Σελ. 402 από 650 ΠρώτηΠρώτη ... 382392397400401402403404407412422 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.016-6.030 από 9749
  1. #6016
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Γενικώς η απότομη απώλεια ύψους είναι άσχημο συναίσθημα, είναι έμφυτο στον ανθρώπινο οργανισμό που δίνει την αίσθηση κινδύνου. Βέβαια στο 99,999% των περιπτώσεων δεν υπάρχει θέμα ασφάλειας.

  2. #6017
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.813
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, κάτσε να βρεθείς σε βαριά, πολύ βαριά turbulence ή χειρότερα σε προσέγγιση σε αεροδρόμιο με τρελό άνεμο και έλα να το συζητήσουμε

    Εδώ εγώ, που δεν έχω θέμα γενικά, που βρέθηκα πέρυσι σε μια τέτοια φάση προσέγγισης στη Βιέννη και 5-10 λεπτά ακόμα αν κρατούσε δεν νομίζω ότι θα την πάλευα στομαχικά άλλο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικώς η απότομη απώλεια ύψους είναι άσχημο συναίσθημα, είναι έμφυτο στον ανθρώπινο οργανισμό που δίνει την αίσθηση κινδύνου. Βέβαια στο 99,999% των περιπτώσεων δεν υπάρχει θέμα ασφάλειας.
    Προς το παρόν, δεν μου έχει τύχει αεροπλάνο να μην προσγειωθεί με την 1η φορά, ούτε "βαρύ" turbulence. Αλλά ακόμα και στο ίδιο να βρισκόμουν με την εν λόγω κυρία, σίγουρα θα μ' έπιανε ένας "κόμπος" στο στομάχι από φόβο, όμως δεν θα ούρλιαζα έτσι...

  3. #6018
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Η αλήθεια είναι πως οι τσιριδες προσθέτουν λίγο σε αγωνία ακόμα και να μη φοβάσαι, το να τις ακούς σε βάζει σε mood...
    Αλλά εν τέλει δεν έχουμε όλοι τις ίδιες αντοχές, εγώ σε παρόμοια φάση είχα τόσο σφιγμένο στομάχι που αν τραβούσα και βίντεο θα έβγαζα το πρωινό μου στο κινητό μου
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  4. #6019
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Το κερασάκι στην τούρτα σε αυτές τις καταστάσεις είναι η μυρωδιά εμετού που "διαχέεται" μέσα στην καμπίνα..

  5. #6020
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κερασάκι στην τούρτα σε αυτές τις καταστάσεις είναι η μυρωδιά εμετού που "διαχέεται" μέσα στην καμπίνα..
    Αν είσαι τυχερός μπορεί να μυρίζει και κάτουρο
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  6. #6021
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο μου την "σπάνε" οι γυναίκες που ουρλιάζουν... Λες κι αν φωνάξουν δυνατά, το κακό δεν θα συμβεί...
    Ομολογουμένως είναι ενοχλητικό, αλλά σχεδόν σίγουρα είναι καθαρός πανικός και δεν μπορεί να το ελέγξει.
    Βεβαίως, υπάρχουν και αυτοί που το κάνουν επίτηδες, αλλά θέλω να πιστεύω ότι είναι η εξαίρεση...

    Προσωπικά έχω ζήσει πολύ έντονες αναταράξεις σε τέτοια πτήση πάνω από Ατλαντικό, σε σημείο που έβλεπες την άκρη του φτερού να διανύει ολόκληρα μέτρα όπως παλλόταν πάνω-κάτω, και να πέφτουν αντικείμενα από τα ράφια των αποσκευών. Καθόλου ευχάριστο συναίσθημα, και δεν θα ήθελα να το ξαναζήσω. Μετά από αυτό, όλες οι άλλες "δύσκολες" πτήσεις φαίνονται πιο τετριμμένες .

  7. #6022
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.454
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ τα βάζω εν προκειμένω με τον πιλότο (και την εταιρεία; ) που σώνει και καλά και να περάσει την καταιγίδα σε cruise και να δοκιμάσει 5 φορές να το προσγειώσει, άδικα βέβαια.

    Τι σου φταίει ο κόσμος ρε φίλε, εντάξει να πέσεις σε κάποια περιοχή κατά την πλεύση που να έχει κενά, να το καταλάβω, άντε και να πιάνει τεράστιο χώρο και να μην μπορείς να παρακάμψεις, ΟΚ. Να γνωρίζεις όμως (αποκλείεται να μην το γνώριζε) τις συνθήκες που επικρατούν στο αεροδρόμιο άφιξης και να επιμένεις, έ, είτε το get-there-itis έχει χτυπήσει κόκκινα ή / και η εταιρεία λόγω low cost σε εξαναγκάζει να δοκιμάσεις πάση θυσία. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι επικίνδυνο, άλλωστε σε τέτοιες περιπτώσεις πάντοτε ο κυβερνήτης έχει τον πρώτο λόγο, και δεν ξέρω τι πιέσεις ασκεί η εταιρεία (ώστε να πρέπει να εξαντλήσεις κάθε περιθώριο) αλλά είναι αντιεπαγγελματικό.

    Αντίστοιχη φάση πέρασε καλός φίλος μου το καλοκαίρι 2019 με low-cost / charter από Μαρόκο-Βρυξέλλες που από Γαλλία και μετά υπέφεραν ενώ τελικά τους προσγείωσε σε άλλο αεροδρόμιο στη Γερμανία και τους παράτησαν εκεί να βγάλουν άκρη περιμένοντας πούλμαν. Low cost είναι αυτές, ξέρουν πως ό,τι και να γίνει πελάτες θα βρούνε μιας και έχουν το δέλεαρ της τιμής. Δεν ξέρω βέβαια αν παρόμοιες πρακτικές ισχύουν και σε "κανονικές" αερογραμμές, αλλά μέχρι στιγμής προσωπικά μόνο low-cost ξέρω να τις κάνουν
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #6023
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Αν σε πιάσει πανικός δεν το ελέγχεις, δεν το συζητάμε αυτό. Γενικά δεν τίθεται θέμα ασφάλειας πάντως με τις αναταράξεις, πρέπει να ανησυχείτε μόνο όταν ο πιλότος ζητάει και από το πλήρωμα να καθίσει και να δέσει ζώνες

  9. #6024
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σε πιάσει πανικός δεν το ελέγχεις, δεν το συζητάμε αυτό. Γενικά δεν τίθεται θέμα ασφάλειας πάντως με τις αναταράξεις, πρέπει να ανησυχείτε μόνο όταν ο πιλότος ζητάει και από το πλήρωμα να καθίσει και να δέσει ζώνες
    Ούτε εκεί χρειάζεσαι να ανησυχείς. Μου έχει τύχει μερικές φορές όταν υπάρχουν "medium" turbulence να κάτσει και το πλήρωμα με ζώνες (και λέω "medium" γιατί το "heavy" turbulence σημαίνει απώλεια ύψους πολλών χιλιάδων ποδών ή σύντομη απώλεια ελέγχου του αεροπλάνου, όπου χτυπάς στην οροφή της καμπίνας αν δεν έχεις ζώνη). Στο κάτω κάτω άνθρωποι είναι και αυτοί..

  10. #6025
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Και το πρόσφατο βίντεο του mentour που εξηγεί λεπτομέρειες για το ρεκόρ ΝΥ Λονδίνο και για τα goarounds της πρόσφατης κακοκαιρίας


    - - - Updated - - -

    Και πριν λίγο είχαμε το show της Aegean με την παρουσίαση των A320neo.. Βλέπω καινούριο livery

  11. #6026
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.454
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Λογικά Μάρτιο θα κάνω 'test-flight' το AB 320neo της Aegean - έμαθα ότι τα πρώτα θα δρομολόγια θα είναι από / προς Λονδίνο-Δουβλίνο.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  12. #6027
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Πάντως το αεροπλάνο από πίσω είναι μικρότερο από το κανονικό ή μου φαίνεται;

    EDIT Ακυρο το είδα το βίντεο στο τέλος που πάνε κοντά, στη μηχανή χωράει άνθρωπος όρθιος μέσα

  13. #6028
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    για να δούμε και την τιμολογιακή πολιτική, θα παραμείνει ίδια ή θα έχουμε "αλλαγές" για την απόσβεση της επένδυσης?

  14. #6029
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XTCgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να δούμε και την τιμολογιακή πολιτική, θα παραμείνει ίδια ή θα έχουμε "αλλαγές" για την απόσβεση της επένδυσης?
    Πόσο πιο πάνω να πάει;;;

    Πάντως ψιλομάπα το livery, ειδικά το font.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  15. #6030
    Εγγραφή
    08-05-2003
    Περιοχή
    Москва/Афины
    Μηνύματα
    2.949
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100МБит/сек
    ISP
    Cosmote
    Router
    Sercomm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο πιο πάνω να πάει;;;

    Πάντως ψιλομάπα το livery, ειδικά το font.
    ναί θα συμφωνήσω, θα περίμενα κάτι πιο δυναμικό! το βρίσκω αναιμικό.
    Βέβαια, όταν το δώ in reality να αλλάξω άποψη.

Σελ. 402 από 650 ΠρώτηΠρώτη ... 382392397400401402403404407412422 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. World of Warcraft - Γενική συζήτηση.
    Από dvm στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 160
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-08, 15:52
  2. Συστάσεις Pc (Αγορά ή Αναβάθμιση) - Γενική Συζήτηση!!!
    Από Dr-PsychoGR στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-08, 11:07
  3. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-08, 13:18
  4. Γενική συζήτηση για cable TV
    Από No-Name στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 266
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-07, 15:26
  5. Γενική συζήτηση υπηρεσιών Tellas
    Από shaq141a στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-06, 08:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας