Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-24 από 24
  1. #16
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Γενικοτερα για τις καρτες γραφικων:
    η NVIDIA Quadro NVS 320M και η Quadro FX 1600M στηριζονται στην GeForce 8700M GT και απλα εχουν καποιος επιπλεον επαγγελματικες δυνατοτητες(για autocad κλπ)

    Επιδοσεις σε παιχνιδια εχουν ολες πολυ παρομοιες και ειναι ολες με τις ιδιες δυνατοτητες (directx 10 κλπ).
    Για επιδοσεις εδω:
    http://www.notebookcheck.net/Mobile-...ist.844.0.html


    Βλεπω οτι δε σε απασχολει οτι ο σκληρος θα ειναι στις 7200 στροφες.Εγω σε αυτα τα χρηματα θα κοιταγα αποκλειστικα σε σκληρο 7200 στροφων γιατι ακομα και 2 σκληροι των 5400 δινουν αισθηση συστηματος πιο αργη απο εναν 7200.
    Τωρα αν θελεις μεγαλη χωρητικοτητα,καλυτερα να παρεις εναν φορητο με 2 σκληρους.

    Αλλα απο τη στιγμη που θα ειναι 17" και τοσο βαρυς (4+ κιλα) δε θα τον μετακινεις συχνα,οποτε καλυτερα εναν ελαφρυτερο με εναν γρηγοροτερο σκληρο στις 7200 στροφες με μικροτερη χωρητικοτητα και για εξτρα χωρητικοτητα αγοραζεις εναν εξωτερικο.


    Τωρα αν θελεις αναλυση 1680*1050 ή 1920*1200 ειναι δικο σου θεμα.
    Προσωπικα για την ανεση μου και επειδη η αναλυση 1680*1050 μου φαινεται υπεραρκετη και χωραει τα παντα,θα πηγαινα σε 1680*1050 και οχι σε 1920*1200 για να μην ειναι πολυ μικρα τα γραμματα.
    Με τιποτα ομως δε θα πηγαινα σε λαπτοπ με 17" οθονη και μικρη αναλυση 1440*900.



    Για το hddvd, ειναι πραγματι ενα μειον του hp.


    Τελος,πιστεω πως τοσο ο hp 8710w με τιμη 1900 ευρω (βασικα το play247 πριν το εβαλα γιατι εχει αναλυτικοτατα ολα τα μοντελα και τις συνθεσεις τους αλλα εχει τσιμπημενες τιμες)
    ή ακομα και ο hp 8710p με 1680 ευρω ειναι μια χαρα για τα λεφτα τους,εχουν κορυφαιες αναλυσεις,σχεδον κορυφαιες cpu,κορυφαιες καρτες γραφικων,3 χρονια εγγυηση,ειναι σχετικα ελαφριοι και αν πας σε καποιο λαπτοπ με παραπανω χρηματα δε θα κερδισεις ιδιαιτερα επιδοσεις(μην πω καθολου)
    Αν σου λειπει η χωρητικοτητα του σκληρου παιρνεις εναν εξωτερικο.


    Για να κλεισω θεωρω λοιπον πως ο hp 8710p με 1680 ευρω ειναι μια χαρα για εσενα και εχει οτι ζηταγες χωρις να ζηταει υπερβολικα χρηματα!



    Υ.Γ.: Ειπες οτι κερνας οτι περισσεψει!
    2500-1680=720 ευρω!
    Τα θελω!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 20-11-07 στις 17:48.

  2. #17
    Εγγραφή
    31-07-2002
    Περιοχή
    Thessaloniki,Greece
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    zte ZXHN H168N
    SNR / Attn
    8,5(dB) / 13,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    thanks again haHa

    Να σας πω την αληθεια τωρα που το βλεπω πιο ψυχραιμα και μετα απο αρκετο διαβασμα reviews,fora κλπ αλλα και με φιλους...

    Μαλλον για τον X205-s9359 θα πληρωσω πολλα *αμησιατικα εννοωντας πολυτελη μπλιμπλικια HD που το πιο πιθανο ειναι να μην χρησιμοποιω τη εδομενη περιοδο στην καθημερινοτητα μου...οκ ειναι καλο για show-off αλλα απο χρηστικοτητα-χρησιμοτητα...ασε που αυτο το μοντελο θα πρεπει να το παρω online με κατι μυστηριες εγγυησεις που ισχυουν εντος US μονο κλπ...ειναι και ο αργος σκληρος που μου ξυνιζει λιγο...και το tv-tuner ok το αγοραζω και ως εξτρα στην τελικη...

    Μενουν δλδ ο http://h10010.www1.hp.com/wwpc/gr/el...7411.html#null και ο http://premierecomm.euro.dell.com/de...e-60d2766215b4

    οπως υπεδειξε ο φιλος thane θα επικοινωνησω και τηλεφωνικα με Dell να δουμε τι συμβαινει επακριβως σε σχεση με το site τους και μαλλον θα επιλεξω εναν απο τους 2...

    Παρολαυτα αν κανεις γνωριζει αν προκειται να βγει συντομα καποιο νεο μοντελο (ή και άλλη προταση) στην κατηγορια αυτη εδω που συζηταμε ας το πει/δωσει κανα url

    Ευχαριστω και παλι οσους συμμετειχαν . Η αγορα δε θα γινει σημερα-αυριο οποτε συνεχιστε να γνωμοδοτειτε αν θελετε.Θα ενημερωσω περι αγορας και λοιπα κουτσομπολια το thread

    ΥΓ: Κατσε ρε haHa να το τσιμπησω πρωτα και μετα τα λεμε απο PayPal αν τελικα δικαιωθεις :P

  3. #18
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Απο Ιανουαριο-Φεβρουαριο αναμενονται καινουρια μοντελα που θα βασιζονται στους καινουριους επεξεργαστες της Intel, τους Penryn για φορητους.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Intel_N...ture#Laptops_2


    Tελος υπαρχει και ο macbook pro 17",αλλα εχει μονο 1 χρονο εγγυηση, εχει πιο αργη καρτα γραφικων (την nVidia 8600M GT) και αρχιζει απο 2840 ευρω.
    Αρα τσαμπα λεφτα! Απλα το ανεφερα,δεν συμφερει σαν αγορα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 20-11-07 στις 17:59.

  4. #19
    Εγγραφή
    31-07-2002
    Περιοχή
    Thessaloniki,Greece
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    zte ZXHN H168N
    SNR / Attn
    8,5(dB) / 13,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    thanx again dude :P

    αλλα δεν κρατιεμαι να σε ρωτησω στα ισια...εχω παρατηρησει οτι δε σχολιαζεις ή τουλαχιστον δε μοιραζεσαι τη γνωμη σου για τους Dell στα replies που κανεις...ειναι που δε σου αρεσουν για κατι ή καποιοσ αλλος λογος? εγω παραδειγμα, το λεω ψιλοανοιχτα, το θεωρω major γυφτια μια εταιρεια σαν αυτη να κοιταει να βγαλει φραγκα απο noobs κακομοιρογλου χρεωνοντας ακομα και για 5 ευρω apps τυπου wallapaper remover...ΕΛΕΟΣ λεμε αυτοκαταστρεφει το image της δλδ...κατα τ αλλα ειναι καταπληκτικα μηχανακια :P (εμμεσα σε ρωταω δλδ για το δικο μου διλημμα αντιστοιχο 2χιλιαρο hp compaq ή dell...αν και μαλλον εχω αποφασισει)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος organus : 20-11-07 στις 21:55.

  5. #20
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Τη γνωμη μου για τα dell δεν τη μοιραζομαι,γιατι απαιτει να ξερεις και τις τιμες που πουλαει,ομως οι τιμες της εδω ειναι λιγο φλου-χυμα ,οποτε δε ξερεις ακριβως.Συνηθως ειναι πιο ακριβα(παντα μετα απο προσφορα απο τηλεφωνο και οχι τις τιμες που αναγραφουν στο site) απο αλλα εξισου ποιοτικα λαπτοπ με 3 χρονια εγγυηση.


    Ομως επειδη θελεις τη γνωμη μου για τα dell:
    Το βασικοτερο πλεονεκτημα που εχουν ειναι η εγγυηση τους και το αψογο after sales support. (3 χρονια next business day support).Αυτο βεβαια γινεται και σε αλλες εταιριες (πχ σε hp compaq με 160 ευρω περιπου)
    Επισης ειναι ποιοτικα και αξιοπιστα.Εχουν και ενα μεγαλο πλεονεκτημα το οτι τα στηνεις ακριβως στα μετρα σου.

    Ομως ειναι πιο ακριβα(φυσικα μετα απο τηλεφωνικη παραγγελια και οχι τις ακριβες τιμες στο site) απο αλλα εξισου ποιοτικα λαπτοπ και ειναι συνηθως πιο χοντρα και για εμενα πιο ασχημα.
    Σε αυτα προσθεσε και την καθυστερηση παραδοσης.


    Οποτε αν δεν ενδιαφερεσαι τοσο για την εγγυηση next business day(που μπορεις και σε αλλες εταιριες να την αγορασεις εξτρα),
    τοτε μπορεις να βολευτεις με κατι φθηνοτερο,εξισου ποιοτικο,πιο λεπτο και συνηθως(υποκειμενικα) λιγο πιο ομορφο.


    Αν θελεις ομως να εχεις το κεφαλι σου ησυχο,χωρις να τρεχεις να αγοραζεις εξτρα εγγυησεις next business day, αγοραζεις ενα dell εξαρχης.




    Υ.Γ.: Οσο για τις επιλογες που δινει η dell πχ: με 5 ευρω wallpaper removal ή disk partitioning προσωπικα εμενα μου φαινονται θεμιτες γιατι μπορεις να στησεις ακριβως οπως θελεις το μηχανημα.
    Ειναι για εμενα πολυ θετικο που μπορει να παραγγειλει καποιος το λαπτοπ με το σκληρο partitioned γιατι πολλοι για παραδειγμα δε ξερουν να χρησιμοποιουν μετα το partition magic για να τον χωρισουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 20-11-07 στις 23:30.

  6. #21
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Πάντως ακόμα δε μας είπες τί games έχεις σκοπό να φορτώσεις.

    Αν ενδιαφέρεσαι για τα νέα games μαλλον πρέπει να περιμένεις λίγο τα νέα laptops που θα καταφθάσουν με τα νέα θηριάκια 8800 που ανακοίνωσε σήμερα η nvidia.

    http://www.techamok.com/?pid=3674
    According to Epic Games VP Mark Rein, GeForce 8800M-based notebooks are speedy enough to run Unreal Tournament 3 "fantastically even at HD resolutions of 1920x1200."

    Ό,τι και να πάρεις τώρα θα το κλάψεις σε κανα μήνα το 3χιλιαρο που θες να δώσεις.
    Βεβαια ο καθένας όπως θέλει τα σκορπάει, οπότε περι ορέξεος κολοκυθόπιτα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 21-11-07 στις 04:01.

  7. #22
    Εγγραφή
    31-07-2002
    Περιοχή
    Thessaloniki,Greece
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    zte ZXHN H168N
    SNR / Attn
    8,5(dB) / 13,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    θελω να φορτωσω Shinobi και Ikari :P

    λοιπον οκ...i got your point . Αν και 3χιλιαρο δεν ειπα ποτε...Ουτε μ αρεσει η κολοκυθοπιτα (το περιεργο δεν ειναι οτι δε μ αρεσει,αλλα οτι εχω δοκιμασει οΟ)

    συνεχιζοντας ,λεω, αν τα ηξερα ολα ή απλα ειχα κατασταλαγμενες αποφασεις δε θα ποσταρα εδω μεσα ρωτωντας καλοπροαιρετα για ολα...μοραζομαι σκεψεις,ενημερψση κλπ

    οποτε ,να δω αν το πιασα , εσυ nikgr λες, οτι δεν ειναι και η καλυτερη περιοδος απο πλευρας mobile vga αγορας και να περιμενω κανα μηνα οποτε τουλαχιστον τοτε να πληρωσω νεα τεχνολογια και οχι να ξοδευτω σε κατι που θα ειναι παρψχημενο ,σωστα? (κατσε να ριξω μια ματια και στο link) .Νομιζω παντως οτι ακομα και σε ενα μηνα νβγουν παλι θα ειναι νωρις αφου το κοστος με το που θα σκασουν στην αγορα θα ειναι πολυ υψηλο ετσι? Αυτο ειναι ομως το παιχνιδι σ αυτο το χωρο...ετσι ηταν και θα ειναι...

    για τον HP Compaq 8710w τι λες αν ηταν να αγορασεις κατι τωρα μεσα σ αυτο το μηνα ας πουμε? επισης αν δε βαριεσαι ανεπτυξε λιγο παραπανω περι timing σε σχεση με τις νεες καρτες γραφικων...ποτε δλδ εσυ θα αγοραζες ενα τετοιο μηχανημα με τα specs πανω-κατω που θα ηθελα κι εγω και γιατι? (αν και δεν υπαρχει στην αγορα dead season...ολο και κατι νεο βγαινει που σε τσιγκλαει να το κυνηγησεις και να ξαναξοδευτεις....

  8. #23
    Εγγραφή
    17-05-2007
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    19034/1010
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    netgear dg834gt
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 34.5(dB)
    Βλέπε εδώ, καλή περίπτωση!
    http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...roduct=1025945

    ........Auto merged post: ZHUL added 1 Minutes and 16 Seconds later........

    τι 15'', τι 17'' προσωπικά το ίδιο είναι...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ZHUL : 21-11-07 στις 14:00. Αιτία: auto merged post

  9. #24
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    organus εγώ πρωτα απ' όλα θα έβλεπα αν το hardware που σκοπεύω να αγοράσω καλύπτει τις υπάρχουσες ανάγκες μου.
    Αν θες να βάλεις Crysis και UnrealTournament3 οι 8600αρες (απλές) δεν κάνουν πώς να το κάνουμε?
    Εδώ δεν κάνουν οι 8600GTS των desktops! Yπάρχει χαώδης διαφορά επιδόσεων.

    Δες το πινακάκι που σου έβαλα και δες τί σκόνη τρώνε ακόμα και οι 8700 των πανάκριβων σημερινών laptops.
    Aν σου αρκούσε και η 8600 θα έλεγα, εντάξει μωρέ, δε θα δώσεις και παραπάνω λεφτά για κάποιο game που θα βγει σε 1χρονο.
    Όταν όμως σημερινά games δεν μπορεί να τα παίξει γιατί να δώσεις εσύ 2,5χιλιάρικα?
    Δώσε 1,5χιλιάρικο , αφού έτσι κι αλλιώς games της προκοπής δε θα παίζεις.

    Σε 1μήνα θα δίνεις ίσως και λιγότερα λεφτά για laptop με 8800 απ' ότι για τα σημερινά με 8700.
    Eγώ αγόρασα τον Αυγουστο τον HP Pavilion με την 7600 και το Σεπτέμβρη βγήκε νέο μοντέλο και φθηνότερο μάλιστα με την 8600.
    Το πήρα όμως γιατί ο αδερφός μου το χρειαζόταν άμεσα και δε μπορουσε χωρίς υπολογιστή.

    Εγώ πάντα πίστευα ότι η καλύτερη περίοδος αγορών είναι μετά τα Χριστούγεννα όπου ξεσκαρτάρουν ό,τι σαβούρα υπάρχει και παρούσιαζουν τα νέα μοντέλα μετά τις γιορτές και τραβάς μετά εσύ τα μαλλιά σου που δεν περίμενες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 21-11-07 στις 14:47.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για αγορά gaming laptop
    Από trabakoulas στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-08, 11:20
  2. 17ρι multimedia desktop replacement?
    Από Georgema στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-08, 18:40
  3. Αγορά desktop replacement laptop
    Από Tamtamis στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-08, 10:52
  4. Αγορά laptop για αντικατάσταση desktop
    Από Odorn στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-07, 10:25
  5. Desktop Replacement
    Από ozma στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-07, 03:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας