Σελ. 1477 από 1547 ΠρώτηΠρώτη ... 14571467147214751476147714781479148214871497 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 22.141-22.155 από 23205
  1. #22141
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    αν είναι πράγματι στημένο, δεν είναι "χαβαλές τύπος για παρέα", είναι επαγγελματίας

  2. #22142
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στημένο η όχι έχει πλάκα να έχεις στην παρέα τέτοιους τύπους κάνεις γερό χαβαλέ
    αν η παρεα αποτελειται απο ατομα 8 εως 20 χρονων , καποια ηλικια τελος παντων , που μαθαινεις τον κοσμο , ισως ναι .
    μετα απο ενα σημειο ,σχηματιζεις ενα επιπεδο , που δεν κανεις παρεες , για να κοροιδευεις καποιον αλλον .
    κανεις παρεα με αυτους που ειναι σωστοι .
    δηλαδη τι σοι παρεα ειναι αυτη που χρειαζεται εναν βλακα για να τους ενωνει και να διασκεδαζουν ;
    βλαμενη ;
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #22143
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.995
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη τι σοι παρεα ειναι αυτη που χρειαζεται εναν βλακα για να τους ενωνει και να διασκεδαζουν ;
    βλαμενη ;
    νομίζω πείρες την απάντηση σου


    - - - Updated - - -

    Και ναι είναι επίσημο τώρα γίναμε Κολομβία.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  4. #22144
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω, αλλά αυτό μου φαίνεται ξεκάθαρα στημένο.
    Από το γιατί πάει η κάμερα πάνω του, από το σκούντημα της κύριας δίπλα του, την αντίδραση του κ.ο.κ.
    Ο τύπος είναι ξεκάθαρα επαγγελματίας χορευτής και είναι στημένο. Εγώ αναφέρομουν στον κάθε βλάκα που μπαίνει στο πλάνο να κάνει βλακείες. Νομίζω μόλις καταλαβαίνουν ότι είναι επαγγελματίας κάνουν τουμπεκί να μην φανούν άσχετοι.

    ΗΠΑ και Ελλάδα όλα για την μούρη και το θεαθηναι. Βέβαια εμείς έχουμε και τα όρια μας στο σουργελο.

  5. #22145
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων

    ΗΠΑ και Ελλάδα όλα για την μούρη και το θεαθηναι.
    Να ταν μόνο εκεί...
    https://www.thesun.co.uk/news/117765...board-box-car/

    Αν και πλάκα πλάκα την Αμερική δεν την πιάνουμε με τίποτα στο fake "φαίνεσθαι" και στο και καλά image.
    Και έτσι είναι και οι περισσότεροι ελληνοαμερικάνοι που έχω γνωρίσει.
    Ευτυχώς εδώ απέχουμε πολύ από αυτά

  6. #22146
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.995
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ταν μόνο εκεί...
    https://www.thesun.co.uk/news/117765...board-box-car/

    Αν και πλάκα πλάκα την Αμερική δεν την πιάνουμε με τίποτα στο fake "φαίνεσθαι" και στο και καλά image.
    Και έτσι είναι και οι περισσότεροι ελληνοαμερικάνοι που έχω γνωρίσει.
    Ευτυχώς εδώ απέχουμε πολύ από αυτά
    Τουλάχιστον εκεί στην Αμερική έχουν και μια sillicon Valley και ανεξάρτητη δικαιοσύνη εμείς εδώ τι έχουμε οεο;
    Μακάρι να ανακτήσει την παλιά της αίγλη η Ελλάδα. Ο κόσμος το αποζητάει πολύ αυτό. Να γίνουμε μια σοβαρή και υπεύθυνη χώρα, αλλά αυτό προϋποθέτει έναν σοβαρό και υπεύθυνο ηγέτη.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  7. #22147
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουλάχιστον εκεί στην Αμερική έχουν και μια sillicon Valley και ανεξάρτητη δικαιοσύνη εμείς εδώ τι έχουμε οεο;
    Μακάρι να ανακτήσει την παλιά της αίγλη η Ελλάδα. Ο κόσμος το αποζητάει πολύ αυτό. Να γίνουμε μια σοβαρή και υπεύθυνη χώρα, αλλά αυτό προϋποθέτει έναν σοβαρό και υπεύθυνο ηγέτη.
    Και πολύ ανεξάρτητη. Αν έχεις λεφτά να πληρώνεις ίσως βρεις το δίκιο σου. Τόσο ανεξάρτητοη που ο ρατσισμός δεν τιμωρείται και οι πλούσιοι δεν βρίσκουν ποτέ τον μπελά τους.

  8. #22148
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουλάχιστον εκεί στην Αμερική έχουν και μια sillicon Valley και ανεξάρτητη δικαιοσύνη εμείς εδώ τι έχουμε οεο;
    Ερώτηση χωρίς ειρωνεία, καθαρά από περιέργεια. Έχεις βγει ποτέ έξω απ την Ελλάδα;

    και αν πραγματικά ρωτάς τι έχουμε εμείς που δεν έχουν αυτοί, 2-3 που έρχονται στο μυαλό είναι υγειονομική περίθαλψη, εργασιακά δικαιώματα (πχ άδειες) και σχολεία χωρίς M4
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ranger : 16-04-21 στις 20:57.

  9. #22149
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.995
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση χωρίς ειρωνεία, καθαρά από περιέργεια. Έχεις βγει ποτέ έξω απ την Ελλάδα;
    Όχι δεν έτυχε αλλά έχω περάσει απο κολλέγιο και δημόσιο ΤΕΙ και μπορώ να κάνω τη σύγκριση στην παιδεία μέρα με τη νύχτα.
    Τίποτα δεν έχουμε ούτε παιδεία, ούτε υγειονομική περίθαλψη, ούτε δικαιώματα το εργατικό δίκαιο με το ΔΝΤ πήγε στον καιάδα.
    Αν δεις πως έγινε το παιδί πρώην ΙΚΑ μετά το σεισμό στη Λάρισα θα φρίξεις.
    Σε αυτές τις συνθήκες δουλεύουν οι Έλληνες γιατροί που φάγανε τα νιάτα τους στα θρανία.
    Στην Ελλάδα κυβερνάει η μαφία αν δεν το έχεις καταλάβει.
    Στο κολλέγιο οι καθηγητές περνάνε απο αξιολόγηση τόσο απο τον ιδιοκτήτη, όσο και απο τον Φοιτητή τους δίνουν ερωτηματολόγιο.
    Υπάρχει μάνατζερ που φροντίζει την προώθηση αλλά και τα οικονομικά του κολλεγίου, οι καθηγητές εστιάζονται στον ακαδημαϊκό τομέα βιβλία, εκπαιδευτικό υλικό.
    Αν είναι τόσο ωραία στην Ελλάδα γιατί φεύγουν όλοι και πάνε στο εξωτερικό. Έχω συγγενή που έφυγε και είναι Λονδίνο και οι φίλοι μαζι και εγώ του λέμε μείνε εκεί μια χαρά είσαι εδώ δεν υπάρχει μέλλον.
    Μπορεί να μην πήγα εξωτερικό ακόμη αλλά έχω φίλους που σπούδασαν, δούλεψαν και ξέρουν και συζητήσαμε πως λειτουργεί το όλο σύστημα.

    Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι στην εγκληματικότητα αν και βλέπω να γινόμαστε χειρότεροι και απο την Αμερική με τα πρόσφατα γεγονότα εκτέλεσης του γνωστού δημοσιογράφου.

    - - - Updated - - -

    Για να βγούμε απο την κρίση αυτή που προκάλεσαν οι ίδιοι οι πολιτικοί θα χρειαστεί τουλάχιστον μια δεκαετία, μου το είπε οικονομολόγος με PHD που δούλεψε σε πολυεθνικές στο dubai και έχει και επιχείρηση δική του. Η συμβουλή του ξέρεις ποια ήταν φύγε απο Ελλάδα και μείνε μακριά απο Έλληνες αφεντικά είναι μακράν οι χειρότεροι.

    - - - Updated - - -

    Led rgb bluetooth face mask
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  10. #22150
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δεν έτυχε
    άρα συγκρίνεις την πραγματικότητα στην Ελλάδα με το american dream που βλέπεις στα Φιλαράκια και στο Modern Family

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω περάσει απο κολλέγιο και δημόσιο ΤΕΙ και μπορώ να κάνω τη σύγκριση στην παιδεία μέρα με τη νύχτα
    όχι δεν μπορείς να συγκρίνεις την παιδεία γιατί όπως λες συγκρίνεις ΤΕΙ () με πανεπιστήμιο (στο οποίο μάλιστα δεν ξέρεις τι παίζει). Επίσης, όταν είπα σε Αμερικάνους και Άγγλους ότι από δημοτικό μέχρι PhD δεν πλήρωσα φράγκο για την εκπαίδευση μου (και δωρεάν βιβλία και μάλιστα είχα επιλογή για δωρεάν στέγαση και σίτιση), έπαθαν πλάκα και μάλιστα ο ένας μου το ξαναείπε μετά από μέρες "How is this possible?", του είχε φανεί τόσο περίεργο. Λογικό όταν θες ένα 10χίριαρο (ίσως και παραπάνω για "καλά" ιδρύματα) το χρόνο μόνο για τα δίδακτρα. Βάλε και δωμάτιο στην εστία κτλ και μετά συζητάμε πόσο προσβάσιμη είναι η παιδεία στην Ελλάδα και στην Αμερική. Γιαυτό όταν βγουν (σχεδόν) όλοι απ τα πανεπιστήμια τους είναι καταχρεωμένοι με φοιτητικά δάνεια

    Για την αξιολόγηση που λες, όταν πριν κάμποσα χρόνια (ίσως ήσουν ακόμα στο ΤΕΙ) προσπάθησαν να την περάσουν στην ΤΕΙ, αυτά απάντησαν με καταλήψεις και απεργίες Γιαυτό μην έχεις τα ΤΕΙ ως παράδειγμα εκπαίδευσης στην Ελλάδα.
    Και μιλάω έχοντας περάσει από Ελληνικό αλλά και από Κορυφαία πανεπιστήμια Βρετανίας (κυρίως) και (λιγότερο) Αμερικής. Και μπορώ να σου πω για το επίπεδο εκεί, που ο φοιτητής είναι πελάτης.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τίποτα δεν έχουμε ούτε παιδεία, ούτε υγειονομική περίθαλψη, ούτε δικαιώματα το εργατικό δίκαιο με το ΔΝΤ πήγε στον καιάδα.
    Παιδεία σου είπα.
    Για υγειονομική περίθαλψη, τελευταία φορά που κοίταξα στην Ελλάδα, αν έχεις ένα ατύχημα, μπορείς να πας σε ένα κρατικό νοσοκομείο. Δεν θα πεθάνεις στον δρόμο αν δεν έχεις ασφάλεια. Γιατί όλες οι σοβαρές χώρες έχουν υγειονομική περίθαλψη.
    όλες;
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  jumybnbmzay31.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  724,5 KB 
ID: 226742
    Α όχι. Αμερική και κάτι αφρικανικές χώρες δεν έχουν


    Για τα εργασιακά, τελευταία φορά που κοίταξα αν δουλεύεις στην Ελλάδα δικαιούσαι κάποιες μέρες άδεια τον χρόνο, σωστά; Ε λογικό, τι είσαι σκλάβος; Όλες οι χώρες του κόσμου το κάνουν
    όλες;
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20210417_085606.png 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  90,6 KB 
ID: 226743
    Α όχι. Σχεδόν όλες οι Αφρικανικές χώρες σου δίνουν άδεια, όλος ο κόσμος το κάνει εκτός της Αμερικής.

    Τελευταία φορά που κοίταξα, αν πας να δουλέψεις σερβιτόρος στην Ελλάδα θα πάρεις μισθό/μεροκάματο. Μαύρα ίσως, αλλά θα πάρεις. Ε λογικό θα μου πεις, πως θα ζήσεις, από τα φιλοδωρήματα του κόσμο; Σε όλες τις προηγμένες χώρες έτσι είναι.
    Σε όλες;
    https://en.wikipedia.org/wiki/Tipped_wage

    Και όχι, δεν είναι τέλεια τα πράγματα εδώ. Ναι, τα πράγματα έχουν γίνει χειρότερα σε σχέση με το παρελθόν. Αλλά όχι και να συγκρίνουμε/ζηλεύουμε την Αμερική.
    Υπάρχουν τόσες άλλες χώρες με πραγματικά καλύτερη ποιότητα ζωής απ την Αμερική, με σωστή και αξιοκρατική παιδεία, εργασιακά δικαιώματα, περίθαλψη... και δεν φοβάσαι μην πάει το παιδί σου σχολείο και ο διπλανός του έρθει με ολόκληρο οπλοστάσιο επειδή ξύπνησε στραβά.

    Μην κρίνεις λοιπόν (ξανά) πράγματα που δεν έχεις καμία ιδέα

  11. #22151
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.995
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάλι θυμάμαι τον εαυτό μου να τρέχει απο το δημοτικό μέχρι το λύκειο στα φροντιστήρια Αγγλικών και μαθηματικών, χημείας.
    Ότι κάνει δηλαδή μια μέση οικογένεια όσοι έχουν την οικονομική δυνατότητα. Σε μερικές χώρες του εξωτερικού πχ, Ιταλία αυτό το χάλι δεν υπάρχει.
    Όσο για τη δική σου περίπτωση είσαι απο τις εξαιρέσεις.
    Παλιά υπήρχε μέριμνα απο το κράτος όπου γίνονταν δωρεάν μετά το σχολείο φροντιστήριο επι πασόκ αλλά καταργήθηκε αυτό.
    Το κακό με αυτή την χώρα είναι ότι αντιγράφουμε τα αρνητικά και όχι τα θετικά.
    Όσο για το ανοιχτό πανεπιστήμιο σαν πελάτη σε βλέπει και αυτό όπως και το κολλέγιο.
    Για να το κλείσω το θέμα είναι ότι κανένας μέχρι τώρα δεν ασχολήθηκε σοβαρά με την παιδεία και αυτό γιατί είναι απασχολημένοι με τις μίζες.
    Ή θα ασχοληθείς με τα προβλήματα μιας χώρας ή θα κοιτάς να τα οικονομήσεις με τις μίζες.

    - - - Updated - - -

    Και κάτι τελευταίο όταν οι άλλοι ασχολούνται με τα αρχαία Ελληνικά για να βελτιώσουν τα Αγγλικά τους, εμείς τα απαξιώνουμε.
    Και υπάρχει λόγος που το κάνουν αυτό στα αρχαία υπάρχουν πολλά φωνήεντα με αποτέλεσμα να εκπνέεις και να αναγκάζεσαι να εισπνέεις περισσότερο οξυγόνο, το οποίο βοηθάει στην καλύτερη οξυγόνωση και λειτουργία του εγκεφάλου.
    https://xenesglosses.eu/2013/09/aggl...-ellinika-gia/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 17-04-21 στις 12:35.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  12. #22152
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Μιλάμε για Αμερική
    Και δεν μίλησα ποτέ για το Ανοικτό πανεπιστήμιο. Εκεί τα κανονικά πανεπιστήμια, αυτά που μπαίνεις με εξετάσεις στα 17 σου σε βλέπουν σαν πελάτη.

    Δεν ζούμε στην καλύτερη χώρα του πλανήτη, ούτε στην χειρότερη. Αλλά προσωπικά, μετά από αυτά που είδα, δεν θα έμενα μόνιμα Αμερική ούτε θα την είχα ως παράδειγμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κάτι τελευταίο όταν οι άλλοι ασχολούνται με τα αρχαία Ελληνικά για να βελτιώσουν τα Αγγλικά τους, εμείς τα απαξιώνουμε.
    Και υπάρχει λόγος που το κάνουν αυτό στα αρχαία υπάρχουν πολλά φωνήεντα με αποτέλεσμα να εκπνέεις και να αναγκάζεσαι να εισπνέεις περισσότερο οξυγόνο, το οποίο βοηθάει στην καλύτερη οξυγόνωση και λειτουργία του εγκεφάλου.
    https://xenesglosses.eu/2013/09/aggl...-ellinika-gia/
    Οι άλλοι; Ποιοι άλλοι; Αν πας σε κάποιο σχολείο ή πανεπιστήμιο της Αγγλίας δηλαδή θα βρεις ανθρώπους να μιλάνε ελληνικά; Τα έχουμε ξαναπει (και δεν θα αλλάξει κάτι), αλλά μην πιστευείς ότι @@ρια γράφει ένα blog χωρίς πηγή.
    Όπως πριν λίγα χρόνια που έλεγαν ότι ο Bill Gates απαιτεί απ τους υπαλλήλους του να μάθουν Ελληνικά

    Όσο για την οξυγόνωση του εγκεφάλου ( λες και από την ομιλία περιμένουμε) γιατί δεν μαθαίνουν αραβικά; Αυτό έχουν ακόμα πιο πολλά φωνήεντα και κρατάνε ανοικτό το στόμα
    Αυτά τα (και καλά) ψαγμένα που γράφεις, είναι γνωστά και καταγεγραμμένα
    https://www.sciencealert.com/here-s-...-way-you-speak
    Spoiler:

    ζεστό κλίμα, πολλά φωνήεντα, ανοικτό στόμα.
    Κρύο, φθόγγοι, κλειστό στόμα

  13. #22153
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    οξυγόνωση; υπάρχει καλύτερη απο οταν μένεις με το στόμα ανοιχτό απο αυτά που ακους;

  14. #22154
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.029
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    xaris2335 και ranger η εκπαίδευση και υγεία στην Ελλάδα είναι προσβασιμες χωρίς φράγκο αλλά χωρίς φράγκο η ποιότητα είναι χαμηλή που αναγκάζεσαι να πληρώσεις και μάλιστα αρκετά. Βέβαια αν δεν έχεις φράγκο, είναι ΣΙΓΟΥΡΑ καλύτερη από το τίποτα μερικών άλλων χωρών. Στο Βέλγιο αν δεν έχει στον ήλιο μοίρα, αναλαμβάνει ένα ταμείο (ocmw) να καλύψει κάποια κατά τα άλλα ιδιωτικά έξοδα με την λογική της εισφοράς.

    ranger, εγώ ήμουν από οικογένεια που δεν είχε αρκετό εισόδημα αλλά ήταν ακριβώς στα όρια για την εστία αλλά και την μετεγραφή. Δεν θα έλεγα ακριβώς και δωρεάν την ανώτερη εκπαίδευση στην Ελλάδα. Επίσης στις περισσότερες πόλεις έχει και συγκοινωνία που κοστίζει αρκετά γιατί εκεί το 50% των δυο μεγαλύτερων πόλεων δεν ισχύει. Αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια όταν πρέπει να πληρώσεις ενοίκιο. Απλά η συγκατοίκηση όταν πέρασα εγώ θεωρούταν ταμπου και οι γονείς και παππούδες θα σκιζόντουσαν για να make it happen και αυτό οδηγούσε σε άλλες διαστρευλώσεις μία εκ των οποίων ήταν ότι ήταν εικονικά προσβάσιμη για τους περισσότερους Το λίπος όμως τελειώνει και αρχίζουν και φαίνονται άλλα.

    Τέλος εγώ δεν θα καταλάβω ποτέ γιατί όλοι αντιγράφουμε την ιδιωτικοποίηση της Αμερικής. (τρόπος του λέγειν)

  15. #22155
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    xaris2335 και ranger η εκπαίδευση και υγεία στην Ελλάδα είναι προσβασιμες χωρίς φράγκο αλλά χωρίς φράγκο η ποιότητα είναι χαμηλή που αναγκάζεσαι να πληρώσεις και μάλιστα αρκετά. Βέβαια αν δεν έχεις φράγκο, είναι ΣΙΓΟΥΡΑ καλύτερη από το τίποτα μερικών άλλων χωρών. Στο Βέλγιο αν δεν έχει στον ήλιο μοίρα, αναλαμβάνει ένα ταμείο (ocmw) να καλύψει κάποια κατά τα άλλα ιδιωτικά έξοδα με την λογική της εισφοράς.

    ranger, εγώ ήμουν από οικογένεια που δεν είχε αρκετό εισόδημα αλλά ήταν ακριβώς στα όρια για την εστία αλλά και την μετεγραφή. Δεν θα έλεγα ακριβώς και δωρεάν την ανώτερη εκπαίδευση στην Ελλάδα. Επίσης στις περισσότερες πόλεις έχει και συγκοινωνία που κοστίζει αρκετά γιατί εκεί το 50% των δυο μεγαλύτερων πόλεων δεν ισχύει. Αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια όταν πρέπει να πληρώσεις ενοίκιο. Απλά η συγκατοίκηση όταν πέρασα εγώ θεωρούταν ταμπου και οι γονείς και παππούδες θα σκιζόντουσαν για να make it happen και αυτό οδηγούσε σε άλλες διαστρευλώσεις μία εκ των οποίων ήταν ότι ήταν εικονικά προσβάσιμη για τους περισσότερους Το λίπος όμως τελειώνει και αρχίζουν και φαίνονται άλλα.

    Τέλος εγώ δεν θα καταλάβω ποτέ γιατί όλοι αντιγράφουμε την ιδιωτικοποίηση της Αμερικής. (τρόπος του λέγειν)
    Το για την ποιότητα στην εκπαίδευσης, δες τους απόφοιτους των Ελληνικών πανεπιστημίων, πως πάνε παντού στο εξωτερικό σαν ερευνητές. Δεν λέω ότι είμαστε οι καλύτεροι, αλλά αν η ποιότητα ήταν χαμηλή (όπως λες) δεν θα μας ήθελε κανείς έξω. Είναι γνωστή η καραμέλα. Έχοντας δει και τα "καλά" πανεπιστήμια έξω, θα επιμείνω.

    Η εκπαίδευση στην Ελλάδα είναι δωρεάν. Και μιλάω για δίδακτρα και βιβλία. Σίτιση και στέγαση τα έβαλα ως εξτρά. Αλλά και πάλι στην Ελλάδα είναι δωρεάν ή σχεδόν δωρεάν. Εγώ όταν στο διδακτορικό έκανα επικουρικά και πληρωνόμουν δεν μπορούσα να πάρω την δωρεάν σίτιση. Και πλήρωνα. 1€ το γεύμα... Ναι δεν ήταν δωρεάν η εστία, αλλά τα 2€ την ημέρα (πρωινό ήταν δωρεάν) είναι αστείο ποσό.
    Αλλά και να δεχθώ για χάρη της κουβέντας ότι το επίπεδο είναι χαμηλό, ένα πανεπιστήμιο της πλάκας στην Αγγλία θέλει ένα 10χιλιαρο τον χρόνο (15 αν είσαι από το εξωτερικό). Και αυτά μόνο για να έχεις το δικαίωμα να μπεις στην αίθουσα και στο εργαστήριο, ούτε καν βιβλία.

    Για την Αμερική συμφωνώ, δεν έχει κανένα νόημα η αντιγραφή και η θεοποίηση της. Μας έφαγε η πλύση εγκεφάλου του Hollywood και βλέπεις τον κάθε xaris2335 να σου λέει η Αμερική είναι παράδεισος...
    Υπάρχουν άλλες χώρες με παροχές και εκπαίδευση κτλ να ζηλέψουμε αν θέλουμε

Σελ. 1477 από 1547 ΠρώτηΠρώτη ... 14571467147214751476147714781479148214871497 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας