Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 100
  1. #16
    Να και μια σωστή απόφαση από την Ελλάδα! Ευτυχώς, σε αυτό τουλάχιστον το θέμα κρατάει γερή στάση, μαζί με την Κύπρο και λίγες ακόμη ευρωπαϊκές χώρες.
    Χώρια από τους κινδύνους που εγκυμονούν τα μεταλλαγμένα για την υγεία μας, θέλουν να συγκεντρώσουν τη σίτιση ολόκληρου του πλανήτη σε μερικές πολυεθνικές! Ε, δε θα τους κάνουμε και σε αυτό το χατίρι!

  2. #17
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Στη δικτατορία των ηλιθίων...
    Μηνύματα
    2.669
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Καλα μην νομιζεις, κι εμεις οπως και οι αλλες χωρες που ειναι κατα των μεταλλαγμενων, δεν το κανουν απο περιβαλλοντολογική συνείδηση, απλα τα συμφεροντα μας εξυπηρετουνται με αυτη τη σταση αυτη τη στιγμή...
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  3. #18
    Δίκιο έχεις. Σίγουρα δεν είναι ότι καίγονται περισσότερο γι' αυτό απ' ότι για άλλα περιβαλλοντικά θέματα. Θυμάμαι πριν από λίγες βδομάδες, είχα ακούσει ότι ο Σουφλιάς είπε πως θα δημιουργηθεί Υπουργείο Περιβάλλοντος, αλλά ύστερα από μερικά χρόνια! Γιατί άραγε;
    Αλλά, δεν μπορεί, όλο και σε κάτι συνεισφέρει το ότι οι Έλληνες κατακρίνουν τα μεταλλαγμένα...

  4. #19
    Το avatar του μέλους mistral
    mistral Guest
    Όπως και νάχει το θέμα είναι μια σωστή στάση απέναντι σε ένα πολύ σοβαρό ζήτημα και οφείλουμε όλοι να την στηρίξουμε άσχετα κομματικής ή πολιτικής θέσης. Ας μην είμαστε αρνητές των πάντων. Και ας μην βλέπουμε τα πάντα με μια διάθεση αντιπολιτευτική. Αν μια δράση είναι σωστή απ όπου και αν προέρχεται νομίζω ότι είναι υγιές να την στηρίξουμε. Όλοι μας.

  5. #20
    Και βέβαια θα τη στηρίξουμε, mistral! Ο καθείς όμως για τους δικούς του λόγους, αν με εννόησες! Και δε νομίζω ότι διαφωνούμε σε αυτό.

  6. #21
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nickaraxnos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιστήμονας δεν είμαι για να παραθέσω εμπεριστατωμένη προσωπική άποψη. Αυτό που μπορώ να πω είναι οτι δε θέλω να τρώω αντικείμενα που προήλθαν απο εργαστήρια γιατί είναι πιο δύσκολο να ελέγξω τι μου πλασάρουνε.

    Αυτό μπορεί να το πει κάποιος και από την ανάποδη και να έχει την ίδια αξία:
    «Δεν θέλω να τρώω 'αντικείμενα' (;;;!!!) - ούτε εγώ - που δεν ΔΕΝ προήλθαν από εργαστήρια, διότι είναι πιο δύσκολο να βασιστώ ότι ο κάθε καραμήτρος και η θεία του τα έφτιαξαν σωστά».

    Επίσης απο τη στιγμή που το κριτήριο των επιχειρήσεων για την παραγωγή των τροφίμων είναι το κέρδος και όχι η έγνοια τους για την υγεία μας, δε τους εμπιστεύομαι.
    Η κερδοφορία μίας εταιρείας εξαρτάται από την υγεία των καταναλωτών της. Ο πιο σίγουρος τρόπος να βρεθείς φυλακή με χρέη και φαληρισμένος είναι η έκθεση σε κίνδυνο της δημόσιας υγείας.

    Μπορώ να το πω από την ακριβώς ανάποδη μάλιστα:
    «δεν μπορώ να στηριχθώ στη καλή θέληση των ανθρώπων ΕΑΝ δεν έχουν οικονομικά ερίσματα για αυτό που κάνουν και οικονομικές συνέπειες ΑΝ ΔΕΝ το κάνουν σωστά».

    Για να το προχωρήσω και λίγο παραπέρα, προσπαθώ να αγοράζω πλέον όσο το δυνατόν περισσότερα βιολογικά προϊόντα γιατί και έχεις δίκιο στο οτι το οτι κάτι δεν προέρχεται απο μεταλλαγμένα δε σημαίνει οτι αυτόματα είναι και υγιεινό ή ακίνδυνο.
    Μπορεί να είναι ΠΙΟ υγιεινό. Για παράδειγμα, τα φυτοφάρμακα που ΔΕΝ χρειάζεται μία μεταλλαγμένη ντομάτα χωρίς το ένζυμο που τη σαπίζει για να βγουν οι σπόροι της (που δεν έχει) και η οποία δεν «καλεί» τα έντομα είναι ΠΙΟ υγιεινή από μία μη μεταλλαγμένη.

    Επίσης μπορεί να είναι ΠΙΟ κοινοφελές. Αγρότες του τρίτου κόσμου που αναγκάζονται να καλλιεργήσουν υπό ΕΛΕΙΝΕΣ συνθήκες εδάφους, βροχόπτωσης και αντιπαρασιτικών θα έχουν ΚΑΛΥΤΕΡΗ σοδιά την οποία θα μπορούν να ΕΞΑΓΟΥΝ, καθότι το προϊόν τους ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΠΙΖΕΙ στη πορεία.

    Επίσης, αν ΚΑΠΟΙΟ μεταλλαγμένο παρουσιάσει κάποια τοξικότητα, τότε αποσύρουμε ΑΥΤΑ τα μεταλλαγμένα, όχι ΟΛΑ τα μεταλλαγμένα, κατά τον ίδιο τρόπο που δεν αποσύρουμε ΟΛΑ τα φάρμακα αν ΚΑΠΟΙΟ φάρμακο παρουσιάσει πρόβλημα στις ΜΕΤΑ-κλινικές μελέτες.

    Απο εκεί και πέρα για κάτι πιο εξειδικευμένο βρήκα αυτό. http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1262
    http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1130
    Δεν πρόφτασα να το διαβάσω.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  7. #22
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    εγω δεν μπορω να καταλαβω το εξης: στην προηγουμενη λιστα που ειχαν δωσει τα γαλατα δελτα ηταν μεταλαγμενα και στην τωρινη λιστα δεν ειναι ?

  8. #23
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κερδοφορία μίας εταιρείας εξαρτάται από την υγεία των καταναλωτών της. Ο πιο σίγουρος τρόπος να βρεθείς φυλακή με χρέη και φαληρισμένος είναι η έκθεση σε κίνδυνο της δημόσιας υγείας.

    Πες μας τι πίνεις και δεν μας δίνεις Διαφορετικά πως να σκεφτώ την συνομωσία των εταιριών καπνού; Η' μήπως διάφορα θέματα που έχουν προκύψει με τις διάφορες εταιρίες τροφίμων - ποτών - αναψυκτικών και γρήγορης εστίασης; Πχ δες εαν μπορείς να βρείς την τελευταία ταινία - ντοκυμαντερ SuperSize Me!!!

  9. #24
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Στη δικτατορία των ηλιθίων...
    Μηνύματα
    2.669
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες μας τι πίνεις και δεν μας δίνεις
    Mαλλον δε βλεπει ποτε Ευαγγελατο...
    Οσο για το supersize me κανονικα θα επρεπε να προβαλεται στα σχολεια...
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  10. #25
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από contime Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mαλλον δε βλεπει ποτε Ευαγγελατο...
    Τι μου θύμισες τώρα!!! Κασέρια ληγμένα, γάλατα για τυριά / κασέρια σε άθλιες συνθήκες, ψωμιά κλπ κλπ κλπ... Μάλλον τελικά, ληγμένα τρώει ο πελασγός

    Οσο για το supersize me κανονικα θα επρεπε να προβαλεται στα σχολεια...
    συμφωνώ και επαυξάνω... Και όσοι δεν τόχετε δεί, να το δείτε. Μπορεί ο τύπος ναναι λίγο υπερβολικός "ξέρεις νοιώθω ένα πλάκωμα, έχω πονοκέφαλο επειδή έφαγα δυο χάμπουργκερ κλπ κλπ", αλλά κατα τά άλλα έχει ανατριχιαστικά στοιχεία. Ειδικά στο θέμα της ιδιωτικής πρωτοβουλίας στην εστίαση των σχολείων στις ΕΠΑ.... Κάτι σαν τα ΣΔΙΤ που λέγαμε...

  11. #26
    Το avatar του μέλους mistral
    mistral Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aprilia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και βέβαια θα τη στηρίξουμε, mistral! Ο καθείς όμως για τους δικούς του λόγους, αν με εννόησες! Και δε νομίζω ότι διαφωνούμε σε αυτό.
    Σαφώς και ΔΕΝ διαφωνούμε !

    ........Auto merged post: mistral added 8 Minutes and 51 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από abu Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω δεν μπορω να καταλαβω το εξης: στην προηγουμενη λιστα που ειχαν δωσει τα γαλατα δελτα ηταν μεταλαγμενα και στην τωρινη λιστα δεν ειναι ?
    Να σου εξηγήσω - με την επιφύλαξη "παντός νομίμου δικαιώματός μου" - ότι οι λίστες βγαίνουν με κριτήριο το αν προσκομίστηκαν πιστοποιήσεις για το κάθε προϊόν ή όχι. Το προϊόν μάλλον το ίδιο θα είναι.

    ........Auto merged post: mistral added 12 Minutes and 34 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μπορεί να είναι ΠΙΟ υγιεινό. Για παράδειγμα, τα φυτοφάρμακα που ΔΕΝ χρειάζεται μία μεταλλαγμένη ντομάτα χωρίς το ένζυμο που τη σαπίζει για να βγουν οι σπόροι της (που δεν έχει) και η οποία δεν «καλεί» τα έντομα είναι ΠΙΟ υγιεινή από μία μη μεταλλαγμένη.

    Επίσης μπορεί να είναι ΠΙΟ κοινοφελές. Αγρότες του τρίτου κόσμου που αναγκάζονται να καλλιεργήσουν υπό ΕΛΕΙΝΕΣ συνθήκες εδάφους, βροχόπτωσης και αντιπαρασιτικών θα έχουν ΚΑΛΥΤΕΡΗ σοδιά την οποία θα μπορούν να ΕΞΑΓΟΥΝ, καθότι το προϊόν τους ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΠΙΖΕΙ στη πορεία.

    Επίσης, αν ΚΑΠΟΙΟ μεταλλαγμένο παρουσιάσει κάποια τοξικότητα, τότε αποσύρουμε ΑΥΤΑ τα μεταλλαγμένα, όχι ΟΛΑ τα μεταλλαγμένα, κατά τον ίδιο τρόπο που δεν αποσύρουμε ΟΛΑ τα φάρμακα αν ΚΑΠΟΙΟ φάρμακο παρουσιάσει πρόβλημα στις ΜΕΤΑ-κλινικές μελέτες.
    Μπορεί να είναι όλα αυτά που λές. Είναι δυνατόν να είναι και έτσι.
    Το θέμα όμως είναι ότι μπορεί να είναι και πιό καρκινογόνα και μπορεί να έχουν και μη προβλέψιμες μακροπρόθεσμες επιπτώσεις στην υγεία του ανθρώπινου είδους. Προσωπικά δεν θάθελα να γεννιούνται τέρατα για παράδειγμα λέω ή παιδιά με διάφορα προβλήματα λόγω μιας διατροφής που απλά αποφέρει περισσότερα κέρδη και σταθερότερη παραγωγή. Δεν διαφωνώ με τις άλλες επισημάνσεις ότι μια εταιρεία αν δεν έχει οιικονομικό όφελος ή οικονομικές κυρώσεις δεν θα φροντίζει και τα προϊόντα της. Διαφωνώ όμως κάθετα με την μετάλλαξη των τροφίμων επειδή δεν γνωρίζουμε τις συνέπειες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mistral : 13-11-07 στις 17:05. Αιτία: auto merged post

  12. #27
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Στη δικτατορία των ηλιθίων...
    Μηνύματα
    2.669
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι μου θύμισες τώρα!!! Κασέρια ληγμένα, γάλατα για τυριά / κασέρια σε άθλιες συνθήκες, ψωμιά κλπ κλπ κλπ... Μάλλον τελικά, ληγμένα τρώει ο πελασγός
    Χαλαρα κατι τετοιο παιζει... Μια φορα μου ελεγε οτι το αγαπημενο του πιατο, ειναι τα ντολμαδακια της κυρα Μαριας...
    Ασε που με κατι τετοια που διαβαζω, εχω αρχισει να σκεφτομαι σοβαρα τη θεωρια Λιακοπουλου περι ψεκασμων...
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  13. #28
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Και ο τύπος γιατί τα έδειξε; Για να τιμωρήσει την εταιρεία αυτή και να μειώσει την κερδοφορία της.
    Βέβαια, κάνοντάς το «ανώνυμο» μάλλον τους τα μάγκωσε για να μην πει ποιοι ήταν, κάτι που παίζει να γίνεται και με τον κίτρινο.

    Η ιδέα πάντως είναι ότι σε μία αγορά χωρίς στρεβλώσεις (π.χ. εθισμό σε ουσίες, καρτέλ κλπ) το να μην φτιάχνεις σωστό προϊόν σημαίνει ότι χάνεις τους πελάτες σου. Αν δεν τους χάνεις έχεις ή ηλίθιους πελάτες ή στρέβλωση στην αγορά (εθισμό, μονοπώλιο, διαφθορά κλπ) χωρίς να αποκλείεται και η ανθρώπινη χαζομάρα. Π.χ. αλυσίδες fast food 25ης κατηγορίας να έχουν πελάτες ενώ ξέρουν ότι ριμάζουν την υγεία τους.

    Υ.γ. εγώ ληγμένα; Τι; δεν το ξέρατε; Τους ψεκασμούς από κάτω είμαι και τραβάω τζούρες το οξείδιο του αλουμινίου για να γουστάρω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelasgian : 13-11-07 στις 23:59.
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  14. #29
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Περιοχή
    Στη δικτατορία των ηλιθίων...
    Μηνύματα
    2.669
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο τύπος γιατί τα έδειξε; Για να τιμωρήσει την εταιρεία αυτή και να μειώσει την κερδοφορία της.
    Βέβαια, κάνοντάς το «ανώνυμο» μάλλον τους τα μάγκωσε για να μην πει ποιοι ήταν, κάτι που παίζει να γίνεται και με τον κίτρινο.
    Εαν ελεγε τα ονοματα, παλι τα ιδια θα μπορουσες να πεις. Οτι τα μαγκωσε απο ανταγωνιστες...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ιδέα πάντως είναι ότι σε μία αγορά χωρίς στρεβλώσεις (π.χ. εθισμό σε ουσίες, καρτέλ κλπ) το να μην φτιάχνεις σωστό προϊόν σημαίνει ότι χάνεις τους πελάτες σου. Αν δεν τους χάνεις έχεις ή ηλίθιους πελάτες ή στρέβλωση στην αγορά (εθισμό, μονοπώλιο, διαφθορά κλπ) χωρίς να αποκλείεται και η ανθρώπινη χαζομάρα. Π.χ. αλυσίδες fast food 25ης κατηγορίας να έχουν πελάτες ενώ ξέρουν ότι ριμάζουν την υγεία τους.
    Πληρη ανταγωνισμο στα οικονομικα και ιδανικες συνθηκες χωρις τριβες στη φυσικη, μονο στη θεωρια θα τα δεις.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelasgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.γ. εγώ ληγμένα; Τι; δεν το ξέρατε; Τους ψεκασμούς από κάτω είμαι και τραβάω τζούρες το οξείδιο του αλουμινίου για να γουστάρω.
    Στειλε με πμ ενα τσουλουφι σου. Το θελω για εξεταση, να δω ποσο βαριο θα βρω πανω του!
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  15. #30
    contime
    τα συγχαρητήρια μου για τους "ομήρους" στην υπογραφή σου! Ζήλεψα! Μπορεί να τους βάλω κι εγώ αργότερα! Ελπίζω να μη μου ζητήσεις πνευματικά δικαιώματα! Εξάλλου, καλό είναι να προβάλλουμε όσο δυνατόν περισσότεροι έναν εναλλακτικό τρόπο σκέψης!

Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Στρατευση στα 18 ! ναι η οχι ?
    Από guzel στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 368
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-08, 19:41
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-08, 22:11
  3. Ναι στα μεταλλαγμένα
    Από Jim Slip στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-07, 20:14
  4. ΝΑΙ ΣΤΟΝ ΤΖΟΓΟ-ΟΧΙ ΣΤΑ ΗΛ.ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ
    Από Spyrosss στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-05, 11:28
  5. Διαμαρτυρία ενάντια στα μεταλλαγμένα
    Από lefteriss στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-04, 02:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας