Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 52
  1. #31
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cnp5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Στον ΟΤΕ η ταχύτητα 1Mbps/256Kbps για το conn-x 1024/ 256 Kbps με OnDSL Home Αορίστου έχει
    € 41,64 τέλος ενεργοποίησης
    € 21,5 πάγιο

    Στο 21,5 θα πρέπει να προσθέσεις και το πάγιο μηνιαίο τέλος της τηλεφωνικής γραμμής (PSTN (€ 14,756 και τέλος ενεργοποίησης € 34,91) ή ISDN-BRA(€ 18,921 και τέλος ενεργοποίησης € 52,38)) και τα τέλη που θα χρεώνει ο Πάροχος (ISP)

    Ένα σύνολο κόστους το μήνα € 21,5 + € 14,756 = € 36,256 και φυσικά τη πρώτη φορά τέλη ενεργοποίησης € 76,55 για PSTN γραμμή, φυσικά ούτε λόγος για 10Mbps (ή έστω και 5 λόγο απόστασης), ούτε δωρεάν τηλεφωνήματα στην Ελλάδα (extra πακέτο connx Talk 24/7 μόνο για αριθμούς στο δίκτυο του ΟΤΕ).
    Οι τιμές που έχεις δώσει για τον ΟΤΕ είναι λανθασμένες.

    Το Conn-x δεν έχει τέλος ενεργοποίησης, περιλαμβάνει τη συνδρομή ISP (Otenet) και δίνει δώρο ασύρματο router.

    To τέλος ενεργοποίησης PSTN γραμμής είναι €34,91 αντί €76,55 που γράφεις.

    Που τις βρήκες τις τιμές που έδωσες;

  2. #32
    Εγγραφή
    30-01-2007
    Περιοχή
    Amfiali
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    10000
    Router
    ????
    SNR / Attn
    8/9(dB) / 16/3(dB)
    Το αν τα καφαλαια ειναι τοσο προβλημα ελεος!!!
    Οσο για το αν εκανα συνδεση για να καλω το 134, ναι φιλε μου γι'αυτο! Αν θες να μαθεις καποιες πληρφοριες εκτος το να μπαινεις στην καθε σελιδα οπου δεν ειναι καν ανανεομενη, τοτε πρεπει να καλεις το τηλ. που σου εχουν για εξυπηρετηση, δηλ ο ΟΤΕ ειναι ... που καλεις το 13801?? εεεε?
    Οσο τωρα το ποσο θα πληρωνω την καθε κληση για εξωτερικο, αστικα & υπεραστικα παντος οχι οσο θα μου εδεινε την μη εγγυημενη αποδοση γραμμη η ΟΝ!
    Ειχα προγραμμα απο την 4νετ με 19ευρω (περιπου) για δωρεαν αστικα και υπεραστικα! Οσο οι κλησεις στο εξωτερικο οσες φορες καλουσα ηταν τοσο μικρο το ποσο που δεν το σκεφτομουν καν, πλεον ειναι και το msn, skype, icq κτλ. που ειναι δωρεαν αρα? Μην μπαινουμε σε τοσο λεπτα θεματα που για πολλα χρονια ακομη δεν θα υπαρχει σωστη (για εμενα) οργανωση απο τις εταιρειες αυτες.

    Το ιντερνετ μπορω να παω στην 4νετ οπου και εκει λεει ΕΩΣ 24 και θα εχω εως 5 αλλα θα πληρωνων 21.50ευρω αντι 39ευρω και στο τελος ολα να ειναι νεκρα! δηλ. αυτο που καταλαβα διοτι και εγω πριν μπω στην ον εκανα αιτηση 2 φορες, διαβαζοντας απο forum ειπα να μην μπω γιατι οντως εχει προβλημα, αλλα μετα ειπα να μπω γιατι λεω ολοι δεν εχουν τα ιδια προβληματα, αλλα τελικα ολοι πανω κατω εχουν προβλημα! γιατι ο Οτε η Οτενετ δεν εχουν? Οσο αν καποιος εμεινε για 23 μερες χωρις τηλ/νο λογο βλαβης απο καποιιο εργολαβο ... οκ και εγω εχω μεινει αλλα δεν ευθυνεται ο οτε! Να λεμε και το σωστο.
    Καλυτερα να πληρωσω 10ευρω παρα πανω καθε 2μηνο αλλα θα εχω το κεφαλι μου ησυχο!

    ***************Παντα αυτα τα γραφω για απλη αναφορα και ειναι γαι εμενα χωρις να θελω να αλλαξω γνωμη σε κανενα για να παει στην ον και στην καθε ον! προσοχη πως μεταφερονται και πως διαβαζονται ***************

  3. #33
    Εγγραφή
    06-04-2005
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000/5000 lol
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    H-300s
    Η αξιοπιστία κάθε εταιρείας, ότι και ένα 'πουλάει', κρίνεται από το after-sale-Support.

    Δηλαδή, με απλά λόγια, στην περίπτωση που το 'προιόν' βγεί προβληματικό, διορθώνεται και πότε.

    Δυστυχώς, sto Ellada που ζούμε, η πλειοψηφία αφορά το after-sale-Forget.

    Βλέπω όμως ότι κάτι αλλάζει σιγά-σιγά, και αυτό λόγω E.U βέβαια.

    Το πρόβλημα είναι ότι για να έχεις την προσωπική εμπειρία του 'προιόντος', θα πρέπει να 'κλειδωθείς' για 12 μήνες.

    Και εδώ βρίσκεται η χρησιμότητα του forum, όπου μπορείς να ενημερωθείς από τις εμπειρίες άλλων και να αποφασίσεις.

    Η προσωπική μου άποψη, από εμπειρία και ανάγνωση των posts, είναι ότι η πλειονότητα των εταιρειών, αν όχι όλες, έχουν την προσοχή τους στραμμένη αποκλειστικά στο πως θα προσελκύσουν νέους πελάτες και όχι τόσο στους υπάρχοντες.

    Το πότε θα αλλάξει αυτό; Άγνωστο.
    A rumour circulated enough, sometimes, has the power to create a demand.
    Governments know that game well ...

  4. #34
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΥ
    Router
    pirelli
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από g_noe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αξιοπιστία κάθε εταιρείας, ότι και ένα 'πουλάει', κρίνεται από το after-sale-Support.

    Δηλαδή, με απλά λόγια, στην περίπτωση που το 'προιόν' βγεί προβληματικό, διορθώνεται και πότε.

    Δυστυχώς, sto Ellada που ζούμε, η πλειοψηφία αφορά το after-sale-Forget.

    Βλέπω όμως ότι κάτι αλλάζει σιγά-σιγά, και αυτό λόγω E.U βέβαια.

    Το πρόβλημα είναι ότι για να έχεις την προσωπική εμπειρία του 'προιόντος', θα πρέπει να 'κλειδωθείς' για 12 μήνες.

    Και εδώ βρίσκεται η χρησιμότητα του forum, όπου μπορείς να ενημερωθείς από τις εμπειρίες άλλων και να αποφασίσεις.

    Η προσωπική μου άποψη, από εμπειρία και ανάγνωση των posts, είναι ότι η πλειονότητα των εταιρειών, αν όχι όλες, έχουν την προσοχή τους στραμμένη αποκλειστικά στο πως θα προσελκύσουν νέους πελάτες και όχι τόσο στους υπάρχοντες.

    Το πότε θα αλλάξει αυτό; Άγνωστο.

  5. #35
    Εγγραφή
    07-03-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    324
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    14055/1023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ
    SNR / Attn
    13(dB) / 26(dB)
    Φίλε Harris79 δεν σε υποχρέωσε κανένας να πας σε κανέναν πάροχο... Πόσο ιδικά κάποιος από εδώ μέσα... Καπιταλισμό έχουμε, μπορείς να πας να τα σκας σε όποιο μαγαζάκι θες... Περί ορέξεως... κολοκυθόπιτα....

  6. #36
    Εγγραφή
    30-01-2007
    Περιοχή
    Amfiali
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    10000
    Router
    ????
    SNR / Attn
    8/9(dB) / 16/3(dB)
    φιλε μου δεν σου ειπε κανεις οτι μπηκα απο γνωμη π.χ της δικια σου. και το ειπα ξεκαθαρα!!
    και αν θα τα σκασω σε καποιο παροχο αλλον ... μαλλον λαθος καταλαβες? δεν μας παρεχει κανεις Δωρεαν τα παντα! αρα, η ποιοτητα σε ολα τα προιοντα πληρωνονται!

  7. #37
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τιμές που έχεις δώσει για τον ΟΤΕ είναι λανθασμένες.

    Το Conn-x δεν έχει τέλος ενεργοποίησης, περιλαμβάνει τη συνδρομή ISP (Otenet) και δίνει δώρο ασύρματο router.

    To τέλος ενεργοποίησης PSTN γραμμής είναι €34,91 αντί €76,55 που γράφεις.

    Που τις βρήκες τις τιμές που έδωσες;
    OTEShop
    νέα σύνδεση PSTN (εφάπαξ τέλος € 34,91) και βασικό μηνιαίο τέλος € 14,756 /μήνα
    Το παραπάνω δε συμπεριλαμβάνει σύνδεση ADSL
    Για να έχεις και ADSL από ΟΤΕ (ADSL γραμμή και OTEnet σύνδεση Internet) θέλεις άλλα
    € 21,5 το μήνα πάγιο και είναι μέρος της προσφοράς
    Δύστυχος το τέλος ενεργοποίησης συνεχίζει να υπάρχει (ή τουλάχιστον υπήρχε πριν 5 μήνες που φίλος αγόρασε πακέτο connx και στο λογαριασμό του ήρθε και τέλος ενεργοποίησης ADSL)
    Οι τιμές για την ενεργοποίηση της ADSL γραμμής είναι εδώ

    Το € 76,55 αναφέρεται στα € 34,91 (τέλος PSTN) + € 41,64 (Τέλος ενεργοποίησης ADSL Home αορίστου γραμμής). Αν έχουν αλλάξει τα πράγματα ή ο φίλος μου έλεγε ασυναρτησίες... ζητώ ταπεινά συγνώμη
    no comment...

  8. #38
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Harris79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αν τα καφαλαια ειναι τοσο προβλημα ελεος!!!
    Οσο για το αν εκανα συνδεση για να καλω το 134, ναι φιλε μου γι'αυτο! Αν θες να μαθεις καποιες πληρφοριες εκτος το να μπαινεις στην καθε σελιδα οπου δεν ειναι καν ανανεομενη, τοτε πρεπει να καλεις το τηλ. που σου εχουν για εξυπηρετηση, δηλ ο ΟΤΕ ειναι ... που καλεις το 13801?? εεεε?
    13801... γιατί ο ΟΤΕ δε βγάζει αντίστοιχο; Άλλου τύπου τηλέφωνο το 134 και άλλο το 13801!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Harris79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο τωρα το ποσο θα πληρωνω την καθε κληση για εξωτερικο, αστικα & υπεραστικα παντος οχι οσο θα μου εδεινε την μη εγγυημενη αποδοση γραμμη η ΟΝ!
    Ειχα προγραμμα απο την 4νετ με 19ευρω (περιπου) για δωρεαν αστικα και υπεραστικα! Οσο οι κλησεις στο εξωτερικο οσες φορες καλουσα ηταν τοσο μικρο το ποσο που δεν το σκεφτομουν καν, πλεον ειναι και το msn, skype, icq κτλ. που ειναι δωρεαν αρα? Μην μπαινουμε σε τοσο λεπτα θεματα που για πολλα χρονια ακομη δεν θα υπαρχει σωστη (για εμενα) οργανωση απο τις εταιρειες αυτες.
    Να μπούμε γιατί όχι... Το Skype,msn,icq χρεώνουν για κλείσεις σε σταθερά (landline) δωρεάν είναι μόνο "τηλεφωνήματα" μέσω internet...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Harris79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ιντερνετ μπορω να παω στην 4νετ οπου και εκει λεει ΕΩΣ 24 και θα εχω εως 5 αλλα θα πληρωνων 21.50ευρω αντι 39ευρω και στο τελος ολα να ειναι νεκρα! δηλ. αυτο που καταλαβα διοτι και εγω πριν μπω στην ον εκανα αιτηση 2 φορες, διαβαζοντας απο forum ειπα να μην μπω γιατι οντως εχει προβλημα, αλλα μετα ειπα να μπω γιατι λεω ολοι δεν εχουν τα ιδια προβληματα, αλλα τελικα ολοι πανω κατω εχουν προβλημα! γιατι ο Οτε η Οτενετ δεν εχουν? Οσο αν καποιος εμεινε για 23 μερες χωρις τηλ/νο λογο βλαβης απο καποιιο εργολαβο ... οκ και εγω εχω μεινει αλλα δεν ευθυνεται ο οτε! Να λεμε και το σωστο.
    Ότι θέλεις λες... ποιος στα είπε αυτά; και στον OTE να πας έως 8Mbps θα σου πουν και θα σου δώσουν 5...
    Οι φυσικές αποστάσεις ξέρεις δεν αλλάζουν από πάροχο σε πάροχο. Απλός ο ΟΤΕ ξέρει ότι δε θα μπορέσει να δώσει μεγάλες ταχύτητες σε όλους τους καταναλωτές και αυτό γιατί έχει σκορπίσει τα κέντρα του (στα οποία κάνουν συνεγκατάσταση οι πάροχοι) σε μεγάλες αποστάσεις...
    Βλέπεις όταν ο ΟΤΕ αποφάσισε να κάνει επενδύσεις σε ADSL τεχνολογία, έδωσε τα λεφτά σε μη συμβατές τεχνολογίες στην Intracom και Siemens και όχι σε υποδομές, περισσότερα κέντρα και ποιο κοντά μεταξύ τους.
    Α.. και μια ιστορία από τον "καλό" "σταθερό" και "αξιόπιστο" ΟΤΕ.
    Κιλκίς, χωριό Μάνδρες (κάτοικοι 500,20 χιλιόμετρα από το κέντρο της Θεσσαλονίκης και 15 από το κέντρο του Κιλκίς).
    Έτος 2007, ο ΟΤΕ βάζει στο κέντρο του στο χωρίο 5 ADSL πόρτες (οι πρώτες που μπήκαν εκεί). Ο αδερφός μου, αμέσως τρέχει και κάνει αίτηση (σε 5 μέρες φύγαν όλες οι πόρτες...). Ζήτησε στην αίτησή του 1Mbps.
    Τελικά του δώσανε 768Kbps (και πληρώνει για 768 ευτυχώς παρά το υπογεγραμμένο συμβόλαιο για 1Mbps, άλλοι 2 που ζήτησαν 1Mbps από το χωριό τις πήραν κανονικά...).
    Όλα καλά και ωραία μέχρι που μετά από 10 μέρες internet γιοκ... τίποτα (ευτυχώς τηλέφωνο μια χαρά).
    Παίρνει την OTEnet και του λένε ότι γίνονται εργασίες και σε μερικές ώρες (άντε την επομένη) θα είναι οκ.
    Περνάνε 5 μέρες και ακόμα τίποτα, συνεχόμενα τηλέφωνα στην OTENet, ίδια απάντηση.
    Μετά 2 εβδομάδες έχει και πάλι internet. Πάει στον ΟΤΕ (κεντρικά) του Κιλκίς και ρωτά τι είχε γίνει... Η απάντηση;
    "Αναβάθμιση του κέντρου που καθυστέρησε λίγο..."
    Αναβάθμιση 15 μέρες μετά την πρώτη εγκατάσταση ADSL στη περιοχή; Είναι ποτέ δυνατόν... 4 χρόνια είχε κάνει αίτηση για δημιουργία ADSL γραμμής και 15 μέρες μετά κάναν αλλαγές... δε το καθυστερούσαν λίγες μέρες παραπάνω;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Harris79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλυτερα να πληρωσω 10ευρω παρα πανω καθε 2μηνο αλλα θα εχω το κεφαλι μου ησυχο!

    ***************Παντα αυτα τα γραφω για απλη αναφορα και ειναι γαι εμενα χωρις να θελω να αλλαξω γνωμη σε κανενα για να παει στην ον και στην καθε ον! προσοχη πως μεταφερονται και πως διαβαζονται ***************
    Μακάρι φίλε μου, εγώ στην Αθήνα ήμουν OTEnet 768Kbps και κατέβαζα από 512Kbps έως 90Kbps, σε ερώτησή μου γιατί τόσο χαμηλές ταχύτητες, πήρα απάντηση ότι ο ΟΤΕ δεσμεύεται να παρέχει με ADSL υψηλότερες ταχύτητες από PSTN (54Kbps) τίποτε άλλο (δε το κάναν τουλάχιστον από ISDN... αλλά και τότε θα μου λέγανε για 64Kbps και όχι 128Kbps). Αυτά εν έτη 2006 πριν ένα χρόνο ακριβώς...

    Πάντως όπου και να πας να κρατάς μικρό καλάθι, γιατί ούτε ο ΟΤΕ ούτε οι εναλλακτικοί δεν είναι κοινωφελή ιδρύματα... Καλή τύχη λοιπόν όπου κι αν πας. Εγώ εδώ στην On είμαι ακόμα ευχαριστημένος χωρίς πολλά προβλήματα και εξακολουθώ να συμμετέχω στις συζητήσεις. Ελπίζω όταν με το καλό αλλάξεις πάροχο και είσαι ευχαριστημένος να συνεχίσεις να έρχεσαι εδώ και να ανταλλάσσεις απόψεις (μη ρίξεις μαύρη πέτρα πίσω σου, όπως κάνει η πλειοψηφία τον χρηστών εδώ... θυμούνται το adslgr.com μόνο σε περίοδο προβλημάτων)
    no comment...

  9. #39
    Εγγραφή
    30-01-2007
    Περιοχή
    Amfiali
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    10000
    Router
    ????
    SNR / Attn
    8/9(dB) / 16/3(dB)
    Συμφωνω με ολα αυτα που λες! Αλλα ξανα λεω οτι με οτε γιατι μπορεις να καλεσεις οτιδηποτε νουμερο υπαρχει??? δηλ. τι αλλο ειναι το 13801 απο το 134, 141 κτλ κτλ κτλ?? μην λεμε οτι επειδη φευγω θα βρω καλυτερα! Παντος δεν ειχα κανενα προβλημα με την 1024 στην οτενετ! Αυτο να το λεμε!!!

    Ειπαμε να εχουμε ενα παγιο μηνιαιος για ολες αυτες τις υπηρεσειες αλλα οχι να μην εχουμε στο 2007 αναγνωριση, κομμενο τηλ. γιατι ετσι τους ηρθε, ιντερνετ μπορει να λεει εως 16 και ειπα ειναι οκ να εχω 5000 αλλα πληρωνω κατι παραπανο απο οτι στον οτε. δηλ. οτενετ πληρωνα 26ευρω για 1024 αλλα τουλαχιστο ειχα απολεια τοσο μικρη οπου δεν μου εδειχνε κατι, αλλα να πληρωνω 16000 και να εχω 5000 εεεεε παει πολυ!

    και φυσικα θα μπαινω στο forum και θα διαβαζω αποψεις και θα συμμετεχο γιατι μαθενεις πολλα!
    Απλα ισως αν τα επομενα χρονια ολα πανε καλα, αυτο που θα κανω ειναι να παρω νεο νουμερο απο την εταιρεια που θα μου παρεχει αυτα που ψαχνω!



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cnp5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    13801... γιατί ο ΟΤΕ δε βγάζει αντίστοιχο; Άλλου τύπου τηλέφωνο το 134 και άλλο το 13801!


    Να μπούμε γιατί όχι... Το Skype,msn,icq χρεώνουν για κλείσεις σε σταθερά (landline) δωρεάν είναι μόνο "τηλεφωνήματα" μέσω internet...


    Ότι θέλεις λες... ποιος στα είπε αυτά; και στον OTE να πας έως 8Mbps θα σου πουν και θα σου δώσουν 5...
    Οι φυσικές αποστάσεις ξέρεις δεν αλλάζουν από πάροχο σε πάροχο. Απλός ο ΟΤΕ ξέρει ότι δε θα μπορέσει να δώσει μεγάλες ταχύτητες σε όλους τους καταναλωτές και αυτό γιατί έχει σκορπίσει τα κέντρα του (στα οποία κάνουν συνεγκατάσταση οι πάροχοι) σε μεγάλες αποστάσεις...
    Βλέπεις όταν ο ΟΤΕ αποφάσισε να κάνει επενδύσεις σε ADSL τεχνολογία, έδωσε τα λεφτά σε μη συμβατές τεχνολογίες στην Intracom και Siemens και όχι σε υποδομές, περισσότερα κέντρα και ποιο κοντά μεταξύ τους.
    Α.. και μια ιστορία από τον "καλό" "σταθερό" και "αξιόπιστο" ΟΤΕ.
    Κιλκίς, χωριό Μάνδρες (κάτοικοι 500,20 χιλιόμετρα από το κέντρο της Θεσσαλονίκης και 15 από το κέντρο του Κιλκίς).
    Έτος 2007, ο ΟΤΕ βάζει στο κέντρο του στο χωρίο 5 ADSL πόρτες (οι πρώτες που μπήκαν εκεί). Ο αδερφός μου, αμέσως τρέχει και κάνει αίτηση (σε 5 μέρες φύγαν όλες οι πόρτες...). Ζήτησε στην αίτησή του 1Mbps.
    Τελικά του δώσανε 768Kbps (και πληρώνει για 768 ευτυχώς παρά το υπογεγραμμένο συμβόλαιο για 1Mbps, άλλοι 2 που ζήτησαν 1Mbps από το χωριό τις πήραν κανονικά...).
    Όλα καλά και ωραία μέχρι που μετά από 10 μέρες internet γιοκ... τίποτα (ευτυχώς τηλέφωνο μια χαρά).
    Παίρνει την OTEnet και του λένε ότι γίνονται εργασίες και σε μερικές ώρες (άντε την επομένη) θα είναι οκ.
    Περνάνε 5 μέρες και ακόμα τίποτα, συνεχόμενα τηλέφωνα στην OTENet, ίδια απάντηση.
    Μετά 2 εβδομάδες έχει και πάλι internet. Πάει στον ΟΤΕ (κεντρικά) του Κιλκίς και ρωτά τι είχε γίνει... Η απάντηση;
    "Αναβάθμιση του κέντρου που καθυστέρησε λίγο..."
    Αναβάθμιση 15 μέρες μετά την πρώτη εγκατάσταση ADSL στη περιοχή; Είναι ποτέ δυνατόν... 4 χρόνια είχε κάνει αίτηση για δημιουργία ADSL γραμμής και 15 μέρες μετά κάναν αλλαγές... δε το καθυστερούσαν λίγες μέρες παραπάνω;


    Μακάρι φίλε μου, εγώ στην Αθήνα ήμουν OTEnet 768Kbps και κατέβαζα από 512Kbps έως 90Kbps, σε ερώτησή μου γιατί τόσο χαμηλές ταχύτητες, πήρα απάντηση ότι ο ΟΤΕ δεσμεύεται να παρέχει με ADSL υψηλότερες ταχύτητες από PSTN (54Kbps) τίποτε άλλο (δε το κάναν τουλάχιστον από ISDN... αλλά και τότε θα μου λέγανε για 64Kbps και όχι 128Kbps). Αυτά εν έτη 2006 πριν ένα χρόνο ακριβώς...

    Πάντως όπου και να πας να κρατάς μικρό καλάθι, γιατί ούτε ο ΟΤΕ ούτε οι εναλλακτικοί δεν είναι κοινωφελή ιδρύματα... Καλή τύχη λοιπόν όπου κι αν πας. Εγώ εδώ στην On είμαι ακόμα ευχαριστημένος χωρίς πολλά προβλήματα και εξακολουθώ να συμμετέχω στις συζητήσεις. Ελπίζω όταν με το καλό αλλάξεις πάροχο και είσαι ευχαριστημένος να συνεχίσεις να έρχεσαι εδώ και να ανταλλάσσεις απόψεις (μη ρίξεις μαύρη πέτρα πίσω σου, όπως κάνει η πλειοψηφία τον χρηστών εδώ... θυμούνται το adslgr.com μόνο σε περίοδο προβλημάτων)

  10. #40
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Harris79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω με ολα αυτα που λες! Αλλα ξανα λεω οτι με οτε γιατι μπορεις να καλεσεις οτιδηποτε νουμερο υπαρχει??? δηλ. τι αλλο ειναι το 13801 απο το 134, 141 κτλ κτλ κτλ?? μην λεμε οτι επειδη φευγω θα βρω καλυτερα! Παντος δεν ειχα κανενα προβλημα με την 1024 στην οτενετ! Αυτο να το λεμε!!!

    Ειπαμε να εχουμε ενα παγιο μηνιαιος για ολες αυτες τις υπηρεσειες αλλα οχι να μην εχουμε στο 2007 αναγνωριση, κομμενο τηλ. γιατι ετσι τους ηρθε, ιντερνετ μπορει να λεει εως 16 και ειπα ειναι οκ να εχω 5000 αλλα πληρωνω κατι παραπανο απο οτι στον οτε. δηλ. οτενετ πληρωνα 26ευρω για 1024 αλλα τουλαχιστο ειχα απολεια τοσο μικρη οπου δεν μου εδειχνε κατι, αλλα να πληρωνω 16000 και να εχω 5000 εεεεε παει πολυ!

    και φυσικα θα μπαινω στο forum και θα διαβαζω αποψεις και θα συμμετεχο γιατι μαθενεις πολλα!
    Απλα ισως αν τα επομενα χρονια ολα πανε καλα, αυτο που θα κανω ειναι να παρω νεο νουμερο απο την εταιρεια που θα μου παρεχει αυτα που ψαχνω!
    δες εδώ και θα καταλάβεις τι είναι το 134. Και επίσης για τους αριθμούς 138χχ

    Spoiler:
    α. Οι αριθμοί των σειρών 12 και 13 χρησιμοποιούνται ως 3ψήφιοι ή/και 4ψήφιοι ή/και 5ψήφιοι ή/και 6ψήφιοι σύντομοι κωδικοί δικτύου για την παροχή υπηρεσιών, συμπεριλαμβανομένης και της περίπτωσης μέσω υπηρεσιών σύντομων μηνυμάτων / πολυμεσικών μηνυμάτων (SMS/MMS), αποκλειστικά σε σχέση με το δίκτυο, όπως η εξυπηρέτηση πελατών και η αναφορά βλαβών.
    Ειδικότερα, για τη χρήση των σύντομων κωδικών δικτύου των σειρών 12Χ, Χ=0-9, όπου και 13Υ, όπου Υ=0-7,9 δεν απαιτείται προηγούμενη Απόφαση της ΕΕΤΤ για πρωτογενή εκχώρηση. Οι αριθμοί της σειράς 138 εκχωρούνται ως 5ψήφιοι σύντομοι κωδικοί δικτύου για την παροχή υπηρεσιών εξυπηρέτησης πελατών αποκλειστικά σε σχέση με το δίκτυο ενός παρόχου, όταν καλούνται και από τα δίκτυα άλλων παρόχων. Κάθε πάροχος δικαιούται την εκχώρηση το πολύ τριών σύντομων κωδικών της σειράς 138.
    β. Οι πάροχοι ενημερώνουν επαρκώς τους χρήστες σχετικά με το ύψος της χρέωσης των κλήσεων προς τους σύντομους κωδικούς των σειρών 12 και 13.
    γ. Οι πάροχοι δεν χρεώνουν τους καταναλωτές για την αναμονή για τη σύνδεση με τις υπηρεσίες των σύντομων κωδικών των σειρών 12 και 13 ή, αν αυτό δεν είναι τεχνικά εφικτό, δεν απαντούν σε κλήση καταναλωτή, αν δεν υπάρχει διαθέσιμη γραμμή για την παροχή της υπηρεσίας,
    δ. Η ικανοποίηση αιτήματος διασύνδεσης παρόχου με σκοπό την παροχή της υπηρεσίας, η οποία παρέχεται μέσω σύντομου κωδικού των σειρών 12 και 13 (πλην της σειράς 138), στους συνδρομητές του δικτύου ενός άλλου παρόχου δεν αποτελεί υποχρέωση του τελευταίου.

    Πάντως για τα 5Mbps αν πας στον ΟΤΕ και ζητήσεις 8Mbps πόσα νομίζεις θα πάρεις και πόσα θα πληρώνεις (θα πληρώνεις 8 και θα παίρνεις 5);
    Πάντως υπάρχει και η vivodi που με € 17.85 το μήνα full llu θα σου παρέχει, χωρίς περίπτωση προβλήματος, 128kbps/128kbps (δεν είναι λάθος το download και ναι ADSL γραμμή είναι ).

    Για το λόγο αυτό οι περισσότεροι (τουλάχιστον αυτοί που ξέρουν πως λειτουργεί η τεχνολογία ADSL), πριν πάνε σε ένα πάροχο που δίνει μέχρι και 24Mbps κοιτάξανε πρώτα τι επιδόσεις θεωρητικά θα είχανε (με βάση SNR/Attenuation) για να μη πάνε κάπου και περιμένουμε 10 και πάρουνε 4...
    no comment...

  11. #41
    Εγγραφή
    17-10-2007
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Baudtec
    SNR / Attn
    20.5(dB) / 37(dB)
    Ναι αλλά όταν θα έχεις κανά 40 attenuation είναι λίγο απίθανο να παιζεi iptv, καλυτερα να το ξέρεις από πριν παρά μετά την αίτηση σε οποιονδήποτε πάροχο.

    Απλός αναφέρω ότι ίσως είναι ένας "απλός" τρόπος να δεις τι μπορείς να περιμένεις από την γραμμή σου.
    Μπορώ να δω κάπως τι attenuation έχω?Αν ναι, πώς? Σκοπεύω να βάλω ΟΝ αλλά θέλω να είμαι σίγουρος πρώτα...
    Και γενικά μπορώ να μάθω κάπως τα στατιστικά της γραμμής μου πριν κάνω οποιαδήποτε κίνηση?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος koskat : 31-10-07 στις 18:14.

  12. #42
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koskat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορώ να δω κάπως τι attenuation έχω?Αν ναι, πώς? Σκοπεύω να βάλω ΟΝ αλλά θέλω να είμαι σίγουρος πρώτα...
    Θα πρέπει να έχεις ADSL από κάποιον πάροχο και το modem/router σου να έχει τι δυνατότητα να σου δείξει τα στατιστικά της γραμμής σου. Modem τύπου USB (Sagem κτλ) δε το κάνουν.
    no comment...

  13. #43
    Εγγραφή
    17-10-2007
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Baudtec
    SNR / Attn
    20.5(dB) / 37(dB)
    Θα πρέπει να έχεις ADSL από κάποιον πάροχο και το modem/router σου να έχει τι δυνατότητα να σου δείξει τα στατιστικά της γραμμής σου. Modem τύπου USB (Sagem κτλ) δε το κάνουν.
    Α Οk.Δηλαδή εγώ που έχω ADSL Otenet αλλά με usb modem δεν μπορώ να μάθω παρά μόνο όταν ενεργοποιηθώ στην ΟΝ έτσι?
    Υπάρχει κάποιος από Αιγάλεω να μου πει τι ταχύτητες έχει?Συγκεκριμένα από ΤΕΙ Αθήνας.
    Ευχαριστώ cnp5 για τη βοήθεια.

  14. #44
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τιμές που έχεις δώσει για τον ΟΤΕ είναι λανθασμένες.

    Το Conn-x δεν έχει τέλος ενεργοποίησης, περιλαμβάνει τη συνδρομή ISP (Otenet) και δίνει δώρο ασύρματο router.

    To τέλος ενεργοποίησης PSTN γραμμής είναι €34,91 αντί €76,55 που γράφεις.

    Που τις βρήκες τις τιμές που έδωσες;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cnp5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    OTEShop
    νέα σύνδεση PSTN (εφάπαξ τέλος € 34,91) και βασικό μηνιαίο τέλος € 14,756 /μήνα
    Το παραπάνω δε συμπεριλαμβάνει σύνδεση ADSL
    Για να έχεις και ADSL από ΟΤΕ (ADSL γραμμή και OTEnet σύνδεση Internet) θέλεις άλλα
    € 21,5 το μήνα πάγιο και είναι μέρος της προσφοράς
    Δύστυχος το τέλος ενεργοποίησης συνεχίζει να υπάρχει (ή τουλάχιστον υπήρχε πριν 5 μήνες που φίλος αγόρασε πακέτο connx και στο λογαριασμό του ήρθε και τέλος ενεργοποίησης ADSL)
    Οι τιμές για την ενεργοποίηση της ADSL γραμμής είναι εδώ

    Το € 76,55 αναφέρεται στα € 34,91 (τέλος PSTN) + € 41,64 (Τέλος ενεργοποίησης ADSL Home αορίστου γραμμής).

    Αν έχουν αλλάξει τα πράγματα ή ο φίλος μου έλεγε ασυναρτησίες... ζητώ ταπεινά συγνώμη
    Ισχύουν ακριβώς αυτά που σου έχω γράψει παραπάνω, δεν υπάρχει τέλος ενεργοποίησης στο Conn-x, και σίγουρα δεν υπήρχε ούτε πριν 5 μήνες.
    Αν υπήρχε πριν 2 χρόνια δεν το θυμάμαι (είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ποτέ δεν υπήρχε), αλλά το 2007 το Conn-x δεν είχε ποτέ τέλος ενεργοποίησης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cnp5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    13801... γιατί ο ΟΤΕ δε βγάζει αντίστοιχο; Άλλου τύπου τηλέφωνο το 134 και άλλο το 13801!
    13888 είναι το 134 από εναλλακτικούς παρόχους
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 31-10-07 στις 18:40.

  15. #45
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύουν ακριβώς αυτά που σου έχω γράψει παραπάνω, δεν υπάρχει τέλος ενεργοποίησης στο Conn-x, ....
    Ποιος είπε ότι εγώ αναφέρθηκα σε τέλος ενεργοποίησης του Connx; Είπα ότι ο φίλος που έβαλε connx δεν είχε πριν ADSL... απλή PSTN και internet με modem 54K. Όταν έβαλε connx στο λογαριασμό του ΟΤΕ (τουλάχιστον έτσι λέει) του είχε και τέλος ενεργοποίησης ADSL γραμμής και όχι connx...
    τέλος όμως δε μου αρέσει να παίζω σπασμένο τηλέφωνο και θέλω πρώτα να ελέξω ο ίδιος αυτά που μου έλεγε ο φίλος μου, θα του ζητήσω λογαριασμούς να τους δω και θα αναφερθώ με πραγματικά στοιχεία

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    13888 είναι το 134 από εναλλακτικούς παρόχους
    Και έπρεπε να το ξέρω; Ας το μάθουν λοιπόν αυτοί που θέλουν να επιστρέψουν στον Οργανισμό Τηλεπικοινωνιών Ελλάδος
    no comment...

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. έχετε πιστοποίηση στην πληροφορική; Αν ναι,ποια;
    Από teo_L20 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 76
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-08, 19:15
  2. ΝΑΙ! ΝΑΙ! ΝΑΙ! ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ, ΡΕΕΕ!
    Από Ducklord στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 89
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-05, 02:37
  3. Ναι, ναι ναι !!!! Ο Θείος το έκανε το θαύμα του
    Από jasont στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-03, 12:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας