Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 55
  1. #1
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    WIND ADSM
    Ενεργοποίησα το φοιτητικό Wind ADSM (30€/μήνα+2€ τέλη κινητής τηλεφωνίας) στις 30.10.07.
    Ο λογαριασμός εκδόθηκε στις 4.11.07 και για τις 5 μέρες του Οκτώβρη μου είπανε πως θα χρεωθώ αναλογικά το πάγιο και να προσέξω να μην καταναλώσω περισσότερα δεδομένα από τα αναλογούντα.

    30Gb το μήνα αντιστοιχούν σε 1Gb/ημέρα (20:00-08:00) και τα 3Gb αντιστοιχούν σε 100Μb/ημέρα (08:00-20:00).

    Ο όγκος που κατανάλωσα τις 5 μέρες του Οκτώβρη δεν ξεπέρασε τα 50Μb την μέρα και τα 200Mb το βράδυ.

    Και ενώ περίμενα λογαριασμό κοντά στα 40 ευρώ (5€ για τον Οκτώβρη και 30€ για τον Νοέμβρη + 5€ τέλη) ήρθε για 84 ευρώ γιατί λένε ότι ξεπέρασα το αναλογούν του παγίου του Οκτώβρη....

    Τι μπορώ να κάνω....?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eduardo : 06-11-07 στις 15:37.

  2. #2
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.303
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Είναι παράλογο αλλά δεν πρόκειται να βγάλει κανείς άκρη..

    Παράθεση από την σελίδα τους:
    Τώρα, αποκλειστικά από την WIND, μπορείτε να απολαμβάνετε απεριόριστη χρήση στο νέο πακέτο ADSM Non-Stop για πάντα* με 49€ μόνο!
    και λίγο πιο κάτω υπάρχει η επεξήγηση του *
    * Με πολιτική ορθής χρήσης: Μέγιστη μηνιαία χρήση 30 GB για αποφυγή κακόβουλης χρήσης της υπηρεσίας.
    Απάτη....
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 20 χρόνια δρόμος...

  3. #3
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Οχι μονο απάτη αλλα φιλε μου πως θα βγαλουν τα λεφτα για να πληρωνουν τις διαφημισεις τους...εξαλλου αν υποστηριζει οτι υπαρχιε οριο λογω κακοβουλης χρησης, τοτε τι προσφερουν τα πακετα κινητου Ιντερνετ εκτος απο την τρελα να κοιτας την ογκοχρεωση ως λαιμητομο για τον επαγγελματια..

  4. #4
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    λογικά σου έχουν δώσει αναλυτικό με τις χρεώσεις του internet, δες πόσα λέει εκει οτι κατανάλωσες και πες μας.

    υπάρχει θέμα με την περίπτωση να έχουν κάνει λάθος, αλλά υπάρχει και περίπτωση να έχεις υπερκαταναλώσει, μιας και οι μετρητές που σου δίνουν να βάλεις στο pc δεν πιάνουν όλη τη κίνηση, γιαυτό δες τον αναλυτικό πόσα MB σε χρεώνει και σε ποιές ζώνες, και κάνε τους ενα τηλ να στο διορθώσουν αν είσαι σίγουρος οτι είναι λάθος η χρέωση




  5. #5
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    WIND ADSM
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_koulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    λογικά σου έχουν δώσει αναλυτικό με τις χρεώσεις του internet, δες πόσα λέει εκει οτι κατανάλωσες και πες μας.

    υπάρχει θέμα με την περίπτωση να έχουν κάνει λάθος, αλλά υπάρχει και περίπτωση να έχεις υπερκαταναλώσει, μιας και οι μετρητές που σου δίνουν να βάλεις στο pc δεν πιάνουν όλη τη κίνηση, γιαυτό δες τον αναλυτικό πόσα MB σε χρεώνει και σε ποιές ζώνες, και κάνε τους ενα τηλ να στο διορθώσουν αν είσαι σίγουρος οτι είναι λάθος η χρέωση
    Ο μετρητής δεδομένων που σου δίνουν με το usb data card σβήνει όλα τα δεδομένα την επομένη ημέρα και δεν έχει ιστορικό αναλυτικό που να καταγράφει και να σου εμφανίζει κάθε μέρα την ώρα που μπήκες και το σύνολο δεδομένων που κατέβασες/ανέβασες (κάτι που κάνει το λογισμικό της pci express).
    Το διευκρινίζουν ότι ο μετρητής δεν καταγράφει τα updates των definitions του antivirus αλλά αυτά δεν ήταν πάνω από 1 Mb/day.

    Το ότι δεν έχω υπερβεί το όριο είμαι 1000% σίγουρος γιατί το παρακολουθούσα και ήμουν πολύ κάτω από το όριο. Ούτε ταινίες κατεβάζω, ούτε τραγούδια. Απλά browsing και πάντα με παρακολούθηση των δεδομένων. Για αυτό είμαι εξωφρενών!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eduardo : 06-11-07 στις 12:09.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    στον αναλυτικό σίγουρα σου γράφει, αν δεν σου γράφει τότε τους κάνεις αγωγή, αν σου γράφει παράλογα κοιτάς το σύστημα σου για ιους, spyware και λοιπά ζουζούνια, και καλό είναι να μην στηρίζεσαι στον μετρητή.

    online αναλυτικό δεν σας δίνει η wind; εμένα μου έχει φανεί πολλές φορές χρήσιμος ο online λογαριασμός




  7. #7
    Εγγραφή
    03-07-2006
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΡΟΝΤΑΔΟΣ
    Router
    SPEEDTOUCH 585 V6i
    SNR / Attn
    29.5(dB) / 30(dB)
    Δεν νομιζω οτι ειναι και η καλυτερη ιδεα να κανεις τετοιες συνδεσεις.Ηθελες τα και παθες τα που λενε και στο χωριο μου.Δεν πρεπει να κανεις τετοιες συνδεσεις γιατι δεν μπορεις να υπολογισεις τον ογκο απο τα δεδομενα και το αποτελεσμα το ειδες.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    μην είμαστε παράλογοι, εμένα μου έχει λύσει τα χέρια η VMCC, απλά το παν είναι να ξέρεις το pc σου και η τσέπη σου μέχρι που φτάνουν, το μεν πρώτο για την αποφυγή ιών και λοιπών σχετικών ζουζουνιών που μπορεί να σου κάνουν την ζημία, και το δεύτερο για να βρεις το πρόγραμμα που σε εκφράζει!

    πάντως πιστεύω οτι είναι θέμα λάθους του λογιστηρίου της εταιρίας, και με ένα τηλ θα λυθεί. [εκτός και αν όντως του δείχνει τέτοια μεγάλη κίνηση ο αναλυτικός]




  9. #9
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    WIND ADSM
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από grpanos2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομιζω οτι ειναι και η καλυτερη ιδεα να κανεις τετοιες συνδεσεις.Ηθελες τα και παθες τα που λενε και στο χωριο μου.Δεν πρεπει να κανεις τετοιες συνδεσεις γιατι δεν μπορεις να υπολογισεις τον ογκο απο τα δεδομενα και το αποτελεσμα το ειδες.
    Νόμιζα πως ζω σε μια πολιτισμένη χώρα και όχι στην Ουγκάντα! Αλλά όλοι κοροϊδεύουν τον κόσμο μέχρι να υπογράψουμε τα συμβόλαια και μετά χρεώνουν ότι θέλουν.... Μήπως τους ελέγχει και κανείς..? Λέω να κάνω μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει...

  10. #10
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    WIND ADSM
    Απορώ όμως γιατί όταν παίρνω τηλέφωνο στο 1260 οι ηχογραφημένες εντολές λένε ότι στο non stop έχετε απεριόριστο internet με 99 ευρώ το μήνα!!!! Και στο site γράφουν 49 €!!!

    Πολύ φοβάμαι ότι έχουν καταχωρημένο ακόμη στο σύστημα τους για το φοιτητικό πρόγραμμα το όριο των 70 Mb/μήνα (08:00 - 20:00) και των 20Gb/μήνα (20:00 - 08:00).

    Ενώ στο site τα όρια που γράφουν είναι 3Gb/μήνα (08:00 - 20:00) και των 30Gb/μήνα (20:00 - 08:00).

    Αλλα διαφημίζουν και άλλα χρεώνουν.... Μόνο έτσι μπορώ να εξηγήσω τη χρέωση που μου κάνανε..... Αν συμβαίνει αυτό είναι πράγματι απαράδεκτοι!

  11. #11
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    χα χα, αν απο την ανάλυση/αναλυτικό δεις οτι ισχύει αυτό, και είσαι καλός στις διαπραγματεύσεις, όλο και κάτι μπορεί να κερδίσεις παραπάνω απο το απλό σβήσιμο της εξτρα χρέωσης!

    πσ εκτύπωσε τα σχετικα απο το νετ πριν τα αλλάξουν




  12. #12
    Το avatar του μέλους gtl
    gtl Guest
    Επέμεινε, ζήτα διευκρινίσεις για την χρήση που σε χρέωσαν (ο λογαριασμός δεν γράφει πόσα gigabytes κίνησης?) και αν χρειαστεί κάνε οπωσδήποτε καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Επίσης βάλε το πρόγραμμα DUmeter για να παρακολουθείς την χρήση bandwith της σύνδεσής σου καλύτερα.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-09-2005
    Περιοχή
    Βόλος
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    306
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    21015/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    WAG200G
    SNR / Attn
    6(dB) / 16(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eduardo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενεργοποίησα το φοιτητικό Wind ADSM (30€/μήνα+2€ τέλη κινητής τηλεφωνίας) στις 30.10.07.
    Ο λογαριασμός εκδόθηκε στις 4.11.07 και για τις 5 μέρες του Οκτώβρη μου είπανε πως θα χρεωθώ αναλογικά το πάγιο και να προσέξω να μην καταναλώσω περισσότερα δεδομένα από τα αναλογούντα.

    30Gb το μήνα αντιστοιχούν σε 1Gb/ημέρα (20:00-08:00) και τα 3Gb αντιστοιχούν σε 100Μb/ημέρα (08:00-20:00).

    Ο όγκος που κατανάλωσα τις 5 μέρες του Οκτώβρη δεν ξεπέρασε τα 50Μb την μέρα και τα 200Mb το βράδυ.

    Και ενώ περίμενα λογαριασμό κοντά στα 40 ευρώ (5€ για τον Οκτώβρη και 30€ για τον Νοέμβρη + 5€ τέλη) ήρθε για 84 ευρώ γιατί λένε ότι ξεπέρασα το αναλογούν του παγίου του Οκτώβρη....

    Τι μπορώ να κάνω....?
    Αν ο Οκτώβρης έχει 31 μέρες και εσυ το ενεργοποίησες στις 30 τότε για ποιες 5 μέρες μιλάμε; Μήπως έχεις και άλλο λογαριασμό στην WIND; Ο αναλυτικός τι λέει για τις χρεώσεις; Με το 1260 μίλησες; Μήπως σου έχουν χρεώσει για 2 μήνες;
    ph4nt0m.is.a.hero.
    who.lives.southern.
    sun.to.an.ocean.of.
    blue.with.his.supergirl.
    that.stings.him.red

  14. #14
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Ρε φιλε, καταρχην τι σχεση εχει το ADSM με το Wind ADSL. Καμια.
    Αυτο το βαζεις στο φορουμ κινητης τηλεφωνιας.
    Παρακατω.
    Επειδη γραφεις και τα ιδια στο Myphone, το να καθεται ο καθενας και να λεει οτι του κατσει ΧΩΡΙΣ να εχει τον λογαριασμο στα χερια του, ειναι απο αστειο μεχρι ανευθυνο.

    Κατσε να τον λαβεις, να δεις ΤΙ και ΠΟΥ σε χρεωνουν, και οχι πραματα του στυλ "ειμαι 100% σιγουρος κτλ κτλ", και εαν οντως υπαρχει λαθος, παρε τηλεφωνο στο CC της Wind, ουτε τρελη αναμονη θα φας, θα σου μιλησουν κι ευγενικα, και εντελει θα ελεξουν την συνδεση σου για λαθη, και ναι, εαν υπαρχει θα στο διορθωσουν.

    Ειληκρινα δεν καταλαβαινω γιατι με τη μια αρχιζεις τους αφορισμους κτλ κτλ...

    Ηρεμια....

    Πρωτα πιστοποιησε οτι εχει γινει οντως λαθος, και κατα δευτερον αναγνωρισε κατα ποσο η Wind διατιθεται να το διορθωσει, και κανε το σχολιο σου ελευθερα...

    Ημαρτον...

  15. #15
    Εγγραφή
    13-12-2006
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προσφορά WIND ADSM
    Από kostantis στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-08, 18:36
  2. Wind ADSM για 2 ή 7 μέρες
    Από Ionlab στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-08, 12:46
  3. Wind ADSM ADDON
    Από NeK στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-08, 22:56
  4. Wind ADSM
    Από amadeus888 στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-08, 18:00

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας