Σελ. 425 από 648 ΠρώτηΠρώτη ... 405415420423424425426427430435445 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.361-6.375 από 9711
  1. #6361
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.744
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι να σου κάνει και η φουκαριάρα η Aegean, δεν της φτάνει το κυβερνητικό πακετάκι και προσπαθεί να επίζήσει

    - - - Updated - - -


    ΕΛΛΑΔΑ 13:19
    Οι 29 χώρες για τις οποίες ανοίγει τα σύνορά της η Ελλάδα στις 15 Ιουνίου
    ΗΛΙΑΣ ΜΠΕΛΛΟΣ
    aegean--2
    ΕΤΙΚΕΤΕΣ:
    Ανακοινώθηκε η λίστα με τις χώρες, από τις οποίες η Ελλάδα θα δέχεται τουρίστες από τις 15 Ιουνίου με αεροπορικές πτήσεις προς Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

    Η λίστα με τις 29 χώρες, διαμορφώθηκε ύστερα από μελέτη του επιδημιολογικού προφίλ των χωρών προέλευσης των τουριστών και αφού ελήφθησαν υπόψη οι χθεσινές ανακοινώσεις του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Ασφάλειας Αεροπορίας (EASA), καθώς και η σχετική εισήγηση της Eπιτροπής Λοιμωξιολόγων.

    Στους επισκέπτες από τις παρακάτω χώρες θα πραγματοποιείται δειγματοληπτικός έλεγχος.

    Για όλες τις άλλες χώρες εξακολουθούν να ισχύουν οι υπάρχοντες κανόνες.

    H λίστα, η οποία θα διευρυνθεί με αφετηρία την 1η Ιουλίου θα ανακοινωθεί εγκαίρως. Σε κάθε περίπτωση, η επιδημιολογική παρακολούθηση και αξιολόγηση θα είναι συνεχής.

    Αναλυτικά η λίστα των χωρών είναι η ακόλουθη:

    Αλβανία, Αυστραλία, Αυστρία, Βόρεια Μακεδονία, Βουλγαρία, Γερμανία, Δανία, Ελβετία, Εσθονία, Ιαπωνία, Ισραήλ, Κίνα, Κροατία, Κύπρος, Λετονία, Λίβανος, Λιθουανία, Μάλτα, Μαυροβούνιο, Νέα Ζηλανδία, Νορβηγία, Νότια Κορέα, Ουγγαρία, Ρουμανία, Σερβία, Σλοβακία, Σλοβενία, Τσεχία, Φινλανδία.
    ......
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  2. #6362
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Μπα, κάτι μου λέει ότι στη δική μου περίπτωση είναι οι Ιρλανδοί το πρόβλημα που έχουν ξεφύγει στην υπερβολή. Μην πω ότι μάλλον κάνουν ό,τι μπορούν να δυσκολέψουν ταξίδια για να τονώσουν εσωτερικό τουρισμό επειδή σχεδόν όλη η δυτική Ιρλανδία π.χ. αντιμετωπίζει χωρίς υπερβολή μια Αποκάλυψη: πρόκειται για ολόκληρες περιοχές που ζουν 100% από αμερικανούς (κατά το πλείστον εύπορους έως και ζάμπλουτους) τουρίστες που φέτος έχουν εξαφανιστεί

    Και η Aer Lingus έχει κλείσει όλες τις πτήσεις της προς Ευρώπη μέχρι 20 Ιουλίου, κάτι που μάλλον συντείνει στην παραπάνω άποψη

    Θα μάθω τι παίζει και θα επανέλθω

    - - - Updated - - -

    EDIT Είδα τώρα τη λίστα, μπορεί τελικά να είναι και θέμα Ελλάδας, δεν ξέρω...
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #6363
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απίστευτο, ή το τρένο μου ακυρώθηκε ή απλά ξεπούλησαν όλες τις θέσεις. Θα πάει ο κορωνοϊός σύννεφο.
    Ή μπορεί να έχουν δώσει μόνο λίγες θέσεις.
    Δε με άφηναν καν να κάνω seat reservation κατά την κράτηση.

    Συνημμένο Αρχείο 215531
    Το τρένο είναι απευθείας από Μόναχο για Τρέντο.
    I see, thanks.

    Σε 'μένα πάντως δεν μου βγάζει το συγκεκριμένο τρένο διαθέσιμο. Για τρέντο μου βγάζει ότι πρέπει να άλλαξω στο 'Ινσμπουργκ για παράδειγμα. Αλλιως για την δική μου περίπτωση που θέλω να πάω Γένοβα με πάει μέσω Ζυρίχης. Τέλος πάντων θα δώ τι θα κάνω.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  4. #6364
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.351
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Για Ελλάδα-Κύπρο θα ξεκινήσουν στάνταρ πτήσεις στο δεύτερο 15ήμερο του Ιούνη.
    Οπότε ίσως είναι και θέμα προορισμού.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  5. #6365
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απίστευτο, ή το τρένο μου ακυρώθηκε ή απλά ξεπούλησαν όλες τις θέσεις. Θα πάει ο κορωνοϊός σύννεφο.
    Ή μπορεί να έχουν δώσει μόνο λίγες θέσεις.
    Δε με άφηναν καν να κάνω seat reservation κατά την κράτηση.

    Συνημμένο Αρχείο 215531
    Το τρένο είναι απευθείας από Μόναχο για Τρέντο.
    @lewton μόλις μίλησα με το support των DBahn και OBB, και οι δύο μου είπαν ότι δεν υπάρχει τρένο που να πηγαίνει Ιταλία χωρίς να κάνεις 4-5 στάσεις και αλλαγές. Από την DBahn μου είπαν ότι μπορείς να πας από εμάς Αυστρία άλλα από 'κει και πέρα θα πρέπει να συνεννοηθείς για το αν θα σου επιτραπεί η είσδος Ιταλία και να αγοράσεις εισιτήρια από την ΟΒΒ. Έτσι πήρα τηλέφωνο στην OBB και μου είπαν ναι γίνεται να μπεις Ιταλία άλλα μόνο και εφόσον αλλάξεις 4 τρένα τουλάχιστον. Οπότε θα σου έλεγα καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις, μην βρεθείς ξεκρέμαστος.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  6. #6366
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ttsesm Εμφάνιση μηνυμάτων
    @lewton μόλις μίλησα με το support των DBahn και OBB, και οι δύο μου είπαν ότι δεν υπάρχει τρένο που να πηγαίνει Ιταλία χωρίς να κάνεις 4-5 στάσεις και αλλαγές. Από την DBahn μου είπαν ότι μπορείς να πας από εμάς Αυστρία άλλα από 'κει και πέρα θα πρέπει να συνεννοηθείς για το αν θα σου επιτραπεί η είσδος Ιταλία και να αγοράσεις εισιτήρια από την ΟΒΒ. Έτσι πήρα τηλέφωνο στην OBB και μου είπαν ναι γίνεται να μπεις Ιταλία άλλα μόνο και εφόσον αλλάξεις 4 τρένα τουλάχιστον. Οπότε θα σου έλεγα καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις, μην βρεθείς ξεκρέμαστος.
    ΟΚ θα το δω, ευχαριστώ.

  7. #6367
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Το πρωί έβγαλα εισιτήρια με την lufthansa γιατι τα προηγούμενα ακυρώθηκαν ή περιμένω να ακυρωθούν και τώρα διαβάζω αυτό:

    Το χαρτί της πτώχευσης παίζει η Lufthansa

    https://www.capital.gr/diethni/34572...ei-i-lufthansa

    Όπως πάει βλέπω να κατεβαίνουνε με το αυτοκίνητο τελικά, αν δεν γίνει κανένας σεισμός που θα χωρίσει την Ευρώπη στα δύο
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  8. #6368
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.892
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Η στάση της Lufthansa αντιμετωπίζεται στη Γερμανία με κατανόηση. "Δεν πρόκειται να επιτρέψουμε να κάνουν κάτι τέτοιο με εμάς", φαίνεται να είπε για την Κομισιόν η καγκελάριος Άγκελα Μέρκελ σε κλειστή συνεδρίαση του προεδρείου των Χριστιανοδημοκρατών. Σε ανάλογο πνεύμα κινούνται και οι δηλώσεις άλλων κυβερνητικών στελεχών.
    Οι άλλοι ποιοι είναι; Στους άλλους γιατί επιτρέπεται; Κατά τα άλλα εκβιασμό για πτώχευση; Κάτι μου θυμίζει...

  9. #6369
    Εγγραφή
    23-07-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.107
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    speedport w724v
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    H Aegean ακύρωσε και πάλι (πάμε για 7 στα 7!!) την πτήση από Δουβλίνο, θυμίζω ότι η πρώτη διαθέσιμη είχε πάει τώρα για 29 Ιουνίου.

    Το Τμήμα Εξυπηρέτησης απλά δεν σηκώνει καν κλήσεις, όχι μόνο το γενικό αλλά και το "ειδικό" για τους Gold επιβάτες. Δεν ξέρω αν συμβαίνει μόνο σε εμένα ή είναι γενικό.

    Πρέπει να επικρατεί τρελός πανικός και μάλλον θα πρέπει να κάνουν και consolidation σε πτήσεις και γραμμές

    - - - Updated - - -

    WTF πρώτη διαθέσιμη στο site τους 25 Ιουλίου;;;;;;;;
    Ούτε εμένα το σηκώνουν. Δεν έχω καταφέρει να μιλήσω μαζί τους από το Μάρτιο. Επίσης gold member. Ούτε στα email απαντάνε.

  10. #6370
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    @lewton τελικα τι εγινε, θα ταξιδέψεις αύριο η όχι.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  11. #6371
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Α ξέχασα, πήρα τηλέφωνο και όντως το τρένο έχει ακυρωθεί.
    Ζορίστηκε λίγο στην αρχή όταν τον ρώτησα γιατί δε μου έστειλαν ειδοποίηση αλλά βρήκε τη λύση: επειδή το εισιτήριο είναι Flex και άρα μπορώ να πάρω όποια εναλλακτική θέλω. Το θέμα είναι ότι η μόνη μου εναλλακτική είναι με 3 διαφορετικά τρένα, με 2 αλλαγές στην Αυστρία, και δεν έχω ιδέα αν οι Αυστριακοί θα με αφήσουν να μπω. Αν ήταν ένα τρένο κατευθείαν για Trento λογικά θα με άφηναν.

  12. #6372
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α ξέχασα, πήρα τηλέφωνο και όντως το τρένο έχει ακυρωθεί.
    Ζορίστηκε λίγο στην αρχή όταν τον ρώτησα γιατί δε μου έστειλαν ειδοποίηση αλλά βρήκε τη λύση: επειδή το εισιτήριο είναι Flex και άρα μπορώ να πάρω όποια εναλλακτική θέλω. Το θέμα είναι ότι η μόνη μου εναλλακτική είναι με 3 διαφορετικά τρένα, με 2 αλλαγές στην Αυστρία, και δεν έχω ιδέα αν οι Αυστριακοί θα με αφήσουν να μπω. Αν ήταν ένα τρένο κατευθείαν για Trento λογικά θα με άφηναν.
    καλοί π@π@ρες, anyways οι Αυστριακοί δεν νομίζω να μπορούν να σου αρνηθούν τίποτα αφού από σήμερα η διέλευση από/προς Ιταλία είναι ελεύθερη (https://www.esteri.it/MAE/en/ministe...in-italia.html). Οπότε αν σου κάνουν τίποτα μανούρα, τους δείχνεις την επίσημη απόφαση και τους λες την επόμενη φορά να είναι καλύτερα ενημερωμένοι . Απλά εκτύπωσε και συμπλήρωσε (ή έχε τη στο κινητό συμπληρωμένη) και την φόρμα που έχει στο λινκ για να είσαι καλυμμένος.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  13. #6373
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ttsesm Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλοί π@π@ρες, anyways οι Αυστριακοί δεν νομίζω να μπορούν να σου αρνηθούν τίποτα αφού από σήμερα η διέλευση από/προς Ιταλία είναι ελεύθερη (https://www.esteri.it/MAE/en/ministe...in-italia.html). Οπότε αν σου κάνουν τίποτα μανούρα, τους δείχνεις την επίσημη απόφαση και τους λες την επόμενη φορά να είναι καλύτερα ενημερωμένοι . Απλά εκτύπωσε και συμπλήρωσε (ή έχε τη στο κινητό συμπληρωμένη) και την φόρμα που έχει στο λινκ για να είσαι καλυμμένος.
    Ναι, κι αν πέσεις στο ΧΨΩ στραβόξυλο που θα σου πει "μην μας κάνεις.... Ιταλία" η φόρμα θα κόψει όλη τη γραφειοκρατία

    Προσωπικά, πλέον έχω ξεγράψει την πιθανότητα να έρθω Ελλάδα απευθείας μέσω Aegean. Αναγκαστικά θα πάω μάλλον μέσω Γερμανίας, αλλά κι εκεί τίποτε δεν μου λέει ότι ο ΧΨΩ υπάλληλος / αστυνομικός δεν έχει δικαίωμα να μου πει "στην άκρη για τεστ και επόμενη πτήση για Ελλάδα σε 10 μέρες".

    Έτσι ασυντόνιστα που έχει γίνει το πράγμα, δυστυχώς ο καθένας κάνει ό,τι του κατέβει
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #6374
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τα παραπάνω που είπα ισχύουν για να πάει Ιταλία, όπου οι Ιταλοί λένε πλεον μπαίνετε στη χώρα ελεύθερα οπότε οι Αυστριακοί δεν νομίζω να του πουν δεν σε αφήνουμε να περάσεις. Ειδικά από τη στιγμή που έρχεται και από Γερμανία, που έχουν τα σύνορα ανοιχτά μεταξύ τους εδώ και 2-3 βδομάδες. Στο γυρισμό όμως, ισχύει ότι μπορεί να έχει θέμα.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  15. #6375
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ttsesm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα παραπάνω που είπα ισχύουν για να πάει Ιταλία, όπου οι Ιταλοί λένε πλεον μπαίνετε στη χώρα ελεύθερα οπότε οι Αυστριακοί δεν νομίζω να του πουν δεν σε αφήνουμε να περάσεις. Ειδικά από τη στιγμή που έρχεται και από Γερμανία, που έχουν τα σύνορα ανοιχτά μεταξύ τους εδώ και 2-3 βδομάδες. Στο γυρισμό όμως, ισχύει ότι μπορεί να έχει θέμα.
    Γυρισμός δε με νοιάζει, δεν έχω συγκεκριμένο πρόγραμμα ακόμα για το πότε θα γυρίσω.

Σελ. 425 από 648 ΠρώτηΠρώτη ... 405415420423424425426427430435445 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. World of Warcraft - Γενική συζήτηση.
    Από dvm στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 160
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-08, 15:52
  2. Συστάσεις Pc (Αγορά ή Αναβάθμιση) - Γενική Συζήτηση!!!
    Από Dr-PsychoGR στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-08, 11:07
  3. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-08, 13:18
  4. Γενική συζήτηση για cable TV
    Από No-Name στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 266
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-07, 15:26
  5. Γενική συζήτηση υπηρεσιών Tellas
    Από shaq141a στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-06, 08:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας