Σελ. 444 από 647 ΠρώτηΠρώτη ... 424434439442443444445446449454464 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 6.646-6.660 από 9696
  1. #6646
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RASTAVIPER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά εγώ όσους ξέρω τα έχουν πάρει εδώ και μήνες.
    Εσύ δεν το κυνήγησες καθόλου τόσο καιρό;
    Περα απο δυο τρια τηλεφωνα, η αληθεια ειναι πως οχι.

  2. #6647
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.680
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Έτσι όπως έγιναν τα πράγματα, αν τα τηλέφωνα που πήρες ήτανε παλιότερα, εγώ θα έκανα πρώτα ένα τηλέφωνο αρχικά στην Aegean. Αν η απάντηση είναι κάτι διαφορετικό από το «ναι σας τα γυρνάμε τώρα και τα βλέπετε σε Χ μέρες» τότε θα έκανα ένα τηλέφωνο στην τράπεζα όπου χρεώθηκαν, γιατί υποθέτω χρησιμοποίησες κάποια κάρτα, για να τους ρωτούσα αν μπορείς τόσο καιρό μετά να κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής. Η εμπειρία μου μού λέει πως μέσα σε 2 βδομαδες λύνεται το θέμα, μιας και το χρησιμοποίησα σε 2 περιπτώσεις το τελευταίο ετος

  3. #6648
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Βασικά καλό είναι να γίνονται αυτά γραπτώς.
    Είτε μέσω email, είτε μέσω του τσατ, είτε μέσω της επίσημης φόρμας τους. Έτσι υπάρχουν τα αιτήματα και στο σύστημά τους.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  4. #6649
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.680
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Βασικά ναι, διότι ακόμη και στην αμφισβήτηση θα σε ρωτήσουν αν έχεις επικοινωνήσει μαζί τους και βοηθάει να υπάρχει συνομιλία.

  5. #6650
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eqvus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κάτι χρήματα που δεν μου επιστρέφει η AEGEAN, από τον 2ο του 20, κάπου στα 900 ευρώ, για το διάστημα που είχαν κλείσει ολα και ειχαν αναβληθει ολες οι πτησεις, θα βγάλω άκρη με καμία αναφορά στον συνηγορο του καταναλωτη ή υπαρχει καποια αλλη διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω;
    Συνήγορο καταναλωτή και - στη δική μου περίπτωση - άμεσα υποβολή φόρμας όπου όμως αναγράφεις ρητά ότι θα εξαντλήσεις κάθε νόμιμο μέσο εναντίον τους. Ίσως τυχαίο αλλά με το που υπέβαλλα τέτοια αναφορά επειδή μου ξανα-ακύρωσαν πτήση (με το έτσι θέλω!) επικοινώνησε άμεσα το τμήμα εξυπηρέτησης με συγνώμες κλπ και με μία ευγενέστατη κοπέλα που όχι μόνο το ανέλαβε προσωπικά αλλά και μου έστελνε ενημέρωση κάθε 2-3 μέρες
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #6651
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Ας το γράψω εδώ μπας και έχει κανείς καμιά ιδέα.

    Με δεχθήκανε για μια δουλειά Νορβηγία (Τρονχαιμ), που σημαίνει οτι πρέπει να μεταβώ αεροπορικώς. Έχω ξεκαθαρίσει τα περι Νορβηγίας (10ήμερη καραντίνα + 1 τεστ μέσα σε 72 ώρες πριν την πτήση, 1 μετά μέσα σε 24 και ένα μετά απο 7 μέρες) οπότε δεν υπάρχει θέμα εκεί.
    Κάποιες απο τις συνδέσεις που έχω απαιτούν self checkin στο Άμστερνταμ, δηλαδή να βγώ απο τις αφίξεις, να κάνω checkin και να δώσω ξανά βαλίτσες κλπ. Θα συναντήσω πρόβλημα απο την εκεί αστυνομία σε αυτήν την περίπτωση (για καραντίνα πχ);

    Επίσης βρίσκω πολύ καλύτερες (λιγότερες ώρες Layovers) χωρίς self-change αν ξεκινήσω απο Αθήνα. Υπάρχει πρόβλεψη να μείνω Αθήνα την προηγούμενη (έχω μέρος να απομονωθώ για μια μέρα) ωστε να συνεχίσω την πτήση μου απο εκεί την επόμενη μέρα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eruyome(MMXGN) : 13-01-21 στις 23:06.

  7. #6652
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.567
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας το γράψω εδώ μπας και έχει κανείς καμιά ιδέα.

    Με δεχθήκανε για μια δουλειά Νορβηγία (Τρονχαιμ), που σημαίνει οτι πρέπει να μεταβώ αεροπορικώς. Έχω ξεκαθαρίσει τα περι Νορβηγίας (10ήμερη καραντίνα + 1 τεστ μέσα σε 72 ώρες πριν την πτήση, 1 μετά μέσα σε 24 και ένα μετά απο 7 μέρες) οπότε δεν υπάρχει θέμα εκεί.
    Κάποιες απο τις συνδέσεις που έχω απαιτούν self checkin στο Άμστερνταμ, δηλαδή να βγώ απο τις αφίξεις, να κάνω checkin και να δώσω ξανά βαλίτσες κλπ. Θα συναντήσω πρόβλημα σε αυτήν την περίπτωση;

    Επίσης βρίσκω πολύ καλύτερες (λιγότερες ώρες Layovers) χωρίς self-change αν ξεκινήσω απο Αθήνα. Υπάρχει πρόβλεψη να μείνω Αθήνα την προηγούμενη (έχω μέρος να απομονωθώ για μια μέρα) ωστε να συνεχίσω την πτήση μου απο εκεί την επόμενη μέρα;
    Καταρχάς συγχαρητήρια. Τέλειο μέρος αν σου αρέσει η φύση.
    Κατά δεύτερον, πότε θα πας; Καλό θα είναι να έχεις επίσημη επιβεβαίωση για το τι χρειάζεσαι και να ρωτήσεις ξανά 10 μέρες πριν και ξανά 2 μέρες πριν.

  8. #6653
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς συγχαρητήρια. Τέλειο μέρος αν σου αρέσει η φύση.
    Κατά δεύτερον, πότε θα πας; Καλό θα είναι να έχεις επίσημη επιβεβαίωση για το τι χρειάζεσαι και να ρωτήσεις ξανά 10 μέρες πριν και ξανά 2 μέρες πριν.
    Ευχαριστώ. Κάτσε να πάω πρώτα

    Ξεκινάω αρχικά remote γιατί και αυτοί είναι σε WfH κατάσταση προς το παρόν λόγω οδηγιών μέχρι 1η φλεβάρη. Αλλα όταν περάσει αυτή η φάση πρέπει να μαι και εγώ εκεί. Οι πτήσεις που βρήκα είναι μέσα Μάρτη.

    Δεν σε πιάνω στο bold. Υπόννοια οτι τα αλλάζουν συνεχώς είναι αυτή; Δυστυχώς πρέπει να κλείσω σύντομα ταξίδι διαφορετικά φοβάμαι οτι θα χάσω και το Μάρτη. Υπάρχει περίπτωση αν ζητήσω μια βεβαίωση να μπορέσω να μείνω τη μια μέρα Αθήνα ωστε να πάρω το αεροπλάνο την επόμενη;

  9. #6654
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eqvus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κάτι χρήματα που δεν μου επιστρέφει η AEGEAN, από τον 2ο του 20, κάπου στα 900 ευρώ, για το διάστημα που είχαν κλείσει ολα και ειχαν αναβληθει ολες οι πτησεις, θα βγάλω άκρη με καμία αναφορά στον συνηγορο του καταναλωτη ή υπαρχει καποια αλλη διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω;
    Αν έχεις πληρώσει με κάρτα δοκίμασε με την τράπεζα σου. Εγώ έτσι έβγαλα άκρη.


  10. #6655
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.540
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας το γράψω εδώ μπας και έχει κανείς καμιά ιδέα.

    Με δεχθήκανε για μια δουλειά Νορβηγία (Τρονχαιμ), που σημαίνει οτι πρέπει να μεταβώ αεροπορικώς. Έχω ξεκαθαρίσει τα περι Νορβηγίας (10ήμερη καραντίνα + 1 τεστ μέσα σε 72 ώρες πριν την πτήση, 1 μετά μέσα σε 24 και ένα μετά απο 7 μέρες) οπότε δεν υπάρχει θέμα εκεί.
    Κάποιες απο τις συνδέσεις που έχω απαιτούν self checkin στο Άμστερνταμ, δηλαδή να βγώ απο τις αφίξεις, να κάνω checkin και να δώσω ξανά βαλίτσες κλπ. Θα συναντήσω πρόβλημα απο την εκεί αστυνομία σε αυτήν την περίπτωση (για καραντίνα πχ);

    Επίσης βρίσκω πολύ καλύτερες (λιγότερες ώρες Layovers) χωρίς self-change αν ξεκινήσω απο Αθήνα. Υπάρχει πρόβλεψη να μείνω Αθήνα την προηγούμενη (έχω μέρος να απομονωθώ για μια μέρα) ωστε να συνεχίσω την πτήση μου απο εκεί την επόμενη μέρα;
    Συγχαρητήρια για την δουλειά.

    Επικοινώνησε με το αεροδρόμιο για να ρωτήσεις νομίζω θα βοηθήσουν.

    Το δεύτερο σκέλος με την Αθήνα δεν το κατάλαβα.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  11. #6656
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eruyome(MMXGN) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας το γράψω εδώ μπας και έχει κανείς καμιά ιδέα.

    Με δεχθήκανε για μια δουλειά Νορβηγία (Τρονχαιμ), που σημαίνει οτι πρέπει να μεταβώ αεροπορικώς. Έχω ξεκαθαρίσει τα περι Νορβηγίας (10ήμερη καραντίνα + 1 τεστ μέσα σε 72 ώρες πριν την πτήση, 1 μετά μέσα σε 24 και ένα μετά απο 7 μέρες) οπότε δεν υπάρχει θέμα εκεί.
    Κάποιες απο τις συνδέσεις που έχω απαιτούν self checkin στο Άμστερνταμ, δηλαδή να βγώ απο τις αφίξεις, να κάνω checkin και να δώσω ξανά βαλίτσες κλπ. Θα συναντήσω πρόβλημα απο την εκεί αστυνομία σε αυτήν την περίπτωση (για καραντίνα πχ);

    Επίσης βρίσκω πολύ καλύτερες (λιγότερες ώρες Layovers) χωρίς self-change αν ξεκινήσω απο Αθήνα. Υπάρχει πρόβλεψη να μείνω Αθήνα την προηγούμενη (έχω μέρος να απομονωθώ για μια μέρα) ωστε να συνεχίσω την πτήση μου απο εκεί την επόμενη μέρα;
    Πιστεύω ότι ναι, μπορεί να έχεις πρόβλημα. Δεν έχουν λόγο να σε πιστέψουν ότι θα πάρεις την επόμενη πτήση. Θα έλεγα να πάρεις κανονικά connecting flight.

    Για την Αθήνα, που είσαι; Μπορεί να μην επιτρέπεται να ταξιδέψεις εντός της χώρας αν δεν είσαι στην Αττική.

  12. #6657
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.567
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την Αθήνα, που είσαι; Μπορεί να μην επιτρέπεται να ταξιδέψεις εντός της χώρας αν δεν είσαι στην Αττική.
    Καλά, ας πει ότι πάει Ντουμπάι.

  13. #6658
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την Αθήνα, που είσαι; Μπορεί να μην επιτρέπεται να ταξιδέψεις εντός της χώρας αν δεν είσαι στην Αττική.
    Δεν έχει κανένα πρόβλημα να κινηθεί προς διεθνές αεροδρόμιο όπου και αν βρίσκεται Ελλάδα γι'αυτό και ζητείται πλέον PLF και κατά την αναχώρηση. Στο παράδειγμα που δίνεις αρκεί να το έχει κανείς συμπληρωμένο και εάν τυχόν κάποιος τον σταματήσει απλά δείχνει το PLF.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  14. #6659
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Σήμερα διάβασα ότι πλέον για επιβίβαση για πτήση προς ΗΠΑ χρειάζεται αρνητικό τεστ κορωνοιού το οποίο πρέπει να έχει γίνει μέσα στις τελευταίες 72 ώρες.
    Αυτό που δεν είδα κάπου είναι αν χρειάζεται οπωσδήποτε το τεστ να είναι PCR ή αν αρκεί το rapid.

  15. #6660
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχαρητήρια για την δουλειά.

    Επικοινώνησε με το αεροδρόμιο για να ρωτήσεις νομίζω θα βοηθήσουν.

    Το δεύτερο σκέλος με την Αθήνα δεν το κατάλαβα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω ότι ναι, μπορεί να έχεις πρόβλημα. Δεν έχουν λόγο να σε πιστέψουν ότι θα πάρεις την επόμενη πτήση. Θα έλεγα να πάρεις κανονικά connecting flight.

    Για την Αθήνα, που είσαι; Μπορεί να μην επιτρέπεται να ταξιδέψεις εντός της χώρας αν δεν είσαι στην Αττική.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχει κανένα πρόβλημα να κινηθεί προς διεθνές αεροδρόμιο όπου και αν βρίσκεται Ελλάδα γι'αυτό και ζητείται πλέον PLF και κατά την αναχώρηση. Στο παράδειγμα που δίνεις αρκεί να το έχει κανείς συμπληρωμένο και εάν τυχόν κάποιος τον σταματήσει απλά δείχνει το PLF.
    Ευχαριστώ.

    (Πήρα ήδη στην Aegean δεν ξέραν να μου απαντήσουν, μου παν να πάρω στην ΓΓΠΠ. θα πάρω και στο Αεροδρόμιο σήμερα)

    Αυτό που εννοώ είναι: Ξεκινάω απο εδώ μια-δυο μέρες πιο πριν και πάω Αθήνα (το μέρος που θα μείνω είναι μέσα στην Αθήνα). Με τα εισιτήρια και για τις 3 πτήσεις (αποδείξεις και checkin όπου γίνεται). PLF συμπληρωμένα για όλα τα αεροδρόμια κλπ. Φεύγω την επόμενη απο Αθήνα με τα ίδια χαρτιά και συνεχίζω το υπόλοιπο της πτήσης (Αθήνα-Άμστερνταμ-Τρονχαιμ).

    Επίσης δεν κατάλαβα, για self-checkin πρέπει να χουμε χαρτί PLF απο αεροδρόμιο και του change; Δηλαδή αν πρέπει να δώσω-πάρω βαλίτσες ενώ συνεχίζω την πτήση πρέπει να χω πάλι PLF;

    Απο ότι είδα οι κανονισμοί είναι μέχρι τις 21 οπότε μάλλον θα περιμένω όπως πρότεινε ο Lewton να περάσει αυτή η ημερομηνία για να δω τι θα ισχύει πλεον.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Eruyome(MMXGN) : 14-01-21 στις 10:01.

Σελ. 444 από 647 ΠρώτηΠρώτη ... 424434439442443444445446449454464 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. World of Warcraft - Γενική συζήτηση.
    Από dvm στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 160
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-08, 15:52
  2. Συστάσεις Pc (Αγορά ή Αναβάθμιση) - Γενική Συζήτηση!!!
    Από Dr-PsychoGR στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-08, 11:07
  3. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-08, 13:18
  4. Γενική συζήτηση για cable TV
    Από No-Name στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 266
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-07, 15:26
  5. Γενική συζήτηση υπηρεσιών Tellas
    Από shaq141a στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-06, 08:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας