Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 101
  1. #1
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Το shareaza είναι ενας p2p client που μπορεί να κατεβάσει αρχεία από 4 δίκτυα. Αυτά είναι τα : Gnutella2 (G2), Gnutella (G ή G1), Edonkey2000 (emule, lphant, MLdonkey) και Torrents. Το Shareaza είναι λοιπόν ενας multi-network client, το μόνο σε αυτή την κατηγορία που μπορεί να προσθέσει σε ένα αρχείο που κατεβάζετε πχ από το G2 πηγές και από τα υπόλοιπα δίκτυα, ετσι το κατέβασμα σας θα τελειώσει πολύ πιο γρήγορα. Αντίθετα όλοι οι υπόλοιποι multi-network clients δεν υποστηρίζουν μια τέτοια διαδικασία, αν βρεις ένα αρχείο από το edonkey για παράδειγμα θα το ολοκληρώσεις μόνο μέσα από αυτό, δεν θα μπορέσει ποτέ να προσθέσει πηγές από άλλα δίκτυα.

    Θα χρειαστεί να παρουσιάσω το Shareaza ουσιαστικά σε 2 ενότητες, για χρήστες που έχουνε μόνο το SP1 για τα windows και ένα συμπληρωματικό κομμάτι για τους χρήστες που έχουν εγκατεστημένο το SP2.

    Shareaza 2.2
    καινούργια τελική έκδοση. κατεβάστε την σήμερα!!!!
    Κατεβάστε το Shareaza από εδώ Shareaza 2.2.0.0 να σημειώσω πως είναι πρόγραμμα open source, free, χωρις ίχνος ad ware, spy ware.



    ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΡΩΤΗ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΗΣΗ

    Αφού τρέξετε το πρόγραμμα και εγκατασταθεί θα ανοίξει το πρώτο παράθυρο διαλόγου, θα σημειώσω τα πιο σημαντικά και μόνο.
    Το πιο σημαντικό είναι το 3 παράθυρο διαλόγου, εκεί που θα πρέπει να πείτε στο shareaza τον τύπο της σύνδεσης σας. Αναλυτικά επιλέγουμε αν συνδεόμαστε με ρουτερ:



    1. I am using the internet at home
    2. στην ερώτηση: do you have a firewall or NAT router on your home internet connection ? Επιλέγουμε ΝΑΙ (Yes but I will set up port- forwarding for Shareaza.
    3. Τελευταία επιλογή από αυτό το παράθυρο διαλόγου είναι ο ορισμός της ταχύτητας της γραμμής μας
    Σε περίπτωση που δεν μπαίνετε στο διαδίκτυο με ρούτερ αλλά με ένα απλό μόντεμ δεν θα χρειαστεί να κάνετε port forwarding, απλά αφήστε το Shareaza να επικοινωνεί από όποια port επιθυμεί.

    Τωρα για να ολοκληρώσετε την καλή επικοινωνία του Shareaza με το δίκτυο θα χρειαστεί να πάτε: Tools-> Shareaza settings-> internet-> connection και μέσα σε αυτό το τελευταίο πεδίο να κοιτάξετε να είναι οι επιλογές


    Inbound Address: Automatic Speed: 40KB
    Port: 6346 αυτό τσεκάρετε το γιατί πολλές φορές στο Shareaza το port αλλάζει μέχρι να ρυθμίσουμε το ρουτερ μας, μπορεί να έχει οποιοδήποτε νούμερο.

    Outbound Address: Automatic Speed: 15KB
    Οι παραπάνω ταχύτητες είναι αυτές που εχω εγώ για σύνδεση 384/128

    Options: και οι δύο επιλογές τσεκαρισμένες

    Στην συνέχεια αφού πατήσετε Apply και OK κλείστε και ξαναρχίστε το πρόγραμμα.
    Αμέσως μετά πηγαίνετε στο web interface του ρούτερ σας και κάντε port forwarding την 6346 για udp και tcp συνδέσεις, το Shareaza χρησιμοποιεί μόνο μια πόρτα για όλα δεν θα χρειαστεί να ανοίξετε και άλλες.
    Τσεκάρετε αν όλα είναι εντάξει, πηγαίνετε σε αυτήν εδώ την διεύθυνση http://home.no.net/tgrumpy/ct/ κάντε το τεστ για να δείτε αν το shareaza επικοινωνεί απρόσκοπτα . Αν όχι υπάρχει πρόβλημα και θα πρεπει να επανεξετάσετε τις επιλογές σας.
    Εδώ τώρα πια τελειώνετε με την χοντρή παραμετροποίηση του shareaza όλα τα άλλα που θα ακολουθήσουν είναι για την καλύτερη λειτουργία του.

    ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ


    Πριν από όλα επιλέξτε: view-> power mode για να εχετε περισσότερες επιλογές από το πρόγραμμα που μεχρι εκείνη την στιγμή θα είναι κρυφές.
    Τωρα πηγαίνουμε στην επιλογή: Tools-> Shareaza Settings για να δούμε μια προς μία όλες τις επιλογές.

    1. General-> General
    Show rates in KB/s
    When I click close: Close immediately
    When I click minimize: Minimize to tray
    όσες επιλογές είναι ήδη τσεκαρισμένες αφήστε τις όπως έχουν, εγώ σε αυτό εδώ το κομμάτι θα αναφέρω μόνο ότι χρειάζεται να τσεκαριστεί επιπλέον ή το αντίστροφο.
    2. General-> Library
    Allow others to browse shares. Απενεργοποιημένο
    3. General-> Community
    Enable peer to peer chat with compatible clients
    Enable chat on all networks
    Filter chat messages for spam
    Ενεργοποιημένα


    General -> Internet
    1. internet-> Downloads
    Maximum Files 10-15
    Maximum Transfers 64
    Transfers per file 15
    αυτές είναι οι επιλογές μου για την δική μου σύνδεση, παιξτε λίγο με τις δικές σας για να δείτε τι σας ταιριάζει
    only download and upload to networks which are connected. Τσεκαρισμένο

    General-> Uploads
    2. Share preview files Απενεργοποιημένο
    3. Bandwidth
    Limit 10KB
    MODE Maximum

    Στις επιλογές που βρίσκονται κάτω από τον τίτλο networks η πρόταση μου είναι να μένουν όπως είναι. Καλό θα είναι ο κάθε χρήστης να κάνει σύνδεση πρώτα με το G2 για να βρει πηγές και στην συνέχεια αν η προσπάθεια αποβαίνει άκαρπη να μπαίνει και στα άλλα δίκτυα, επιγραμματικά να αναφέρω πως το G2 έχει πολύ μικρές λίστες αναμονής, σπάνια περνάνε τα 20 άτομα στην ουρά και μπορεί να σου δώσει πολύ καλές ταχύτητες. Μοναδική εξαίρεση σε αυτό είναι μόνο όταν ο χρήστης από τον οποίο θες να κάνεις download κατεβάζει torrents σε αυτή και μόνο την περίπτωση το upload που δίνει στο G2 είναι το ελάχιστο.
    Το G1 σε μένα έχει αποδειχτεί ένα πολύ στεγνό δίκτυο, σχεδόν όλα τα αρχεία που εμφανίζονται σήμερα στα άλλα δίκτυα αργούν να εμφανιστούν στο G1. Για μένα η μόνη χρησιμότητα του είναι για πολύ καλές τσόντες και μεμονωμένα τραγούδια.
    Το edonkey2000 και κυρίως το emule που είναι ο πρωταγωνιστής εδώ είναι από τα μεγαλύτερα δίκτυα, εξαιρετικά αργό αλλά με τεράστια ποικιλία.
    Τα Torrents είναι ιδανικά για πολύ μεγάλα αρχεία, κυρίως όμως για τα πιο πρόσφατα.


    1. Networks-> Gnutella
    Αφήνουμε τα πάντα όπως είναι
    αλλάζουμε μόνο στο πινακάκι G1 Connections την επιλογή Ultrapeer to Leaf από 0 σε 50


    2. Edonkey2000
    Τα αφήνουμε όλα όπως είναι το μόνο που κάνουμε είναι το παρακάτω:
    κατεβάζουμε τους servers του μουλαριού από το διαδίκτυο (download edonkey2000 server list from the web) σε περίπτωση που το default link του Shareaza δεν δουλεύει βρίσκουμε ένα από το google.



    3. BitTorrent

    Από εδώ κοιτάμε να είναι επιλεγμένα τα:

    Display additional BitTorrent interface elements
    Clear downloaded Torrents. Και δίπλα ακριβώς το: When the share ratio reaches (εδώ βάλτε πόσο τις %)
    Enable end game mode when completing Torrents.


    ADVANCED SETTINGS

    Καλό θα είναι εδώ να μην πειράζουμε αν δεν ξέρουμε, σε αυτό το κομμάτι οι προτάσεις μου έχουν να κάνουν περισσότερο με ένα όσο το δυνατόν πιο χρηστικό interface.
    Κοιτάμε λοιπόν τις ακόλουθες ρυθμίσεις:

    Downloads.NeverDrop Αν χρησιμοποιούμε το edonkey2000 το βάζουμε στην επιλογή TRUE

    Downloads.ShowPercent σε TRUE

    Downloads.SortColumns σε TRUE

    Downloads.SortSources σε TRUE



    Τελειώσαμε από όλα τώρα πια, καλά κατεβάσματα.


    ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ SP2
    αφού εγκαταστήσετε το sp2 patch που μπορείτε να το κατεβάσετε στο επόμενο post, αλλάξτε τις ακόλουθες ρυθμίσεις από τις advanced settings του shareaza
    Θα πρέπει να τρέξετε 100% ενα patch για την σωστή λειτουργία του shareaza. Περισσότερα μπορείτε να δείτε εδώ
    καλό θα είναι με αυτό το patch να ανεβάσετε τις default συνδέσεις από 50 που είναι η πρώτη επιλογή σε 100. Αμέσως μετά θα πρεπει επίσης να κοιτάξετε και τις ακόλουθες ρυθμίσεις:

    Downloads.MaxConnectingSources can be set to 20. (This is the most important change)

    Gnutella.ConnectFactor can be increased to 4 or 5 to improve connect speed. (Modem or low bandwidth users may want to keep it at 3)

    Downloads.ConnectThrottle should be set to 250 - 500, depending on your connection. (If you router regualarly gives you trouble, you might want to increase this.)

    Downloads.MaxFileSearches should be set between 1 and 4. (1 for low bandwidth users, 3 for high.)

    Another Warning:
    Be certain you have removed the SP2 limit before changing these settings. If you make these changes, and have not modified the system files, then Shareaza is likely to run very, very badly.



    πρωτο είναι το φορουμ του shareaza, χρήστες που βοηθούν όλες τις ώρες σε όλα τα θέματα.

    δευτερο είναι το ελληνικό φόρουμ του Shareaza. Μπορείτε να το δείτε εδώ

    τρίτο είναι το help desk με οτιδήποτε παραπάνω θέλετε να μάθετε για το shareaza όπως:
    quick guide
    shareaza FAQ
    SHAREAZA MANUAL
    shareaza troubleshoot
    shareaza tips and tricks
    η συζήτηση για την ασφάλεια μας χρησιμοποιώντας το shareaza εδώ

    Shareaza Security Filter 3.1 Απρίλιος 2005 Κατέβασμα απόεδώ

    ο μετρητής του G2 εδώ και η σελίδα του Gnutella2 εδώ

    για την δημιουργία torrents σας προτείνω αυτό το πρόγραμμα ή αυτό είναι από τα λίγα και από τα πρώτα που βάζουν τις υπογραφές των αρχείων μέσα στο φάκελο, ετσι σε περίπτωση που ο tracker πέσει ή σταματήσει το seedαρισμα του αρχείου αν υπάρχει μέασα στα δίκτυα (ed2k, gnutella, G2) θα μπορέσετε να συνεχίσετε το κατέβασμα του. Αυτός είναι και ο λόγος που το προτείνω σε όλους τους χρήστες ανεξάρτητα το torrent πρόγραμμα που χρησιμοποιούν

    από αυτό το link μπορείτε να δείτε μέσα από τον browser σας τα βήματα για την εγκατάσταση και την καλή λειτουργία του shareaza πατήστε εδώ
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Shareaza BitTorrent Temporary File Chopper (FOR LOST BITTORRENT DOWNLOADS)

    τα πάντα για τα magnets links.
    patch to remove the SP2 limit

    κάποιες φορές όταν το shareaza είναι ανοιχτό και χαθεί η σύνδεση με τον ISP μας το shareaza θα προσπαθεί να συνδεθεί στα δίκτυα που του έχουμε πει χωρίς φυσικά επιτυχία (αυτή η λειτουργία θα εχει διορθωθεί στο υπό έκδοση 2.2 client) τότε το shareaza θεωρεί πως οι διευθύνσεις που έχει μέχρι στιγμη στο discovery services για τα gnutella1 και gnutella2 (το βλέπετε πατώντας F9) και στο host cache για το edonkey2000 (πατώντας F8) είναι άκυρες πλέον και τις μηδενίζει.

    τρόποι διόρθωσης

    για Gnutella2

    πηγαίνουμε πατώντας F9 στην σελίδα του shareaza με το όνομα discovery services και εκεί επιλέγουμε όλα τα services με κόκκινο χρώμα εκτός από τα αρχεία server met που είναι για το edonkey, κάνουμε remove των αρχείων.
    Επανεκινούμε το shareaza, σε αυτή την περίπτωση θα προσθέσει μόνο του τα default G2web cache και θα συνδεθεί στο gnutella2, αν δεν τα καταφέρει προσθέτουμε χειροκίνητα τα παρακάτω στην σελίδα discovery services
    http://bazooka1.servehttp.com/g2/bazooka.php
    http://g2.instantnetworks.net/g2/bazooka.php
    http://cache.trillinux.org/g2/bazooka.php
    http://bazooka.stealthspy.net/g2/bazooka.php
    http://solodementes.com/g2/bazooka.php
    http://g2.codecprograms.com/g2/bazooka.php
    http://g2.majestyc.net/
    http://www.saufstelle.at/g2/bazooka.php
    η εισαγωγή γίνεται όπως είπα στην σελίδα discovery services του shareaza κάνοντας δεξί κλικ σε κάποιο ελευθερο λευκό σημείο και από τον πίνακα επιλογών που θα εμφανιστεί διαλέγουμε add service

    για το gnutella

    εδώ ο χρήστης θα αντιμετωπίσει τα περισσότερα προβλήματα. το shareaza δεν δίνει hubs στο δίκτυο του gnutella (υπάρχει μία παλιά έχθρα- μίσος) καταχρηστικά λοιπόν συνδεόμαστε σε αυτό το δίκτυο, ό μόνος λόγος που δεν μας έχουνε banαρει είναι η προσφορά μας σε αυτούς καινούργιων files για download (συμφωνα με τα φόρουμ τους).
    Πάντα λοιπόν το shareaza θα καθυστερεί να συνδεθεί στο gnutella, μπορεί να ψάχνει αρκετή ώρα μέχρι να συνδεθεί σαν peer, την διαδικασία ευρεσης μπορείτε να την βλέπετε από το tab του shareaza με το όνομα network. Επειδή λοιπόν έχουνε μπει όρια από αυτούς στο πόσοι χρήστες του shareaza μπορούνε να συνδεθούνε στα hubs τους την πρώτη φορά που θα χρησιμοποιήσετε το shareaza (σίγουρα) αλλά και σε περίπτωση που δεν κανετε συχνά σύνδεση στο gnutella μπορεί να χρειαστεί να προσθέσετε χειροκίνητα κάποια g1webcache από αυτή την σελίδα διαλέξτε αυτά με το μεγαλύτερο score, όσο περισσότερα κάνετε add τόσο καλύτερα. Ο τρόπος εισαγωγής είναι ο ίδιος με τον τρόπο που αναφέρετε για το Gnutella2 πιο πάνω. Οταν τελειώσετε την εισαγωγή επιλέξτε σύνδεση στο gnutella1, αν δείτε ότι και πάλι δεν γίνεται σύνδεση, πηγαίνετε στο discovery services και επιλέξτε Query Now με δεξί κλίκ πάνω σε κάθε webcache που έχει εικονίδιο με μαυρο χρώμα (gnutella1)
    ok εγραψα ολόκληρο κατεβατό, μπορεί να μοιάζει με βουνό, αλλά θέλω να πιάσω όλες τις περιπτώσεις

    promote shareaza
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Shareaza Guide To MAGNETs.pdf  

    Attached Files Attached Files

  2. #2
    Εγγραφή
    17-01-2005
    Περιοχή
    Ανω Γλυφάδα
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    77
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    TP-Link VR900
    Πολύ επεξηγηματικό το βοήθημα σου φίλε no_logo. Κατόπιν σωστής υπόδειξής σου μόνο στο http://home.no.net/tgrumpy/ct/ δούλεψε σωστά το τέστ των TCP/UDP. Η πρώτη διεύθυνση τα βγάζει όλα κόκκινα (χαζομάρα μου, ξόδεψα όλο το βράδυ ρυθμίζοντας το Zone Alarm pro και το 650Η. Επρεπε να διαβάσω και πιό κάτω.) Εν πάσει περιπτώσει, όλα καλά. Και πάλι συγχαρητήρια!

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wolfman
    Πολύ επεξηγηματικό το βοήθημα σου φίλε no_logo. Κατόπιν σωστής υπόδειξής σου μόνο στο http://home.no.net/tgrumpy/ct/ δούλεψε σωστά το τέστ των TCP/UDP. Η πρώτη διεύθυνση τα βγάζει όλα κόκκινα (χαζομάρα μου, ξόδεψα όλο το βράδυ ρυθμίζοντας το Zone Alarm pro και το 650Η. Επρεπε να διαβάσω και πιό κάτω.) Εν πάσει περιπτώσει, όλα καλά. Και πάλι συγχαρητήρια!
    χθες το πρόσθεσα αυτό το link μια και προχθές παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα, λογικά σύντομα θα βρεθεί λύση
    Για όποιο άλλο πρόβλημα ή ερώτηση άνοιξε καινούργιο post

  4. #4
    Εγγραφή
    10-12-2004
    Περιοχή
    Μπροστά από το πληκτρολόγιο και το δάκτυλο στο ποντίκι
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    4.616
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Speedtouch 510v4
    SNR / Attn
    19,5(dB) / 23(dB)
    Post
    Πόσες φορές είστε στην δουλειά και έχετε την επιθυμία να δείτε τι κάνει το Shareaza στο σπίτι;
    Θυμηθήκατε ένα τραγουδάκι και θέλετε να το κατεβάσετε;
    Η λύση είναι εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15101
    Στο παραπάνω Link ο τρόπος που προτείνει ο sdikr είναι για πλήρη διαχείριση του υπολογιστή και χρειάζεται να ανοίξουμε μια παραπάνω πόρτα στον υπολογιστή μας.
    Παρακάτω στο ίδιο link προτείνω μια λύση για απομακρυσμένη διαχείριση μόνο του Shareaza και δεν χρειάζεται να ανοίξουμε παραπάνω πόρτες αφού χρησιμοποιούμε την πόρτα του Shareaza.

    Ελπίζω να βοήθησα.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-05-2005
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια χαρά παιδιά!Θα ηθελα αν μπορείτε να με βοηθείσετε στην λειτουργεία των p2p προγραμμάτων γενικώτερα!
    Προσπαθώ πολύ καιρο....Εχω ενα modem US ROBOTICS 9105.
    Πως θα ρυθμίσω τα ports?
    Mέσα στη σελίδα του modem έχει: Server Name, External Port Start,External Port End,Protocol,Internal Port Start,Internal Port End,Server IP Address.Ti να βάλω?
    Ακόμα το sheareaza είναι δωρεάν?Γιατί πάω στο link που εχετε παραπάνω κ μου λεεί να πληρώσω!
    Ευχαριστώ.

  6. #6
    Εγγραφή
    11-05-2005
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ok!Eισχωρισα περισσοτερο στο forum k τα καταφερα!

  7. #7
    Εγγραφή
    11-05-2005
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    'Ευγε no_logo!(βρηκα ακόμα και φορουμ για το μοντεμ που εχω!τελικά το εχουμε πολοί! )

  8. #8
    Εγγραφή
    20-05-2005
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    601
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x
    Router
    SD585v6/LinksysWag200g
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fot
    Γεια χαρά παιδιά!Θα ηθελα αν μπορείτε να με βοηθείσετε στην λειτουργεία των p2p προγραμμάτων γενικώτερα!
    Προσπαθώ πολύ καιρο....Εχω ενα modem US ROBOTICS 9105.
    Πως θα ρυθμίσω τα ports?
    Mέσα στη σελίδα του modem έχει: Server Name, External Port Start,External Port End,Protocol,Internal Port Start,Internal Port End,Server IP Address.Ti να βάλω?
    Ακόμα το sheareaza είναι δωρεάν?Γιατί πάω στο link που εχετε παραπάνω κ μου λεεί να πληρώσω!
    Ευχαριστώ.
    εγώ έχω το 9106, μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις ένα λίνκ για τις ρυθμίσεις? πιστεύω δε θα διαφέρουν μεταξύ των 9105 και 9106.

  9. #9
    Παιδιά καλησπέρα. Έχει δυο μέρες που πήρα το us robotics 9105 και τα έχω ψηλό χάσει με τις ρυθμίσεις του. Χρησιμοποιώ το azureus αλλά δεν μπορώ να πιάσω καλές ταχύτητες. Βασικά μου βγάζει μήνυμα ότι έχει πρόβλημα NAT ? Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω?

  10. #10
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Μηνύματα
    795
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    14000/1021
    DSLAM
    Forthnet - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Μην αγχώνεσαι, στην αρχή φαίνονται πολλές οι ρυθμίσεις αλλά όταν ξεψαρώσεις θα καταλάβεις πως είναι πολύ τυφλοσούρτης η δουλειά

    Πρώτα απ'όλα όμως πρέπει να κάνεις το post σου στο σωστό section έτσι;
    Υπάρχει ειδικό φόρουμ τόσο για το azureus όσο και για το USR 9105.

    Οπότε κάνε την ίδια ερώτηση (στο forum του USR καλύτερα) για να στα πούμε αναλυτικά, χωρίς να κάνουμε μπάχαλο το howto του no_logo
    "We're a virus with shoes." -- Bill Hicks

  11. #11
    Εγγραφή
    11-09-2003
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    885
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8353/1023
    ISP
    HOL
    SNR / Attn
    8(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βρίσκομαι πίσω από firewall στη δουλειά και έχω shareaza. Έχω δει οτι με λίγο ψάξιμο και διαρκείς επανασυνδέσεις σε διάφορους edonkey servers καταφέρνω και συνδέομαι στο edonkey με HighID, αλλά μετά από ένα χρονικό διάστημα αλλάζει πάλι σε άλλο server με LowID.
    Η ερώτηση είναι αν μπορεί το shareaza να ψάχνει αυτόματα και να επιλέγει εκείνο τον server που δίνει HighID. Έχω παρατηρήσει οτι ο ίδιος server άλλες φορές δίνει HighID και άλλες LowID, άρα δεν μπορώ να βάλω λίστα προεπιλεγμένων "καλών" servers...
    Στα settings στο inbound port έχω random μια και δε γνωρίζω τις ελεύθερες πόρτες του firewall. (Το 80 δεν είναι πάντοτε ελεύθερο?).
    Καμια ιδέα?

  12. #12
    Εγγραφή
    06-11-2002
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.981
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΛΑΜΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από con
    Inbound Address: Automatic Speed: 40KB
    Port: 6346 αυτό τσεκάρετε το γιατί πολλές φορές στο Shareaza το port αλλάζει μέχρι να ρυθμίσουμε το ρουτερ μας, μπορεί να έχει οποιοδήποτε νούμερο.
    μπλα-μπλα

  13. #13
    Εγγραφή
    11-09-2003
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    885
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8353/1023
    ISP
    HOL
    SNR / Attn
    8(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όσα γράφεις τα διάβασα και παραπάνω.
    Γιαυτό άλλαξα το port από 6346 σε random μήπως τυχαίνει και βρίσκει ελεύθερες πόρτες.
    Speed γιατί 40KB, αν έχω πολύ περισσότερο διαθέσιμο για download?

  14. #14
    Εγγραφή
    06-11-2002
    Περιοχή
    Λαμία
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.981
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΛΑΜΙΑ
    Μόνο για port "μιλούσα". Έχεις ανοίξει την αντίστοιχη πόρτα στον router σου;

  15. #15
    Εγγραφή
    11-09-2003
    Περιοχή
    athens
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    885
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8353/1023
    ISP
    HOL
    SNR / Attn
    8(dB) / 36(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JohnGR
    Μόνο για port "μιλούσα". Έχεις ανοίξει την αντίστοιχη πόρτα στον router σου;
    Μα αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Δεν έχω πρόσβαση στον router του οποίου η ρύθμιση γίνεται κεντρικά. Κατά πάσα πιθανότητα η συγκεκριμένη πόρτα δεν είναι ανοικτή.

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Shareaza v4 (shareaza.com, spyware πρόγραμμα)
    Από Davout στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-08, 13:29
  2. απλο προγραμματακι στη C και παραμετροποιηση τoυ gcc
    Από KLG στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-05, 14:50
  3. shareaza και ασφάλεια
    Από no_logo στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-05, 12:40
  4. shareaza και προβλήματα
    Από Kostas1010 στο φόρουμ Shareaza
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-05, 20:38
  5. Utility για ελεγχο και παραμετροποιηση Alcatel Speedtouch
    Από panosvo στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-03, 12:30

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας