Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Καταρχάς ΣΥΓΓΝΩΜΗ που ξέχασα πολλά πράγματα. Θέλημά μου, αυτός ο οδηγός να αναπτυχθεί συλλογικά (aka: Open Source spirit). Μου είναι αδύνατο να έχω γνώμη για όλες τις διανομές.

    Τον έγραψα επειδή πολλοί νέοι χρήστες έχουν κάποιες κοινές, βασικές απορίες.

    Θέλησα να παραθέσω την μορφή και να διαπλάσουμε ΜΑΖΙ το περιεχόμενο. Είναι σε alpha κατάσταση, ούτε καν σε beta

    Επίτηδες δεν έγραψα για την RedHat, δεν ξέρω τίποτα, ούτε "φατσικά" Τις υπόλοιπες περιστασιακά (ακόμη και πριν χρόνια) ή από το forum τις έχω γνωρίσει.
    [BREAK=Για τους ανυπόμονους]
    Για τους ανυπόμονους έχουμε δύο links. Πρόχειρη απάντηση θα δώσει ένα on-line ερωτηματολόγιο..

    Αγγλομαθείς που θέλουν να πάρουν μία γεύση από διανομές διαβάστε σύντομες περιγραφές από το Distrowatch.

    Επίσης να έχεις υπ' όψιν σου ότι για να δεις dvd και να ακούσεις mp3 θα πρέπει να εγκαταστήσεις επιπλέον από την διανομή σου τους codecs. Για την ακρίβεια θα μπορείς να δεις ξεκλείδωτα dvd (τέτοια συνήθως δίνουν οι εφημερίδες). Το linux δεν χρησιμοποιεί κώδικα "κλειστό" για νομικούς λόγους. Χρησιμοποιεί μόνο κώδικα Open Source.

    Η κοινότητα κάνει προσπάθειες reverse-engineering ώστε σε λίγο να έχουμε Open Source codecs που να διαβάζουν τους "κλειστούς".

    Υπάρχουν codecs Open Source αλλά με διαφορετική κωδικοποίηση. Έτσι για παράδειγμα αντί για mp3 υπάρχει το ισάξιο ogg vorbis, αντί για divx υπάρχει το xvid, ffmpeg κ.λ.π. Σοβαρό πρόβλημα ότι υποστηρίζονται από ελάχιστες οικιακές συσκευές (με τους υπολογιστές δεν υπάρχει πρόβλημα). Τα περισσότερα mp3 players (παράδειγμα του αυτοκινήτου) παίζουν μόνο mp3, ίσως και wma, αλλά δεν γνωρίζω κανένα να παίζει ogg vorbis αν και τεχνικά γίνεται (είναι θέμα software τις περισσότερες φορές, οι εταιρίες ίσως το υιοθετήσουν στο μέλλον, είναι δωρεάν για αυτές).

    [BREAK=Προς σχεδόν αδαείς]
    • Οι διανομές linux (Open Source λογισμικό) παρέχονται δωρεάν, δεν αποκλείεται όμως και να αγοράσεις κάποια ή κάποιο πρόγραμμα (κυρίως high-end).
    • Οι περισσότερες διανομές καλύπτουν ανάγκες γραφείου "out-of-the-box" (Internet / office / VoIP).
    • Office δεν είναι μόνο το Microsoft Word, υπάρχουν και άλλα προγράμματα όπως OpenOffice Writer που κάνουν την ίδια δουλειά και ανοίγουν έγγραφα από Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint).
    • Ο Internet Explorer δεν είναι το Internet.
    • Αν σ' ενδιαφέρουν τα παιχνίδια, υπάρχουν αρκετά, αλλά φοβάμαι πως ελάχιστα θα σου αρέσουν. Πάντως υπάρχει το mame και άλλοι emulators (amiga)
    • Συνιστάται να κάνεις δωρεές.
    • Φυσικά και είναι άξιο(-τατο) λειτουργικό σύστημα, αν και δωρεάν!
    • Linux είναι ο kernel, Open Source τα προγράμματά του (αλλά και ο kernel). Οι διανομές διαλέγουν kernel και προγράμματα και στα "διανέμουν".
    • Το κύριο πλεονέκτημα του Open Source δεν είναι πως είναι δωρεάν, αλλά ότι μπορείς να ΔΕΙΣ τον κώδικά του. Ηθικά είναι μία καλή δέσμευση, δεν αγοράζεις "γουρούνι στο σακί". Έγραψα "αγοράζεις"; Ναι, μπορεί ένα πρόγραμμα Open Source να είναι εμπορικό προϊόν ΚΑΙ να είναι copyrighted.
      Πρακτικά μπορεί ο καθένας να βελτιώσει τον κώδικα σύμφωνα με τις ανάγκες (απαιτούνται γνώσεις φυσικά.)
    • Όταν έχεις προβλήματα σπάνια χρειάζεσαι επανεκκίνηση εκτός και αν: Αλλάξεις kernel, ή κάποια partitions από τον κύριο δίσκο σου.
    • Format δεν κάνουμε ΠΟΤΕ, εκτός και αν: Νομίζουμε πως κολλήσαμε ιό. Βέβαια αν έχουμε "διαλύσει" το σύστημα και δεν βγάζουμε άκρη, κάνουμε ένα format / επανεγκατάσταση.
    • Antivirus δεν χρειάζεσαι. Προς το παρόν δεν υπάρχουν κρούσματα ιών. Μπορείς να βάλεις antivirus αν θες να στείλεις αρχεία σε άλλους χρήστες - κυρίως Windows - και θέλεις να τους προστατέψεις.


    [BREAK=Τα κριτήρια επιλογής]
    Ας χωρίσουμε τους χρήστες υπολογιστών - ως προσωπικότητες - σε δύο κατηγορίες.
    • Σ' αυτούς που θέλουν να κατευθύνουν τον υπολογιστή. Ας τους βαφτίσουμε τεχνοκράτες.
    • Σ' αυτούς που θέλουν να κατευθύνονται από τον υπολογιστή. Μου αρέσει να τους αποκαλώ ρομαντικούς.

    Εννοείται κανείς δεν είναι μόνο το 1 ή το 2, υπάρχουν οι ενδιάμεσες καταστάσεις.

    Ανάλογα την προσωπικότητα του καθενός, τον ενδιαφέρει να μάθει για τα ενδότερα του λειτουργικού του συστήματος. Είναι καθοριστικός παράγοντας για να διαλέξεις διανομή, ΜΑΖΙ με τις ανάγκες σου ΚΑΙ το hardware που έχεις.

    Δηλαδή η επιλογή σου εξαρτάται:
    1. Από την προσωπικότητά σου.
    2. Τις ανάγκες σου. Για παράδειγμα, αν σε καλύπτουν τα Open Source προγράμματα.
    3. Το hardware σου. (αν δεν δουλεύει η κάρτα γραφικών / ήχου σου σε linux δεν έχεις επιλογές. Θα πρέπει να περιμένεις κάποιο διάστημα, μήπως υποστηριχθεί η συσκευή σου. Δραστηροποιήσου και κάνε γνωστό το πρόβλημα στην εταιρία κατασκευής.)


    Πρέπει η επιλογή σου να καλύψει τις παραπάνω 3 συνθήκες.
    [BREAK=1. Ποιός είσαι;]
    Πρώτος διαχωρισμός, διανομές για τεχνοκράτες και μη-τεχνοκράτες, δηλαδή, δώσε πράγμα στο λαό. Όλοι οδηγάμε, αλλά δεν είμαστε οδηγοί rally ε; Κάποιοι οδηγοί όμως έχουν ένα φυσικό ταλέντο, ή μία έλξη στο αντικείμενο. (πόσες γυναίκες και πόσους άντρες βλέπετε κολλημένους στον υπολογιστή; )

    Δεν έχω κάνει και gallop, αλλά έχω την εντύπωση πως οι περισσότεροι ανήκουν στην κατηγορία του αυτοματισμού και της πρωτοβουλίας. Άλλωστε αυτό έχουν συνηθίσει οι περισσότεροι από Windows / Macintosh.

    Πρώτη σε ευκολία - ως πρώτο βήμα - είναι.
    Ubuntu

    Ένα βήμα ποιό κάτω ακολουθούν.
    Mandriva
    openSuSΕ
    Fedora
    CentOS

    Λίγο ποιό κάτω έχουμε.
    Debian
    Zenwalk

    Τεχνοκρατικές διανομές για μερακλωμένους. Πρέπει να θές ΚΑΙ να μπορείς:
    Slackware
    Arch
    Gentoo
    Sabayon

    [BREAK=2. Ανάγκες]
    Ας εξετάσουμε την 2η κατηγορία που είναι οι ανάγκες.

    Ο KLG έχει έναν πολύ καλό κατάλογο με συνηθισμένα Open Source προγράμματα.

    Το παρακάτω είναι υλικό για.. flame (αντιπαράθεση δίχως τελειωμό). Μπορείτε να το αγνοήσετε. (δεν ξέρω αν θα πρέπει να αφαιρεθεί από το παρόν άρθρο ως off-topic)
    Spoiler:

    Υπάρχουν κάποιες ανάγκες που - εκ πρώτης όψεως - δεν καλύπτει το linux, ή τις καλύπτει δύσκολα. Προσωπικά μου καλύπτει την ανάγκη για δημιουργία από γραφικά, μουσική, σχεδιασμό (cad) ΑΛΛΑ οι ανάγκες μου είναι συγκεκριμένες.

    Χωρίζω τις ανάγκες σε high-end, mid-end, low-end.

    Έτσι με διανομή linux θα ζοριστείτε ή δεν θα καταφέρετε ένα από τα παρακάτω:

    Παιχνίδια. Καλύπτει άριστα low-end ίσως και mid-end, για high-end λίγα παιχνίδια υπάρχουν για linux. Μόνο από τύχη θα παίξετε παιχνίδια από Windows μέσω wine ή και cedega.

    Μουσική δημιουργία. Καλύπτει άνετα high-end ανάγκες (βλ. Max/MSP), σε mid-end υπάρχει σοβαρό θέμα αφού προβλήματα μπορεί να είναι:
    • Η ανυπαρξία drivers για τις ημι-επαγγλεματικές κάρτες ήχου για midi, adat κ.λ.π. (για τις επαγγελματικές δεν υπάρχει πρόβλημα)
    • να ξεχάσετε συνήθειες VST, Cubase, κ.λ.π. Υπάρχουν άλλα παρόμοια προγράμματα, πολλές φορές εξίσου αξιόλογα ή και καλύτερα (dssi, ladspa, ardour, jack, jack-rack, hydrogen, ZynaddSubFX).


    Γραφική δημιουργία.
    Αντί για Photoshop έχει το gimp και το krita. Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί αναφέρεται αυτό ως πρόβλημα, τις δικές μου ανάγκες έχει καλύψει το gimp που στα μάτια μου φαίνεται ίδιο, layers, φίλτρα κ.λ.π.

    Σχεδιαστική δημιουργία (cad). Καλύπτει low-end (π.χ. qcad), στο mid-end υπάρχει πρόβλημα (κυρίως λόγω κατεστημένου αγοράς, ασυμβατότητα με AutoCAD) στο high-end δεν υπάρχει θέμα (βλ. UGS).

    Χωρίζω χοντρικά τις ανάγκες ως:

    Ανάγκη για ευκολία στην εγκατάσταση, σε σύστημα που έχει ήδη Windows, έχει μόνο ένα partition, ο χρήστης δεν ξέρει τί είναι το partition, ούτε και να τα χειρίζεται οπότε και θα πρέπει το setup της διανομής να αντεπεξέλθει ακόμη και στο alt+shift (ελληνικά):
    Ubuntu

    Καλό το Ubuntu αλλά αυτό το πράγμα, το γραφικό περιβάλλον όπως λένε, δεν μου άρεσε. Πού είναι το start menu όπως στα windows;
    Kubuntu

    Ανάγκη για συντήρηση. Δηλαδή αναβαθμίζεται εύκολα, απαιτείται πρόσβαση στο διαδίκτυο.
    debian
    Arch
    gentoo

    Προσοχή, όπως προανέφερα, αυτές οι προηγούμενες διανομές είναι για "τεχνοκράτες" αν δεν είστε "τέτοιος" δεν σας κάνουν.

    Η λίστα συνεχίζεται με τις μη-τεχνοκρατικές διανομές:
    Ubuntu
    Kubuntu
    Fedora (?)
    openSuSE (?)
    Mandriva (?)
    Zenwalk (?)

    Ανάγκη για αξιοπιστία (προγράμματα που δεν κολλάνε)
    Ubuntu
    Debian
    Slackware
    gentoo (?)
    Arch (?)

    Παλιό μηχάνημα (δεν έχει μνήμη και γρήγορο επεξεργαστή)
    Zenwalk
    Slackware (με DE xfce, blackbox, κ.λ.π. αντί του KDE)
    Xubuntu

    Ανάγκη να παίξω παιχνίδια από Windows (τί να κάνουμε κάποιοι το βλέπουν ως ανάγκη )
    Βασικά το ξεχνάτε, δύσκολα τα πράγματα. Αν επιμένετε, δοκιμάστε mandriva, ή οποιαδήποτε διανομή που έχει το cedega.
    Η mandriva (?) υποστηρίζει το cedega επί πληρωμή.

    Ανάγκη για ρύθμιση του συστήματος από GUI
    openSuSE (yast)
    Fedora (?)
    Ubuntu (με ελάχιστα προβλήματα)

    Ανάγκη για σύγχρονη διανομή με προγράμματα που είναι πρόσφατα (ενδεχόμενο ρίσκο σταθερότητας (?))
    Sidux (ή Debian sid / unstable / testing)
    Arch
    Gentoo.

    Ανάγκη για να μάθεις (είσαι τεχνοκράτης - κοιμάσαι με τον υπολογιστή αγκαλιά)
    Slackware
    LFS (?) [Linux from Scratch]
    Arch (?)
    Gentoo
    Fedora (για να μάθεις SElinux)
    RedHat (υπάρχει πιστοποίηση για RedHat Linux, επίσης με SElinux)

    Έχω επεξεργαστή 64-bit (παιδιά εδώ, έχω πρόβλημα, να γράψω αυτές που υποστηρίζουν ή αυτές που ΔΕΝ υποστηρίζουν; )
    Ubuntu
    Debian
    Gentoo
    Arch
    Fedora
    openSuSE
    CentOS

    [BREAK=3. Hardware]
    Τελευταία, αυτό που μας έμεινε είναι το hardware. Δεν νομίζω πως υπάρχει θέμα διανομής, αφού για το hardware είναι υπεύθυνος ο kernel, οπότε όλες οι διανομές πάνω-κάτω είναι τα ίδια.

    Ενδιαφέρουσες οι διανομές που το cd τους εγκατάστασης είναι και live-cd ώστε να δεις αν το hardware σου δουλεύει σωστά. Χρησιμεύουν και ως σανίδα σωτηρίας. Τέλεια ευκαιρία για να δεις αν το hardware σου υποστηρίζεται από το linux.
    Ubuntu
    Mandriva
    openSuSE
    Sabayon (μετατρέπεται σε gentoo)

    Κάποιες έχουν ευκολίες (κλειστό κώδικα) όπως:
    PClinuxOS (έχει drivers από κάρτες γραφικών)
    Mint (βιβλιοθήκες για αναπαραγωγή dvd, mp3, το ξέρω δεν αφορά hardware)

    [BREAK=Υποστήριξη Hardware]
    Δεν αφορά την επιλογή διανομής, αλλά μπορεί να σας αποτρέψει γενικότερα από το linux

    Το πρόβλημα είναι ότι το 99% αγοράζει hardware για να δουλέψει με Windows και όχι με linux. Παρ' όλα αυτά, το linux υποστηρίζει όλες τις συσκευές που θα μπορούσε κανείς να χρειαστεί. Ενδεικτικά, αν και αγόρασα όλα τα περιφερειακά μου για Windows, αυτή την στιγμή λειτουργούν όλα με linux.

    Θα πρέπει να προτιμάτε "επώνυμες" προτάσεις και όχι no-name υλοποιήσεις.

    Πρόβλημα αποτελούν οι εκτυπωτές, εκτός από κάποιες μάρκες που υποστηρίζουν έμπρακτα το linux (πρόχειρα θυμάμαι την HP). Για να δείτε αν υποστηρίζεται ο εκτυπωτής σας δείτε εδώ.

    Το ίδιο ισχύει και με τα scanner. Παράδειγμα ελλειπής υποστήριξης είναι η canon, η HP υποστηρίζει έμπρακτα.

    Φωτογραφικές μηχανές / mp3 players: Δουλεύουν σίγουρα αυτές που λειτουργούν ως flash sticks. Έχω την εντύπωση πως οι περισσότερες συσκευές είναι τέτοιου είδους.

    iPod: Δουλεύει.

    Κινητά τηλέφωνα: Δεν γνωρίζω

    Usb adsl modem: Προφανώς αστειεύεσαι! Διαβάζεις άρθρο του adslgr.com! Αγόρασε τώρα router . Σοβαρά τώρα. Άλλα δουλεύουν και άλλα όχι. Είναι ένα μαρτύριο όμως. Ενδείκνυται η αγορά adsl / modem / router (όλα σε ένα) με ethernet.

    pstn modem: τα λεγόμενα win-modems. Σπάνια δουλεύουν, τα βρίσκουμε σε φορητούς και σε "παλιά" desktop μηχανήματα. Τα πολύ παλιά σειριακά modem (τα αληθινά modem!) δουλεύουν.

    Για φορητούς υπολογιστές αυτό το site είναι χρήσιμο με λεπτομερείς οδηγίες για να εγκαταστήσεις linux στον φορητό σου.

    Tv κάρτες: Πληροφορίες

    Web cam's: Δεν έχω πείρα.

    [BREAK=Η διανομή του Δημιουργού]
    Ας δούμε ποιά διανομή χρησιμοποιεί ο Linus Torvalds, ο δημιουργός του Linux!
    curiosity: which is your favourite distribution, and which one do you consider more secure?

    I don’t really tend to care much, I’ve changed distributions over the years, and to me the most important thing tends to be that they are easy to install and upgrade, and
    allow me to do the only part I really care about - the kernel.

    (βλέπουμε ξεκάθαρα πως η ανάγκη του είναι ΜΟΝΟ μία, δυστυχώς δεν ισχύει το ίδιο και για εμάς!)

    So the only major distribution I’ve never used has actually been Debian, exactly because that has traditionally been harder to install. Which sounds kind of strange, since Debian is also considered to be the hard-core technical distribution, but that’s literally exactly what I personally do not want in a distro. I’ll take the nice ones with simple installers etc, because to me, that’s the whole and only point of using a distribution in the first place.

    (και εδώ βλέπουμε κάτι ενδιαφέρον, έχει δοκιμάσει ΟΛΕΣ τις διανομές αν και η ανάγκη του είναι μία και θα μπορούσε να καλυφτεί εύκολα από τις περισσότερες διανομές.)

    So I’ve used SuSE, Red Hat, Ubuntu, YDL (I ran my main setup on PowerPC-based machines for a while, and YDL - Yellow Dog Linux - ended up the easiest choice). Right now, most of my machines seem to have Fedora 7 on then, but that’s only a statement of fact, not meant to be that I think it’s necessarily better than the other distros.
    Καλή τύχη, αν το hardware σου δουλεύει με το linux, έχεις πολλά να γνωρίσεις.

    Ελπίζω να σου είναι ενδιαφέρον το ταξίδι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ludist : 02-11-07 στις 14:28.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Χρειάζομαι σχόλια ΚΑΙ για τις ελλείψεις μου (από έμπειρους του Linux) ΑΛΛΑ το ίδιο ισχύει και για ανθρώπους που διάβασαν τον οδηγό και ΔΕΝ έχουν σχέση με το linux, για να γίνει πιό κατανοητός / πλήρης.

    Όπου γράφω (?) είναι επειδή δεν έχω ιδία πείρα / έχω αμφιβολίες και περιμένω επιβεβαίωση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ludist : 01-11-07 στις 23:02.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.627
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Μπράβο, πολύ καλός οδηγός.

    Νομίζω ότι πρέπει να εξηγήσεις και λίγο την αρχική έλλειψη αναπαραγωγής κάποιων multimedia formats σε μερικές διανομές, και πως αυτό διορθώνεται.

    O Linus χρησιμοποιεί fedora γιατί τον πληρώνει η RedHat. Πρέπει να το πει αυτό, αλλά από την άλλη μεριά λέει και καλά λόγια για τις άλλες.

    Από την άλλη, ο Michael Dell χρησιμοποιεί Ubuntu.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosts : 02-11-07 στις 00:12.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Χμμ.. ούτε που το σκέφτηκα. Δύσκολο θέμα, πρέπει να σκεφτώ πως να το γράψω να μην γίνει βαρετό (μεγάλο), είναι όπως ξέρεις νομικό το ζήτημα.

    Τί λες να το γράψω στο "2. Ανάγκες" όπου θα προσθέσω "Ανάγκη για windows multimedia" να γράψω μόνο το mint και να εξηγήσω γιατί οι υπόλοιπες ΔΕΝ έχουν τους codecs;

    Επίσης μία άλλη επιλογή να το γράψω στο 'off-topic' flame, αλλά εκεί ίσως το διαβάσουν λίγοι και πάει στράφι.

    Νομίζω πως είναι άτοπο να γράψω πως θα λύσουν αυτό το "πρόβλημα" αφού το θέμα είναι να γράψω ποιά διανομή να διαλέξουν. Μάλιστα, αφού η συντριπτική πλειοψηφία ΔΕΝ προσφέρει κλειστούς codecs, τότε δεν αποτελεί κριτήριο επιλογής!

    Αν θεωρηθεί βασικό θα το κάνω, αλλά να το γράψω για κάθε διανομή; Εκτός του ότι δεν το ξέρω, θα μεγαλώσει το κείμενο.

    Τί προτείνεις;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ludist : 02-11-07 στις 00:19.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Το έγραψα στους "ανυπόμονους" κάτι μου λέει πως θα το διαβάσουν αρκετοί και δεν γεμίζει τις υπόλοιπες σελίδες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ludist : 02-11-07 στις 00:33.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Μία επισήμανση (καταρχήν):

    Από πότε το CentOS έχει για target group το desktop;
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Αν σου πω δεν ξέρω;

    Αφού είναι "κλώνος" του Red Hat και - φαντάζομαι - μπορείς να βάλεις ότι προγράμματα θες, δεν μετατρέπεται σε desktop;

    Με την ίδια λογική αποκλείονται ΠΟΛΛΕΣ διανομές όπως debian, gentoo, arch (αφού το base installation δεν έχει... τίποτα)

    Αναμένω και τα υπόλοιπα σχόλιά σου. Και μην βαράς, το έγραψα για να ξυπνήσουμε και να γράψουμε ένα καλό howto, σίγουρα θα έχω λάθη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ludist : 02-11-07 στις 00:46.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  8. #8
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού είναι "κλώνος" του Red Hat και - φαντάζομαι - μπορείς να βάλεις ότι προγράμματα θες, δεν μετατρέπεται σε desktop;

    Με την ίδια λογική αποκλείονται ΠΟΛΛΕΣ διανομές όπως debian, gentoo, arch (αφού το base installation δεν έχει... τίποτα)
    Μα δεν το έγραψα με αυτή τη λογική.

    Από πότε το RedHat απευθύνεται σε desktop;



    ΥΓ: Ποτέ δεν βαράω.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    (για το υστερόγραφο)

    Χμμμ... με μπερδεύεις. Καταρχάς σε ποιό σημείο σ' ενοχλεί; Σ' ενοχλεί που το βλέπεις έστω και ως αναφορά;

    Γράψε μου την λογική σου μπας και συμφωνήσω.

    Η δική μου λογική (σύμφωνα με τον αδαή) είναι η εξής: Θέλω office, off-line εγκατάσταση, internet, συντήρηση (pms), επιπλέον προγράμματα. Όλα αυτά τα έχει το centOS, γιατί να λείψει από την λίστα;

    Μ' άλλα λόγια, τί του λείπει για να ΜΗΝ είναι desktop; Δυσκολότερα τα debian, arch, gentoo, slackware μπρος στο centOS για να μην το βάλω στην λίστα, το καθένα για τον δικό του λόγο.

    Συμπλήρωση: Τώρα είδα πως έγραψες για το Red Hat. Όπως προανέφερα δεν έχω ιδέα για το Red Hat, δεν έχει desktop εφαρμογές; Του λείπει κάποια; Δεν μπαίνουν οι εφαρμογές από επίσημο repository; (αν λείπουν)

    Συμπλήρωση Νο2: Γιατί με μπερδεύεις; Αφού έχουν έκδοση desktop
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ludist : 02-11-07 στις 03:51.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  10. #10
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Προστέθηκε ακόμη μία σελίδα, off-topic (υποστήριξη hardware)
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.194
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Σε ότι αφορά τις web cameras, δουλεύουν συνήθως μέσω του gscaview driver!
    - How does a linux geek make love??
    - unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep;


    BasketForum

  12. #12
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    Μήπως το έγραψες λάθος; Δεν βρήκα τίποτα στο yahoo..

    Φαντάζομαι πως πολλές υποστηρίζονται απ' ευθείας από τον kernel. Η απορία μου πάντως είναι άλλη. Ποσοστιαία, υποστηρίζονται σε μεγάλο ποσοστό; Ιδίως οι no-name.

    Δεν μπορώ να προσθέσω άλλο υλικό στο κείμενο, από εδώ και πέρα όποιος mod μπορεί, ας συμπληρώσει τυχόν προσθήκες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ludist : 03-11-07 στις 04:06.
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

  13. #13
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.309
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Ξέχασες το PCLinuxOS. Πολύ δημοφίλες πλέον και από τα εύκολα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος petrogazz : 03-11-07 στις 22:31.

  14. #14
    Εγγραφή
    22-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.194
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ludist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως το έγραψες λάθος; Δεν βρήκα τίποτα στο yahoo..

    Φαντάζομαι πως πολλές υποστηρίζονται απ' ευθείας από τον kernel. Η απορία μου πάντως είναι άλλη. Ποσοστιαία, υποστηρίζονται σε μεγάλο ποσοστό; Ιδίως οι no-name.

    Δεν μπορώ να προσθέσω άλλο υλικό στο κείμενο, από εδώ και πέρα όποιος mod μπορεί, ας συμπληρώσει τυχόν προσθήκες.
    Δεν έχεις άδικο..
    Spcaview είναι (και το gspcaview).. Λεπτομέρειες στο http://mxhaard.free.fr/sview.html
    - How does a linux geek make love??
    - unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep;


    BasketForum

  15. #15
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    SNR / Attn
    31(dB) / 30(dB)
    @avoulk Α ναι.. έχω ξαναπάει στην ιστοσελίδα. Είναι ένας 60χρονος που έγινε hacker στα γεράματα

    @petrogazz Έχω πλήρη άγνοια και γι' αυτή. Είχα μπει στην ιστοσελίδα αλλά όπως και οι περισσότερες διανομές δεν μπόρεσα να καταλάβω πως λειτουργεί, τί πακέτα έχει κ.λ.π. Πιστεύεις ότι κατατάσεται μαζί με ubuntu, fedora, mandriva κ.λ.π.;

    Στην εγκατάσταση, κάνει repartition όπως το ubuntu; (το έχω απορία για ΟΛΕΣ τις "εύκολες" διανομές)

    (κακία mode )
    Διάβασα αυτό στο περιοδικό τους και δεν μου άρεσε.
    Spoiler:

    [...]
    mv xorg.conf.old xorg.conf

    Hit "Enter". It will ask if you want to overwrite the file. Type:

    y

    Hit "Enter". All done. Now simply reboot your computer by typing either:

    reboot

    After reboot (!) [ελάτε ρε παιδιά... restart το X θέλει!], log in and continue to enjoy this great Linux distro!
    Από το «Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο», στο «Η εταιρία έχει πάντα δίκιο».
    Επιλογή linux διανομής.
    Αγγλικά <- Απορίες για το Slack; Διάβασε -> Ελληνικά. Οδηγίες εγκατάστασης από imitheos
    Θησαυρός πληροφοριών ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ διανομής GNU/Linux.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 633
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-13, 23:23
  2. Ποια διανομή να επιλέξω;
    Από alexjm στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-08, 14:47
  3. διανομη linux χρηματιστηριο?
    Από trade3f στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-08, 11:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας