Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Το avatar του μέλους largo
    largo Guest
    Σήμερα είχα για 2η φορά μέσα στον τελευταίο μήνα σοβαρό πρόβλημα με την τηλεφωνία. Οταν προσπαθούσα να καλέσω εγώ, δεν μπορούσα, ακούγοντας το busy tone (ή κατι παρόμοιο) και όταν με καλούσαν το μήνυμα "ο αριθμός που καλέσατε δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή" ακουγόταν.

    Αυτό μου λέει κόλλημα του Modem και όχι πρόβλημα της Netone. Και εξηγώ γιατί. Οταν κλείσεις το modem και καλέσεις το νούμερο, βγαίνει ο τηλεφωνητής. Επειδή προφανώς δεν υπάρχει το άκρο του συνδρομητή.

    Τώρα, αυτό δεν έγινε. Προφανώς επειδή το συστημα θεωρούσε ότι υπάρχω. Αλλά ήμουν κολλημένος.

    Το έχει κανείς άλλος δει αυτό το πρόβλημα ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος largo : 17-10-07 στις 22:03.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-04-2005
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.244
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000
    ISP
    KPN
    Path Level
    Interleaved
    Την τεχνική υποστήριξη την έχεις καλέσει?
    ίσως να είναι κάτι παροδικό.....πάντως από όσο γνωρίζω το Γκύζι είχε πρόβλημα

  3. #3
    Το avatar του μέλους largo
    largo Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από No-Name Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την τεχνική υποστήριξη την έχεις καλέσει?
    ίσως να είναι κάτι παροδικό.....πάντως από όσο γνωρίζω το Γκύζι είχε πρόβλημα
    Ναι το έδωσα και θα το δούν. Και με μια επανεκκίνηση του modem λύθηκε το πρόβλημα. Γιαυτό μου μυρίζει modem πρόβλημα...

    (είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα ένας φίλος με την Vivodi)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος largo : 17-10-07 στις 22:21.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-02-2007
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Το ίδιο κι εδώ, και μάλιστα πάρα πολύ συχνά... Γκύζη κι εγώ. Μάλιστα αντί ν' ακούγεται το μήνυμα όταν με καλούν, ακούγεται το απόλυτο κενό.

  5. #5
    Το avatar του μέλους largo
    largo Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kaizen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο κι εδώ, και μάλιστα πάρα πολύ συχνά... Γκύζη κι εγώ. Μάλιστα αντί ν' ακούγεται το μήνυμα όταν με καλούν, ακούγεται το απόλυτο κενό.
    Δεν νομίζω ότι έχει σημασία η περιοχή. Εγώ είμαι στο Μαρούσι.

    Απλά είναι επικίνδυνο πρόβλημα μια και αυτός που σε καλεί νομίζει ότι έχει λάθος νούμερο. Είναι καταστροφικό πρόβλημα.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    ~9412/~700
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    USR9108
    Αν και το είπα και σε άλλο thread και εγώ είχα πρόβλημα χτες και το έλυσα με ένα soft reset

  7. #7
    Εγγραφή
    06-02-2007
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Το ζήτημα, ακόμη και αν λύνεται απλούστατα, δεν είναι τόσο απλό. Το τηλέφωνο είναι το σταθερό του σπιτιού, και δε θέλω ν' ασχολούμαι στο ελάχιστο για να δουλέψει. Άσε που η σύζυγος δεν έχει ιδέα τι είναι το reset...

  8. #8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από largo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα είχα για 2η φορά μέσα στον τελευταίο μήνα σοβαρό πρόβλημα με την τηλεφωνία. Οταν προσπαθούσα να καλέσω εγώ, δεν μπορούσα, ακούγοντας το busy tone (ή κατι παρόμοιο) και όταν με καλούσαν το μήνυμα "ο αριθμός που καλέσατε δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή" ακουγόταν.

    Αυτό μου λέει κόλλημα του Modem και όχι πρόβλημα της Netone. Και εξηγώ γιατί. Οταν κλείσεις το modem και καλέσεις το νούμερο, βγαίνει ο τηλεφωνητής. Επειδή προφανώς δεν υπάρχει το άκρο του συνδρομητή.

    Τώρα, αυτό δεν έγινε. Προφανώς επειδή το συστημα θεωρούσε ότι υπάρχω. Αλλά ήμουν κολλημένος.

    Το έχει κανείς άλλος δει αυτό το πρόβλημα ;
    Δεύτερη φορά σε ένα μήνα;!!! Νιώθω κάπως τώρα που διάβασα το μήνυμα.....Εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα από την πρώτη ημέρα της σύνδεσής μου...

    Συνηθέστερα προβλήματα:

    1.συνεχείς διακοπές και πτώση της γραμμής (κατά την ώρα που βρίσκεται σε εξέλιξη τηλεφωνική συνδιάλεξη),
    2.αδυναμία κλήσης των δύο τηλεφωνικών αριθμών του δικτύου σας από άλλα τηλέφωνα και επιπρόσθετα
    3.καμία σχετική πληροφοριακή ένδειξη για τον καλούντα π.χ ότι η τηλεφωνική γραμμή είναι εκτός λειτουργίας και ακόμη χειρότερα
    4.καμία ένδειξη μη λειτουργίας των τηλεφωνικών γραμμών, καθώς με το σήκωμα του ακουστικού ακούγεται οι χαρακτηριστικός ήχος που δηλώνει ότι η τηλεφωνική γραμμή είναι διαθέσιμη ενώ είναι αδύνατο να πραγματοποιήσει κανείς κλήση προς αυτή και
    5. (για μία μόνο ημέρα παρουσιάστηκε και το πρόβλημα, την ώρα που στη μία γραμμή μιλούσε κάποιος, συγγενής που κάλεσε, άκουσε όλη τη συνομιλία, την οποία και μας μετέφερε μετά, χωρίς βέβαια να γίνει αντιληπτός!!!! - αυτό το πρόβλημα όπως με διαβεβαίωσαν τουλάχιστον, επιλύθηκε άμεσα)

    Μετά από κάμποσα τηλέφωνα όλο αυτό το διάστημα, τη Δευτέρα αποφάσισα και τους έστειλα ένα email - χωρίς καμία κοινοποίηση προς το παρόν - ζητώντας διεύθέτηση του προβλήματος μέχρι το τέλος της εβδομάδας ή τουλάχιστον ενημέρωση για το είδος και το χρόνο επίλυσής του. Αν δεν γίνει κάτι άμεσα (δεν περιμένω και πολλά πράγματα για να είμαι ειλικρινής), με βλέπω σύντομα στην αρένα να παλεύω με τα λοντάρια των εναλλακτικών (έχω ήδη φάει μία 3μηνη αναμονή στο κεφάλι από Vivodi).....

  9. #9
    Το avatar του μέλους largo
    largo Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από photioss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεύτερη φορά σε ένα μήνα;!!! Νιώθω κάπως τώρα που διάβασα το μήνυμα.....Εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα από την πρώτη ημέρα της σύνδεσής μου...

    Συνηθέστερα προβλήματα:

    1.συνεχείς διακοπές (κατά την ώρα που βρίσκεται σε εξέλιξη τηλεφωνική συνδιάλεξη),
    Και αυτό το πρόβλημα το έχω, αλλά σε πολύ μικρό βαθμό. Τόσο μικρό που δεν με ενοχλεί.

    Μην ξεχνάμε ότι με 37 ευρώ έχουμε τόσα πράγματα, μην είμαστε και τόσο απαιτητικοί. Αλλά άλλο να κάνεις μια θυσία στην ποιότητα και άλλο να μην λειτουργεί μια υπηρεσία.

  10. #10
    Το avatar του μέλους largo
    largo Guest
    Λοιπόν σήμερα ανακάλυψα άλλο παλαβό με την τηλεφωνία.

    Καλώ έναν φίλο σε μια εταιρία. Μόλις απο το τηλεφωνικό κέντρο με προωθήσουν σε εσωτερικό, κάτι γίνεται. Δεν ακούω τίποτα, ούτε με ακούνε, και μάλλον κλείνει η γραμμή.

    Το κάναμε 4 φορές, με το ίδιο αποτέλεσμα.

    Κουφό.

    Αρε betatesting που κάνω. Να με πληρώνουνε θάπρεπε και όχι να πληρώνω. Ποινή εκτείω που έλεγε και ο ... Π.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-08, 15:51
  2. Πρόβλημα με την Τηλεφωνία του Double Play
    Από aeonas στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 91
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-08, 12:35
  3. Πρόβλημα με την Τηλεφωνία
    Από largo στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-08, 22:03
  4. Απορία με την τηλεφωνία
    Από Eaglos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-07, 15:53
  5. Προβλήματα με την τηλεφωνία
    Από Noobman στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-07, 22:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας