Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 32
  1. #16
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Αν καποιος θελει πραγματικα να κανει upload τοτε δεν φταινε οι συνδεσεις και αλλες .... μη πω την λεξη. Με οσο upload και να εχει καποιος, αν θελει θα κανει upload οσο τον καιει, γιατι τους περισσοτερους τους καιει να ειναι συνεχεια στο ιντερνετ και να μην κατεβαζουν παρα μονο ανεβαζουν. Το 1:4 ratio για μενα ειναι απαραδεκτο και antip2p, για ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ λογο δεν δικαιολογειται, με οποια συνδεση, ακομα και με 56κ. ( εχω γνωρισει παρα πολλα ατομα που κανουν sharing-trading με 56κ χωρις κανενα προβλημα ).

    Οταν φτασουμε σε σημειο να εχουμε 512/1024 οπως εχουμε τις 384 τωρα, σε ολες τις αλλες χωρες θα εχουν ανεβει και εκει τα standards, οποτε παλι δεν θα συνεισφερουμε οσο πρεπει, οποτε παλι οι περισσοτεροι θα λενε οτι φταινε οι συνδεσεις μας και αλλα μπαρμπουτσαλα.

    Και μετα λεμε γιατι δεν βρισκουμε αυτα που θελουμε, και αλλες π*π*ριες

  2. #17
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Greece,Salonica
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    ΤheCondor δεν διαφωνώ αλλα όπως είπα και πριν οι συνδέσεις απο 512 και πάνω είναι στα όρια της αξιοπρεπούς σύνδεσης. Όσο και να ανεβούν οι συνδέσεις αυτό δεν αλλάζει. Όπως πήγαμε απο το 56Κ στο 384 και μπορούμε να πούμε οτι είμαστε σε κάποια όρια για αξιοπρεπή σύνδεση, στο download, στο upload όμως αυτό δεν φτάνει.

    Δηλαδή πως να το κάνουμε τα όρια είναι είναι αρκετά ψιλά. Αν είχαμε αυτές τις συνδέσεις πριν 3-4 χρόνια τότε δεν θα υπήρχε τόσο χάσμα με τους υπόλοιπους. Αυτό λέω. Οτι ο μέσος όρος είναι κοντα στο 1mbit τώρα. Όταν ήμασταν στα 56Κ ο μέσος όρος ήταν οι συνδέσεις που έχουμε τώρα πάνω κάτω.

    Eξάλλου όπως και να χει τα περισσότερα πράγματα που κυκλοφορούν τώρα, παιχνίδια, ταινίες , σειρές κτλ. μια σύνδεση το πολύ 1mbit είναι υπεραρκετή για να τα έχεις σε κάποιο σεβαστό χρόνο. Οπότε αν είχες και ίδιο upload δεν θα σου έπαιρνε πολύ να τα μοίραζες και να φτιαχνες γρήγορα ratio. Δηλαδή κατέβασα κάτι σε 2 ώρες, ας το αφήσω άλλες 2 ώρες για να κάνω ratio 1:1. Όμως όταν θές 2 ώρες να το κατεβάσεις και 10+ ώρες για να το ανεβάσεις τότε το σκέφτεσαι λίγο περισσότερο, όχι βέβαια οτι δεν μπορείς να το κάνεις. Και αυτές οι τιμές είναι ενδεικτικές βέβαια, στην πραγματικότητα όλοι οι χρόνοι είναι επι 5 ή επι 6 πάνω κάτω.

    Όσο για τους 56αρηδες αυτοί μπορούν να κάνουν ratio αλλά είναι τελειώς διαφορετικά τα πράγματα, γιατι και το download είναι περιορισμένο και δεν μπορού να κατεβάσουν πάρα πολλά. Αλλά και γιατι στα 56Κ έχεις γύρω στα 40-44Κ actual rate και το upload σου είναι απο 33.6Κ μέχρι 40Κ αν εισαι σε V92. Όπως βλέπεις στην 56Κ είναι σχεδόν συμμετρικά τα πράγματα και μην μιλήσω για την ISDN 64/64 που είναι ακριβώς συμμετρικά. Εκεί βέβαια και μπορείς να κάνεις καλο ratio γιατι όσο κατεβάζεις, άλλο τόσο ανεβάζεις στον ίδιο χρόνο σχεδόν.

    Ας είχες μια σύνδεση 10Μ down/384Κ up και να δούμε μετά πως θα έφτιαχνες ratio. Η δεν θα κατέβαζες πολύ και θα ανέβαζες όσο μπορείς για να κρατήσεις ratio ή απλά θα κατέβαζες απο αλλού irc, usenet κτλ κάτι που κάνω και εν μέρει και εγώ για να μην κατακρεουργούνται τα ratio στα διάφορα p2p.

    Eν τέλει γενικά δεν θα πρέπει κανεις να είναι leecher. Aν κατεβάζεις απο p2p αναγκαστικά θα πρέπει να το αφήνεις όσο μπορείς περισσότερο, διαφορετικά πηγαινεις και κατεβαζεις απο αλλού. Εξάλου υπάρχουν και περίοδοι που δεν βγαίνει κατι σημαντικό να κατεβάσεις οπότε τότε είναι ευκαρία να κάνεις ratio στα διάφορα p2p μονάχα ανεβάζοντας. Μπορει το upload να μην πολυβοηθάει αλλά έστω και με αυτο το λίγο κάνεις κατι.

  3. #18
    Εγγραφή
    02-04-2004
    Περιοχή
    Χανιά/Ηράκλειο
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.415
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΙΣΣΟΥ
    Τα τελευταία 2 posts με βρίσκουν σύμφωνο

    Και κάτι άλλο, την εποχή που ήμουν με ISDN είχα σχεδόν 2:1 ratio. Ε, με την adsl που είναι always on δεν δικαιολογείται το μή-upload!!!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tvelocity : 07-02-05 στις 15:10.

  4. #19
    Το avatar του μέλους TheCondor
    TheCondor Guest
    Εγω παντως οποτε κατεβαζω κατι μεγαλο, πχ τιποτα DVD ασυμπιεστα, που ειναι καμια 4GB+, το αφηνω να ανεβασει αρκετα παραπνω απο 1:1, οσο και αν παρει αυτο, απλα το εχω ανοιχτο συνεχεια και ανεβαζει. Συμφωνω μαζι σου Nick2k2, απλα, δεν πιστευω οτι ειναι καλη δικαιολογια το να λεμε οτι δεν εχουμε συνδεσεις. Δεν λεω οτι εχουμε, απλα ο καθενας κρυβεται πισω απο αυτη τη δικαιολογια, με αποτελεσμα να μην προσφερει, οταν κατεβαζει τα μυρια. Εγω προσωπικα, αν και με τονους και τονους αρχεια που εχω, κατεβαζω σχεδον συνεχεια, αλλα και ανεβαζω συνεχεια, και οποτε μου ζητηθει, ξεθαβω πραγματα απο dvd, ψαχνω να τα βρω, για να τα δωσω σε ατομα που τα ψαχνουν.

    Εγω πιστευω οτι τωρα πλεον με τις dsl συνδεσεις που εχουμε, δεν ειναι δα και τοση σημαντικη η ταχυτητα με την οποια θα κατεβασουμε κατι. ( οταν μπορουμε να φτασουμε παραπανω ταχυτητα, οχι οταν to dslam ειναι πηγμενο και δεν υπαρχει αλλη λυση ) και αυτο γιατι, εφοσον dsl εχεις, always on εισαι, δεν πληρωνεις ταριφες τυπου επακ, τοτε τι σε πειραζει ποτε θα κατεβει κατι?? ( γενικα μιλαω ) Με αναλογο σκεπτικο παιρνω και εγω το upload, οι περισσοτεροι απο εκει που κατεβαζω ξερουν οτι δεν εχω και την τεραστια ταχυτητα upload, αλλα εφοσον ειμαι online συνεχεια, δεν υπαρχει περιπτωση να μην παρουν αυτο που θελουν ( αλλα και εγω αυτο που θελω )

    Οποτε το θεμα εγκειται στο ποσο προθυμος ειναι ο αλλος να ανεβασει, οχι στην κατασταση των γραμμων μας. Προσωπικα ετσι το παιρνω, θα προτιμουσα να ειχα 256 upload αλλα δεν βγαινω οικονομικα για μια 1024/256, επομενως, χρησιμοποιω στο επακρον αυτο που μπορω να εχω ( και εχω ) και απο κει και περα ολα τα αλλα ειναι βλακειες.

    Συγγνωμη για το υφος των ποστ μου, αλλα ειναι απαραδεκτο να μην προσφερουμε ρε παιδια, οι αλλοι τι ειναι δηλαδη που κανουν ο,τι ειναι δυνατον για να μπορουμε εμεις να κατεβαζουμε τα κερατα μας?

  5. #20
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Greece,Salonica
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    You have a point TheCondor και σωστά τα λες. Το πρόβλημα με τις γραμμές είναι οτι ο δίσκος γεμίζει σχετικά γρήγορα και το upload αργεί για να φτάσεις το 1:1. Όταν πχ ένα DVD θες περίπου 40 ώρες για να το κατεβάσεις σε full speed 384 για να το ανεβάσεις θες πάνω απο 140 ώρες. Τώρα άντε να κατεβάζεις και άλλα dvd ταυτόχρονα, θα θελήσεις βδομάδες ολόκληρες για να τα ανεβάσεις. Για αυτές τις περιπτώσεις θα χρειαστείς έναν dedicated δίσκο 100-200GB τουλάχιστον για να μην γεμίζει εύκολα, κάτι που αν είχες μεγαλύτερο upload δεν θα ήταν απαραίτητο.

    Όμως όπως είναι αναμενόμενο αυτό δεν μπορεί να το κάνει ο καθένας και όταν έχεις μόνο έναν δίσκο δεν μπορείς να κρατάς διάφορα πράγματα αιώνια μέσα. Και εγώ δυστυχώς για την ώρα δεν έχω την πολυτέλεια να έχω απεριόριστο χώρο οπότε κάνω seeding όσο το επιτρέπει ο δίσκος. Όσοι φυσικά μπορούν και δεν το κάνουν τότε όντως δεν κάνουν καλά. Αν μπορείς να μοιράζεις και δεν το κάνεις επίτηδες τότε είσαι εγκληματίας.

    Πάντως όπως και να χει το greek community χρειάζεται την περισσότερη υποστήριξη γιατι δυστυχώς πάσχει. Αν υπάρχει μέρος που πρέπει να κάνεις το περισσότερο seed πρέπει να είναι εδώ. Και όπως βλέπω η κατάσταση όσο πάει και βελτιώνεται, και αυτό είναι πολυ θετικό. Με λίγη καλή θέληση και υπομονή θα ανεβούμε σιγα σιγα

  6. #21
    Εγγραφή
    31-01-2004
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tvelocity
    Τα τελευταία 2 posts με βρίσκουν σύμφωνο

    Και κάτι άλλο, την εποχή που ήμουν με ISDN είχα σχεδόν 2:1 ratio. Ε, με την adsl που είναι always on δεν δικαιολογείται το μή-upload!!!!!!
    Κανένας δεν μίλησε για μη upload. Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιά λογική το 1:3 είναι ΟΚ και official ενώ το 1:4 "θεωρείται" leecher

  7. #22
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfa156
    Κανένας δεν μίλησε για μη upload. Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιά λογική το 1:3 είναι ΟΚ και official ενώ το 1:4 "θεωρείται" leecher
    Το 1:4 δεν θεωρείται leecher δυνατότητα απο την στιγμή που ο μέσος όρος upload έιναι πανω απο 10Kb! Αλλα μέχρι εκεί, φαντάζομαι ότι είναι αρκετά τίμιος περιορισμός στην αναλογία up/down!

  8. #23
    Εγγραφή
    15-09-2002
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    916
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50/5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλά είναι. Και στο εξωτερικό που έχουν πιο μεγάλες συνδέσεις σε αρκετά από τα οικονομικά τους πακέτα το ανέβασμα είναι αρκετά χαμηλό. Για παράδειγμα 2mbit/256kbit.

    Αλλά βέβαια ακόμα και αυτοί μπορούν να δώσουν πάνω απο 10kb/sec upload οπότε να έχουν όσο download τους επιτρέπει η σύνδεση και τα sources...

  9. #24
    Εγγραφή
    02-01-2004
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Otenet, Forthnet, Tellas
    Path Level
    Interleaved
    Evilhawk wrote:
    Προφανώς για να σε ενοχλεί το ratio δεν φταίνε οι γραμμές που είναι για τα μπάζα! Τι πρόβλημα υπάρχει δηλαδή πόσο παραπάνω πρέπει να κατεβάσει απο αυτό που χεις δώσει για να είσαι ευχαριστημένος? Μόνο κακό στα p2p δίκτυα κάνετε με τέτοια λογική!

    Tvelocity wrote:
    Ού ρε... leecherz
    Και στο κάτω κάτω δε κατάλαβα, οι άλλοι που σας στέλνουν Μ[edited]Σ ΕΙΝΑΙ
    Αερολογίες και μπαρουφολογίες (μιας και το χοντραίνετε το θέμα)...

    Προσωπικά κατεβάζω με 1:3.5 περίπου. Ο λόγος που χρησιμοποιώ κάποια συγκεκριμένα mods δεν είναι το άπειρο ratio, αλλά κάποια χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν. Οπως πχ unlimited search results, unlimited sources για τα αρχεία, καλύτερο χειρισμό πηγών και bandwidth, κτλ.

    e, όχι και leechers, το 1:4 είναι official feature

    evilhawk wrote:
    Δεν μιλάμε για τίς upload/download ταχύτητες αλλά για την αναλογία upload /download ποσοτικά ! Τί ανέβασες τί κατέβασες δηλαδή!
    Ούτως η άλλως, αν δεν ανεβάσεις, ΔΕΝ θα κατεβάσεις με λογικές ταχύτητες ένα αρχείο. Το πρόβλημα (μεταξύ των άλλων) είναι ότι ο official client δίνει 1:4 αλλά 'ξεκλειδώνεται' ουσιαστικά όταν δώσεις 10 kb/s στο upload, και έχει πολλούς ακόμα περιορισμούς.

    Με τη δική μου γραμμή & hardware, μπορώ να δώσω άνετα 8 kbs/ς upload. Αν βάλω περισσότερο αρχίζουν τα προβλήματα. Μονίμως λοιπόν το έχω στα 8 και από εκεί και πέρα όσο κατεβάσει (μέχρι 30 βλέπω ταχύτητα, όχι περισσότερο).

    To τι είναι σωστό και τι όχι, ποια features είναι καλά ή όχι, είναι θέμα προσωπικής άποψης. Θα αναφέρω μόνο ότι ο OFFICIAL EDONKEY client θεωρείται από πολλούς ως harmfull για το δίκτυο σήμερα, ενώ όταν βγήκε η πρώτη version του emule, πολλοί ήταν αυτοί που έπεσαν πάνω του να το φάνε. Αντιστροφή των απόψεων λοιπόν...

    Και τέλος μια ρητορική ερώτηση. Εσείς οι καλοί Ιεράρχες του p2p με τις 10 εντολές στο ένα και την αγιαστούρα στο άλλο χέρι, πόσα νέα release έχετε κάνει προσφέροντας στο p2p community ???

    Γραμματείς και Φαρισαίοι Go Home που λέει και η Λουκά...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BeholderX : 11-02-05 στις 08:27.
    Εγκυρη ενημέρωση για την Ομοιοπαθητική, από γιατρούς, στο http://www.homeopathy.gr

  10. #25
    Εγγραφή
    17-07-2003
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    2.850
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96924/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    AVM Fritz 7530
    SNR / Attn
    5(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nick2k2
    Φίλε tvelocity οι άλλοι που στέλνουν έχουν mbit συνδέσεις όμως και στο upload και στο download και δεν έχουν ανάγκη απο τις κολοσυνδέσεις τις δικές μας. Αν υπήρχαν και εδώ τέτοιες συνδέσεις θα βλέπαμε μετά ποιοι αν ήμασταν leechers.
    Το σίγουρο είναι ότι τα περισσότερα leeching mods βγαίνουν από χώρες ανεπτυγμένες δικτυακά...

  11. #26
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    δοκιμάστε το emule plus 1.1b με upload 10 σου δίνει ελευθερο download. To installer εδώ

  12. #27
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo
    δοκιμάστε το emule plus 1.1b με upload 10 σου δίνει ελευθερο download. To installer εδώ
    Αυτό το εχουν όλα ακόμα και ο επίσημος!
    Το emule plus βασίζεται ακόμα στον επίσημο client 0.30, εχει μεινει πολύ πίσω!
    Υπάρχουν καλύτερα mods βασισμένα σε νεότερες εκδόσεις!

  13. #28
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvilHawk
    Αυτό το εχουν όλα ακόμα και ο επίσημος!
    Το emule plus βασίζεται ακόμα στον επίσημο client 0.30, εχει μεινει πολύ πίσω!
    Υπάρχουν καλύτερα mods βασισμένα σε νεότερες εκδόσεις!
    εχω αρκετό καιρό να χρησιμοποιήσω τα μουλαροπρογράμματα αλλά νομίζω πως τα άλλα mods του μουλαριού σου αφήνουν ελευθερο download όταν εχεις upload πάνω από 12

  14. #29
    Εγγραφή
    26-11-2004
    Περιοχή
    Καλαματα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ειναι τοσο σημαντικο το ratio;;;
    επειδη δεν το εχω καταλαβει καλα(προφανως),οσο καλυτερο ratio εχεις τοσο καλυτερα κατεβαζεις;;;;

  15. #30
    Εγγραφή
    06-11-2002
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.981
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΛΑΜΙΑ
    @no-logo: 10 είναι το upload

    @chameleon: Το ratio αφορά το "πόσο μοιράζεσαι". Για παράδειγμα, έχοντας ratio 1:2, σημαίνει ότι για κάθε 1ΜΒ που έχεις κατεβάσει έχεις ανεβάσει 0,5.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. GTA: San Andreas mods
    Από RyDeR στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-09, 15:17
  2. Dc++ Mods
    Από groove54 στο φόρουμ DC++
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-06, 03:29
  3. Mods για μουλαρια;
    Από tzanerman στο φόρουμ Ed2k
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-05, 20:32
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-04, 12:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας