Σελ. 13 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 38111213141518 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 341
  1. #181
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nEC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος είναι αυτός ο router που εκπέμπει όταν είναι κλειστο το wireless??
    zombi wireless

    εκπέμπει και χωρίς ρεύμα, με σασί ενισχυμένο με απεμπλουτισμένο ουράνιο, approved by the US goverment, test on million of terrorists worldwide...
    Είσαι εραστής της τεχνολογίας Η/Υ ?
    Σου αρέσουν τα δίκτυα και οι υπηρεσίες τους ?

    Γίνε ο ραδιοερασιτέχνης του αύριο ! :)
    Athens Wireless Metropolitan Network
    www.awmn.gr

  2. #182
    Εγγραφή
    26-03-2005
    Περιοχή
    Area 52 (Δίπλα από την 51)
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.804
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    14.286/1.020
    ISP
    Forthnet
    Router
    THOMSON TG585 v7
    SNR / Attn
    6.5(dB) / 22(dB)
    Βρήκα αυτό http://en.wikipedia.org/wiki/Electro...netic_spectrum για όποιον ενδιαφέρεται
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Spectrum.jpg  


  3. #183
    Εγγραφή
    28-09-2002
    Περιοχή
    USSR
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.530
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    IPCOPonVM
    θείε παπασάρκ σας φιλω το χέρι και συγνωμη για την παρεμβαση, αλλά ακριβώς επειδή οι ραδιοφωνικές κεραίες είναι τόσο μακριά δεν τις κάνει και ακίνδυνες (λόγω της εκθετικής μείωσης της ακτινοβολίας σε σχέση με την απόσταση). Θυμάμαι που ο πατέρας μου μου έλεγε για το πως νιώθεις κοντά σε έναν ενισχυτή ραδιοφωνικής κεραίας, αλλά όταν φτανει στο κεφάλι μου δεν εινια πολύ μικρή η ισχύς της??

    αρα απο αποψη απόστασης/ισχύς είναι καλύτερο να εχεις μια ραδιοφωνικη κεραια στον υμηττο παρα μια κεραία κινητής πάνω από το κεφάλι σου...

    επισης καθως κινουμαστε προς τα μικροκύμματα τα πραγματα δεν ειναι χειροτερα για το κεφαλακι μας (το πανω και το κατω)???

  4. #184
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Για να πούμε την αληθεια, στην περίπτωση κινητής (και λοιπών κεραιών), το ασφαλέστερο σημείο είναι απο κάτω!!!! Είναι παράδοξο που πολλοί κάνουν φασαρία να μην μπεί κεραία πχ στην πολυκατοικία τους, όταν με αυτό τον τρόπο θα έχουν την ελαχιστότατη ακτινοβολία, ενώ εαν μπεί πχ στην απέναντι πολυκατοικία ή πολυ πιο πέρα, θα τρώνε πολλαπλάσια ακτινοβολία.

    Πάντως και στο ΡΧΣ που είχε δείξει κάποιους καθηγητές / ερευνητές του Δημόκριτου, η ακτινοβολία που τρώμε απο τα κινητά (που τάχουμε στο αυτί μας, ή εστω πολύ κοντά στο σώμα μας) είναι εξαιρετικα πιο επικίνδυνη απο την οποιαδηποτε κεραία. Και όντως όσο μεγαλώνει η συχνότητα, τόσο πιο επικίνδυνη γίνεται η ακτινοβολία, αλλά μικραίνει και η διεισδυτικότητα με την απόσταση απο την κεραία....

  5. #185
    Εγγραφή
    20-01-2005
    Περιοχή
    Ελλας
    Μηνύματα
    373
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ForthNet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ
    Router
    D-link DSL 2640B
    SNR / Attn
    10,6(dB) / 25(dB)
    Δεν χρειάζεται να κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας. Τρώμε τόση ακτινοβολία καθημερινά που το WiMax φαντάζει ελάχιστο έως μηδαμινό. Συγκριτικά πάντα, έτσι;

  6. #186
    Το avatar του μέλους alifra
    alifra Guest
    Ναι οντως το wifi εχει μικρη ακτινοβολια αλλα ειναι συνεχης και ειναι πολυ κοντα στο σωμα μας.
    Οποτε κανει πολυ κακο.
    Το ιδιο θα ειναι και το wimax
    Aλλα ενοειτε μονο οταν εισαι εξω θα το λειτουργεις.
    Ας γινει κ ας ειναι φτηνο κ απο εκει κ περα βλεπουμε.
    Ας εχουμε κ αυτη την δυνατοτητα (οχι vodafone με 99 ευρω μονο 5gb).

  7. #187
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από waste Εμφάνιση μηνυμάτων
    θείε παπασάρκ σας φιλω το χέρι και συγνωμη για την παρεμβαση
    Cosa Nostra το κάναμε εδώ μέσα !

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από waste
    αλλά ακριβώς επειδή οι ραδιοφωνικές κεραίες είναι τόσο μακριά δεν τις κάνει και ακίνδυνες (λόγω της εκθετικής μείωσης της ακτινοβολίας σε σχέση με την απόσταση). Θυμάμαι που ο πατέρας μου μου έλεγε για το πως νιώθεις κοντά σε έναν ενισχυτή ραδιοφωνικής κεραίας, αλλά όταν φτανει στο κεφάλι μου δεν εινια πολύ μικρή η ισχύς της??

    αρα απο αποψη απόστασης/ισχύς είναι καλύτερο να εχεις μια ραδιοφωνικη κεραια στον υμηττο παρα μια κεραία κινητής πάνω από το κεφάλι σου...

    επισης καθως κινουμαστε προς τα μικροκύμματα τα πραγματα δεν ειναι χειροτερα για το κεφαλακι μας (το πανω και το κατω)???
    Εχεις δίκιο σε γενικές γραμμές στο σχόλιο σου. Στην ουσία οι κεραίες ραδιοτηλεόρασης καθότι είναι τόσο μακριά, είναι για τον γενικό πλυθησμό ακύνδινες (τώρα για τους τεχνικούς και σεκουριτάδες εκεί πάνω, οργιάζουν οι φήμες για λευχαιμίες, καρκίνους, κλπ, αλλά δεν έχω ιδία γνώση).

    Βέβαια για να κάνουμε μια σοβαρή αντιπαράθεση επιχειρημάτων θα έπρεπε να υπολογίσουμε τα παρακάτω :

    Ρ/Τ => Ισχύς εκπομπή (πολύ μεγάλη) + ενίσχυση κεραίας (μικρή) - Απώλειες απόστασης (όχι πολύ μεγάλες αλλά σε απόσταση) = ισχύς που φτάνει VS όριο έκθεσης (μικρό)

    mobile => Ισχύς εκπομπή (μεγάλη) + ενίσχυση κεραίας (μεγάλη) - Απώλειες απόστασης (μεγάλες αλλά σε μικρές αποστάσεις) = ισχύς που φτάνει VS όριο έκθεσης (μεγάλο)

    P/T => 80db (100KWatt) + 3db - 108db (fsl 600Mhz@10xlm) = -25db
    Mobile => 47db (50Watt) + 12db - 86db (fsl 900Μhz@500m) = -27db

    Εφόσον το προγραμματάκι που έχω και υπολογίζει απώλειες δουλεύει σωστά, βλέπουμε ότι μια κεραία κινητής εκπέμπει λιγότερο στα 500 μέτρα από ότι μια τηλεοπτική στα 10χλμ.

    Βέβαια από τα 600 στα 900MHz οι διαφορές είναι ελάχιστες στις επιπτώσεις στο ανθρώπινο σώμα. Μην ξεχνάμε ότι η τηλεόραση δουλέυει λίγο κάτω από το GSM900....


    Αμα βάλουμε WiFi ή WiMax που και το όριο είνια πολύ λιγότερο, και οι απώλειες περισσότερες, θα καταλάβεις γιατί κάποιοι χτυπάμε το χέρι στο τραπέζι και λέμε ότι είναι λιγότερο επικύνδινο από όλα τα άλλα.

    Πχ WiFi = 17db (50mW) + 2db - 46db (fsl 2400Mhz@2m) = -28db
    Δηλαδή στα 2 μέτρα φτάνουν όσο από 10 χλμ μακριά σήμα τηλεόρασης, ή από 500 μέτρα μακριά κεραία κινητής.



    Το πρόβλημα πάντα είναι στα κινητά που μιλάμε εμείς οι ίδιοι, όπου έχουμε 30db εκπομπής στο κεφάλι μας με 0 απώλειες λόγο απόστασης.....
    Είσαι εραστής της τεχνολογίας Η/Υ ?
    Σου αρέσουν τα δίκτυα και οι υπηρεσίες τους ?

    Γίνε ο ραδιοερασιτέχνης του αύριο ! :)
    Athens Wireless Metropolitan Network
    www.awmn.gr

  8. #188
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    331
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    LinkSys 354G
    Path Level
    Interleaved
    άρα τι είναι καλύτερο κατα τη γνώμη σου;

    1./ 1800 Mhz + 1 Watt ή
    2./ 900 Mhz + 2 Watt;

  9. #189
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    άρα τι είναι καλύτερο κατα τη γνώμη σου;

    1./ 1800 Mhz + 1 Watt ή
    2./ 900 Mhz + 2 Watt;
    bluetooth ακουστικό, 10mw Μονάχα στους 2.4


    Κοίτα να δεις, από την μία θα προτιμούσα τους 1800 με 1W μόνο και μόνο επειδή είναι λιγότερη ισχύς σε ποιό μεγάλη συχνότητα, από την άλλη όμως θα ανυσηχούσα γιατί οι συσκευή πιέζετε να παίζει στο φούλ άμα δεν υπάρχει μεγάλη κάλυψη από κυψέλες (στους 1800 θες ποιό πολλές κυψέλες από ότι στους 900).


    Παιδιά, να ξέρετε ότι πάντα μιλάμε με τις γνώσεις που έχουμε σήμερα, όπου δεν υπάρχουν αποδείξης ή ακατάριπτες/αποδεδειγμένες θεωρείες για την επικυνδινότητα των μικροκυμάτων.
    Είσαι εραστής της τεχνολογίας Η/Υ ?
    Σου αρέσουν τα δίκτυα και οι υπηρεσίες τους ?

    Γίνε ο ραδιοερασιτέχνης του αύριο ! :)
    Athens Wireless Metropolitan Network
    www.awmn.gr

  10. #190
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    331
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    Router
    LinkSys 354G
    Path Level
    Interleaved
    ευχαριστώ,

    να υποθέσω πως τη νύχτα πως όταν το PC είναι κλειστό και το router ανοιχτό (π.χ. το βράδυ) δεν εκπέμπει καθόλου ή απειροελάχιστη ακτινοβολία και πως όσο πιο μακριά είναι το PC τόσο πιο πολύ ανεβαίνει η ισχύς όταν επικοινωνούν.

  11. #191
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    NetFasteR IAD 2
    SNR / Attn
    10(dB) / 22(dB)
    Διάβασα όλο το thread -- πραγματικά πολύ χρήσιμα τα όσα γράφονται εδώ μέσα.

    Κάποιες παρατηρήσεις/ερωτήσεις:

    1. Για το router που με απενεργοποιημένο το setting για WLAN συνεχίζει πού και πού να εκπέμπει: είναι το USR 9108, και για να κλείσει τελείως πρέπει να γίνει κι ένα reset. Έτσι διάβασα σε προηγούμενη σελίδα σε αυτό το thread (νομίζω η απάντηση ανήκε στον sdirk. Δεν ξέρω αν ισχύει, απλά αναπαράγω τι διάβασα, επειδή ξαναρωτήθηκε. Καλό θα ήταν να ξέρουμε όντως αν ισχύει ή όχι. (Και αν κανείς ξέρει τι παίζει με το ZyXEL 660HW για την *πλήρη* απενεργοποίηση του WLAN, είμαι όλος αυτιά.)

    2. Πέρασα κανά δύωρο σήμερα με ένα ZyXEL 660HW στα 40-50 εκατοστά και σε full ένταση όσο έκανα τις ρυθμίσεις, κτλ. Χαζομάρα, ή "μη σε ανησυχεί καθόλου;" (Αγαπητέ Papashark -- φιλώ το χέρι κι εγώ -- περιμένω χλευασμό μου και πιθανή τεκμηρίωση με μαθηματικούς τύπους -- ειλικρινά θα ανακουφιστώ αν καταλήξουμε στο ότι ήμουν γραφικά υπερβολικός για να ανησυχώ.)

    3. Ενσύρματο ακουστικό για το κινητό -- yes or no;

    Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις εκ των προτέρων!

  12. #192
    Εγγραφή
    18-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Κ. Πατήσια
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    12.913
    Downloads
    33
    Uploads
    2
    Άρθρα
    4
    Ταχύτητα
    20480/1023
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    thomson speedtouch 585 v6
    To πρόβλημα δημιουργείται ,από την στιγμή που το μόνο κριτήριο των "φόβων" σας είναι η ισχύς της εκπεμπόμενης ακτινοβολίας και η απόσταση ...Ο σημαντικότερος παράγων όμως δεν έιναι κανένας από τους δύο και αυτό σκόπιμα (??) δεν το βλέπω στα τελευταία ποστ .

    Το πρόβλημα της αλληλεπίδρασης ακτινοβολίας - ύλης (και αυτό έχει λυθεί εδώ και 100 χρόνια από τον Πλανκ και τον Einstein ) είναι η συχνότητα της εκπεμπόμενης ακτινοβολίας και όχι η ισχύς της.

    Πολύ απλά ...βλαβερές και επικίνδυνες είναι οι υπεριώδεις ακτινοβολίες , οι X-rays και οι ακτίνες γ .
    Πριν από αυτές στο Η/Μ φάσμα είναι οι ορατές ακτινοβολίες , ακόμα μικρότερης ενέργειας είναι οι υπέρυθρες και ακόμα μικρότερης ενέργειας οι μικροκυματικές , οι ραδιοφωνικές and so on .

    Πριν λοιπόν αφήσετε τους φόβους να γίνουν υστερία , σκεφθείτε πως είναι πολύ πιο επικίνδυνη η έκθεση στο φως της ημέρας (και δεν μιλάω για την άμεση έκθεση στο ηλιακό φως), παρά στις χαμηλότερης συχνότητας ακτινοβολίες .

    Αν ήταν επικίνδυνες για την ζωή μας , για την υγεία μας (σωματική ή ψυχική) οι μη ιονίζουσες ακτινοβολίες (και αυτό σκεφθείτε το καλά ) , θα ήταν ΗΔΗ όπλα ...

  13. #193
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xpan Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστώ,

    να υποθέσω πως τη νύχτα πως όταν το PC είναι κλειστό και το router ανοιχτό (π.χ. το βράδυ) δεν εκπέμπει καθόλου ή απειροελάχιστη ακτινοβολία και πως όσο πιο μακριά είναι το PC τόσο πιο πολύ ανεβαίνει η ισχύς όταν επικοινωνούν.
    Στα φορητά για να καίνε ποιό λίγο ρεύμα, μπορούν και εκπέμπουν με μικρότερη ισχύ. Δεν συμβαίνει όμως σε όλα, και σε όλες τις κάρτες, είναι θέμα drivers.

    Όταν το PC είναι κλειστό, τότε το ΑΡ εκπέμπει ένα πακέτο με τα στοιχεία του κάθε 0.1" (100ms), με διάρκεια κάτω από 1 ms (οπότε εκπέμπει λιγότερο από 99% της ώρας)

    Το πακέτο είναι μικρό, ο χρόνος εκπομπής ακόμα μικρότερος, οπότε μπορείς να πεις ότι εκπέμπει απειροελάχιστα σε σχέση με όταν δουλεύει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από modified
    2. Πέρασα κανά δύωρο σήμερα με ένα ZyXEL 660HW στα 40-50 εκατοστά και σε full ένταση όσο έκανα τις ρυθμίσεις, κτλ. Χαζομάρα, ή "μη σε ανησυχεί καθόλου;" (Αγαπητέ Papashark -- φιλώ το χέρι κι εγώ -- περιμένω χλευασμό μου και πιθανή τεκμηρίωση με μαθηματικούς τύπους -- ειλικρινά θα ανακουφιστώ αν καταλήξουμε στο ότι ήμουν γραφικά υπερβολικός για να ανησυχώ.)

    3. Ενσύρματο ακουστικό για το κινητό -- yes or no;
    Για το 1 δεν ξέρω.

    Για το 2 αυτό που έχω να πω είναι ότι το μυαλό είναι ένα πολύ παράξενο πράγμα. Αμα σου καρφωθεί η ιδέα ότι σε επηρεάζει, τότε θα σε επηρεάζει. Εδώ υπάρχει η ανεμογκάστρη, που η γυναίκα νομίζει ότι είναι έγκυος και φουσκώνει η κοιλιά της Υπάρχει μεγάλος κλάδος της ψυχολογίας και ψυχιατρικής, που ασχολείτε με τους λεγόμενους "κατά φαντασίαν ασθενής" όπου φτάνουν να παρουσιάζουν συμπτώματα της ασθένειας που νομίζουν ότι έχουν.

    3 Ενσύρματο, αλλά εγώ δεν τα μπορώ τα καλώδια


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikoseagle
    Αν ήταν επικίνδυνες για την ζωή μας , για την υγεία μας (σωματική ή ψυχική) οι μη ιονίζουσες ακτινοβολίες (και αυτό σκεφθείτε το καλά ) , θα ήταν ΗΔΗ όπλα ..
    Φανταστικό σχόλιο !

    Να διαβάσεις την "τρίτη ενναλακτική λύση", όπου περιγράφουν το κανόνι μικροκυμάτων, που έψηνε ανθρώπους από απόσταση λίγο μέτρων, τους βάραγε και έπερναν φωτιά χωρίς να καίγετε το αυτοκίνητο (φοβερή φαντασία). Εκεί λέει ότι υπάρχει βάση στην σελήνη όπου πάνε τους επιστήμονες που εξαφανίζονται, κλπ.
    Είσαι εραστής της τεχνολογίας Η/Υ ?
    Σου αρέσουν τα δίκτυα και οι υπηρεσίες τους ?

    Γίνε ο ραδιοερασιτέχνης του αύριο ! :)
    Athens Wireless Metropolitan Network
    www.awmn.gr

  14. #194
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    NetFasteR IAD 2
    SNR / Attn
    10(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papashark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το 2 αυτό που έχω να πω είναι ότι το μυαλό είναι ένα πολύ παράξενο πράγμα. Αμα σου καρφωθεί η ιδέα ότι σε επηρεάζει, τότε θα σε επηρεάζει. Εδώ υπάρχει η ανεμογκάστρη, που η γυναίκα νομίζει ότι είναι έγκυος και φουσκώνει η κοιλιά της :p Υπάρχει μεγάλος κλάδος της ψυχολογίας και ψυχιατρικής, που ασχολείτε με τους λεγόμενους "κατά φαντασίαν ασθενής" όπου φτάνουν να παρουσιάζουν συμπτώματα της ασθένειας που νομίζουν ότι έχουν.
    Να υποθέσω ότι η απάντηση εδώ βγαίνει μέσα από τα συμφραζόμενα και είναι καθησυχαστική; (Δηλαδή, "είσαι ηλίθιος, δε θα πάθεις τίποτα";)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος modified : 16-09-06 στις 19:19.

  15. #195
    Εγγραφή
    02-05-2002
    Περιοχή
    Pireas Greece
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    580
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - RSS ΟΙΚΟΣ ΝΑΥΤΗ
    Router
    Huawei/Mikrotik
    SNR / Attn
    9,6(dB) / 10,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από modified Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω ότι η απάντηση εδώ βγαίνει μέσα από τα συμφραζόμενα και είναι καθησυχαστική; (Δηλαδή, "είσαι ηλίθιος, δε θα πάθεις τίποτα"
    Οχι, η απάντηση είναι ότι επιστημονικά δεν υπάρχει απόδειξη ότι θα πάθει ή δεν θα πάθει κάτι.

    Αυτό που υπάρχει είναι η κοινή λογική και η εμπειρία. Αυτά δείχνουν ότι τα wifi είναι πολύ λιγότερο επικύνδινα από άλλους πομπούς.

    Αυτό που υπάρχει ακόμα και προσπαθώ τουλάχιστον προσωπικά να αναδείξω, είναι ότι υπάρχει ατελείωτη αμάθεια και ημιμάθεια σχετικά με το θέμα, και μια υστερία για τα μικροκυματικά, και όλη αυτή η ιστορία είναι αβάσιμη.

    Αυτό που υπάρχει είναι ότι κάποιοι πιστεύουν ότι τους εππηρεάζει, αλλά παρόλα αυτά έχουν κινητό που εκπέμπει εκατομμύρια φορές δυνατότερα από ότι το wifi τους, σε κοντινές συχνότητες, αλλά κατά ένα περίεργο τρόπο δεν τους ενοχλεί...


    Δεν ξέρω αν το έχω ξαναγράψει εδώ μέσα.

    Τα ραντάρ των πλοίων δουλεύουν στα 9 GHz συνήθως (τα παλαιότερα και χαμηλότερα νομίζω στους 4.5 ή 4.8). Τα πληρώματα γέφυρας είναι στην γέφυρα, συνήθως ακριβώς κάτω από τα ραντάρ, και δέχονται ποσότητες εκπομπής από τα ραντάρ.
    Προέρχομαι από οικογένεια της θάλασσας, οι περισσότεροι καπεταναίοι που ξέρω έχουν φύγει από καρδιά, εγκεφαλικό, άσχετους καρκίνους και ατυχήματα. Δεν ξέρω ούτε έναν να έχει φύγει από λευχαιμία. Αν ήταν τόσο επικύνδηνα τα άτοιμα τα ραντάρ θα έπρεπε στα 30 να είχαν πεθάνει όλοι. Ομως η φύση των RF είναι έτσι ώστε επειδή το ραντάρ είναι μια κατευθηντική κεραία, και επειδή το σήμα χάνει πολύ μεγάλη ένταση με την απόσταση, λίγο κάτω από τα ραντάρ, με την προστασία του σκάφους, δεν παθαίνουν τίποτα. Το ίδιο το ραντάρ από την άλλη λέει ότι είναι επικύνδινο να είσαι 1 μέτρο κοντά όταν δουλεύει, μέσα στην δέσμη του...



    Αυτό που μας λοίπει είναι η κοινή λογική, να σκεφτόμαστε πρώτα τους φόβους μας.
    Είσαι εραστής της τεχνολογίας Η/Υ ?
    Σου αρέσουν τα δίκτυα και οι υπηρεσίες τους ?

    Γίνε ο ραδιοερασιτέχνης του αύριο ! :)
    Athens Wireless Metropolitan Network
    www.awmn.gr

Σελ. 13 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 38111213141518 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. wireless lan και rtt μέτρηση
    Από cyberp στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-07, 19:25
  2. Εγκατασταση Δικτυου Wireless και Lan
    Από unknown στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-06, 19:39
  3. Zyxel 652HW και wireless LAN!
    Από mousi στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-06, 20:43
  4. Wireless lan και adsl
    Από mookie στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-06, 23:08

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας