Σελ. 3 από 23 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 341
  1. #31
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λόγω του ότι η δουλειά μου έχει να κάνει με υψηλές συχνότητες και υψηλές στάθμες ισχύος και το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα γιατί ασχολούμε με αυτή τη δουλειά από το 1988, έχω να πω ότι αυτά που γράφει ο papashark στο πρώτο του post είναι σωστά 100%!
    Η επίδραση της RF στον ανθρώπινο οργανισμό φυσικά δεν μπορεί να μελετηθεί ακόμη, λόγω του ότι έχουμε να κάνουμε με σύγχονη τεχνολογία που θα πάρει αρκετά χρόνια μέχρι να ξεκαθαρίσουν οι επιστήμονες τι ακριβώς γίνετε, αλλά η ισχύς των WiFi είναι πάρα, μα πάρα πολύ μικρή!
    Αν υπήρχε πρόβλημα με την ισχύ κάποιων mW στους 2,4 Ghz, τότε πιστέψτε με, δεν θα ήμουν εδώ να γράφω
    Έχω δουλέψει αρκετές ώρες μπροστά σε πομπό 60 Kw στους 500 Mhz, χιλιάδες ώρες σε πιο μικρές (μικρές??? 5-10 Kw στα UHF...) στάθμες και φυσικά άπειρες ώρες σε 2,4 εως 14 Ghz σε στάθμες 1 και 2 W...
    Άρα από τα 50 mW στους 2,4 δεν υπάρχει πρόβλημα...

  2. #32
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zouzouni
    @Papashark

    Σημ - Η zoyzoyni, όχι O zoyzoyni - βρε μανία να νομίζετε ότι μόνο άνδρες ασχολούνται με υπολογιστές και δίκτυα και τις τεχνολογίες

    Μεγάλη μου τιμή !!!

    Οι υπολογιστές είναι ένα από τα τελευταία αντροκρατούμενα κάστρα, και φυσικά όχι για καιρό ακόμα....

    Από τώρα πολλοί ονειρεύονται δύμετρες ξανθιές με πλούσια προσόντα και καλές γνώσεις Linux

    Sorry για το "ο", δυστηχώς η συχνή απουσία γυναικών, μας έχει αφήσει θλιβερές συνήθειες....

  3. #33
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    821
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H288A
    SNR / Attn
    13(dB) / 5.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν και όμολογώ είμαι λίγο ξεκάρφωτος σε αυτό το θέμα αλλά επειδή διακρίνω ότι έχετε μελετήσει γενικότερα το θέμα ακτινοβολία θα μπορούσε να μου πεί κάποιος σχετικά με την ακτινοβολία της οθόνης του Η/Υ;
    Πόσο επιβλαβής μπορεί να είναι;
    Είναι;
    Εν συγκρίσει(αν μπορεί να γίνει) με αυτή του wi-fi ποιά έχει μεγαλύτερη επικυνδινότητα;
    Πχ ο giwrgosth αναφέρει ότι τρώει ακτινοβολία απο wi-fi επί 15 χρόνια περίπου, αν σε αντίστοιχα χρόνια έτρωγε ακτινοβολία από 1 monitor θα ήταν χειρώτερα από θέμα επικυνδινότητας;

    Sorry κ πάλι που αλλάζω το ρού του post αλλά ρωτάω εδώ γιατί ξανα λέω βλέπω ότι έχετε εμβαθύνει περί ακτινοβολίας.

  4. #34
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από boss
    Πχ ο giwrgosth αναφέρει ότι τρώει ακτινοβολία απο wi-fi επί 15 χρόνια περίπου, αν σε αντίστοιχα χρόνια έτρωγε ακτινοβολία από 1 monitor θα ήταν χειρώτερα από θέμα επικυνδινότητας;
    Το πρόβλημα με τα monitor είναι ότι δουλεύουν σε υψηλή τάση, 17.000 Volt, όπως και οι τηλεοράσεις και όχι η υψηλή συχνότητα. Η συχνότητα είναι χαμηλή, στο ακουστικό φάσμα και πολλοί, αν όχι όλοι, μπορούμε να την ακούσουμε, είναι αυτό το "σφίριγμα" που ακούγετε όταν έχουμε μια τηλεόραση και παίζει και δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά από μελέτες που έχουν γίνει η υψηλή τάση θεωρείτε επικύνδινη για την υγεία μας. Το πόσο μπορεί να την υπηρεάσει ένα μόνιτορ ή μια τηλεόραση δεν είναι και τόσο σαφές! Λογικά όμως με μια κανονική χρήση δεν υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα υάρχει από τη στιγμή που ακτινοβολούμαστε από διάφορες συσκευές και ένα μόνιτορ ή μια τηλεόραση σίγουρα και θα επιβαρύνει τον οργανισμό μας. Η αγορά πάντως μιας TFT σίγουρα είναι μια καλή λύση και πρώτα από όλα για τα μάτια μας!

  5. #35
    Εγγραφή
    28-09-2002
    Περιοχή
    USSR
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.530
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    IPCOPonVM
    τώρα έχουν πέσει διάφορα βαριά πυροβολικά και που να μιλήσω εγώ.. αλλά η αγορά μιας TFT γιατί ειναι καλυτερη για τα ματια μας? Για την ακρίβεια θα έλεγα μάλλον χειρότερη. Απο την λογική ότι τα κουράζει περισσότερο με το κακό σκρόλινγκ (χαμηλο response) ή με τις ουρίτσες που αφήνει πίσω. Εκτος κι εαν μιλάς για κάτι άλλο οπότε πολύ θα ήθελα να μάθω.

    Α! και όποιος δεν έχει αγοράσει από τις καινούργιες 17αρες TFT βρίσκεται σε πολύ χειρότερη μοίρα. Και οι εταιρίες που συνήθως έχουν 15αρες 2-3ετών παλιές είναι αστα να ΄πάνε για τα ματάκια των χρηστών τους ακόμα και στο Word

  6. #36
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Η κλασσικές οθόνες, για να στις περιγράψω απλουστευμένα, αποτελούνται από ένα κανόνι ηλεκτρωνίων και τον φόσφωρο μπροστά. Βαράει το κανόνι ηλεκτρόνια μπροστά και διεγείρετε ο φώσφορος.

    Κάποια από τα ηλεκτρόνια ξεφεύγουν μπροστά και σου έρχονται στην μάπα :P

    Πέραν αυτού τα volt που δουλεύει είναι πολύ υψηλά (17,000 όπως είπε κάποιος φίλος παραπάνω) που δημιουργούν και αυτά εκπομπές.

    Εάν ανοίξεις ποτέ σου τηλεόραση και δεις την λυχνία της τηλεόρασης θα καταλάβεις...

    Τώρα η TFT δουλεύουν με τελείως διαφορετικό τρόπο και διεγύρουν με διαφορετικό τρόπο τα ηλεκτρόνια, γι' αυτό και είναι ποιό αργές από τις αντίστοιχες crt.

    Πάντως εάν δεν παίζεις παιχνιδάκια, δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα με τις TFT (εγώ πάντως έχω σταματήσει καιρό να παίζω.... )

    Έχε υπόψιν σου ότι και οι TFT θέλουν ρυθμίσεις όπως οι CRT. Και κάποιες είναι πολύ ευπαθείς στα προβλήματα που έχει το ρεύμα. Έχω πάρει μια 15αρα πριν από 2 χρόνια (από αυτές τις παλιές που λες :P ) για το μαγαζί για να μην πιάνει πολύ χώρο. Απαίσια εικόνα, έκλαψα τα λεφτά που είχα πληρώσει.... Μια μέρα χάλασε η οθόνη του συνεταίρου μου και πήρε την TFT σπίτι του, και εκεί έγινε η αποκάλυψη. Η οθόνη έπαιζε τζάμι, καμία σχέση με πριν ! Στην αρχή νομίζαμε ότι έφταιγε το PC αλλά φέραμε το PC του συνεταίρου μου στο μαγαζί (έχει ένα μικρούλι, shuttle) και πάλι χάλια η οθόνη.... Μετά έμαθα για την ευπάθεια στο ρεύμα....

  7. #37
    Εγγραφή
    15-06-2002
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    4.582
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Άρθρα
    20
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Alcatel Speedtouch 585v5
    SNR / Attn
    8(dB) / 33,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papashark

    Μεγάλη μου τιμή !!!
    Επίσης!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papashark
    Από τώρα πολλοί ονειρεύονται δύμετρες ξανθιές με πλούσια προσόντα και καλές γνώσεις Linux

    Βρε τι πάθαμε όλες οι υπόλοιπες!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papashark
    Sorry για το "ο", δυστηχώς η συχνή απουσία γυναικών, μας έχει αφήσει θλιβερές συνήθειες....
    Κανένα πρόβλημα......

  8. #38
    Εγγραφή
    28-09-2002
    Περιοχή
    USSR
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.530
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    IPCOPonVM
    εγώ ακόμα δεν έχω παραδεχθεί στον εαυτό μου ότι έχω σταματήσει να παίζω παιχνίδια αν και έχω πολύ καιρό να παίξω . Βλέπω όμως DVD και εκεί έχω πρόβλημα ακόμα και με την καινούργια (περσινή) σοδιά των 17αρων TFT Auptronics με 16ms απόκριση.

    δεν ξέρω λέω να περιμένω λίγο ακόμα και να φάω μερικά ηλεκτρόνια στη μούρη (αλλά κάθομαι μακρια γιατρέ μου).

    ΥΓ καλά τόσο παλιός στα κόλπα και δεν καταλαβες ότι το ζουζουνι είναι κοριτσίστικο handle. αχ αχ αχ αγορακια, όλα ίδια είστε κόζι φαν τούτε.

  9. #39
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zouzouni

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papashark
    Από τώρα πολλοί ονειρεύονται δύμετρες ξανθιές με πλούσια προσόντα και καλές γνώσεις Linux

    Βρε τι πάθαμε όλες οι υπόλοιπες!

    ...που δεν ξέρετε από Linux...

  10. #40
    Το avatar του μέλους diofot
    diofot Guest
    Καλό Πάσχα σε όλους
    Θαυμάσια και χρήσιμη συζήτηση και έμαθα πολλά. Ψαχνόμουν για βοήθεια στις ρυθμίσεις Cisco Router και είδα το θέμα και κόλησα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα ασύρματα πληκτρολόγια - ποντίκια έχουν κι αυτά επιπτώσεις
    Ευχαριστώ

  11. #41
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Έχουν πολύ μικρότερη επίπτωση αφού όπως θυμάμαι εκπέμπουν πολύ λιγότερο από τα wifi (μονάχα 1mw)

  12. #42
    Εγγραφή
    30-01-2004
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    336
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    Bautec 0
    SNR / Attn
    15.3(dB) / 14.0(dB)
    <p align="center">Μάλλον πρέπει να ψηφήσουμε...
    WiFi ακίνδύνο ή επικίνδυνο...
    (μην βγάλουμε το πρώτο γιατί δεν μπορώ να ξήλώνω 5κάρτες που κόστισαν ~70)</p>
    Because you are sick of yourself,i am sick of you too!

  13. #43
    Εγγραφή
    31-10-2004
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    Router
    Fritz!Box - spa3102 - Dli
    ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
    Ωστέ υπάρχει ακτινοβολία..Και τα επίπεδα ασφαλείας σημαίνουν ότι ;Δεν είναι τόσο δυνατή ώστε να επηρεάζει τον ανθρώπινο ιστό και να προκαλέι καρκινογενέσεις ; Γιατί και για τα κινητά το ίδιο λέγανε..
    Wireframe to PSD
    If you need a well designed website, and you have a sketch of it or a wireframe, we can design it for you, affordable and professional.

  14. #44
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klou
    Δεν είναι τόσο δυνατή ώστε να επηρεάζει τον ανθρώπινο ιστό και να προκαλέι καρκινογενέσεις ; Γιατί και για τα κινητά το ίδιο λέγανε..
    είδες κανέναν να πεθαινει απο την ακτινοβολία του κινητού;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 20-02-05 στις 06:44.

  15. #45
    Εγγραφή
    31-10-2004
    Μηνύματα
    309
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    Router
    Fritz!Box - spa3102 - Dli
    Έμαθες για τις καινούργιες έρευνες που είδαν το φώς της δημοσιότητας και είπαν ότι η ακτινοβολία που έρχεται σε επαφή με τον άνθρωπο,προερχόμενη από τα κινητά δίκτυα ,επηρεάζει τον ανθρώπινο ιστό,οστόσο..δεν είναι σίγουροι ακόμα για το άν είναι υπεύθυνη για καρκινογενέσεις διότι είναι νέα τεχνολογία και τα πρώτα συμπεράσματα(μετά απο συμπτώματα)θα μπορέσουν να βγούν εκ του ασφαλούς στα επόμενα 15 χρόνια ;
    Και είναι πολύ λογικό εκ μέρους όλων να σκεφτούνε ότι δεν είπαν οτί είναι 100% σίγουροι πως η ακτινοβολία σκοτώνει γιατί προστατεύουνε συμφέροντα φυσικά.
    Τώρα εγώ..είμαι εντελώς άσχετος όσον αφορά τα ασύρματα δίκτυα για ίντερνετ.Αλλά βλέπω μια ομοιότητα και ρωτάω άν υπάρχει λογική στον προβληματισμό μου ή ξέρω γώ..να μου πεί κάποιος ,φίλε είσαι τελείως λάθος τα κινητά δίκτυα εταιριών δεν έχουν καμία σχέση με αυτά του ασύρματου ίντερνετ και λειτουργούν έτσι κι έτσι οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα..Αλλά άν παρομοιάσουμε τα 2 δίκτυα...και αν απαντήσουμε στην ερώτηση σου.."Είδες κανέναν να πεθάνει από κινητό" ..Τότε υπάρχει πρόβλημα γιατί οι πρώτοι που εκτεθήκαμε σε αυτές τις τεχνολογίες είμαστε εμείς.Αν αυτές δρούν επάνω μας μακροχρόνια..τότε έχουμε καιρό ακόμα να δούμε το τί παθαίνει κανείς από την ακτινοβολία..
    Wireframe to PSD
    If you need a well designed website, and you have a sketch of it or a wireframe, we can design it for you, affordable and professional.

Σελ. 3 από 23 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. wireless lan και rtt μέτρηση
    Από cyberp στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-07, 19:25
  2. Εγκατασταση Δικτυου Wireless και Lan
    Από unknown στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-06, 19:39
  3. Zyxel 652HW και wireless LAN!
    Από mousi στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-06, 20:43
  4. Wireless lan και adsl
    Από mookie στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-06, 23:08

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας