει να φτάνει πάνω πάνω στην πηγή (δωμάτιο γραφείου) όπου είναι και το κεντρικό switch ???
    7. Τεχνικά πως τα περιγράφω όλα αυτά στον εργολάβο για να συννενοηθούμε ? τύποι-προδιαγραφές κτλ ?
    8. Ένα πρόχειρο κόστος ? Δηλαδή θα μπατιρήσουμε ?

    Αν κάποιος είχε μερικές πληροφορίες θα με βοηθούσε πολυ.
    Τα ασύρματα τη ήταν καλή λύση, αλλά αφου έχω την ευκαιρία να μπει υποδομή... αφήστε που αμέσως το υπόγειο βγαίνει από το παιχνίδι, και θα γεμίσουμε και ακτινοβολίες.

    Ευχαριστώ !!!

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    5. Μέχρι τι αποστάσεις μπορεί να καλύψει το καλώδιο προκειμένουν να μην έχουμε απώλειες? Μπορώ να ενώσω πχ. τρίτο όροφο με υπόγειο ?
    Μέχρι 100μ είσαι εντάξει

    Για την κάθε μπρίζα θα πρέπει να έχεις και ένα καλώδιο utp, κατα προτίμηση cat5e ή cat 6( ποιο ακριβό)

    για το 6, ναι μπορείς να βάλεις ενα switch και να έχεις συνέχεια δικτύου, αλλά να ξέρεις τοτε θα μοιράζεις τα 100mbit του καλωδίου

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.686
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για το θέμα απόστασης δεν θα έχεις πρόβλημα.
    Το ethernet υποστηρίζει μέχρι 100 μέτρα.

    Για την καλωδίωση νομίζω ό,τι πιο σωστό είναι να επιλέξεις ένα κεντρικό σημείο στο οποίο θα καταλήγουν όλα τα καλώδια από τα δωμάτια/χώρους του σπιτιού.
    Από εκεί θα τα συνδέσεις στο ή στα switch και θα φτιάξεις το δίκτυο σου.

    Καλό είναι να συννενοηθείς με τον ηλεκτρολόγο/εγκαταστάτη που θα περάσει την καλωδίωση και να χρησιμοποιήσεις cat 6 θωρακισμένο καλώδιο.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Το avatar του μέλους Eleasar
    Eleasar Guest
    Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές. Πάω να κυνηγήσω το μάστορα...!

  5. #5
    Εγγραφή
    10-12-2004
    Περιοχή
    Μπροστά από το πληκτρολόγιο και το δάκτυλο στο ποντίκι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    4.616
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedtouch 510v4
    SNR / Attn
    19,5(dB) / 23(dB)
    Lightbulb
    Λιπών

    Διάλεξε ένα σημείο που θέλεις να βάλεις το switch + DSL modem. Σωστά διάλεξες το Γραφείο.

    Τράβα γραμμές από το γραφείο σε κάθε δωμάτιο του ίδιου ορόφου.

    Αν θέλεις να συνδέσεις και άλλους ορόφους με πολλά δωμάτια ο κάθε ένας καλό θα ήταν να διαλέξεις σε κάθε όροφο υπόγειο, πρώτος, δεύτερος. Ένα σημείο και να βάλεις ένα switch σε κάθε όροφο. Τραβάς μία γραμμή από το γραφείο στον όροφο και από εκεί νέες γραμμές για τα δωμάτια του ορόφου.

    Δηλαδή έχεις το γραφείο και άλλα δύο δωμάτια στο ισόγειο. Τραβάς δυο γραμμές από το γραφείο στα δωμάτια του ισογείου.
    Έχεις και τρία δωμάτια στο πρώτο όροφο. Τραβάς μία γραμμή από το γραφείο του ισογείου στο πρώτο δωμάτιο και από το δωμάτιο αυτό δύο γραμμές στα αλλά δύο δωμάτια. Το switch του πρώτου ορόφου θα μπει στο πρώτο δωμάτιο.

    Αν ακολουθήσεις τη λύση του κάθε όροφος και ένα switch θα υπολογίσεις να μένουν και ελεύθερες πόρτες σε αυτά για μελλοντική χρίση (έφερε ο κολλητός σου το Laptop δεν θα του πεις ότι έχει ελεύθερη θύρα μόνο στο γραφείο σου)
    Λογικό είναι τα switch να βρίσκονται κοντά σε ένα PC όπως και στο γραφείο.

    Υ.Γ. Διάβασε προσεκτικά το συμβόλαιο που υπογράφεις με τη ΔΕΗ λέει ότι δεν ευθύνεται για τα σκαμπανεβάσματα του ρεύματος και πρέπει να φροντίσεις να έχεις σταθεροποιητή για τις ευαίσθητες συσκευές σου.

  6. #6
    Εγγραφή
    28-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν.ΙΩΝΙΑΣ
    Router
    D-Link
    Αφού θα γίνει όλη η δουλειά η συμβουλή μου είναι η εξής.

    Βρες ένα σημείο κάπου στον 1ο όροφο και αγόρασέ ένα μικρό rack 10".
    Εκεί θα καταλήγουν όλες σου οι πριζες. Μην ξεχωρίζεις τηλεφώνου και δικτύου. Βάλε σε όλες UTP Cat.5e ακόμη και σε αυτές του τηλεφώνουν διότι ποτέ δεν ξέρεις και δεν σου κάνει και διαφορά στο κόστος. Μην αγοράσεις θωρακισμένο καλώδιο, εκτός εάν ο ηλεκτρολόγος σου είναι σχετικός (και όχι συνήθως ενας Ελληνας επιβλέπον και οι υπόλοιποι αλλοδαποί..). Το θωρακισμένο εάν δεν το γειώσεις σωστά τζάμπα το πήρες και θα σου δημιουργεί και προβλήματα. Ο κανόνας της απόστασης των 100μ που είπαν τα παδιά ισχύει. Ολες σου τις ακρες στο κεντρικό σημείο θα τις τερματίσεις σε ένα Patch Panel. Από το Patch Panel μετά δρομολογήσεις την κάθε πρίζα όπου θέλεις (Switch, Τηλεφωνικό κέντρο κτλ). Εχεις κάνει δηλαδή μία εγκατάσταση δομημένης καλωδίωσης. Δεν φαντάζεσαι πόσο χρήσιμη θα σου βγει. Εννοείται σε αυτό το κεντρικό σημείο θα φροντίσεις να σου φέρει και ο ΟΤΕ την/τις γραμμές. Μέσα στο Rack μπορείς να τοποθετήσεις το switch σου, το router σου, τηλεφωνικό κέντρο, τα πάντα.

    Αν είσαι αρκετά μερακλής και έχεις και λίγα λεφτά παραπάνω, πέρασε με την ίδια λογική εξτρα πρίζες ρεύματος. Τερμάτισέ τες κάπου κεντρικά και τροφοδότησέ τες με UPS. Το πήγα μακριά αλλά αξίζει. Μια φορά (λέμε τώρα..) φτιάχνεις σπίτι.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-12-2004
    Περιοχή
    Μπροστά από το πληκτρολόγιο και το δάκτυλο στο ποντίκι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    4.616
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedtouch 510v4
    SNR / Attn
    19,5(dB) / 23(dB)
    Thumbs up
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gadgetakias
    .... Βάλε σε όλες UTP Cat.5e ακόμη και σε αυτές του τηλεφώνουν διότι ποτέ δεν ξέρεις και δεν σου κάνει και διαφορά στο κόστος....
    Σωστός με το τηλέφωνο το είχα ξεχάσει

  8. #8
    Το avatar του μέλους KyR-X
    KyR-X Guest
    Και τι είναι και λίγα λεφτά παραπάνω για μια γεννήτρια Diesel ηλεκτρικού ρεύματος, καιροί που έρχωνται... Αν στοιχίσει οσα ολα τα UPS μαζί καλά θα είναι.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-12-2004
    Περιοχή
    Μπροστά από το πληκτρολόγιο και το δάκτυλο στο ποντίκι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    4.616
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedtouch 510v4
    SNR / Attn
    19,5(dB) / 23(dB)
    Smile
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KyR-X
    Και τι είναι και λίγα λεφτά παραπάνω για μια γεννήτρια Diesel ηλεκτρικού ρεύματος, καιροί που έρχωνται... Αν στοιχίσει οσα ολα τα UPS μαζί καλά θα είναι.
    Καλλίτερα Ηλεκτροπαραγωγικό Ζεύγος, Αλλά δεν παίρνει αμέσως μπροστά χρειάζεται μερικά δευτερόλεπτα, για τα δευτερόλεπτα αυτά χρειάζεται το UPS.



    Νομίζω ότι το χοντρύναμε το θέμα πολλά τα λεφτά…………


  10. #10
    Εγγραφή
    17-05-2004
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    TP-Link TL-WDR4300
    Επειδή έχω περάσει ακριβώς την ίδια διαδικασία όταν ανακαινίζαμε το σπίτι και δικτύωσα όλα τα δωμάτια, θα σου πω μία συμβουλή που θα σε βγάλει από ΠΟΛΛΑ προβλήματα!!!

    Όπως είπε και καποιος παραπάνω, ΠΡΕΠΕΙ να καταλήγουν όλα σε patch panel! Δεν πρέπει δηλαδή το καλώδιο από την κάθε πρίζα να καταλήγει κατευθείαν σε rj-45 βύσμα. Είχα κάνει αυτό το (μέγα) λάθος και ψαχνόμουν για κάτι μήνες γιατί τα pc μια βλεπόντουσαν, μία όχι!!! Συνεβαιναν και άλλα κουφά, ας μην τα αναλύσω τώρα. Ας είναι καλά ένας γνωστός μου τεχνικός δικτύων που μου είπε την λύση. Μόλις το έκανα, τα πάντα δούλεψαν τέλεια! Και όσο για τα καλώδια τηλεφώνων, καλύτερα και αυτά πέρνα τα utp. Ποτέ δεν ξέρεις, μπορεί στο μέλλον να θες να βάλεις κάποια isdn τηλεφωνική συσκευή ή κάποιο ip phone, οπότε καλύτερα να υπάρχει η υποδομή.

    Επίσης, εγώ είμαι υπέρ του να πάρεις θωρακισμένο καλώδιο Επειδή είναι πολύ πιθανό τα καλώδια του δικτύου να περνάνε μεσα απο τους τοίχους κοντά από καλώδια ρεύματος, τηλεφώνου, κεραίας tv κλπ, είναι παραπάνω από απαραίτητο να πάρεις utp με μαγνητική θωράκιση. Αν θυμάμαι καλά λέγονται STP (SHIELDED twisted pair) τα καλώδια αυτά, Cat 6 πάντα . Η γείωση δεν είναι τίποτα φοβερό, έχει ένα μικρο συρματάκι μεσα στο καλώδιο, που το βιδώνεις κατευθείαν πάνω στο patch panel και είσαι ok.

    Good luck....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος englishman : 02-02-05 στις 03:28.

  11. #11
    Το avatar του μέλους Eleasar
    Eleasar Guest
    Το patch panel τι είναι ακριβώς ? Υποτιτηεται πρέπει να το πάρω εγώ και να του το δώσω να το βάλει ? Τι πλεονέκτημα έχουμε με αυτό ?

  12. #12
    Εγγραφή
    20-12-2003
    Περιοχή
    Πειραιάς Τερψιθέα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    517
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1.024 / 11.744
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    SpeedTouch 585 v.6
    SNR / Attn
    8.5(dB) / 15(dB)
    Talking


    Αυτό είναι που περιγράφουν τα παιδιά

    Το όλο ερμάριο είναι το Rack

    Μέσα στο rack θα τοποθετηθούν τα ακόλουθα

    Switch
    Patch Panel (Εκεί που καταλήγουν τα καλώδια από τα δωμάτια)
    Router
    Εν δυνάμει και τα τηλεφωνικά καλώδια και το πιθανό τηλεφωνικό κέντρο η Netmod

    Απο το switch συνδέεσαι με το router και το patch panel με μικρά utp
    Από τους οικιακούς χώρους μέχρι το χώρο του Rack με FTP or STP
    Cat5e είναι μια χαρά. Cat 6 είναι και καλά Gigabit certified αλλά δεν αξίζουν τα λεφτά για οικιακό δίκτυο

    Με αυτό τον τρόπο καταλήγεις με επαγγελματική δομημένη καλωδίωση στο σπίτι χωρίς τραγικό κόστος

    Προτείνω 2 ftp από κάθε χώρο ένα τηλεφωνίας και ένα δικτύου και ομοίως 2 ερμάρια σε κάποιο χώρο (κοντά στο κουτί του ΟΤΕ κατά προτίμηση) ένα τηλεφωνίας και ένα δικτύου

    Σε περίπτωση απουσίας τηλεφωνικού κέντρου αρχικά απλά θέλει μια μαγκιά αpό τον ηλεκτρολόγο για να σου στείλει σωστά τη σηματοδοσία τηλεφώνων ανάλογα με το αν θα έχεις PSTN ή ISDN. (Στην παραγματικότητα και για να έχεις και δυνατότητα σύνδεσης ISDN συσκευής - όχι ΤΑ όπως το ΝΕΤΜΟD - αλλα τηλεφώνου ή FAX ή MOdem ISDN σε κάθε χώρο του σπιτιού θέλεις 2 καλώδια FTP για την τηλεφωνία ή ένα καλώδιο 8 ζευγών, αλλά αυτό είναι πολύ τραβηγμένο γιατί ο μέσος ηλεκτρολόγος θα σε κοιτάει ήδη σαν κινέζος από την προηγούμεη πρόταση των 2 FTP ανά χώρο)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Suggested Asset 2.jpg  


  13. #13
    Το avatar του μέλους Eleasar
    Eleasar Guest
    Γειά και πάλι. Νομίζω με μπέρδεψε λίγο το τελευταίο post. Οταν λέμε ότι μπαίνει switch + router τι εννοούμε ? Ο router είναι ένα μεγάλο switch (ή καμία σχέση) στο οποίο φορτώνουμε τα λοιπά "μικρά" switches? Επίσης νομίζω ότι δεν χρειάζομαι κάτι τόσο πλήρες ως λύση. Ένα απλό δίκτυο θέλω για να μοιράζω τη DSL και για να βλέπω τα αρχεία στο σπίτι και κάτω στο ισόγειο, δεδομένου ότι και τα οικονομικά είναι κάπως (η εργολαβία θα μας φάει) και δεν είμαι και σίγουρος για τις ικανότητες του ηλεκτρολόγου (οπότε λίγα και απλά). Με τη σκεψη αυτή, μπαίνει ένα switch του ορόφου πάνω στο γραφείο,και πρέπει να υπάρχει ακόμα ένα switch στο ισόγειο (γιατί μου φαίνεται υπερβολικό να ανεβάσω 4-5 καλώδια από ισόγειο σε όροφο) το οποίο ανεβαίνει με μια γραμμή στον όροφο ?

  14. #14
    Το avatar του μέλους Eleasar
    Eleasar Guest
    Επίσης έχει κανένας καμία ιδέα πόσο μπορεί να κάνει ο εξοπλισμός ? Patch panel 24, utp module 12, switch, router, utp cat5e / m, sockets ? Όχι τίποτα άλλο απλά να έχω μια ιδέα για να μη μου ζητάει μετά τρελά λεφτά και δεν μπορώ να του πω και τίποτα του τεχνικού/εργολάβου. Καλά τα switch, router τα παίρνω εγώ, ενδεικτικά λέω.

  15. #15
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.725
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Το να βάλεις το switch και να φέρεις όλα τα καλώδια στο γραφείο σου δεν είναι καλή λύση... θα σε περιορίσει αφάνταστα... τι θα γίνει αν θέλεις να κάνεις μια αναδιάταξη στα έπιπλα και δεν σε παίρνουν τα καλώδια;

    Τα παιδιά προτείνουν το ισόγειο, εγώ θα σου πρότεινα ακόμη πιο "βαθιά", αν έχεις υπόγειο, κάνε εκεί τον κόμβο, το κεντρικό σημείο δλδ... Ακόμη μεγαλύτερη άνεση χώρου και μπορείς να είσαι και λίγο τσαπατσούλης, κανείς δεν θα νιαστεί ...

    Στο κεντρικό σημείο θα βάλεις το switch, όπου θα καταλήγουν τα καλώδια από όλα τα δωμάτια του σπιτιού. Επίσης εκεί θα σου φέρει ο ΟΤΕ και τις γραμμές για τα τηλέφωνα. Εκεί θα μπεί και το aDSL modem/router... Νομίζω αξίζει να βάλεις τουλάχιστον μία μπρίζα σε κάθε δωμάτιο. Ποτέ δεν μπορείς να προβλέψεις επακριβώς τις ανάγκες σου.

    Patch panel, είναι μια μεταλλική πλάκα με τρύπες όπου κουμπώνουν θηλυκά RJ-45 και τερματίζουν τα καλώδια από τις μπρίζες του σπιτιού. Είναι μια διάταξη που βολεύει για racks (ικριώματα). Τώρα αν θες να δώσεις δίκτυο συνδέεις επάνω ένα καλώδιο από μια πόρτα του switch, αν θέλεις τηλέφωνο μια διακλάδωση από την μπρίζα (ή το τηλ. κέντρο... με τέτοιο μεγάλο σπίτι ίσως θελήσεις ενδοεπικοινωνία )

    Για τα καλώδια, το Cat6 παραείναι, το Cat5e είναι υπέραρκετό και το απλό Cat5 παίζει μια χαρά σε Gigabit στα 100 μέτρα. Αν θελήσεις να βάλεις κάτι παραπάνω από UTP πάνε σε FTP και όχι STP που είναι πολύ πιο δύσκαμπτο για να κάνει γωνίες μέσα στους τοίχους. Επίσης αν πας σε FTP κερδίζεις μόνο όταν όλη η διαδρομή από άκρη σε άκρη είναι FTP. Δλδ και τα patch cords που θα χρησιμοποιήσεις θα είναι FTP, μπρίζες FTP, patch panel FTP... Για οικιακό περιβάλλον (και εσωτερική εγκατάσταση) πάντως εγώ δεν θα έβαζα FTP. Ανεβάζει το κόστος χωρίς όφελος, αφού οι όποιες υποτιθέμενες παρεμβολές από τα καλώδια ρεύματος είναι μάλλον ελάχιστες. Και προπαντώς πρέπει αυτό που θα στο περάσει να ΞΕΡΕΙ να στο τερματίζει. Στην εγκατάσταση που κάναμε στο πανεπιστήμιο ο ηλεκτρολόγος δεν ήξερε που πάνε τα τέσσερα οπότε τον έβαλα μόνο να τραβήκει τα καλώδια και τα τερμάτισα εγώ.

    Προφανώς ο παράγωντας κόστος θα καθορίσει και την απόφασή σου. Να ξέρεις πως είτε UTP είτε FTP η εγκατάσταση θα δουλεύει το ίδιο, παίζουμε με ακραίες πιθανότητες και καταστάσεις.

    Αν στο υπόγειο θα υπάρχει και ο κεντρικός ηλεκτρολογικός πίνακας του σπιτιού, εξέτασε την περίπτωση να ζητήσεις να σου βάλουν μία έξτρα μπρίζα σε επιλεγμένα δωμάτια τις οποίες θα σου κατεβάσει στον πίνακα σε ξεχωριστά αυτοματάκια. Έτσι θα σου είναι πολύ εύκολο αργότερα να βάλεις ένα κεντρικό UPS στο σπίτι... ένα 2200VA θα μπορέσει άνετα να σου σηκώσει 2-3 υπολογιστές με την οθόνη τους και την τηλεόρασή σου, ίσως και το στέρεο ταυτόχρονα. Ζήτησε να καταλήγουν (ανάλογα με τα φορτία που προβλέπεις να συνδέεις) σε τουλάχιστον 2 ή 3 αυτοματάκια, ώστε να μπορείς να κάνεις εύκολο upgrade αν χρειαστεί. Δεν είναι κι άσχημη ιδέα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από τα τερτίπια της ΔΕΗ.

    Καλή τύχη... Σχεδιάζεις να κάνεις αυτό που πάντα ήθελα (αλλά τελικά πήρα σπίτι από χέρι...)

    -Κ.

Σελ. 1 από 19 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δικτύωση στα vista ???
    Από Colargol στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-08, 09:08
  2. Μια ερώτηση στα γρήγορα
    Από atomsk στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-07, 19:54
  3. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-06, 13:49
  4. Ελπίζω να προλάβουμε
    Από xhaos στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-06, 16:31
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-03, 13:26

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας