Σελ. 424 από 650 ΠρώτηΠρώτη ... 404414419422423424425426429434444 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.346-6.360 από 9746
  1. #6346
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doctor_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει καταλάβει κανείς τι γίνεται με τις πτήσεις αυτό το καλοκαίρι; Η κυβέρνηση ανακοίνωσε ότι από 15 Ιουνίου θα δέχεται τουρίστες από 20 χώρες (οι οποίες δεν έχουν ανακοινωθεί επίσημα) για Αθήνα και από 1 Ιουλίου και σε άλλα αεροδρόμια και από 15 Ιουλίου από όλες τις χώρες όπως το καταλαβαίνω. Η Ολλανδία ενώ φαίνεται να μην είναι σε αυτές τις χώρες, η KLM και η Transavia ξεκινάνε πτήσεις από 4 Ιουνίου για Αθήνα και από 19 για Θεσσαλονίκη. Το ίδιο συμβαίνει ήδη με Βέλγιο και Γερμανία που κάνουν κανονικά πτήσεις όλη αυτή την περίοδο.

    Υπάρχει κάποιος διαχωρισμός μεταξύ τουρισμού και αυτών των πτήσεων; Αν κλείσω πριν τις 15 Ιουλίου και γίνει η πτήση, αυτό σημαίνει ότι θα μπω στην καραντίνα 14 ημερών που ισχύει τώρα;
    Κανείς δεν ξέρει αν θα γίνει η πτήση σου, η κατάσταση είναι τελείως ρευστή. Το ότι μπορείς να αγοράσεις εισιτήριο σημαίνει ότι με τα σημερινά δεδομένα προβλέπεται να γίνει, αλλά κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει σε 1 μήνα από τώρα. Αν έρχεσαι από Ολλανδία ίσως σε βάλουν σε καραντίνα, δεν το ξέρω αυτό σίγουρα.

    Γενικά όποιος ετοιμάζεται για ταξίδια αυτές τις μέρες πρέπει να είναι προετοιμασμένος για το χειρότερο σενάριο. Αν έρχεσαι Ελλάδα για 14 μέρες διακοπές, να είσαι ψυχολογικά προετοιμασμένος ότι μπορεί να τις περάσεις κλεισμένος σε ένα σπίτι.

  2. #6347
    Εγγραφή
    08-10-2006
    Περιοχή
    Utrecht, NL
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    356
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    150/15 Mbit/s
    ISP
    Ziggo
    Router
    Cisco EPC 3925
    Ναι είμαι προετοιμασμένος να κάτσω πολύ καιρό για να μπορέσω να κάνω και διακοπές. Έτσι κι αλλιώς όπως είναι τα πράγματα είτε δουλεύω από εδώ είτε από Ελλάδα το ίδιο είναι και δεν προβλέπεται να γυρίσω στο γραφείο για φέτος. Και σε καραντίνα θα μπω και μόνος μου απλά αν μου επιβληθεί ξέρω ότι όντως τσεκάρουν πολύ αυστηρά και παίζει πρόστιμο 5000. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να πάω στο εξωχικό που είναι δίπλα στη θάλασσα αλλά σε σχετική ερημιά οπότε να μπορώ να κάνω ένα μπάνιο.

    Αυτό που δεν θέλω με τίποτα είναι να ακυρωθεί η πτήση και να τρέχω να κλείσω άλλο εισιτήριο πολύ ακριβότερο. Γι' αυτό σκέφτομαι να κλείσω μετά τις 15 Ιουλίου.

  3. #6348
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από doctor_667 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι είμαι προετοιμασμένος να κάτσω πολύ καιρό για να μπορέσω να κάνω και διακοπές. Έτσι κι αλλιώς όπως είναι τα πράγματα είτε δουλεύω από εδώ είτε από Ελλάδα το ίδιο είναι και δεν προβλέπεται να γυρίσω στο γραφείο για φέτος. Και σε καραντίνα θα μπω και μόνος μου απλά αν μου επιβληθεί ξέρω ότι όντως τσεκάρουν πολύ αυστηρά και παίζει πρόστιμο 5000. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να πάω στο εξωχικό που είναι δίπλα στη θάλασσα αλλά σε σχετική ερημιά οπότε να μπορώ να κάνω ένα μπάνιο.

    Αυτό που δεν θέλω με τίποτα είναι να ακυρωθεί η πτήση και να τρέχω να κλείσω άλλο εισιτήριο πολύ ακριβότερο. Γι' αυτό σκέφτομαι να κλείσω μετά τις 15 Ιουλίου.
    H Aegean πάντως αποδεδειγμένα σου κάνει επανέκδοση χωρίς καμία επιβάρυνση εφόσον ακυρωθεί η πτήση σου λόγω περιορισμών. Για άλλες εταιρείες δεν έχω άποψη, Ryanair ξέρω ότι απλά σου λένε "σόρρυ" και σου δίνουν είτε voucher ή επιστροφή του αγίου τέτοιου ανήμερα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #6349
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    αν υπάρχει δυνατότητα για μετά τις 15 Ιουλίου θα ήταν λέω προτιμότερο, πιστέυω μετά τις αρχές Ιουλίου θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση

  5. #6350
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.373
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Να κάτι ευχάριστο μετά από τόσα προβλήματα.
    Η Wizz Air ξεκινά πτήσεις από Λάρνακα με πολύ χαμηλές τιμές για Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πολωνία κλπ

    Ποιος θα το περίμενε τέτοια περίοδο να ενταθεί έτσι ο ανταγωνισμός.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 14
    OnePlus WATCH 2: WEAR OS 4
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  6. #6351
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Εγώ πάντως στο παρόν thread έμαθα ότι υπάρχει απευθείας τρένο από Μόναχο για Ιταλία και θα το πάρω την επόμενη εβδομάδα (ελπίζω να με αφήσουν να περάσω οι Γερμανοί, Αυστριακοί και Ιταλοί αστυνομικοί).
    Θεωρώ ότι αν είχαν φτιάξει ένα δυνατό brand σαν Eurostar, με έναν ωραίο κατανοητό χάρτη με όλους τους προορισμούς όπου μπορείς να πας σαν αυτόν, και έκαναν και λίγη διαφήμιση, θα είχαν πάρει μεγαλύτερο μερίδιο της πίτας.
    Κοίταξα και για αεροπλάνο αλλά τελικά προτίμησα να μείνω στο έδαφος.

  7. #6352
    Εγγραφή
    27-10-2006
    Περιοχή
    @Genova/Italy
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως στο παρόν thread έμαθα ότι υπάρχει απευθείας τρένο από Μόναχο για Ιταλία και θα το πάρω την επόμενη εβδομάδα (ελπίζω να με αφήσουν να περάσω οι Γερμανοί, Αυστριακοί και Ιταλοί αστυνομικοί).
    Θεωρώ ότι αν είχαν φτιάξει ένα δυνατό brand σαν Eurostar, με έναν ωραίο κατανοητό χάρτη με όλους τους προορισμούς όπου μπορείς να πας σαν αυτόν, και έκαναν και λίγη διαφήμιση, θα είχαν πάρει μεγαλύτερο μερίδιο της πίτας.
    Κοίταξα και για αεροπλάνο αλλά τελικά προτίμησα να μείνω στο έδαφος.
    @lewton ποιο τρένο παίρνεις και πως έκλεισες εισητηριο? μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες, προσπαθώ εδώ και ένα μηνα να βρω τρόπο να ταξιδέψω Ιταλία άλλα δεν βρίσκω κάτι διαθέσιμο σε μεταφορικό μέσο και επίσης δεν το ρίσκαρα καθώς θα έπρεπε να μπω σε καραντίνα 14 ημερών. Στο bahn.de μου βγάζει κάτι περίεργα δρομολόγια μέσω ζυρίχης, ενώ όταν πάω να κλείσω εισιτήριο δεν με αφήνει και μου λέει να τους πάρω τηλέφωνο, κτλπ.

    Επίσης ελπίζω να έχεις κλείσει για μετά της 3 Ιουνίου άλλιως θα πρέπει να μπεις σε διαδικασία καραντίνας, κοίτα εδώ για περισσότερες πληροφορίες (το λινκ μου το έδωσε η τοπική πρεσβεία, αφού ήρθα σε επικοινωνία μαζί τους για να τους ρωτήσω αν μπορώ να ταξιδέψω).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ttsesm : 29-05-20 στις 10:02.
    “The truth is rarely pure and never simple.”― Oscar Wilde

    "A man lives three lifes...
    The first, ends with the loss of naiveness,
    the second, with the loss of innocence
    and the third one with the loss of his soul itself.
    It's inevitable that we go through all three." ― Dark

  8. #6353
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ttsesm Εμφάνιση μηνυμάτων
    @lewton ποιο τρένο παίρνεις και πως έκλεισες εισητηριο? μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες, προσπαθώ εδώ και ένα μηνα να βρω τρόπο να ταξιδέψω Ιταλία άλλα δεν βρίσκω κάτι διαθέσιμο σε μεταφορικό μέσω και επίσης δεν το ρίσκαρα καθώς θα έπρεπε να μπω σε καραντίνα 14 ημερών. Στο bahn.de μου βγάζει κάτι περίεργα δρομολόγια μέσω ζυρίχης, ενώ όταν πάω να κλείσω εισιτήριο δεν με αφήνει και μου λέει να τους πάρω τηλέφωνο, κτλπ.

    Επίσης ελπίζω να έχεις κλείσει για μετά της 3 Ιουνίου άλλιως θα πρέπει να μπεις σε διαδικασία καραντίνας, κοίτα εδώ για περισσότερες πληροφορίες (το λινκ μου το έδωσε η τοπική πρεσβεία, αφού ήρθα σε επικοινωνία μαζί τους για να τους ρωτήσω αν μπορώ να ταξιδέψω).
    Απίστευτο, ή το τρένο μου ακυρώθηκε ή απλά ξεπούλησαν όλες τις θέσεις. Θα πάει ο κορωνοϊός σύννεφο.
    Ή μπορεί να έχουν δώσει μόνο λίγες θέσεις.
    Δε με άφηναν καν να κάνω seat reservation κατά την κράτηση.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  39,9 KB 
ID: 215531
    Το τρένο είναι απευθείας από Μόναχο για Τρέντο.

  9. #6354
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το πιθανότερο είναι να έχουν (υποχρεωτικά) μικρότερη πληρότητα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #6355
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είσαι σίγουρος ότι μπορουσες να κάνεις seat reservation; Η μικρή μου ομολογουμένως εμπειρία με τα γερμανικά τρένα, μου είχε δείξει ότι σε κάποιες περιπτώσεις δεν δέχονταν κάτι τέτοιο.

  11. #6356
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    42
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    250/40
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος ότι μπορουσες να κάνεις seat reservation; Η μικρή μου ομολογουμένως εμπειρία με τα γερμανικά τρένα, μου είχε δείξει ότι σε κάποιες περιπτώσεις δεν δέχονταν κάτι τέτοιο.
    Σαφώς, me DBahn μπορείς. Αν πλερώ...
    Πού θα πάει, πού θα πάει τούτη η ρόδα που κολλάει
    κι όλο στην αρχή γυρνάει
    πού θα πάει θα ξεκολλήσει
    κι ο κόσμος σα σαράβαλο γι'αλλού θα ροβολήσει

  12. #6357
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Αυτό με τα τρένα ειναι πονεμένη ιστορια για μενα.. το 2016 εχω κλεισει ενα μεγαλο ταξιδι Ευρώπη, και εχω κλεισει μεσω της Αυστριακής σελίδας obb νομιζω, τρενο απο Πράγα για Βιεννη, για first class. Τις ημέρες που έκοψα το εισιτηριο, επειδη ηταν αρκετούς μηνες πριν, δε μου εδινε δυνατοτητα να επιλέξω θεση.. λεω οκ, και το αφηνω. Στο τελος ταξίδεψα στο πάτωμα γιατι δεν ειχα «θεση». Έπεσα και σε βλάκες Τσέχους που δε μιλούσαν αγγλικα, και στο τελος στα παράπονα που εκανα στην Αυστρία, ουτε που να απευθυνόμουν σε δημόσιο υπάλληλο των 90s.

  13. #6358
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.583
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος ότι μπορουσες να κάνεις seat reservation; Η μικρή μου ομολογουμένως εμπειρία με τα γερμανικά τρένα, μου είχε δείξει ότι σε κάποιες περιπτώσεις δεν δέχονταν κάτι τέτοιο.
    Δε με άφησαν να κάνω έγραψα.
    Στο πρώτο τρένο για Μόναχο έκανα κανονικά κράτηση θέσης με 4€ κόστος.

  14. #6359
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    H Aegean ακύρωσε και πάλι (πάμε για 7 στα 7!!) την πτήση από Δουβλίνο, θυμίζω ότι η πρώτη διαθέσιμη είχε πάει τώρα για 29 Ιουνίου.

    Το Τμήμα Εξυπηρέτησης απλά δεν σηκώνει καν κλήσεις, όχι μόνο το γενικό αλλά και το "ειδικό" για τους Gold επιβάτες. Δεν ξέρω αν συμβαίνει μόνο σε εμένα ή είναι γενικό.

    Πρέπει να επικρατεί τρελός πανικός και μάλλον θα πρέπει να κάνουν και consolidation σε πτήσεις και γραμμές

    - - - Updated - - -

    WTF πρώτη διαθέσιμη στο site τους 25 Ιουλίου;;;;;;;;
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  15. #6360
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    H Aegean ακύρωσε και πάλι (πάμε για 7 στα 7!!) την πτήση από Δουβλίνο, θυμίζω ότι η πρώτη διαθέσιμη είχε πάει τώρα για 29 Ιουνίου.

    Το Τμήμα Εξυπηρέτησης απλά δεν σηκώνει καν κλήσεις, όχι μόνο το γενικό αλλά και το "ειδικό" για τους Gold επιβάτες. Δεν ξέρω αν συμβαίνει μόνο σε εμένα ή είναι γενικό.

    Πρέπει να επικρατεί τρελός πανικός και μάλλον θα πρέπει να κάνουν και consolidation σε πτήσεις και γραμμές

    - - - Updated - - -

    WTF πρώτη διαθέσιμη στο site τους 25 Ιουλίου;;;;;;;;
    σε βλέπω με ryan...
    χτες μου έστειλαν μειλ για 1000 πτήσεις/ημέρα από την 01.07

Σελ. 424 από 650 ΠρώτηΠρώτη ... 404414419422423424425426429434444 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. World of Warcraft - Γενική συζήτηση.
    Από dvm στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 160
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-08, 15:52
  2. Συστάσεις Pc (Αγορά ή Αναβάθμιση) - Γενική Συζήτηση!!!
    Από Dr-PsychoGR στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-08, 11:07
  3. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-08, 13:18
  4. Γενική συζήτηση για cable TV
    Από No-Name στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 266
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-07, 15:26
  5. Γενική συζήτηση υπηρεσιών Tellas
    Από shaq141a στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-06, 08:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας