Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    17-05-2016
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα και εδώ,

    Δημοσιεύεται αυτούσιο το θέμα όπως έχει ανέβει σε διπλανό forum:

    "Καλησπέρα στο forum,

    Όπως περιγράφω και στο τίτλο του θέματος τις τελευταίες δύο εβδομάδες περίπου στις 9 το βραδύ και για τις επόμενες 2-3 ώρες ξαφνικά το latency μου ανεβαίνει κατακόρυφα κατά 250-300 μονάδες και μένει εκεί σταθερά με κάποια ελαφρά σκαμπανεβάσματα.

    Έχω τεστάρει τα πάντα όλα κλειστά πέραν του υπολογιστή, τα ίδια, κλειστό pc/ speedtest στο κινητό, τα ίδια, restart/reset router, τα ίδια.

    Μένω σε νησί με ότι συνεπάγεται αυτό για την ποιότητα των συνδέσεων αλλά μέχρι τώρα δεν είχα θέμα με το latency παρά τις αξιοθρήνητες ταχύτητες up/down και εφόσον πρόκειται για φαινόμενο με μοτίβο δεν νομίζω να έχει να κάνει τόσο με την ποιότητα των γραμμών.

    Τηλέφωνο στην πράσινη κυρία δεν πήρα καθώς η γραμμή δεν είναι στο όνομα μου και δεν θέλω να ασχοληθώ περαιτέρω μιας και φεύγω σε λίγο καιρό από το σπίτι που κατοικώ τώρα.

    Το θέμα ανεβαίνει περισσότερο από περιέργεια μιας και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κάτι τέτοιο και πραγματικά θέλω να μάθω ποια ακριβώς είναι η αιτιολογία πίσω από αυτό το φαινόμενο.

    Τα φώτα σας."

    Επισυνάπτω σχετικό screenshot από speedtest που πάρθηκε την χρονική στιγμή που ανεβαίνει το συγκεκριμένο θέμα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_12.png 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  41,7 KB 
ID: 255105

    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.928
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Πάντως 18 ping φαίνεται στο screenshot και bufferbloat κατά το download, το οποίο σε επηρεάζει μόνο όταν τερματίζεις το download (όχι ότι είναι δύσκολο με τέτοια ταχύτητα :/ ) Το upload πάντα τόσο χαμηλό ήταν;

  3. #3
    Εγγραφή
    17-05-2016
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως 18 ping φαίνεται στο screenshot και bufferbloat κατά το download, το οποίο σε επηρεάζει μόνο όταν τερματίζεις το download (όχι ότι είναι δύσκολο με τέτοια ταχύτητα :/ ) Το upload πάντα τόσο χαμηλό ήταν;
    Έτυχε και έπεσε για δύο λεπτά, τώρα ξανά μαρσάρει

    Το up ναι πάντα τόσο χαμηλά ήταν, το down για κάποιο λόγο είναι πολύ πιο πάνω από τα συνηθισμένα

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_13.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  35,8 KB 
ID: 255106

  4. #4
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.928
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Αυτό είναι όντως τραγικό... Κανείς άλλος με Cosmote στο νησί έχει παρατηρήσει το ίδιο; Μάλλον μπουκώνει τελείως το backbone εκείνες τις ώρες.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-05-2016
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι όντως τραγικό... Κανείς άλλος με Cosmote στο νησί έχει παρατηρήσει το ίδιο; Μάλλον μπουκώνει τελείως το backbone εκείνες τις ώρες.
    Όπως αναφέρω παρά τις ταχύτητες up/down ποτέ δεν είχα θέμα με το latency ακόμη και σε περιόδους καλοκαιριού, σημειωτέον βρίσκομαι σε ένα από τα πολυπληθέστερα και με τον μεγαλύτερο τουρισμό νησιά, για αυτό και αμφιβάλλω σχετικά με την υπόθεση υπερφόρτωσης του δικτύου.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.928
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Υπάρχει και η πιθανότητα να έχει κοπεί κάποια κύρια σύνδεση και να έχει προσωρινά κάποιο άλλο backup backbone (π.χ. μικροκυματικό) μικρότερης χωρητικότητας που μπουκώνει εύκολα. Πάντως 9-12 είναι οι ώρες αιχμής που ανέκαθεν φαινόταν τυχόν congestion (flashback εποχές Forthnet ) Γι' αυτό ρώτησα αν ξέρεις και κάποιον άλλο στο νησί με το ίδιο πρόβλημα.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-05-2016
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και η πιθανότητα να έχει κοπεί κάποια κύρια σύνδεση και να έχει προσωρινά κάποιο άλλο backup backbone (π.χ. μικροκυματικό) μικρότερης χωρητικότητας που μπουκώνει εύκολα. Πάντως 9-12 είναι οι ώρες αιχμής που ανέκαθεν φαινόταν τυχόν congestion (flashback εποχές Forthnet ) Γι' αυτό ρώτησα αν ξέρεις και κάποιον άλλο στο νησί με το ίδιο πρόβλημα.
    Έχω ρωτήσει κάποια άτομα αλλά δεν φαίνεται να είχαν κάποιο παρόμοιο πρόβλημα, βέβαια από διαφορετική τοποθεσία στο νησί, μάλλον έχει να κάνει με την περιοχή μου.

  8. #8
    Εγγραφή
    08-02-2020
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    292
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Huawei DN8245V-70
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Περιεργη ερωτηση αλλα μηπως εκεινη την ωρα ανοιγουν τα φωτα στον δρομο; Θυμαμαι παλια ενας ειχε πει πως καθε φορα που ανοιγαν τα φωτα στον δρομο του ειχε αποσυνδεσεις και κατεβασμενη ταχυτητα. Τελικα καποιος ειχε βαλει μια λαμπα επανω σε κολωνα του οτε και υπηρχαν παρεμβολες. Δεν ξερω αν ποτε καταφερε κατι.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-05-2016
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrislamp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιεργη ερωτηση αλλα μηπως εκεινη την ωρα ανοιγουν τα φωτα στον δρομο; Θυμαμαι παλια ενας ειχε πει πως καθε φορα που ανοιγαν τα φωτα στον δρομο του ειχε αποσυνδεσεις και κατεβασμενη ταχυτητα. Τελικα καποιος ειχε βαλει μια λαμπα επανω σε κολωνα του οτε και υπηρχαν παρεμβολες. Δεν ξερω αν ποτε καταφερε κατι.
    Θα μπορούσε αλλά αν συμβαίνει αυτό τότε σημαίνει πως κάτι πρέπει όντως να άλλαξε τις τελευταίες εβδομάδες στον δημοτικό φωτισμό γιατί μέχρι πρότινος δεν είχα κάποιο θέμα όπως αναφέρω, αν και δεν νομίζω μιας και οι λάμπες παραμένουν ανοιχτές καθόλη την διάρκεια της νύχτας ενώ κατά τις 12 τα μεσάνυχτα το πρόβλημα μου σταματάει να υφίσταται.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Traffic ειναι. Το πως και γιατι το ξερει μονο ο παροχος σου. Κανε παραπονα. Ξεκινα με πηγμενο dslam κατα τις βραδυνες ωρες. Τοτε συμβαινουν αυτα.
    Ο φωτισμος ειναι ακυρο, καθοτι ουτε νυχτωνει στις 9 ουτε ξημερωνει στις 12.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-05-2016
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χθες και προχθές παραδόξως η σύνδεση δεν μου έκανε ευτράπελα και ήλπιζα ότι το πρόβλημα διορθώθηκε αλλά σήμερα παίζει το ίδιο έργο δυστυχώς. Ίσως πάρω τηλέφωνο να ενημερώσω για το πρόβλημα αλλά μου κάνει εντύπωση το γεγονός πως κανένας άλλος στην περιοχή μου δεν έχει αντιληφθεί την κατάσταση μιας και έχει έναν μήνα τώρα αυτό το τροπάριο. Εγώ όπως είπα μέχρι το καλοκαίρι θα έχω φύγει από το συγκεκριμένο σπίτι και λογικά και την περιοχή, θέλω να πιστεύω ότι αν δεν καταφέρω να επικοινωνήσω το πρόβλημα στον πάροχο θα αξιωθεί να το κάνει κάποιος άλλος καθώς τις συγκεκριμένες ώρες δεν μπορείς καν να στριμάρεις 720p βίντεο χωρίς να κάνει buffering κάθε τόσο.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας