Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λοιπον. το εχει η μέρα σημερα να διαβαζω πραγματα που με αφορουν (εχω ηδη γραψει ενα post σχετικα με τη HOL).

    θα σας πω το εξης. για να μαθετε την αληθεια, κ να ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ποτέ Arnet.
    Μενω στην Αργυρουπολη παιδια.
    πριν απο μερικο καιρο αγορασαμε ενα σπιτι, κ ειπαμε θα βαλουμε ιντερνετ.
    μια μερα εντελως τυχαια ανοιγω το laptop κ μου λεει καλως ηρθατε στο Arnet Κτλ...

    ωπ λεω τι ειναι αυτο;
    μια χαρα, παιρνω τις πληροφοριες μου, πάω, σκαω 100€ για ενα χρονο
    δεν ειχα καλο σημα ομως μεσα στο σπιτι κ τι κανω; αγοραζω καλωδιο κ κοτσαρω πάνω μια ασυρματη καρτα κ βγαζω το καλωδιο στο μπαλκονι... κ ειχα σημα μολις 15%, αλλες φορες ειχα το πολυ 75% και ΜΙΑ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΦΟΡΑ ειχα 95% για ΛΙΓΗ ωρα......
    κ το σπιτι μου ειναι 39 ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ ΜΕΤΡΑ απο τη κεραια, κ ειμαι σχετικα ψηλα , (σχεδον ιδιο υψος με τη κεραια) στον τριτο οροφο.

    ΟΠΟΤΕ ειχα καλο σημα ερχοντουσαν τα δεδομενα αλλα διακεκομενα, δεν υπηρχε ροη.
    ΑΓΑΝΑΧΤΗΣΑ ΠΑΙΔΙΑ!! αρχισα να κλαιω το 100ρικο....
    τελικα αποφασησα να βαλω Connex , κ τηλεφωνο. γιατι ελεγα "ωραια αφου ειναι 100€ η συνδρομη, θα εχω για τηλεφωνια το κινητο μου, κ για ιντερνετ Αρνετ."
    σε 3 μερες ειχα τηλεφωνο κ σε 7 ιντερνετ. τσακ μπαμ!

    κ με παιρνει τηλεφωνο καποιος απο την arnet κ μου λεει εισαστε ευχαριστημενος με την αρνετ κτλ κτλ.
    ημουν θυμαμαι αραχτος σε μια ξαπλωστρα στη Ναξο, επινα τη φραπεδια κ διαβαζα εφημεριδα, κ του λεω επι λεξη , "αν υπήρχε τροπος να μου επιστρεψεις τα 100€, θα καθομουν αλλες 2 ημερες εδω".

    σας λεω το εξης.
    το σημα "πιανει" μονο αν εισαι ΔΙΠΛΑ στην κεραια (αν ανεβεις πανω θα εχεις 100% σήμα)
    ειμαι στη πλατεια ρε παιδια στη δουλεια μου, σε αποσταση κατω των 40 μετρων απο τη κεραια, κ μια μερα που κατι ειχε παθει η γραμμη εδω, λεω πως θα δουλεψω τωρα κτλ , κ παιρνω απο το σπιτι το καλωδιο, το βαζω στο pc , το καλωδιο ΕΞΩ στο ΔΡΟΜΟ κρεμασμενο σε μια ταμπελα ΑΠΕΝΑΝΤΙ απο το link, κ το σημα δε περασε ποτε το 5% κ επεφτε συνεχεια στο 0% κ "cannot find network" κτλ κτλ.......
    τη στιγμη αυτη που σας γραφω, ΒΛΕΠΩ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΟΥ τη κεραια στη πλατεια .

    προκαλω ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ απο την arnet, να ερθει κ να μου πει το αντιθετο.
    14 χρονια ειμαι "online". κ γνωριζω τι πως κ που , πως δουλευει κ αν δουλευει σωστα η όχι.
    κ οποιος συμπολιτης μου, θελει να το δοκιμασει, να δει αν αληθευουν τα παραπανω, κερναω καφε σπιτι μου, να δει τι πως που κ πώς!

    σε γενικες γραμμες, οποιος δωσει λεφτα γι αυτο, θα τα κλαει, σαν εμενα.
    ακομα το κλαιω το 100ρικο.........

    αυτα απο μενα.
    Αργυρουπολη Αττικης.

  2. #2
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Μαλλον ο Δημος στο σημειο που εισαι η στη συγκεκριμενη περιοχη διανυει ακομα τις λεγομενες παιδικες ασθενειες και μην λησμονουμε την πυκνη δομηση της περιοχης σου με τοσο τισμεντο που να περασει το σημα? Παντως θα κανω μια ερωτηση. Η υπηρεσια δεν υπαρχει τροπος να την δοκιμασει καποιος και εφοσον λειτουργησει σωστα να αγορασεις τις υπηρεσιες?

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τι καλώδιο ήταν ακριβώς αυτό που έβαλες;

    ΥΓ 40 μέτρα δεν είναι και λίγα, για αυτό υπάρχουν τα AP
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EvilHawk : 02-11-07 στις 20:52.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ηταν καλωδιο USB. η μια ακρη μπήκε στο pc κ στην άλλη η καρτα.
    το εβαλα σε καποιο σχετικο υψος ετσι ωστε να βλεπει τη κεραια.

    τι τσιμεντο ανθρωπε μου; αφου σου λεω βλεπω ΚΑΙ απο το μπαλκονι τη κεραια ΚΑΙ απο τη δουλεια, βλεπω στη πλατεια οπου υπάρχει link...

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ενας παππους παντος που συχναζει στο ΚΑΠΗ, (κατω απο την arnet) λεει οτι εχει καμπάνα σημα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος somey : 02-11-07 στις 21:58.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-01-2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    472
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    100Mbps/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    9 dB(dB) / 12(dB)
    Παντως το ολο θεμα ασυρματο δικτυο , ιντερνετ κτλπ εχει πολλες παραξενιες. Σημερα πηρα ενα demo κωδικο ετσι για να δω τι παιζει. Οσον αφορα το σημα εμενα ειναι 85-90% , βεβαια εγω εχω "πιατο" οποτε λογικο το σημα καμπανα. Χωρις να ξερω για εντυπωσεις αλλων , θεωρω οτι χρειαζεσαι οπωσδηποτε κεραια , ( εστω δηλαδη pci καρτουλα με την κεραια της , αλλα και παλι χλωμο με δεδομενο την θεση του pc στο σπιτι και τα ντουβαρια να παρεμβαλονται ).
    Εαν καταλαβα καλα εχεις usb καρτουλα που δεν ειναι και οτι καλυτερο. Να φανταστεις οτι σπιτι μου ασυρματο δικτυο με usb καρτουλες λειτουργει οριακα , και μιλαμε για 7-8 μετρα με εναν τοιχο....
    Φανταζομαι οτι η καρτουλα σου παιζει σε full ισχυ ενω ΔΕΝ εχεις επιλεξει τα windows να διαχειριζονται την ασυρματη συνδεση?

  7. #7
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    εχω επιλεξει σωστα τα παντα.τομηχανημα βρηκε τα παντα κ δουλεψε σωστα. μαλιστα πηγα το λαπτοπ εκει (στα γραφεια της αρνετ) κ μου εγκατεστησε με τα ιδια του τα χερια ο τεχνικος εκει. μαλλον ειχα επιλεξει, καθως δε μπαινω πια με τη "μαϊμου" συνδεση...
    ξερεις τι αλλο μου ειπαν ; οτι "εξω πιανει", δλδ κυριε μου να βγω το χειμωνα πχ εξω στον ψωφο , στο μπαλκονι, για να εχω κατι παραπανω απο 25-30% σημα;

    δε με ενδιαφερει πλεον, καθως οπως ειπα πιο πανω εχω βαλει connex κ ειμαι μια χαρα.
    αναφερω ομως τι ακριβως συμβαινει, μη τη πατησει κ καποιος αλλος .

    αν πεταξεις μια μπανανα στην κεραια του arnet, οι μαϊμουδες θα κανουν παρτι.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από somey Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω επιλεξει σωστα τα παντα.τομηχανημα βρηκε τα παντα κ δουλεψε σωστα. μαλιστα πηγα το λαπτοπ εκει (στα γραφεια της αρνετ) κ μου εγκατεστησε με τα ιδια του τα χερια ο τεχνικος εκει. μαλλον ειχα επιλεξει, καθως δε μπαινω πια με τη "μαϊμου" συνδεση...
    ξερεις τι αλλο μου ειπαν ; οτι "εξω πιανει", δλδ κυριε μου να βγω το χειμωνα πχ εξω στον ψωφο , στο μπαλκονι, για να εχω κατι παραπανω απο 25-30% σημα;

    δε με ενδιαφερει πλεον, καθως οπως ειπα πιο πανω εχω βαλει connex κ ειμαι μια χαρα.
    αναφερω ομως τι ακριβως συμβαινει, μη τη πατησει κ καποιος αλλος .

    αν πεταξεις μια μπανανα στην κεραια του arnet, οι μαϊμουδες θα κανουν παρτι.
    Η arnet απο όσο γνωρίζω ζητά AP και όχι πατέντα usb wifi που το βγάζεις στο παράθυρο,
    μιλάμε για 40 μέτρα

    Το πρόβλημα είναι στον εξοπλισμό σου

  9. #9
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    sorry αλλα δεν υπάρχει προβλημα στον εξοπλισμο, με διαβεβαιωσε ο ιδιος ο τεχνικος τους.
    αυτο το θεμα για μενα εχει κλεισει, "κλαιω" το κατοσταρικο κ αυτο ειναι όλο....
    για το σπιτι το ηθελα, βρηκα λυση αλλιως, τα τσιμπησανε οι μαγκες, καλοφαγωτα...........
    αλλο να στο περιγραφω κ αλλο να το βλεπεις.


    να, τωρα που γραφω, σπιτι ειμαι, μια χαρα, οπως πρεπει να ειναι.

    καληνυχτα

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από somey Εμφάνιση μηνυμάτων
    sorry αλλα δεν υπάρχει προβλημα στον εξοπλισμο, με διαβεβαιωσε ο ιδιος ο τεχνικος τους.
    αυτο το θεμα για μενα εχει κλεισει, "κλαιω" το κατοσταρικο κ αυτο ειναι όλο....
    για το σπιτι το ηθελα, βρηκα λυση αλλιως, τα τσιμπησανε οι μαγκες, καλοφαγωτα...........
    αλλο να στο περιγραφω κ αλλο να το βλεπεις.


    να, τωρα που γραφω, σπιτι ειμαι, μια χαρα, οπως πρεπει να ειναι.

    καληνυχτα
    Για εσένα ίσως,
    Ακόμα θα μπορούσες να ζητήσεις δοκιμάστικο

    Οπώς και να έχει αφού θέλεις να κλείσει

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα στη δημιουργία του wireless δικτύου μου
    Από Nilduras στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-08, 00:16
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-07, 14:48
  3. Πως θα ενισχυσουμε το ασυρματο σημα του 660HW?
    Από Fotis_Greece στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-06, 01:52
  4. πρόβλημα με το σημα της τηλεορασης
    Από undeadpunk στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-06, 19:46
  5. Κάρτα δικτύου με καλή εμβέλεια και δυνατό σήμα
    Από Ice-Blade στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-05, 00:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας