Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της δημοσκόπησης: Αξίζει να δώσω 300 ευρώ σε παλιοσίδερα;

Ψήφισαν
201. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Ναι, αξιζει, θα δω μεγαλη διαφορα στο συστημα μου.

    50 24,88%
  • Δεν αξιζει, καμια ουσιαστικη διαφορά, πεταμενα λεφτα.

    151 75,12%
Σελ. 2 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 278
  1. #16
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Belfast, UK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    78Mbps/19Mbps
    ISP
    Plusnet
    Router
    Plusnet Hub One
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι το κοστος ειναι γελοιο και αντιστοιχα οι τιμες επρεπε να ηταν και αυτες γελοιες ειδικα οταν πωλειται μαζικα. Και τα κουτια των 70 ευρω ακριβα ειναι κανονικα.
    Διαφωνώ, καθώς δεν είμαι σίγουρος ότι έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Υποπτεύομαι ότι το κόστος ενός ελαφρύτερου αλουμινένιου κουτιού 150+ €, με προσεγμένη συναρμογή πλαστικών και γαλβανισμό είναι υψηλότερο από ενός μαντεμένιου των 30-50€. Πρώτον, τα υλικά. Δεύτερον, γιατί η παραγωγή είναι πολύ λιγότερο μαζική, οι συνολικές τους πωλήσεις είναι τραγικά μικρότερο κλάσμα των φθηνότερων όπως με κάθε προϊόν που απευθύνεται σε PC enthusiasts. Τρίτον, η πιο προσεγμένη ποιότητα κατασκευής απαιτεί έξτρα φράγκα για R&D και Quality Control που δεν είναι διατεθειμένοι όλοι να δώσουν, όταν στοχεύουν σε συγκεκριμένη τιμή πώλησης με ορισμένο κέρδος. Τέταρτον, αγοράζεις και brand name μαζί. Και στα αυτοκίνητα π.χ. το ίδιο δε γίνεται; Πέμπτον, γράφεις «Γι`αυτο και στους υπολογιστες δεν εχει πεσει τοσο πολυ η τιμη». Η τιμή αγοράς των Η/Υ δεν καθορίζεται εν συνόλω από την ύπαρξη κουτιών 200 και 300€. Αν αύριο κλείσει η Mercedes-Benz ή σταματήσει ο κόσμος να την αγοράζει, τα Hyundai και τα Kia δε θα πέσουν στη μισή τιμή με κάποιο μαγικό τρόπο...

  2. #17
    Το avatar του μέλους mach
    mach Guest
    Αυτή ήταν μια απορία που πάντα είχα και εγώ...
    Με εξαίρεση τα Lian Li και κάποια απλά Coolermaster, όλα τα κουτιά πάνω από 100€ είναι η αποθέωση του κιτς και της κακογουστιάς. Είπαμε "περί ορέξεως" αλλά ποιος στο καλό αγοράζει τέτοιες χαζομάρες;

  3. #18
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Το κοστος κατασκευης ειναι μικρο αυτο δεν μπορει να αμφισβητηθει. Ουτε το γεγονος οτι ενα κουτι που εχει λιγο πιο ακριβα υλικα κατασκευης πρεπει να το πληρωσουμε 3 φορες ακριβοτερα.
    Το αν ειναι απο αλουμινιο λιγο μου κανει, και απο χρυσο να ηταν παλι καμια αξια δεν θα ειχαν σαν κουτια υπολογιστη.
    Το αν δεν μπορουν να πουλησουν τεραστιες ποσοτητες στα κουτια των 200 ευρω ειναι προβλημα δικο τους.
    Τωρα εχεις δικιο σε οσο αφορα οτι αγοραζεις "brand-name". Ναι αυτο ισχυει. Νιωθεις ομως περισσοτερο σιγουρος οταν κοιταζεις ενα κουτι και βλεπεις οτι εχεις "μαρκας"? Πρεπει αυτο να ειναι κριτηριο αγορας;
    Και βεβαια δεν εχει πεσει τοσο πολυ η τιμη στα built to order. Γιατι δινεις τροφη σε αυτους που θελουν να στα παρουν. Οταν οι καρτες γραφικων των 600+€ φευγουν σωρηδων, τα κουτια των 200 ευρω, οι ψυκτρες και οτι αλλο τοτε και ο καταστηματαρχης βλεπει οτι υπαρχει χρημα και κινειται. Βλεπει πελατες που τα ακουμπανε. Προθυμους να παρουν "brand-name" αρκει να εχει να το πουλησει.
    Δεν ψαχνεται να βρει φθηνοτερη πηγη ή εναλλακτικο προϊον. Και γιατι να ψαχτει οταν στο ενα κουτι θα εχει κερδος περισσοτερο αφου βαση εμποριου εχει το ιδιο ποσοστο κερδους και στο ενα και στο αλλο αλλά για βαλε π.χ 20% κερδος στα 30 ευρω και 20% κερδος στα 200 ευρω, συν οτι μπορει να ανεβασει το ποσοστο κερδος του στα ακριβοτερα αφου απευθυνονται σε καλοπληρωτες...

    Δεν λεω οτι δεν πρεπει να υπαρχουν αυτα τα αγαθα ή οτι πρεπει να εξαφανιστουν. Λεω ομως οτι κακως τα εχουμε θεοποιησει και δνουμε την εντυπωση πως οποιος δεν εχει τετοιο ειναι β` διαλογης κατοχος Η/Υ.
    Σαφως και καλα κανουν οσοι μπορουν να αντεξουν το κοστος τους, αλλά να μην επιρρεαζουν αρνητικα τους υπολοιπους.

    Και επειδη ολα αυτα ειναι φιλολογικα, να παμε ευθεως στο ερωτημα:
    Τελικα εχει καμια ουσιαστικη διαφορά ενα κουτι 200-250ευρω σε σχεση με ενα μισης ή και λιγοτερης τιμης;
    Προσφερει κατι ουσιαστικο;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 21-10-07 στις 12:06.

  4. #19
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Απολύτος τίποτα!
    Ακριβως αυτη την άποψη εχω και εγώ.
    Ειναι γελοίο αυτο που γίνεται τα τελευταία χρόνια!
    150 και 200ευρω για λαμαρίνα...
    50ευρω για ψύκτρα...
    και 150ευρω για τροφοδοτικό!
    Μιλάμε για 100.000δρχ και πάνω! για τσίγκο και τροφοδοτικό κόστους λίγων ευρώ.
    Αλλα ειναι λογικό. Οσο υπάρχουν θύματα θα υπάρχουν και θύτες!

  5. #20
    Εγγραφή
    14-03-2005
    Περιοχή
    Σλοβακία
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    Chello
    Οι υπολογιστής πλέον πιστεύω ότι ειναι ενα χόμπυ... Στα χόμπι δεν υπάρχουν όρια... Οσα λεφτά σου πέρνει δίνεις... Και ναι εχω λιαν λι γιατί μου άρεσε πιο πολύ απο τα άλλα. Σιγουρα, μπορεί να μην μου προσφέρει τιποτα παραπάνω, αλλα μου αρέσε πιο πολυ απο τα άλλα τα κουτιά...

    Γιατί κάποιος με την ίδια λογική δίνει 200.000ε για να πάρει λαμαρίνες -αμαξι- ...?
    Imac 24" | 2GB Ram | 7600GT | Logitech Z 5500 |

    Αluminum Macbook 2.4 Ghz | 2GB Ram| 250GB HDD |

    Lian Li V2000 | Watercooled by Zalman | Chieftec 560W Modular | Intel Core Duo 6750 | 4GB RAM Mushkin | Asus 8800GTS Watercooled | Raptor-X 150GB |

    8GB iPhone v 2.1 UNLOCKED

  6. #21
    Εγγραφή
    02-08-2006
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    276
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    Έχω δεί και έχω πάρει διάφορα κουτιά, από φθηνιάρικα μέχρι και ακριβούτσικα. Τα είχα σκάσει καλά όταν πήρα το Chieftech από αλουμίνιο το 2001, είχα όμως χρήματα να τα δώσω, και ήταν το πρώτο αξιόλογο σύστημα που αποφάσισα να αγοράσω τότε, μέχρι τότε όλα ήταν συμβιβασμός. Τώρα αυτό το κουτί κάθεται στην άκρη του δωματίου άδειο, γιατί με κέρδισαν τα μικρότερα σε μέγεθος κουτιά και με εξυπνότερες υλοποιήσεις - και φυσικά λογικό κόστος.

    Πάντα μου άρεσαν τα Lian-Li, πάντοτε θαύμαζα το Stacker για τον άπλετο χώρο του, αλλά ακόμη και το παλιό το Stacker, ποτέ δεν το θεώρησα πιό πρακτικό από ένα midi ελαφρύτερο και φθηνότερο. Lian-Li πήρα το καλοκαίρι επειδή βρήκα ένα μικρό που έχει μεταχειρισμένο και το πήρα 50 ευρώ, και θεωρώ ότι αξίζει τα 50 ευρώ, αλλά δεν θα έδινα τα 100 που κοστίζει κανονικά.

    Θα έδινα όμως 100 ευρώ για το Chieftech το μεγάλο, το Full tower και ας μην είναι από αλουμίνιο, είναι τεράστιο και έχει λογικό κόστος.

    Κάποια κουτιά, που είναι άκρως καινοτομικά στην υλοποίησή τους, ίσως αξίζουν κάποια ευρώ παραπάνω, απλά και μόνο γιατί θα βρούν διαφορετική εφαρμογή από τα συνηθισμένα - βλέπε TT Mozart, το tower - ή όπως ανέφεραν κάποιοι τα HTPC κουτιά, τα οποία όμως και αυτά, ορισμένα είναι υπερτιμημένα, όταν απλά θέλεις ένα χαμηλού προφίλ κουτί οριζόντιο για να βάλεις στο σαλόνι σου.

    Σωστές και οι απόψεις περί χόμπυ, περί οικονομικής άνεσης κλπ, αλλά η ουσία είναι ότι αν το κουτί που είσαι διατεθιμένος να πληρώσεις τρείς και τέσσερις φορές ακριβότερα από κάποιο άλλο αντίσοιχου μεγέθους, δεν είναι πραγματικά καινοτόμο κουτί, δεν έχει καμιά άλλη ουσιαστική διαφορά, και αυτό θα το αντιληφθείτε όταν πλέον αρχίσετε να χαζεύετε τα πιό καινούρια κουτιά στις ιστοσελίδες των κιαταστημάτων και των περιοδικών. Τότε θα καταλάβετε ότι άδικα είχατε δώσει τόσα χρήματα, και θα αρχίσετε να αναθεωρείτε τις απόψεις σας περί χρηστικότητας ακριβών κουτιών.

    ΥΓ. Ενημερωτικά, παρήγγειλα το Sharkoon Rebel 9, το οποίο είδα ότι και άλλοι ρώτησαν εδώ στο φόρουμ, και το θεωρώ μια έξυπνη και φθηνή λύση.

    Αυτά.

  7. #22
    Εγγραφή
    03-11-2005
    Περιοχή
    Belfast, UK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    78Mbps/19Mbps
    ISP
    Plusnet
    Router
    Plusnet Hub One
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λεω οτι δεν πρεπει να υπαρχουν αυτα τα αγαθα ή οτι πρεπει να εξαφανιστουν. Λεω ομως οτι κακως τα εχουμε θεοποιησει και δνουμε την εντυπωση πως οποιος δεν εχει τετοιο ειναι β` διαλογης κατοχος Η/Υ.
    Σαφως και καλα κανουν οσοι μπορουν να αντεξουν το κοστος τους, αλλά να μην επιρρεαζουν αρνητικα τους υπολοιπους.
    Είσαι άνθρωπος που δε μπορεί να πει: «Στ' @@@ μου» από ό,τι φαίνεται. Κρίμα γιατί πολλοί μπορούμε και ενώ κυνηγάμε πάντα το value-for-money, επ' ουδενί δεν έχουμε σύμπλεγμα απέναντι στους λεφτάδες κατόχους πανάκριβων PCs.

    Εν πάσει περιπτώσει, προσπαθείς να περάσεις μία εντύπωση μόνο που έχεις αποκομίσει ως θέσφατο. Π.χ. εγώ δε βλέπω πίσω από το γεγονός της ύπαρξης ακριβών κουτιών να κρύβεται οργανωμένο σχέδιο ούτε για να μας «τα πάρουν», ούτε για να κρατάνε τις τιμές των PCs ψηλά. Ούτε ότι η άτιμη η κενωνία μας θεωρεί παρακατιανούς PCάδες...

  8. #23
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mach Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή ήταν μια απορία που πάντα είχα και εγώ...
    Με εξαίρεση τα Lian Li και κάποια απλά Coolermaster, όλα τα κουτιά πάνω από 100€ είναι η αποθέωση του κιτς και της κακογουστιάς. Είπαμε "περί ορέξεως" αλλά ποιος στο καλό αγοράζει τέτοιες χαζομάρες;


    ....... o nikchris

  9. #24
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Ματαιοδοξίες...

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

  10. #25
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Θα συμφωνήσω σε όλα με τον Mach.

    Ή θα τα σκάσεις χοντρά για Lian-Li ή θα βρεις κάποιο φθηνό αλλά κελεπούρι (π.χ. σαν το Sharkoon Rebel 9 ή λιγάκι καλύτερο).

    Όλα τα υπόλοιπα είναι λαμπιονοτσίρκα (δυστυχώς καί το δικό μου - αλλά δεν υπήρχε τίποτα άλλο τότε) για 12χρονα.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  11. #26
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων

    ....... o nikchris
    ;;;;;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω σε όλα με τον Mach.

    Ή θα τα σκάσεις χοντρά για Lian-Li ή θα βρεις κάποιο φθηνό αλλά κελεπούρι (π.χ. σαν το Sharkoon Rebel 9 ή λιγάκι καλύτερο).

    Όλα τα υπόλοιπα είναι λαμπιονοτσίρκα (δυστυχώς καί το δικό μου - αλλά δεν υπήρχε τίποτα άλλο τότε) για 12χρονα.
    Eχει πολυ καλυτερες επιλογες απο το Sharkoon, εκτος αν εννοεις αλλο απο αυτο

    Chieftec, full tower με 100€ υπεραριστο....
    Chieftec, midi που τα κανει/εχει ολα και συμφερει ( 60€ )....

    Δεν εχω ασχοληθει και παρα πολυ αλλα οτι αλλο εχω δει ειναι χειροτερο απο τουτα, τουλαχιστον στις τιμες αυτες........
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gordito : 21-10-07 στις 16:48.

  12. #27
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ;;;;;Chieftec, full tower με 100€ υπεραριστο....
    Chieftec, midi που τα κανει/εχει ολα και συμφερει ( 60€ )....

    Δεν εχω ασχοληθει και παρα πολυ αλλα οτι αλλο εχω δει ειναι χειροτερο απο τουτα, τουλαχιστον στις τιμες αυτες........
    Το μικρό Chieftec απλά το προσπερνώ.

    Το μεγάλο είναι όντως πολύ καλό, αλλά για ρόλο desktop.

    Για ρόλο server δεν κάνει.

    Εκεί το Sharkoon είναι αχτύπητο γιατί έχει όλες του τις θέσεις 5.25.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  13. #28
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Δεν ξεκαθαρισες αν εννοεις το συγκεκριμενο rebel.

    Το μικρο chieftec εχει 6 θεσεις για sata και το μεγαλο 10.

    Θες παραπανω;

  14. #29
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nickolas2005 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί κάποιος με την ίδια λογική δίνει 200.000ε για να πάρει λαμαρίνες -αμαξι- ...?
    Γιατι πληρώνει πολλά δις $ σε ερευνα και τεχνολογια για να φτιαχτει αυτο το αυτοκίνητο.
    Στον τσίγκο του υπολογιστη τι πληρώνεις? Την τρομέρη διαστημική τεχνολογία της λαμαρίνας?
    Στο τροφοδοτικό τι πληρώνεις? Την εφευρεση του AC > DC τροφοδοτικού?

  15. #30
    Εγγραφή
    14-01-2005
    Περιοχή
    Σαπίλας και Σκουριάς 38-Ζαχλωρού Καλαβρύτων
    Μηνύματα
    12.889
    Downloads
    21
    Uploads
    3
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100Τbit fiber
    ISP
    sdikr-net
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Fuzzy gutsu-gutsu
    SNR / Attn
    112(dB) / 0.9(dB)
    Nαι, ναι, σκάστε τα για λειαν ακριβά λιιιιι και μετά ελάτε να δούμε πόσο κάνει ένα.... τέτοιο




    ή ένα... τέτοιο....

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Piase_ena_liiiiii.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  208,0 KB 
ID: 24053






    Α, ναι, υπάρχει και η άποψη που λέει οτι αν θες ενα κουτί, δεν το αγοράζεις, το φτιάχνεις...

    Good... Bad... I'm tha guy with tha Gun...
    WAntilles: Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο - γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τα Windows.
    Trolling με γεύση παπάγια

Σελ. 2 από 19 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βερολίνο - απόψεις και προτάσεις
    Από bikey77 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-08, 03:49
  2. Μεταξυ δυο ...κουτιων
    Από towman στο φόρουμ Κουτιά, τροφοδοτικά και ψύξη
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-07, 11:43
  3. LG απόψεις και γνώμες
    Από 21century στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-07, 00:45
  4. Προτάσεις εξωτερικού δίσκου, κουτιών.
    Από storm_xak στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-07, 23:21
  5. First Telecom αποψεις...και εμπειριες
    Από GJK στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-04, 18:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας