Σελ. 17 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 712151617181922 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 341
  1. #241
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    73
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Β
    Router
    Thomson( speedtouch 585i
    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά yiapap εχω κανει τραγικό λαθος που εχω τοποθετήσει το Wi-Fi στο κομοδίνο του
    κρεβατιού μου!;

  2. #242
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τραγικό όχι.
    Εκτός αν είσαι <8 ετών
    Εγώ πάντως θα το μετακινούσα.
    Όpως λέμε από την αρχή σε αυτό το νήμα, όσο λιγότερη ακτινoβoλία "τρως" τόσο καλύτερα!
    Από την άλλη... αν είναι να βλέπεις εφιάλτες με έλικες του DNA σου που αποδομούνται, άστο το ρημάδι, μια χαρά είναι εκεί στο προσκεφάλι σου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 01-03-08 στις 18:35.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  3. #243
    Εγγραφή
    28-02-2008
    Ηλικία
    73
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Β
    Router
    Thomson( speedtouch 585i
    Φίλε yiapap δεν εχω φτάσει μεχρι εκει ευτυχώς αλλά θα ακολουθήσω την συμβουλή σου. Ευχαριστώ!

  4. #244
    Μια ερωτηση..Οταν εχω την επιλογη wireless ανοιχτη απο το ρουτερ αλλα δεν το χρησιμοποιω η ακτινοβολια ειναι ιδια με οταν κατεβαζω πχ ή εστω ειμαι στο ιντερνετ?

  5. #245
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Περιοχή
    Αλσούπολη - Νέα Ιωνία
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4780/1004
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-Link TD-W8980
    SNR / Attn
    7.3(dB) / 46.6(dB)
    Όσα διάβασα στο post αυτό είναι πολύ χρήσιμα και μου δημιούργησαν μια ανάλογη απορία: όταν έχουμε το laptop στα πόδια μας, είμαστε αραγμένοι στον καναπέ (οπότε ο φορητός είναι στην γεννητική περιοχή κατά μεγάλο βαθμό) και δουλεύει η ασύρματη κάρτα δικτύου, υπάρχει σημαντικός κίνδυνος από την ακτινοβολία; Ρωτάω γιατί οι όγκοι των όρχεων είναι οι συχνότεροι όγκοι της ηλικίας 20-30 ετών και οι πιο πολλοί από εδώ μέσα είμαστε σε αυτήν την ηλικία!

  6. #246
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Η minimoum αποσταση που πρεπει να εχουμε απο μια κεραι wifi ειναι τα 15 εκατοστα. Συνισταται να κοιμομαστε σε αποσταση μεγαλυτερη του ενος μετρου απο αυτη. Εχει γραφτει παρα πολλες φορες ομως, πως το wifi και τα ασυρματα τηλεφωνα εκπεμπουν στα 2,4ghz , ενω τα κινητα στα 900ghz !!! Περιπου εκει που δουλευουν οι φουρνοι μικροκυματων.

    Οποτε δες τι χρησιμοποιεις και πως, ασε κατα μερος τις ηλικιες, και μετρα τις πιθανοτητες.

  7. #247
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Περιοχή
    Αλσούπολη - Νέα Ιωνία
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4780/1004
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-Link TD-W8980
    SNR / Attn
    7.3(dB) / 46.6(dB)
    Το θέμα της ηλικίας είναι πολύ σημαντικό. Ο καρκίνος των όρχεων και ειδικά το σεμίνωμα (στα λέω λόγω του ότι είμαι γιατρός) είναι πολύ συχνότερα στην τρίτη δεκαετία της ζωής. Η πιθανότητα καρκίνου είναι ανάλογη της αναπαραγωγικής δραστηριότητας (σ.σ. μίτωση) των εκάστοτε κυττάρων. Τα γεννητικά κύτταρα, λοιπόν, έχουν πολλή έντονη δραστηριότητα στη τρίτη δεκαετία της ζωής μας. (αν ήμουν στα 70 μου δεν θα με απασχολούσαι ο συγκεκριμένος τύπος καρκίνου... βέβαια, εκεί παίζει ο προστάτης!!!). Το θέμα είναι αν αυτή η συχνότητα των 2.4 GHz είναι σε θέση να τα επηρεάσει, ειδικά από τη στιγμή που ο φορητός, άρα και η ασύρματη κάρτα δικτύου, είναι σε απόσταση πολύ λίγων εκατοστών από τα κύτταρα αυτά. Φαντάζομαι ότι το καλύτερο είναι να μην τον βάζω στα πόδια μου! Εκτός κι αν κλείνω την κάρτα δικτύου (έχει κουμπάκι ο φορητός, ευτυχώς...! )

  8. #248
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Επειδη εισαι γιατρος λοιπον, και επειδη επιμενεις σε δυο πραγματα, το wifi και τον συγκεκριμενο καρκινο των ορχεων ή εστω μια βλαβη σε ενα συγκεκριμενο σημειο του σωματος, δεν γραφεις και τη γνωμη σου για την υπερπολλαπλασια ακτινοβολια του κινητου που βρισκεται σε αναμονh στην τσεπη του παντελονιου, στην ζωνη, στο τσεπακι στο στηθος και διπλα στο κρεβατι μας καθως δουλευει και σαν ξυπνητηρι ?

    Μετα, καλο θα ηταν να αναφερεις και τι γινεται οταν βαζουμε 900ghz για 5 μονο λεπτα την ημερα κολλητα στο κεφαλι μας.

    Θελω να πω, καλα κανεις και το σκεφτεσαι αλλα δεν τα σκεφτεσαι ολα. Το οτι ειμαστε περισσοτερο εξοικιωμενοι με μια τεχνολογια ( τα κινητα ) και μας εντυπωσιασε πιθανον μια νεα ( τα wifi ) δεν σημαινει πως ζυγιζουν το ιδιο. Ουτε και συγκρινονται. Μηλα με πορτοκαλια.

    Και για να το τραβηξω περισσοτερο, καλυτερα να παψεις να χρησιμοποιεις κινητο, παρα το ασυρματο. Και δεν ειμαι και γιατρος.

    Σημειωση :
    Αν δεν κανω λαθος οι φουρνοι μικροκυματων, που σε ορισμενες περιπτωσεις δημιουργουν παρεμβολες στο ασυρματο σημα του wifi, οταν δουλευουν, δουλευουν στα 1000Ghz.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 29gk : 13-04-08 στις 01:16.

  9. #249
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    361
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    HOL - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    NetFasteR IAD 2
    SNR / Attn
    10(dB) / 22(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελω να πω, καλα κανεις και το σκεφτεσαι αλλα δεν τα σκεφτεσαι ολα.
    Από πού προκύπτει αυτό, αλήθεια; Ο άνθρωπος απλά μίλησε για το συγκεκριμένο θέμα, που είναι και αυτό είναι που συζητούμε στο υπάρχον thread.

    Το ότι δε γράφει για συγκρίσεις, δε σημαίνει αυτόματα ότι διαλέγει πλευρές, έτσι;

    Άσχετο, προς pkouzan: αν είσαι ο pkouzan των επικών μεταφράσεων της 1ης σεζόν του Grey's Anatomy (με "σ.σ." και ιατρικές αναφορές), τότε

  10. #250
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από modified Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πού προκύπτει αυτό, αλήθεια; Ο άνθρωπος απλά μίλησε για το συγκεκριμένο θέμα, που είναι και αυτό είναι που συζητούμε στο υπάρχον thread.

    Το ότι δε γράφει για συγκρίσεις, δε σημαίνει αυτόματα ότι διαλέγει πλευρές, έτσι;

    Ποιες πλευρες ? Ποιος διαλεξε πλευρα ? Κανε ενα κοπο και ξαναδιαβασε το μηνυμα μου.

    Οσο για το το συγκεκριμενο θεμα που ανεφερεις, ακριβως με την φραση μου που επισυναπτεις, το μπονο που λεω ειναι πως οταν ανησυχουμε για το φορητο που βρισκεται στα ποδια μας, θα πρεπει ταυτοχρονα να ανησυχουμε ακομα περισσοτερο για το κινητο που βρισκεται στο αυτι ή στην τσεπη μας.

    Το δικο μου προβλημα ειναι η το περιπου " διυλιζουμε ον κωνωπα " που εχει αρχισει να επικρατει σε σχεση με τα ασυρματα. Και καλως εξεταζεται η επιβαρυνση απο αυτη την ακτινοβολια, αλλα τα τελευταια 10 χρονια ενα τυπικο σπιτι βομβαρδιζεται απο πολυ πιο σοβαρες πηγες ακτινοβολιας.

    Καλο λοιπον θα ηταν αν ο φιλος γιατρος, εκανε τον κοπο να μαςδωσει μερικες πηγες για ολο αυτο το φασμα.

  11. #251
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pkouzan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα της ηλικίας είναι πολύ σημαντικό. Ο καρκίνος των όρχεων και ειδικά το σεμίνωμα (στα λέω λόγω του ότι είμαι γιατρός) είναι πολύ συχνότερα στην τρίτη δεκαετία της ζωής. Η πιθανότητα καρκίνου είναι ανάλογη της αναπαραγωγικής δραστηριότητας (σ.σ. μίτωση) των εκάστοτε κυττάρων. Τα γεννητικά κύτταρα, λοιπόν, έχουν πολλή έντονη δραστηριότητα στη τρίτη δεκαετία της ζωής μας. (αν ήμουν στα 70 μου δεν θα με απασχολούσαι ο συγκεκριμένος τύπος καρκίνου... βέβαια, εκεί παίζει ο προστάτης!!!). Το θέμα είναι αν αυτή η συχνότητα των 2.4 GHz είναι σε θέση να τα επηρεάσει, ειδικά από τη στιγμή που ο φορητός, άρα και η ασύρματη κάρτα δικτύου, είναι σε απόσταση πολύ λίγων εκατοστών από τα κύτταρα αυτά. Φαντάζομαι ότι το καλύτερο είναι να μην τον βάζω στα πόδια μου! Εκτός κι αν κλείνω την κάρτα δικτύου (έχει κουμπάκι ο φορητός, ευτυχώς...! )
    Παλιότερα είχα διαβάσει κάτι αντίστοιχο, μόνο που δεν ήταν πρόβλημα απο την ακτινοβολία, αλλά απο την θερμοκρασία που ανέβαζε ο φορητός και "τα έψηνε ι"

    το παν είναι παν μέτρο άριστο, το ασύρματο είναι ευκολία, αλλά πάντα το καλώδιο είναι και ποιο σιγούρο, ποιο γρήγορο και χωρίς τύψεις.

  12. #252
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Περιοχή
    Αλσούπολη - Νέα Ιωνία
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4780/1004
    ISP
    Forthnet
    Router
    TP-Link TD-W8980
    SNR / Attn
    7.3(dB) / 46.6(dB)
    Θα απαντήσω ένα ένα στα 2-3 ζητήματα που τέθηκαν καθώς διάβασα τις απαντήσεις σας:
    1. Σίγουρα το κινητό είναι από τους μεγαλύτερους κινδύνους, σχετικά με την ακτινοβολία. Αλλά, φίλε μου 29gk, ποιος σου είπε ότι δεν προσέχω με το κινητό; Το βράδυ είναι πάντα κλειστό (δεν βάζω ξυπνητήρι!), και τη μέρα είναι πάντα τουλάχιστον 5 μέτρα μακριά μου (ευτυχώς το χωλ έχει κάποια απόσταση από το δωμάτιό μου και το σαλόνι). Επίισης, χρησιμοποιώ bluetooth για τα 5-6 λεπτά που μιλάω ημερησίως και πολλές φορές δεν το παίρνω καν μαζί μου, αν έχω κανονίσει για βόλτα και δεν περιμένω κάποιο τηλεφώνημα. Όταν πάλι το παίρνω μαζί μου, το βάζω στην τσέπη που είναι στο ύψος της καρδιάς, μιας και η καρδιά είναι το όργανο που σπανιότερο προσβάλλεται από όγκους (μόνο το μύξωμα υπάρχει από γνωστούς όγκους καρδιάς). Μπορεί και πάλι να μην είναι η καλύτερη επιλογή, αλλά τουλάχιστον αποφεύγω κεφάλι και γεννητική περιοχή, τους νο1 δηλ. κινδύνους.
    2. Στο θέμα του υπολογιστή, απλώς διατύπωσα μια ερώτηση (δεν κατάλαβα το "επιμένεις" που ανέφερες). Είναι αλήθεια ότι με βολεύει να τον έχω στα πόδια μου όταν κάθομαι στον καναπέ και απλώνω τις ποδάρες μου (that's me ) στο τραπεζάκι. Και επειδή μπορεί να κάτσω και 2-3 ώρες ημερησίως, καλό είναι να προσέχω και προς τούτο η ερώτηση...
    3. Στο φίλο sdkir, και εγώ το έχω ακούσει αυτό! Ψητά γίνονται, λέει! Από ιατρικής πλευράς, οι όρχεις είναι επίτηδες σε μια "έξτρα κοιλότητα", το όσχεο (προεκβολή της κοιλιάς θεωρείται, άλλωστε ως έμβρυα οι όρχεις βρίσκονται στην κοιλιά μέχρι τον 8ο μήνα). Ο λόγος είναι ότι λειτουργούν σωστά στος 35 περίπου βαθμούς Κελσίου, και όχι στους 37 που έχει το σώμα. Αυτό και μόνο αποδεικνύει το ρόλο της θερμότητας στη λειτουργίας του. Για αυτό και τον βάζω στους μηρούς, κοινώς μπούτια!
    4. Φίλε Modified, that's me! Αλλά με γέμισες με ένα παράπονο... Μόνο την πρώτη χρονιά έχεις δει; 4 έχουμε μεταφράσει!!! Και χίλια ευχαριστώ εννοείται για τα

  13. #253
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Oλη η συζητηση γινεται γιατι εβαλες εναν νεο και πολυ σοβαρο παραγοντα, στην υποθεση της ακτινοβολιας που δεχομαστε απο τις διαφορες "εξυπνες" συσκευες. Και επειδη ( εγω τουλαχιστον ) δεν εχω πληροφορηση για την "ειδικη" επιβαρυνση των διαφορψν οργανων του σωματος, για αυτο και παρακαλεσα να κανεις τον κοπο να μας εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα. Ενδιαφερον θα ειχε αν παρεθετες και καποια πληροφορηση για την σωρευτικη επιβαρυνση. Δηλαδη 3 ωρες την ημερα το laptop στα ποδια = τοστα κιλα ογκοι...

    Παρενθεση.
    Και το bluetooth ειναι ασυρματο και λειτουργει παρομοια με το wifi. Απλα εχει μικροτερη εμβελεια. Σε καθε περιπτωση λοιπον το καλωδιο ειναι η πρωτη επιλογη.

  14. #254
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει γραφτει παρα πολλες φορες ομως, πως το wifi και τα ασυρματα τηλεφωνα εκπεμπουν στα 2,4ghz , ενω τα κινητα στα 900ghz !!! Περιπου εκει που δουλευουν οι φουρνοι μικροκυματων.
    Κινητά τηλέφωνα: 900 MHz και 1800 MHz
    Ανυπόγραφος

  15. #255
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κινητά τηλέφωνα: 900 MHz και 1800 MHz
    Σωστα. Δικο μου λαθος..

Σελ. 17 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 712151617181922 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. wireless lan και rtt μέτρηση
    Από cyberp στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-07, 19:25
  2. Εγκατασταση Δικτυου Wireless και Lan
    Από unknown στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-06, 19:39
  3. Zyxel 652HW και wireless LAN!
    Από mousi στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-06, 20:43
  4. Wireless lan και adsl
    Από mookie στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-06, 23:08

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας