Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 31

Θέμα: nintendoDS vs PSP

  1. #16
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Mp3 παίζει και το ds με flashcards. Η ποιότητα mp3 είναι ελεϊνή (και για psp και για ds) μιας και τα ηχεία αυτά είναι πολύ μικρά και προσφέρονται μόνο για gaming.

    Επίσης για όποιον νομίζει πως το psp είναι mini-pc, ας γνωρίζει πως στο DS πέρα από τον Opera που έχει για browsing, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν τηλέφωνο. Μικρότερη η σκηνή σε homebrew πράγματα στο ds, αλλά δεν πάει πίσω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ESP1982 : 12-11-07 στις 01:49.
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  2. #17
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Αν θέλεις να παίζεις, αξιοπρεπώς, τίτλους σαν αυτούς που κυκλοφορούν για τις κανονικές κονσόλες και σ'ενδιαφέρει και η θέαση ταινιών, πας απευθείας για psp.

    Κυκλοφορούν αντίστοιχοι τίτλοι (nfs, fifa, pro evolution, κτλ.) και για το nds, αλλά πραγματικά δεν υπάρχει σύγκριση. Επίσης, και το nds παίζει ταινίες, αλλά κι εκεί τα πράγματα είναι κατά πολύ υπέρ του psp (λόγω οθόνης).

    Από την άλλη, αν σ'αρέσουν διαφορετικού είδους παιχνίδια όπως arcades, adventures, mind-puzzle games, simulations (sims style), mame style και πόσα ακόμη "killyourtime" games που κυκλοφορούν, πας καρφί για nds.

    Τα περισσότερα από αυτά δε, κάνουν άριστη χρήση της touch screen και του μικροφώνου της παιχνιδομηχανής, αυξάνοντας κατά πολύ τη διαδραστικότητα και φυσικά τη διασκέδαση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος [Insomniac] : 12-11-07 στις 01:56.

  3. #18
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Ελα ρε !!
    Πως χρησιμοποιούνται οι flash cards ? Πως μπαίνουμε σε αυτό και βάζουμε προγραμμα ;;;;;;
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  4. #19
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελα ρε !!
    Πως χρησιμοποιούνται οι flash cards ? Πως μπαίνουμε σε αυτό και βάζουμε προγραμμα ;;;;;;
    Υπάρχουν κάποιες κάρτες που είτε μπαίνουν στη slot 2 είτε στη slot 1 και έχουν κάποιο έτοιμο firmware από την κάθε εταιρία που τις κατασκευάζει. Από εκεί και πέρα, έχεις διάφορες χωρητικότητες (512mB, 1GB, 2GB) και φορτώνεις homebrew το οποίο υπάρχει άφθονο. Πόσες φορές έχω σαπίσει να διαβάζω pdf από το ds...

    Αν θέλεις περισσότερο info, μαγαζιά κλπ κλπ, στείλε pm.
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  5. #20
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Ερχεται
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  6. #21
    Εγγραφή
    18-12-2005
    Περιοχή
    Εξαμίλια
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΕΞΑΜΙΛΙΑ
    Router
    Level One WBR-3600
    SNR / Attn
    9(dB) / 12.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω σχεδόν δυόμιση χρόνια το NDS και πρόσφατα (δεν έχει περάσει μήνας) απέκτησα και το PSP.

    Τα 2 μηχανήματα είναι η μέρα με τη νύχτα όσον αφορά τα τεχνικά τους χαρακτηρηστικά και τις επιδόσεις τους.

    Πρόσφατα που πήγα να παίξω το The Legend of Zelda στο NDS, ξενέρωσα πολύ άσχημα μόνο και μόνο από το παρουσιαστικό του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να μην μπω καν στον κόπο να ασχοληθώ.Τα γραφικά του φαίνονται τόσο ξεπερασμένα που το Ocarina Of Time στο Ν64 φαίνεται πολλές κλάσεις ανώτερο.

    Υπάρχουν όμως και παιχνίδια τα οποία γίνονται πολύ διασκεδαστικά λόγω της οθόνης αφής και του μικροφώνου. Ειδικά αν δεις κάτι παιχνίδια μυστηρίου που δεν ξέρεις "τι στο καλό να κάνεις για να προχωρήσεις" και πρέπει πχ να κλείσεις την πάνω οθόνη του DS μέχρι ένα σημείο για να καθρεπτίζεται η εικόνα της στην δεύτερη και να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα είναι άλλη φάση.

    Από άποψη πρωτοτυπίας είναι πολύ καλό άλλα όχι για όλα τα παιχνίδια.

    Απ' την άλλη το PSP φαίνεται γενικότερα πολύ πιο προσεγμένο μηχάνημα και στην ποιότητα κατασκευής αλλά και από άποψη δυνατοτήτων.Τα παιχνίδια του από εμφάνιση αγγίζουν την ποιότητα του PS2. Επίσης όσον αφορά τη συσκευή, η οθόνη που έχει είναι μίλια καλύτερη από αυτές του DS. Πολύ καθαρή, πολύ ζωντανά χρώματα και μεγαλύτερη γωνία θέασης! Πραγματικά χαιρεσαι να παίζεις.

    Όσον αφορά τα παιχνίδια μου έχει κάνει εντύπωση η διάρκειά τους στο PSP. Αυτά με τα οποία ασχολούμε τον τελευταίο καιρό είναι τέλεια σε γραφικά αλλά και σε διάρκεια (Splinter Cell Essentials, Manhunt 2, Sillent Hill Origins).

    Πλεόν είμαι οπαδός του PSP.Οι δυνατότητες που σου προσφέρει σαν μηχάνημα είναι πολύ μεγαλύτερες από το DS και αυτό φαίνεται στην υποστήριξη Hombrew.


    Εάν είσαι μέχρι 17 χρονών το πολύ, θα σου πρότεινα DS. Από εκεί και πέρα νομίζω ότι όλοι λίγο πολύ σοβαρεύουμε και έχουμε και περισσότερες απαιτήσεις. Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα γραφικά και το παρουσιαστικό των παιχνιδιών, καλύπτεσαι και με ένα DS. Αν όμως σε ενδιαφέρουν τότε το PSP είναι μονόδρομος.



    @ESP 1982: Συμφωνώ ότι η ποιότητα των MP3 στο DS είναι πολύ κακή, δεν έχω την ίδια άποψη όμως και για το PSP. Δοκίμασε να ακούσεις με ένα ζευγάρι καλά ακουστικά και θα δεις τεράστια διαφορά. Επιπλέον, τα ηχεία του PSP έχουν πολύ πιο κρυστάλινο ήχο από αυτα του DS.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος referravag : 12-11-07 στις 06:42.

  7. #22
    Εγγραφή
    07-11-2005
    Περιοχή
    /dev/null
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.610
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    OpenBSD -stable
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από referravag Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ESP 1982: Συμφωνώ ότι η ποιότητα των MP3 στο DS είναι πολύ κακή, δεν έχω την ίδια άποψη όμως και για το PSP. Δοκίμασε να ακούσεις με ένα ζευγάρι καλά ακουστικά και θα δεις τεράστια διαφορά. Επιπλέον, τα ηχεία του PSP έχουν πολύ πιο κρυστάλινο ήχο από αυτα του DS.
    Με ακουστικά ακούγονται το ίδιο και σε DS και σε PSP, μιας και τα δεδομένα περνάνε αναλλοίωτα. Μιλούσα καθαρά για την περίπτωση που ακούς μουσική από τα ηχεία τους, που είναι σα να ακούς ραδιοφωνάκι από τη λαϊκή. (πολύ μικρά ηχεία, λογικό)
    Richard Stallman: "I see you are being your usual friendly self ;-}."
    Theo de Raadt: "Yes, and you are being the usual slimy hypocritical asshole."

  8. #23
    Εγγραφή
    10-10-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    εγω ειμαι 23 κ εχω Ds (πουλησα το psp).

    το προτειμω καθως εχει τονους περισσοτερα παιχνιδα, για οτι γουσταρει ο καθενας. πραγματικα, ποτε μα ποτε δεν θα θελεις ενα ειδος παιχνιδιου κ δεν θα βρισκεις αυτο που θελεις.
    +οτι η πολυ καλη δραση του gameplay με διασκεδαζει αφανταστα.

    βασικα, επειδη εχω home consoles, το psp μου ηταν βαρετο γιατι απλα δεν ειχε κατι να μου προσφερει.
    mp3? λες κ δεν εχω κινητο!
    μονο για τις ταινιες ελεγε, αλλα βαριομουν την ιστορια με την μετατροπη του format κ την αγορα καρτων οποτε δεν το δουλεψα.
    +οτι αν παω εκδρομη, παω εκδρομη, δεν βλεπω ταινιες σε μια μινι οθονη!

  9. #24
    Εγγραφή
    18-12-2005
    Περιοχή
    Εξαμίλια
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    HOL - ΕΞΑΜΙΛΙΑ
    Router
    Level One WBR-3600
    SNR / Attn
    9(dB) / 12.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @Skywalker333: άρα δεν είσαι ο αντίχρηστος που σύμφωνα με τον Μάξιμο είναι 24 και θα εμφανιστεί το 2013(χαχαχαχαχα). Εγώ είμαι 22.

    Είναι πραγματικά στην κρίση του καθενός. Όλες οι απόψεις που εκφέρουμε είναι καθαρά υποκειμενικές. Γι' αυτό υπάρχουν τόσο διφορούμενες απόψεις.

    Δεν θα διαφωνίσω μαζί σου και μάλιστα θα πω ότι το DS είναι πολύ κεφάτο σύστημα. Ίσως να φταίει το γεγονός ότι το έχω σχεδόν 2μιση χρόνια με αποτέλεσμα να το έχω ψιλοβαρεθεί.

    Απ' την άλλη το PSP σαν hardware είναι πολλά κλικ ανώτερο από το DS και οποιαδήποτε σύγκριση σε επιδόσεις είναι ανούσια. Το PSP έχει και αυτό τεράστιο ρεπερτόριο παιχνιδιών, οπότε μην το υποτιμάτε!

    Αν δούμε τη σύγκριση από το θέμα των πωλήσεων, τότε δεν χρειάζεται να πούμε ότι το DS νικά κατά κράτος το PSP. Το σίγουρο είναι ένα. Η Nintendo είναι πολλά χρόνια στο χώρο των φορητών συστημάτων οπότε δύσκολα θα έχανε το στέμα της και δύσκολα θα το χάσει και τα επόμενα χρόνια .

    Η Sony απ' την άλλη επέλεξε ουσιαστικά να φτιάξει μια φορητή εκδοχή του PS2. Γι' αυτό η Nintendo κερδίζει στις πωλήσεις, αφού το σύτημά της είναι πολύ πιο επαναστατικό απ' ότι ξέραμε μέχρι τώρα.

    @ESP 1982: Και όμως, έχει τεράστια διαφορά η ποιότητα των mp3 ειδικά όταν χρησιμοποιείς καλά ακουστικά. Το κύκλωμα ήχου του PSP εξάλλου είναι πολύ ανώτερο από του DS. Όσον αφορά τα ενσωματωμένα ηχεία των συσκευών, θα επιμείνω στην άποψή μου ότι του PSP έχουν πολύ πιο κρυστάλλινο και καθαρό ήχο.

  10. #25
    Εγγραφή
    06-10-2003
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.335
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    100mbps/10mbps
    ISP
    TUC
    Kαλημερα σε όλη τη κοινότητα!

    Επειδή δεν βρήκα κάποιο άλλο σχετικο θέμα για το Nintedo DS ας ρωτήσω εδώ.

    Υπάρχει καρτούλα με 72 παιχνίδια μέσα; Κατι τέτοιο μου ειπαν και μου φαινεται πολυ περιέργο. Επίσης μπορεις να την κάνεις update κατεβάζοντας παιχνίδια μέσω net. Υπάρχει τέτοιος νόμιμος τρόπος;
    - Oι ανθρωποι που προτιθενται, να ανταλλαξουν την ελευθερια τους με την προσωρινη ασφαλεια, δεν αξιζουν κανενα απο τα δύο και θα χασουν και τα δύο...

  11. #26
    Εγγραφή
    13-03-2007
    Μηνύματα
    205
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    δεν γνωριζω να εγκρινεται απο την Nintendo Κατι τετοιο. υπαρχουν καρτουλες που λεγονται ''flashcards'' οπου βαζοντας τους micro sd Καρτουλα παιζουν παιχνιδακια. και αναλογα το μεγεθος της sd τοσα παιρνας

  12. #27
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από profitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή δεν βρήκα κάποιο άλλο σχετικο θέμα για το Nintedo DS ας ρωτήσω εδώ.

    Υπάρχει καρτούλα με 72 παιχνίδια μέσα; Κατι τέτοιο μου ειπαν και μου φαινεται πολυ περιέργο. Επίσης μπορεις να την κάνεις update κατεβάζοντας παιχνίδια μέσω net. Υπάρχει τέτοιος νόμιμος τρόπος;
    Ό,τι ανέφερε ο darksoho, απλά να προσθέσω ότι το να βάζεις παιχνίδια στην κάρτα φυσικά δεν είναι νόμιμο. Παρόλα αυτά οι κάρτες πωλούνται κανονικά μιας και θεωρητικά μπορείς να βάλεις σε αυτές homebrew εφαρμογές.

  13. #28
    Εγγραφή
    10-10-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    223
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    χμμμμ, ειναι παντα μια δυσκολη ερωτηση.

    το καθενα εχει τις δυναμεις και τις αδυναμιες του.

    αντικειμενικα, το DS εχει πολυυυυυ περισσοτερα παιχνιδια. ναι, πολλα ειναι total crap, αλλα τα πολυ καλα του ειναι σαφως περισσοτερα αποτι στο PSP.

    απο την αλλη, το PSP εχει σαφως ανωτερα γραφικα και τεχνικες δυνατοτητες, καθως εχεις και το πολυ θετικο να βλεπεις σειρες και ταινιες σε αυτο (απαραιτητο συστατικο αντιπαλευινης αν εισαι στον στρατο!).


    θα ελεγα πως το psp υπερεχει στο gameplay σε παιχνιδια οπως ποδοσφαιρακια, racers και beat m ups ενω το DS στα party games, arcades, platforms, action, strategy και RPGs.

    επελεξε αναλογα με τα γουστα σου και τις αναγκες σου κ μην σε νοιαζει ποιος θεωρει πια κονσολα καλυτερη

  14. #29
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περιοχή
    πειραιας
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    παρε και τα δυο μεταχειρισμενα θα σου βγει συνολο οσο θα εδινες για το ενα καινουριο
    τα εχω και τα δυο και θα συμφωνησω με Skywalker333

  15. #30
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Παιδιά η αρχική ερώτηση του thread είναι από το 2007. Λογικά έχει αποφασίσει από τότε ο χρήστης.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. psp
    Από k0nan στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-08, 14:20
  2. psp tv
    Από kasi στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-08, 22:29
  3. psp
    Από VERZEVOULIS στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-08, 01:49
  4. PSP
    Από fot στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-07, 22:26
  5. Psp
    Από dimmihel στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-06, 19:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας