Σελ. 2 από 23 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 341
  1. #16
    Εγγραφή
    15-06-2002
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    4.582
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Άρθρα
    20
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Alcatel Speedtouch 585v5
    SNR / Attn
    8(dB) / 33,5(dB)
    Νομίζω ότι ήμουν πολύ σαφής στα όσα έγραψα, κι δεν νομίζω ότι τα γραφόμενά μου έχουν τόνους κινδυνολογίας ή πανικού.

    Μίλησα πολύ συγκεκριμμένα και πολύ συγκρατημμένα.

    Νιώθω ότι πρέπει να απολογηθώ!

    Όπως και η/ο (?) npats, πρέπει να διευκρινήσω κι εγώ, σχετικά με το θέμα της ημιμάθειας ότι, νομίζω πως δικαιολογούμαι να πιστεύω ότι μετά από ένα πρώτο πτυχίο στις Βιο-ιατρικές Επιστήμες, ένα Μάστερ στην Μοριακή Παθολογία, και μια Διδακτορική Διατριβή (προς κατάθεση) στην Γενετική, έχω κάποια σχετική γνώση και δικαιούμαι να εκφράσω άποψη για το συγκεκριμμένο θέμα.

    Εξακολουθώ να επιμένω ότι ακόμη δεν έχουμε επαρκή στοιχεία, αλλά ότι υπάρχουν κάποιες ενδείξεις ότι μπορεί να υπάρχει σοβαρή βλαπτική επίδραση, κι γι'αυτό έθιξα το θέμα της προστασίας των παιδιών.

    Δεν συζητώ το επιχείρημα σχετικά με το κάπνισμα των γονιών σε βάρος των παιδιών τους - είναι εγκληματικό, όπως εγκληματικό είναι κι να βάζουν τα παιδιά στα μπροστινά καθίσματα στο αυτοκίνητο, κι μάλιστα χωρίς ζώνη ασφαλείας, και άλλα πολλά.
    Δεν σημαίνει όμως ότι επειδή γίνεται ένα κακό θα πρέπει να γίνεται κι ένα δεύτερο.

    Στο Πανεπιστήμιο που έκανα την μελέτη του Διδακτορικού μου, στο Νοττινγχαμ της Αγγλίας, είχε γίνει σάλος κυριολεκτικά απο το εύρημα ερευνητή του Πανεπιστημίου το 1999-2000 (αν θυμάμαι καλά την χρονολογία) που για πρώτη φορα καταδείκνυε την επίδραση της ακτινοβολίας των κινητών στο γενετικό υλικό ζώντος οργανισμού, κι μάλιστα σε επίπεδα κατώτερα από τα επιτρεπτά κι σε αντίθεση με τα όσα ερευνητικά στοιχεία είχαν παρουσιαστεί μέχρι τότε.
    Η έρευνα αυτή όχι μόνο συνεχίζεται μέχρι και τώρα αλλά χρηματοδοτείται κι από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

    Όσο για την επίδραση των ηλεκτρομαγνητικών πεδίων, ακόμη κι ενός ηλεκτροφόρου καλωδίου στον ανθρώπινο οργανισμό, η έρευνα ακόμη συνεχίζεται.

    Είναι όμως ενδιαφέρον να σκεφθεί κανείς ότι ήδη έχουν αναπτυχθεί κι εξελίσσονται πρότυπα διαγνωστικά συστήματα εντοπισμού κακοηθειών και παθολογικών καταστάσεων του ανθρώπινου οργανισμού με βάση τον εντοπισμό διαταραχής της ηλεκτρικής αγωγιμότητας και του ηλεκτρομαγνητικού πεδίου του ανθρώπινου σώματος.

    Αν στα προηγούμενα κάνω λάθος, ας με διορθώσει ο γιατρός της παρέας!

    Βρε τι πάθαμε απόψε!

  2. #17
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @papashark,
    Ξεκίνησα να γράφω απάντηση στο post σου αλλά σταμάτησα θεωρώντας τον εαυτό μου μη ειδικό στο θέμα των επιπτώσεων.

    Αφού θίχθηκε το zouzouni όμως πάρτα:

    Το ότι γνωρίζεις (-ουμε) το ακριβή ποσό των mW (ακριβώς τον κανονισμό είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα "νομίζω ότι είναι <100mW") δε σημαίνει ότι γνωρίζεις (-ουμε) τις επιπτώσεις.
    Για την ακρίβεια δεν τις γνωρίζει κανείς.

    Άρα ο καθένας μας, ως μεγάλα παιδιά, διαλέγουμε να καπνίζουμε, να πίνουμε, να οδηγούμε στους ελληνικούς δρόμους, να μιλάμε 20 ώρες στο κινητό, να μαζεύουμε "χρώμα" το καλοκαίρι και φυσικά να παίζουμε με τα 802.11x.
    Είναι προφανές ότι κανείς, τουλάχιστον από τους εδώ συχνάζοντες, δεν πρόκειται να αποφασίσει να βάλει ή να ξηλώσει το ασυρματικό του εξαιτίας ενός post... Προς τι λοιπόν η αγανάκτηση;

    Χαλλαρααααά

  3. #18
    Εγγραφή
    15-06-2002
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    4.582
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Άρθρα
    20
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Alcatel Speedtouch 585v5
    SNR / Attn
    8(dB) / 33,5(dB)
    [quote="yiapap"]@papashark,

    Αφού θίχθηκε το zouzouni όμως πάρτα:

    quote]

    (Σωστός gentleman! )

    Δεν θίχτηκα... ....ε, εντάξει......λιγάααακι εκνευρίστηκα

  4. #19
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί δεν ακολουθάμε το ρητό "Πάν μέτρον άριστο"; Αν μπορούμε να μοιώσουμε την ακτινοβολία στα σπίτια μας (χωρίς να καταφύγουμε σε ακρέες λύσεις) θα είναι προς όφελός μας...

  5. #20
    Εγγραφή
    29-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    [quote="Νεκτάριος"]

    Προσπαθώ μάταια να φανταστώ την παραπάνω εξίσωση.

    Μάλλον κάτι/κάπου δεν έχουμε καταλάβει καλά σε ότι αφορά την 'ακτινοβολία'.

    Μην πολυακούτε αυτές τις υπεραπλουστευμένες γνώσεις που τόσο εύκολα μοιράζει η τηλεόραση, με μοναδικό σκοπό την αύξηση της τηλεθέασή της, γιατί τελικά περισσότερο κακό κάνουν παρά καλό.
    Φιλε μου σεβαστη η αποψη σου αλλα δεν μου αρκει αυτο που λες μιας κ δεν μου αποδηκνυει τιποτα μια απλη εκφραση του στυλ ‘μην πολυακουτε τι λενε’ μιας και αυτο δεν το τεκμηριωνεις.Γιατι να μην ακουσω αυτους και να ακουσω αυτους που λενε το αντιθετο;
    Τελος να πω οτι ειμαστε μεγαλα παιδια κ θα πρεπει να εχουμε καταλαβει οτι ολα πλεον εχουν το χρωμα των χρηματων.Ποιος μου λεει λοιπον οτι ορισμενες ερευνητικες ομαδες δεν λαδονονται απο τις εταιριες συμεροντων κινητης τηλεφωνιας ωστε να βγαλουν

  6. #21
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @papashark:

    Με την εμπειρία σου (έχει 4900 posts στο awmn.gr!!), δεν θα έπρεπε να μιλάς έτσι ειρωνικά, αλλά να προσπαθήσεις να εξηγήσεις σε αυτούς που ανησυχούνε, για ποιο λόγο έχουν άδικο.
    Όπως καταλαβαίνεις εδώ δεν είμαστε στο awmn.gr.. οι περισσότεροι απο μας είναι παντελώς ασχετοι στο θέμα του wireless.. Αλλιως άλλωστε δεν θα κάνανε ερωτήσεις σε αυτό το forum αλλά στο δικό σας.
    Αυτα... Απλά δεν μ'αρεσε το ύφος σου... (και νομίζω και σε άλλους δεν τους άρεσε) χωρις παρεξήγηση.
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  7. #22
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    612
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    6000/508
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    USR 9112+Linksys WAG354G
    Παιδιά, ηρεμήστε! Γιατί τόση επιθετικότητα;; Και πάνω απ'όλα, μη συγχύζεστε! Δεν κάνει καλό... (σίγουρα περισσότερο κακό από το WiFi )

    Δεν υπάρχει περίπτωση να φτάσουμε σε κάποιο συμπέρασμα, ούτως ή άλλως, αφού δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία για να υποστηρίξουν κάποια από τις δύο απόψεις.

    Όσο για το αθροιστικό της υπόθεσης, θα συμφωνήσω με το Νεκτάριο. Το οτι το "dna αποθηκεύει ακτινοβολία" είναι πολύ μπακαλίστικο. Εδώ όταν έγινε η πρώτη κλωνοποίηση, ένας δημοσιογράφος προσπαθούσε να μας εξηγήσει τί είναι κύτταρο και είπε το εξής (απερίγραπτο) "ένα κύτταρο, που έχει μέγεθος όσο το κεφάλι μιας καρφίτσας..." (!!!!!!! ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!! :P )!
    Τα κύτταρα ανανεώνονται τακτικά (εκτός από ορισμένες πιο εξειδικευμένες ομάδες κυττάρων), ειδικά σε όχι-μεγάλες ηλικίες, οπότε αυτό από μόνο του καταρρίπτει το αθροιστικό της υπόθεσης. Τα "κακά" κύτταρα αναλαμβάνει το καλό μας ανοσοποιητικό να τα σκοτώσει και... "μηδενίζονται οι μετρητές" :P . Καλά, δεν είναι ακριβώς έτσι, πάντος δεν υπάρχει ένα ποτήρι, το οποίο γεμίζει σιγά σιγά με ακτινοβολία, και όταν ξεχειλίσει, παθαίνεις καρκίνο.

    Πάντος, να είστε σίγουροι, ότι, ακόμα και αν είναι επιβλαβείς αυτές οι τεχνολογίες, δεν θα το "μάθουμε" ποτέ (είναι πολύ κερδοφόρες για να είναι "κακές", αν με πιάνετε ).
    God is omnimpotent

  8. #23
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wintech2003
    @papashark:

    Όπως καταλαβαίνεις εδώ δεν είμαστε στο awmn.gr.. οι περισσότεροι απο μας είναι παντελώς ασχετοι στο θέμα του wireless.. Αλλιως άλλωστε δεν θα κάνανε ερωτήσεις σε αυτό το forum αλλά στο δικό σας.
    Δεν υπάρχει παρεξήγηση από μέρους μου, και ναι το μήνυμα μου ήταν σαρκαστικό, εάν ενόχλησε τον zouzouni, τότε του οφείλω απλά συγγνώμη, αν και δεν ήθελα να τον ειρωνευτό.

    Καταρχάς να σας πω ότι δεν είμαι τρελός επιστήμονας με 3 πτυχία, 5 μάστερ και 8 διδακτορικά (έχω μερικά χαρτιά αλλά doctor δεν έγινα :P ). Αυτό που έμαθα τόσα χρόνια είναι καταρχάς να μπορώ να αξιολογώ αυτά που διαβάζω και να τα συνδέω με τις υπάρχουσες γνώσεις μου.

    Πράγματι, δεν υπάρχουν μελέτες που να δείχνουν την μακροχρόνια επιρροή, όμως αντίθετα υπάρχουν πραγματικά στατιστικά στοιχεία για την επιρροή στην υγεία μας από υπάρχουσες μακροχρόνιες εκθέσεις σε ακτινοβολία.

    Για παράδειγμα θα σας πω ότι τα ραντάρ των εμπορικών πλοίων δουλεύουν στους 9Ghz περίπου, με αρκετά KWatt. Εάν σε σαρώσει το ραντάρ σε απόσταση κάτω του μέτρου θα επιφέρει θάνατο σε εξαιρετικά σύντομο χρόνο, εάν σε σαρώσει το ραντάρ σε απόσταση 3-4 μέτρων, τότε μπορεί να δημιουργηθεί καρκίνος, λευκαιμία, κλπ. Για αυτό οι κανονισμοί λειτουργίας ραντάρ είναι εξαιρετικά αυστηροί (μην κοιτάτε που εδώ στην ψαροκώσταινα η ΔΕΕΠ δεν ελένχει τίποτα). Όμως το ραντάρ εκτός από την εκπομπή του προς την επιθυμητή δνση, εκπέμπει (με διαρροές) προς πολλές ακόμα κατευθήνσεις, περιλαμβανομένου και κάτω από το ραντάρ. Τα ραντά των πλοίων είναι (στα μικρά πλοία) πάνω από την γέφυρα, ή πολύ κοντά της, καθότι η γέφυρα είναι συνήθως ένα από τα 2-3 υψηλότερα σημεία του πλοίου. Έτσι όσοι είναι στην γέφυρα είναι εκτεθημένοι στην εκπομπή του ραντάρ, παρότι η σιδερένια κατασκευή της γέφυρας κόβει τεράστιο ποσό εκπομπής. Όμως λίγα db (αρνητικά) περνάνε. Δεν υπάρχει μελέτη για την μακροχρόνια επιρροή χαμηλής ισχύος των ραντάρ στον άνθρωπο, όμως από την άλλη τα ποσοστά λευκαιμίας και καρκίνου των αξιωματικών γέφυρας είναι εξαιρετικά μικρό, και στατιστικά ξ διαφορά δεν είναι άξιας λόγου.

    Τα κινητά λειτουργούν παραπάνω από 10 χρόνια εκπέμποντας επάνω στο κεφάλι μας, και όμως, παρότι δεν υπάρχουν μελέτες για αυτήν την μακροχρόνια έκθεση στην ακτινοβολία, στατιστικά δεν έχουν μεγαλώσει τα ποσοστά λευχαιμίας και καρκίνου εγκεφάλου, ώστε να υπάρχουν ανυσηχείες για τις επιπτώσεις.

    Θα μου πείτε ότι άλλο 30 χρόνια στα καράβια, και άλλο 10 τα κινητά. Όμως εκεί είναι η διαφορά, η εκπομπή ραδιοκυμάτων, είτε είναι στους 900(GSM), είτε στους 2400(WiFi), είτε στους 9000 (radars), αποτελεί ακτινοβολία, η οποία όμως δεν λειτουργεί συσωρευτικά (και όχι αθριστικά). Έτσι εάν εκτεθείς σήμερα σε ακτινοβολία στους 2.4, δεν σημαίνει ότι η αυριανή σου έκθεση θα προστεθεί στην σημερινή. Το ίδιο δεν ισχύ για άλλα είδη ακτινοβολίας, κυρίως τις ραδιοενεργές όπως τις αποκαλεί η ευρία μάζα, όπου ο οργανισμός θέλει χρόνια για να αποβάλει τα ποσά ακτινοβολίας που δέχτεικε, ή δεν τα αποβάλει ποτέ.

    Οι ακτινογραφίες για παράδειγμα, με τις ακτίνες Χ αποτελούν χαρακτηριστικό δείγμα συσωρευτικής ακτινοβολίας, με αποτέλεσμα να υπάρχει μέγιστο επιτρεπτόμενο όριο ακτινογραφιών που μπορεί να κάνει ακίνδυνα ένας άνθρωπος (έχω την εντύπωση ότι είναι περί τις 40 το έτος ενός συγκεκριμένου τύπου που δεν θυμάμαι ποιός είναι). Η παραπάνω έκθεση, θα επιφέρει διάφορα προβλήματα, όπως ανικανότητα, πτώση του ανοσιοποιητικού συστήματος, καρκίνο, λευχαιμία, θάνατο. Για τις ακτίνες Χ δεν υπάρχουν μελέτες για την μακροχρόνια έκθεση στην ακτινοβολία τους. Και δεν υπάρχουν πολύ απλά γιατί δεν χρειάζετε, πεθαίνεις πριν τελειώση η μελέτη.

    Το ίδιο έχει συμβεί και με το Tsernobil. Ειδικά στην βόρεια ελλάδα, φάγανε ένα σεβαστό ποσό ακτινοβολίας, και όσοι είναι πολύ μικροί και αγέννητοι τότε, να μην χαίρονται, η ραδιενέργεια που έφαγε η μάνα τους πέρασε και στο δικό τους σώμα. Ακόμα μεγαλύτερο ποσό ακτινοβολίας έφαγαν πιο βόρειανατολικά από εμάς. Πλην όμως καρκίνο, λευχαιμία και διάφορα συναφή είχαν πολύ κοντά στο tsernobil. Στις υπόλοιπες περιοχές όμως ένα νέο tsernobil μπορεί να φέρει την καταστροφή, ακόμα και εάν θα είναι μικρότερο σε έκταση και ισχύ.....

    Τα παραπάνω είναι η άλλη προσέγκιση όσο αναφορά την ακτινοβολία των wifi .

    Θα πω ακόμα (χωρίς να θέλω να προσβάλω τον zouzouni ) , οι επιφυλάξεις σου μάλλον οφείλονται στην μεγάλη εξειδίκευση που έχεις σε κάποιο θέμα, συγγενή μεν, αλλά όχι τόσο ώστε να έχεις πλήρη γνώση. Πιθανότατα οι γνώσεις σου στο θέμα να είναι μεγαλύτερες από τις δικές μου (τι πιθανότατα, σίγουρος είμαι), αλλά φοβάμαι ότι πέφτεις στο ίδιο λάθος που πέφτουν όλοι οι "ειδικοί" (όχι με τον κακό όρο της έννοιας).
    Πόσοι από εσάς έχουν μιλήσει με κάποιο πραγματικά ειδικό σε κάποιο θέμα και σας έχουν πει τόσα και τόσα κακά για κάποιο προϊον/υπηρεσία/θέμα γενικότερα, αλλά εσείς από την δική σας εμπειρία είσασταν ικανοποιημένοι ? Δυστηχώς οι "ειδικοί" πολλές φορές επικεντρώνονται στην λεπτομέρεια του θέματος, επικεντρώνονται στο δέντρο και χάνουν το δάσος.....

    Πάντως για να ανακεφαλαιώσω :
    1) Το WiFi εκπέμπει πολύ μικρά ποσά (πχ συγκρινόμενο με τα κινητά)
    2) Το WiFi εκπέμπει σε μεγαλύτερες αποστάσεις από άλλες πηγές ακτινοβολίας (πχ οθόνη υπολογιστή, κινητά)
    3) Το WiFi εκπέμπει στους 2.4 οι οποίοι αποτελούν μη ιονίζουσα ακτινοβολία
    3) Το WiFi εκπέμπει στους 2.4, συxνότητα στην οποία η έκθεση στην ακτινοβολία της δεν είναι συσωρευτική.
    4) Σε άλλες χειρότερες ακτινοβολίες (κινητά) έχουν περάσει πάνω από 10 χρόνια και ακόμα δεν πέθαναν οι χρήστες....... :P

    Υ.Γ. Δεν είμαι υπέρμαχος της τεχνολογίας, αναπολώ τις παλιές καλές μέρες που δεν είχαμε κινητά, και μου την δίνει αφάνταστα που έχω γίνει σκλάβος της τεχνολογίας και χωρίς ασύρματο δίκτυο δεν έχω ιντερνετ, τσάμπα τηλέφωνο με εξωτερικό, δεν μπορώ να δουλέψω, ούτε Nova δεν μπορώ να δω..........

  9. #24
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Α, και ένα Υ.Γ. ακόμα έστω και σε ξεχωριστό μήνυμα μου.

    Στο awmn στην υπογραφή μου έχω το ακόλουθο :

    Disclaimer : Οποιαδήποτε συμβουλή σας δίνω δεν είναι απαραίτητα σωστή...


    Επειδή πολύ απλά, ουδείς είναι αλάνθαστος, όσο και ειδικός να είναι. Όσο δε ποιό ειδικός γίνετε, τόσο πιο πολλές πιθανότητες έχει να χάσει την ουσία και να κωλήσει στον τύπο, όσο περνάει ο καιρός και ανεβένει το νούμερο των μηνυμάτων μου στο awmn, μια μέρα θα την πατήσω και εγώ (εάν δεν την έχω πατήσει ακόμα)

  10. #25
    Εγγραφή
    15-06-2002
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    4.582
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Άρθρα
    20
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Alcatel Speedtouch 585v5
    SNR / Attn
    8(dB) / 33,5(dB)
    Lunacy,

    Προς αποφυγή παρεξηγήσεων/παρανοήσεων, μερικές διευκρινήσεις :

    Η φράση "το DNA αποθηκεύει ακτινοβολία" είναι μια υπεραπλουστευμένη παρουσίαση.
    Ίσως, αντί του όρου "αθροιστική δράση της ακτινοβολίας" να ήταν πιο σωστή - εννοιολογικά - η χρήση του όρου "συσσωρευτική δράση", καθώς συσσωρεύονται αλλοιωτικές επιδράσεις κι μηχανισμοί εκφυλισμού του DNA μέσα στα κύτταρα.
    Υπάρχει εκτεταμμένη αποδεικτική σχετική βιβλιογραφία, και μάλιστα αυτή η συσσωρευτική επίδραση αποτελεί βάση αποτελεσματικότατων μεθόδων διερεύνησης
    των κυτταρικών λειτουργιών.

    Όπως λένε, μη βλέπουμε μόνο τα δέντρα γιατί χάνουμε το δάσος.

    Όταν υπάρχει τέτοια βλαπτική επίδραση σε έναν οργανισμό, δεν επηρρεάζονται μόνο κάποια συγκεκριμμένα κύτταρα, αλλά όλος ο οργανισμός - η αντίδραση είναι ίσως ισχυρότερη "τοπικά" αλλά συμμετέχει όλος ο οργανισμός.

    Όσο για την ανανέωση των κυττάρων του οργανισμού, συνεχώς εμφανίζονται καινούρια στοιχεία, όχι μόνο για τις εκφυλιστικές επιδράσεις διαφόρων παραμέτρων του περιβάλλοντός μας και μόλυνσής του* και ήδη υπάρχουν στοιχεία που ανατρέπουν πολλές εδραιωμένες για δεκαετίες θεωρίες και αντιλήψεις.

    Αυτό που είναι πλέον σίγουρο (με βάση εκτεταμμένα ερευνητικά στοιχεία) είναι η ιδιαίτερη ευπάθεια του γενετικού κώδικα των βρεφών και των παιδιών σε τέτοιους παράγοντες.
    Και επειδή το έχω βιώσει αυτό, γι'αυτό κι η ιδιαίτερη ευαισθησία σ'αυτό το θέμα.

    Όσο γι'αυτό που γράφεις περί "μηδενιστών των μετρητών" και το πως σκοτώνονται τα "κακά" κύτταρα, μόλις τα τελευταία χρόνια βρίσκουμε τι συμβαίνει σε αυτό τον τομέα, κι πως μπορεί να επιτευχθεί κάι τέτοιο.
    Σχετικά με το "...πάντος δεν υπάρχει ένα ποτήρι, το οποίο γεμίζει σιγά σιγά με ακτινοβολία, και όταν ξεχειλίσει, παθαίνεις καρκίνο...", δυστυχώς αυτό ξέρουμε ότι συμβαίνει αποδεδειγμένα για συγκεκριμμένους τύπους ακτινοβολίας, κι με βάση αυτό ξεκίνησε η έρευνα για τους υπόλοιπους τύπους ακτινοβολίας.

    Κι όπως λέμε μέσα στα εργαστήρια.......αντε να δούμε τι θα δούμε. :?

    Μια τελευταία διευκρίνηση... ..(από topic για Networking το φτάσαμε σε Υγεία & Αρμονία... )

    Ο δημοσιογράφος αν τα είπε πράγματι μ'αυτή τη σειρά είπε "μαργαριτάρι", όμως η κλωνοποίηση στους πολυκύτταρους οργανισμούς (βλέπε Dolly πχ ) γίνεται με την χρήση ωοκυττάρου που είναι το μεγαλύτερο κύτταρο σε κάθε είδος - στην περίπτωση του ανθρώπου δε, είναι πράγματι ίσο σε μέγεθος με το κεφάλι μιας καρφίτσας.
    Μήπως λοιπόν ο δημοσιογράφος αναφερόταν σ'αυτό το συγκεκριμμένο κύτταρο κι γι'αυτό το μπέρδεμα?

    Όσο για το θέμα του κέρδους... :? ....αν πράγματι υπάρχει βλαπτική επίδραση αυτών των τεχνολογιών, νομίζω ότι τα κράτη θα έχουν να αντιμετωπίσουν ένα σοβαρότατο δίλημμα......το οικονομικό κέρδος από το εμπόριο των τεχνολογιών αυτών ή το οικονομικό κέρδος από την διατήρηση ενός υγειούς πληθυσμού (μειωμένα έξοδα νοσηλείας με όλα όσα αυτό συνεπάγεται.......... ) και κατά συνέπεια ενός υγειούς εργατικού δυναμικού...?

    Είδωμεν......

    Στο μεταξύ....
    Έκαστος κρίνει και πράττει αναλόγως, και μια και είμαστε υπεύθηνοι των πράξεών μας και αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας, προχωρούμε όπως αποφασίζουμε και δεν κόβουμε κεφάλια (ούτε την καλημέρα ) κανενός επειδή έχει διαφορετική/αντίθετη άποψη από εμάς.




    ---------------------------
    *είναι πολύ μεγάλη συζήτηση το τι συμπεριλαμβάνεται στη φράση "μόλυνση του περιβάλλοντος"-οι ακτινοβολίες (εκτός από τις ιονίζουσες οι οποίες ήδη συμπεριλαμβάνονταν), τα μαγνητικά κι ηλεκτρομαγνητικά πεδία είναι οι πρόσφατα συμπεριληφθέντες παράμετροι. Ίσως σε άλλο topic

  11. #26
    Εγγραφή
    15-06-2002
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    4.582
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Άρθρα
    20
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Alcatel Speedtouch 585v5
    SNR / Attn
    8(dB) / 33,5(dB)
    @Papashark

    Δεν θεώρησα ότι εσκεμμένα απάντησες έτσι.

    Για μένα δεν τίθεται θέμα του αν έχεις πτυχία ή όχι.

    Δεν μου άρεσε ότι χρειάστηκε να καταφύγω σ'αυτή την "αυτοδιαφήμιση"
    για να δικαιολογήσω γιατί υποστηρίζω την συγκεκριμμένη άποψη, καθώς εσύ είχες απαντήσει έτσι.

    Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις που έχεις στο θέμα των δικτύων αυτών (είχα μπει/γραφτεί παλαιότερα στο awmn.gr γιατί μ'ενδιέφερε το θέμα αυτό πάρα πολύ από χρηστικής απόψεως! )

    Πάντα όμως υπάρχουν δύο όψεις του νομίσματος

    Άλλωστε αυτό κάνει μία συζήτηση ενδιαφέρουσα.

    Απλώς - και ελπίζω να μου συχωρεθεί αυτό - επειδή έχω δει πολλές φορές αυτά που μας μαθαίνουν ως σίγουρα/αδιαμφισβήτητα/εδραιωμένα/κλπ,κλπ,κλπ να ανατρέπονται πλήρως, και επειδή ξέρω ότι η επιστήμη δεν είναι στάσιμη αλλά συνεχώς προοδεύει και συνεχώς μαθαίνουμε νέα στοιχεία για κάτι που μέχρι τώρα αγνοούσαμε, είμαι σχετικά επιφυλακτική.

    Σημ - Η zoyzoyni, όχι O zoyzoyni - βρε μανία να νομίζετε ότι μόνο άνδρες ασχολούνται με υπολογιστές και δίκτυα και τις τεχνολογίες

    Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες που έδωσες, είναι πολύ ενδιαφέρουσες κι χρήσιμες - τα σχετικά με το Chernobyl και την Βόρειο Ελλάδα είναι πολύ μεγάλη συζήτηση και δεν ανήκει στο section εδώ


    Για να τελειώσω -επιτέλους! (διατριβή γράφω? )
    "..Πόσοι από εσάς έχουν μιλήσει με κάποιο πραγματικά ειδικό σε κάποιο θέμα και σας έχουν πει τόσα και τόσα κακά για κάποιο προϊον/υπηρεσία/θέμα γενικότερα, αλλά εσείς από την δική σας εμπειρία είσασταν ικανοποιημένοι ? Δυστηχώς οι "ειδικοί" πολλές φορές επικεντρώνονται στην λεπτομέρεια του θέματος, επικεντρώνονται στο δέντρο και χάνουν το δάσος..... "

    Ή όπως λέω.....αλλιώς είναι στη θεωρία κι αλλιώς είναι στην πράξη!

  12. #27
    Εγγραφή
    02-01-2004
    Μηνύματα
    802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Otenet, Forthnet, Tellas
    Path Level
    Interleaved
    Μια τελευταία διευκρίνηση... ..(από topic για Networking το φτάσαμε σε Υγεία & Αρμονία... )
    Δηλώνω ταπεινός ιατρός/βιοχημικός, και φυσικά όχι σοφός, ή γνώστης του συγκεκριμένου θέματος της ακτινοβολίας. Κατά συνέπεια δεν έχω να πω κάτι το καινούργιο για το συγκεκριμένο θέμα αλλά θα ήθελα να σχολιάσω κάποια πράγματα από όσα ειπώθηκαν. Φυσικά θα βρείτε άπειρους άλλους συναδέλφους με διαφορετικές γνώμες, εγώ παραθέτω την προσωπική μου άποψη σύμφωνα με τα όσα γνωρίζω.

    Όσο για το αθροιστικό της υπόθεσης, θα συμφωνήσω με το Νεκτάριο. Το οτι το "dna αποθηκεύει ακτινοβολία" είναι πολύ μπακαλίστικο. Εδώ όταν έγινε η πρώτη κλωνοποίηση, ένας δημοσιογράφος προσπαθούσε να μας εξηγήσει τί είναι κύτταρο και είπε το εξής (απερίγραπτο) "ένα κύτταρο, που έχει μέγεθος όσο το κεφάλι μιας καρφίτσας..." (!!!!!!! ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!! )!
    Υπάρχει κανείς που εμπιστεύεται τους διαφόρους δημοσιογραφίσκους με IQ ραδικιού που εμφανίζονται στην τηλεόραση και λένε ότι καταλαβαίνουν ? Θυμάμαι χαρακτηριστικά, όταν έγινε η επίθεση στους Διδύμους Πύργους, όταν έπεσε σε live σύνδεση το δεύτερο αεροπλάνο, δημοσιογράφος είπε (την άκουσα ο ίδιος, δεν θυμάμαι σε πιο κανάλι): "προφανώς o (αθώος) πιλότος (του δευτέρου αεροπλάνου) δεν είδε το κτίριο από τους καπνούς (της πρώτης πτώσης) , και έπεσε πάνω στο κτίριο". Τι να πει κανείς περισσότερο ?

    Και επί των ιατρικών ειδήσεων τώρα πχ, πόσες φορές δεν ακούσαμε στην τηλεόραση ή στις εφημερίδες ότι "βρέθηκε το φάρμακο κατά του καρκίνου" ? Απειρες φορές... Ολο κάποια νέα ουσία, κάποια νέα συσκευή, κάποιος νέος Ελληνας λαμπρός επιστήμονας του εξωτερικού... ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ. 'Φάρμακο' για τον καρκίνο δεν πρόκεται να βρεθεί πότέ, δεν κατανοούν την φύση της νόσου (ούτε των υπολοίπων, αλλά τώρα για τον καρκίνο κάνουμε λόγο).

    Για το αν βγαίνει τώρα η αλήθεια στην τηλεόραση κάποιες στιγμές, και αυτό αμφιβάλλω. Από ότι μου έλεγε σοβαρό άτομο, όταν έγινε η έκρηξη στο Τσερνομπιλ, και είχε γίνει χαμός με τις φράουλες, οι παραγωγοί πηγαίνανε στους επιστήμονες του Δημοκρίτου καφάσια με φράουλες και λέγανε "πέστε τίποτα ρε παιδιά γιατί χανόμαστε". Και φυσικά άπειρα άλλα παραδείγματα, αλλά από που να αρχίσεις και που να τελειώσεις.

    Για τις φαρμακοβιομηχανίες έχω να πω ότι έχουν ουσιαστικά καταστρέψει τον άνθρωπο. Η ιατρική σήμερα είναι για τα μπάζα, από πλευράς θεραπευτικής (από διαγνωστικής καλά πάμε, αλλά δεν είναι αυτό που μετράει). Καλά οι ελληνικές ιδιαίτερα, τα φάρμακα που παρασκευάζουν είναι κάκιστης ποιότητας (έχω εσωτερική πληροφόρηση, μην το ψάχνετε). Οι ερευνητές για να εργαστούν σε μια φαρμακοβιομηχανία, ή κάποιοι ανεξάρτητοι για να πάρουν μια επιχορήγηση, αναγκάζονται να υπογράψουν non-disclosure συμβάσεις. Δεν έχεις δηλαδή το δικαίωμα να αποκαλύψεις κάτι χωρίς την άδεια της εταιρίας, έστω και αν πχ το φάρμακο βλάπτει αντί να οφελεί τον άνθρωπο. Σε διαφορετική περίπτωση, δικαστήριο από το οποίο δεν υπάρχει περίπτωση να δικαιωθείς...

    Κάποιο παράδειγμα για να δείτε και οτί ο χώρος της υγείας, μια κρεαταγορά είναι σήμερα: πρώην καθηγήτριά μου βιοχημικός, μου μετέφερε το εξής περιστατικό. Εκανε (και κάνει ακόμα) κάποιες έρευνες πάνω σε κάποια φάρμακα, και βρήκε λοιπόν ότι το φάρμακο ΑΑ που πλασσάρεται εδώ και χρόνια για τη νόσο ΒΒ, είναι πολύ καλύτερο για τη νόσο ΓΓ (την οποία δεν είχαν συμπεριλάβει). Και το ανέφερε αυτό στη φαρμακοβιομηχανία. Η απάντησή τους: "δεν μας ενδιαφέρει, σαν ουσία μας έδωσε ήδη τα χρήματα που περιμέναμε". Είπατε τίποτα ???

    Προτείνω να είσαστε πολύ επιφυλακτικοί με ότι ακούγεται από τα ΜΜΕ, και με όλες τις 'επιστημονικές μελέτες' που παρουσιάζονται κατά καιρούς.

    Τα "κακά" κύτταρα αναλαμβάνει το καλό μας ανοσοποιητικό να τα σκοτώσει και... "μηδενίζονται οι μετρητές" . Καλά, δεν είναι ακριβώς έτσι, πάντος δεν υπάρχει ένα ποτήρι, το οποίο γεμίζει σιγά σιγά με ακτινοβολία, και όταν ξεχειλίσει, παθαίνεις καρκίνο.
    Χωρίς σε καμία περίπτωση να αμφιβάλλω για τις καταλυτικές επιπτώσεις και δράσεις πχ τις ιονίζουσας ακτινοβολίας, καπνίσματος, ελευθέρων ριζών, κοκ, σύμφωνα με τα όσα γνωρίζω και καταλαβαίνω, ο καρκίνος είναι κατά 90% ψυχική ασθένεια. Δηλαδή, ο χαμός που γίνεται σήμερα στην εποχή μας με τον καρκίνο, οφείλεται (κατ'εμέ και πολλούς άλλους), στο ότι τα έχουμε χάσει σε ψυχικό/πνευματικό επίπεδο. Η αλληλεπίδραση νευρικού συστήματος & ανοσοποιητικού είναι δεδομένη και αποδεδειγμένη, επί αυτού αντιρρήσεις δεν υπάρχουν. Τώρα βεβαίως, αν βομβαρδίσεις ένα κύτταρο με ακτινοβολία ή τοξίνες ή ελεύθερες ρίζες, θα υπάρξουν σαφώς συνέπειες. Σε γενικώς γραμμές πάντως (δεν μιλάμε για ακρίαιες περιπτώσεις πχ Χιροσίμα, Τσερνομπίλ, κοκ), αν κάποιος είναι υγιής εν πνεύματι, το σώμα ακολουθεί.

    Οπως είναι γνωστό τις πάσι, παν μέτρον άριστον. Και κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδογύρευε (ie, play it safe). Αν μπορείτε να μειώσετε στο ελάχιστο δυνατό την ακτινοβολία γύρω σας, κάντε το, είναι προφανές νομίζω. Η ιατρική είναι μια επιστήμη που εξελισσεται, ελπίζω σε 100-200 χρόνια, να έχουμε μια καλύτερη ιδέα για τον ανθρώπινο οργανισμό (αν υπάρχει συνάδελφος εδώ που θεωρεί ότι ήδη γνωρίζουμε τα περισσότερα, I weep for you my brother, and for your patients).
    Εγκυρη ενημέρωση για την Ομοιοπαθητική, από γιατρούς, στο http://www.homeopathy.gr

  13. #28
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    612
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    6000/508
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    USR 9112+Linksys WAG354G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zouzouni
    Ο δημοσιογράφος αν τα είπε πράγματι μ'αυτή τη σειρά είπε "μαργαριτάρι", όμως η κλωνοποίηση στους πολυκύτταρους οργανισμούς (βλέπε Dolly πχ ) γίνεται με την χρήση ωοκυττάρου που είναι το μεγαλύτερο κύτταρο σε κάθε είδος - στην περίπτωση του ανθρώπου δε, είναι πράγματι ίσο σε μέγεθος με το κεφάλι μιας καρφίτσας.
    Μήπως λοιπόν ο δημοσιογράφος αναφερόταν σ'αυτό το συγκεκριμμένο κύτταρο κι γι'αυτό το μπέρδεμα?
    Nope
    Μας "εξηγούσε" οτι "παίρνουμε γενετικό υλικό από το κύτταρο (το οποίο έχει μέγεθος όσο το κεφάλι μιας καρφίτσας :P ) και το βάζουμε στο ωάριο" (το οποίο -ευτυχώς δεν το είπε- αναλογικά θα έχει μέγεθος 17άρας οθόνης :P )!
    Πάλι καλά που δεν τους ενδιαφέρει η κβαντική
    God is omnimpotent

  14. #29
    Εγγραφή
    15-06-2002
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    4.582
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Άρθρα
    20
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Alcatel Speedtouch 585v5
    SNR / Attn
    8(dB) / 33,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lunacy
    Nope
    Μας "εξηγούσε" οτι "παίρνουμε γενετικό υλικό από το κύτταρο (το οποίο έχει μέγεθος όσο το κεφάλι μιας καρφίτσας :P ) και το βάζουμε στο ωάριο (το όποιο -ευτυχώς δεν το είπε- αναλογικά θα έχει μέγεθος 17άρας οθόνης :P )"
    Πάλι καλά που δεν τους ενδιαφέρει η κβαντική
    ........είδες για να'ναι μέσα σε ηλεκτρομαγνητικά πεδία λόγω επαγγέλματος?
    ........τα έκαψε τα little grey cells που έλεγε κι ο ανεπανάληπτος Hercule Poirrot!!!!

  15. #30
    Εγγραφή
    19-03-2003
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    μου άρεσε πολύ η όλη συζήτηση.
    έμαθα πολλά.
    ευχαριστώ σε όλους.

Σελ. 2 από 23 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. wireless lan και rtt μέτρηση
    Από cyberp στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-07, 19:25
  2. Εγκατασταση Δικτυου Wireless και Lan
    Από unknown στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-06, 19:39
  3. Zyxel 652HW και wireless LAN!
    Από mousi στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-06, 20:43
  4. Wireless lan και adsl
    Από mookie στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-06, 23:08

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας