Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Το avatar του μέλους ibok
    ibok Guest
    Όπως ανακοίνωσε επίσημα η Microsoft, δεν θα συνεχίσει τις ανανεώσεις της σε εκδόσεις για τον Εxplorer, σε ότι αφορά τους υπολογιστές Macintosh. Αναμένονται δύο μικρές αναβαθμίσεις αλλά η τελευταία έκδοση για τον Internet Exporer θα παραμείνει η 5.

    H Microsoft αποφάσισε να σταματήσει τις ανανεώσεις του Explorer για Μac

    Η διείσδυση στην αγορά του Internet Explorer είναι ήδη μεγάλη, (αγγίζει το 90%) και το μικρό ποσοστό του 5% που αντιπροσωπεύει τους χρήστες MAC, δεν δημιουργεί μεγάλες προσδοκίες.

    Πάντως η εταιρία θα συνεχίσει τις εμπορικές σχέσεις με την Apple αφού όπως ανακοινώθηκε, ήδη ετοιμάζεται μια νέα έκδοση για το Office, ενώ θα ακολουθήσουν και άλλα προγράμματα.

    Από την άλλη πλευρά, το θετικό είναι πως ανοίγονται νέοι δρόμοι για μικρές εταιρίες προγραμματισμού άλλα και για την -προβληματική τα τελευταία χρόνια - Apple, ώστε να προετοιμάσουν καινούργια ολοκληρωμένα προγράμματα.

    Οι χρήστες Macintosh θα μπορούν να ¨σερφάρουν¨ στο Διαδίκτυο με το νέο πρόγραμμα αναζήτησης ιστοσελίδων, Safari.

    Για περισσότερες πληροφορίες:
    www.apple.com/safari
    IΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΤΟ ΒΡΟΥΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους Dwarf
    Dwarf Guest
    Βασικά υπάρχουν αρκετές διαφορετικές επιλογές, ειδικά για το OS X.
    Για όποιον ενδιφέρεται υπαρχει εκτός απο το Safari: Opera, Omniweb, Camino, iCab, Netscape κ.α. Πάντως ειναι αλήθεια οτι η εγκαταλειψη περαιτέρω αναπτυξης του Explorer δεν είναι κάτι καλό, κυρίως γιατί πολλες ιστοσελίδες είναι βελτιστοποιημένες για αυτον τον browser. Yπαρχει ακομα, πολλές φορές και το θεμα με τον μη σuμβατο κωδικα που βγαζει το FrontPage και μόνο ο Explorer καταλαβαίνει...

    Σχετικά με το ADSL τώρα και υποθέτοντας οτι έχεις βάλει, πως ήταν η εγκατάσταση στο Mac; Φαντάζομαι εύκολη αλλα ηθελα να μαθω σχετικά και απο καποιον που το έκανε. Eντυπώσεις απο τον παροχέα που είσαι;

    Eυχαριστώ.

  3. #3
    Το avatar του μέλους ibok
    ibok Guest
    Για τον Dwarf.Οχι δεν εχω Mac (αν και πολυ θε ηθελα να εχω αν μου το επετρεπαν τα οικονομικα μου).Σαν 2ο φυσικά.
    Τουτο το άρθρο το εβαλα για να μαθαινουμε γενικα τι παιζει αλλα και αν καποιο μέλος του σαιτ εχει Mac να μας πει τι τρέχει,πράγμα που ρώτησες και εσύ άλλωστε.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-04-2003
    Περιοχή
    Καλλιθέα,Αθήνα
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    13176/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Gennet OxyGen
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 37.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    σαν χρηστης mac που ειμαι,θα ηθελα να πω οτι στο Mac OS X υπαρχουν πολυ καλυτερες επιλογες απ'τον explorer,ο οποιος ειναι πολυ αργος στην εκδοση για mac.οι περισσοτεροι mac χρηστες σερφαρουν πλεον με τον safari,που ειναι πολυ γρηγορος και σε καθε νεα εκδοση εχει ολο και περισσοτερες βελτιωσεις,τους επισης πολυ καλους και γρηγορους camino και omniweb.ακομη υπαρχουν ο mozzila,ο netscape,opera,ο πολυ beta ακομη,αλλα ιδιαιτερα γρηγορος firebird και ο εξαιρετικος icab,o οποιος ειναι ενας internet explorer για mac.εχει τις ιδιες λειτουργιες με τον explorer,ειναι πολυ πιο γρηγορος,ειναι σε beta εκδοση ακομη,αλλα στην τελικη εκδοση που δεν αργει πολυ απ'οσο ξερω,θα κερδισει πολλους ποντους και ολοι οι mac users θα απαλλαγουν οριστικα απ' τον internet explorer,χωρις να στερηθουν τη συμβατοτητα με ορισμενες σελιδες που μονον αυτος εχει(ολο και λιγοτερες πια).
    τωρα οσον αφορα το adsl,εγω ειμαι ενας ευχαριστημενος χρηστης απ'τον Απριλιο.
    ειμαι στην vivodi και οταν ειχαν ερθει σπιτι για την συνδεση μου ειπαν θυμαμαι οτι ειμαι ο πρωτος πελατης τους με mac.
    Ωχ,ειπα εγω,την γα----με.με καθησυχασαν οι τεχνικοι και μου ειπαν οτι σε 5 λεπτα θα ειναι ολα ετοιμα.
    πραγματι οχι σε 5 αλλα σε 2 λεπτα το imac μου ηταν ετοιμο,σεταριμενο με το usb modem της sagem και ημουν ετοιμος για σερφαρισμα.απο τοτε κανενα προβλημα δεν εχει παρουσιαστει.
    η συνδεση ειναι αριστη.εχω την 384/128 και κατεβαζω με 40-42 KB/sec.
    το μοντεμ της vivodi ειναι πληρως συμβατο με mac,εχει δε οδηγους για Mac OS 8x,9x και 10x.
    οσο για τεχνικη υποστηριξη,εχει τεχνικους η vivodi που γνωριζουν απο mac.
    τελειωνοντας θα ηθελα να πω,οτι ο internet explorer θα εχει απο'δω και περα μονο security updates στην εκδοση για mac.
    ακομη οσοι μπορειτε να αγορασετε εναν mac(υπαρχουν και μοντελα με 1000 ευρω περιπου,οπως το emac και το ibook),ειναι σιγουρο οτι θα μεινετε τοσο ευχαριστημενοι που θα τον εχετε οχι για 2ο,ουτε για 1ο,αλλα για τον μοναδικο υπολογιστη που θα χρησιμοποιητε,ειτε για δουλεια,ειτε για διασκεδαση.δεν προκειται να ξαναασχοληθητε μετα με πισια και windows.αλλωστε οπως λεει και η γνωστη αμερικανικη παροιμια:
    when you buy a mac,you never go back!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.189
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15507 / 970
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    LINKSYS WAG200G
    SNR / Attn
    9(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ ξέρω ότι οι υπολογιστές Mac δεν κολλάνε σχεδόν ποτέ σε σχέση με τα pc και τα windows (όλες οι εκδόσεις) πλην φυσικά του Linux που είναι το μόνο σταθερό OS πιστεύω για μένα αλλά είναι δύσκολο ως χρήση και ειδικά για αρχάριους. Επίσης θα ήθελα να μάθω ποια hardware κομμάτια από τους mac είναι συμβατά με τα pc (αν είμαι σίγουρος η RAM και ο HDD είναι σίγουρα συμβατά ειδικά η RAM), δηλαδή με λίγα λόγια εννοώ μια παρουσίαση ενώς mac με το hardware του μιας και mac δεν έχω δουλέψει ποτέ. Πιστεύω να μην σας κούρασα με αυτά που είπα;

  6. #6
    Το avatar του μέλους hippie
    hippie Guest
    mia erotisi: Mac kai Linux paizei ikanopoihtika h genika apofeugetai apo mac xristes 8)

    thx

  7. #7
    Το avatar του μέλους Dwarf
    Dwarf Guest
    Για Mac υπάρχει το Yellow Dog Linux. http://www.yellowdoglinux.com/ydl_home.shtml

    Γενικά χρησιμοποιείται κυρίως απο πανεπιστήμια, πολυεθνικές, και τον στρατό. Πάντως πιστεύω ελαχιστοι home users το χρησιμοποιουν γιατί τα λειτουργικά της Apple υπήρξαν παντα ικανοποιητικά.

    Oσων αφορά το hardware, που ρώτησε ο Atlhon_XP είναι πρακτικά το ίδιο με τα PC. H Apple δεν κανει κάτι αλλο απο το να ενσωματώνει καλής ποιότητας hardware απο τρίτους κατασκευαστές σε ολοκληρωμένα συστηματα. Συνήθως σε Mac βρισκει καποιος ATI, ή NVIDIA κάρτες γραφικών, Quantum ή Seagate σκληρούς, Pioneer ή Toshiba CD/DVD drives κ.τ.λ. Eξαιρεση αποτελουν ίσως τα πληκτρολογια και τα ποντίκια και φυσικά το design. Eπίσης η mεγάλη πλειοψηφία των πειρiφερειακών δουλεύουν κανονικα και σε Mac. Γενικά μιλώντας, το θέμα της ασυμβατότητας μεταξύ σε Mac και PC είναι περισσότερο μύθος απο ότι πραγματικότητα, ειδικά τα τελευταία χρόνια.

    Eυχαριστώ τον Mac_User για τις χρήσιμες πληροφορίες.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-07-2003
    Περιοχή
    Αποδημος Ελληνισμος
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    960
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    200/40
    ISP
    AIM Τσεχια
    Ναι μπορει να ενσωματωνει hardware τριτων, αλλα το αγορασεις εναν απλο καλο mac κοστιζει οσο ενα super duper PC, με παπαδες πανω που θα ψηνει και καφε .
    Νothing that you learned from ash and debris...

  9. #9
    Το avatar του μέλους epotepia
    epotepia Guest
    fumatsu:

    ena pc me 20 intson othoni tft radeon 9800 dio epeksergastes kai 1 giga ram kanei peripou 500 euro ligotero apo ena antistoixo pc (mono pou to pc tha to ftiakseis monos sou kai orismena proionta den vriskontai sthn ellada opote den tha einai ola korifea opos se ena mac)

    kai oi times ton mac mythos einai, nai einai pio akriva, alla ligo pio akriva

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2003
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Μηνύματα
    2.298
    Downloads
    8
    Uploads
    4
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epotepia
    fumatsu:

    ena pc me 20 intson othoni tft radeon 9800 dio epeksergastes kai 1 giga ram kanei peripou 500 euro ligotero apo ena antistoixo pc (mono pou to pc tha to ftiakseis monos sou kai orismena proionta den vriskontai sthn ellada opote den tha einai ola korifea opos se ena mac)

    kai oi times ton mac mythos einai, nai einai pio akriva, alla ligo pio akriva
    Διαφωνώ αν μιλάς για κάτι κορυφαίο τότε συγκρίνεις με G4 όπου η διάφορα δεν είναι μόνο 500 euro αλλά περισσότερα. Όσο για τα κομμάτια του PC στην Ελλάδα βρίσκεις με λίγο ψάξιμο τα περισσότερα εκτός λίγων εξαιρέσεων. Γενικά αν κάποιος δεν ασχολείται με image editing ή video δεν βλέπω τον λόγο να πάει σε MAC πλέον η διαφορά στην ισχύ δεν υφίσταται όπως παλιά και ούτε η διαφορά στο λειτουργικό. Αν πάλι θέλω κορυφαίο workstation και τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα τότε θα προτιμήσω κάτι με απείρως μεγαλύτερη ισχύ, σταθερότητα και σε hardware και σε λειτουργικό, και άκρος επαγγελματικές δυνατότητες δηλαδή κάτι από SUN SGI κλπ. Εκεί να δεις πράγματα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1080
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-08, 11:03
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-07, 20:13
  3. Νεο firmware για τα Linksys WAG354G (μόνο για χρήστες της FORTHNET)
    Από nedo2 στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 226
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-07, 18:09
  4. Mac OSX για Mac δυσπιστους demo
    Από Mac4all στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-06, 09:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας