Σελ. 299 από 645 ΠρώτηΠρώτη ... 279289294297298299300301304309319 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.471-4.485 από 9661
  1. #4471
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την άλλη βέβαια τα τελευταία χρόνια έχουμε αρκετά μειωμένες τιμές εισιτηρίων και ανθρώπους που παλαιότερα δεν θα μπορούσαν να ταξιδέψουν να το κάνουν.
    Αυτό ήθελα να γράψω αλλά δεν είχα τον χρόνο.
    Γνώμη μου είναι ότι είναι ακριβές οι τιμές την high-season αλλά πολύ χαμηλές σε off-season.
    Και πάλι νομίζω ότι συνολικά είναι χαμηλότερες σε σχέση με 10 χρόνια πιο πριν.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  2. #4472
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ήθελα να γράψω αλλά δεν είχα τον χρόνο.
    Γνώμη μου είναι ότι είναι ακριβές οι τιμές την high-season αλλά πολύ χαμηλές σε off-season.
    Και πάλι νομίζω ότι συνολικά είναι χαμηλότερες σε σχέση με 10 χρόνια πιο πριν.
    Εννοείται είναι χαμηλότερα, το 2007 που ήμουν φαντάρος στη Λέσβο, ο Βασιλάκης ζήταγε τουλάχιστον 100 Ευρώ στο πήγαινε με τα RJ146 για Αθήνα, ούτε high-season ούτε "κράτηση της τελευταίας στιγμής".

  3. #4473
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.444
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ήθελα να γράψω αλλά δεν είχα τον χρόνο.
    Γνώμη μου είναι ότι είναι ακριβές οι τιμές την high-season αλλά πολύ χαμηλές σε off-season.
    Και πάλι νομίζω ότι συνολικά είναι χαμηλότερες σε σχέση με 10 χρόνια πιο πριν.
    Σε γενικές γραμμές, ναι.... Σε διαθεσιμότητα πτήσεων επίσης ναι... Πάντοτε γενικά - προσωπικά αναφερόμουν στην Ελλάδα και στην κύρια εταιρεία αερομεταφορών που με την αποχώρηση Ryanair θα εδραιωθεί ακόμα περισσότερο στα εσωτερικά δρομολόγια τουλάχιστον
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #4474
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ήθελα να γράψω αλλά δεν είχα τον χρόνο.
    Γνώμη μου είναι ότι είναι ακριβές οι τιμές την high-season αλλά πολύ χαμηλές σε off-season.
    Και πάλι νομίζω ότι συνολικά είναι χαμηλότερες σε σχέση με 10 χρόνια πιο πριν.
    Δεν εχω πετυχει κάτω απο 250 ευρώ πανέλα off-season. Τώρα ίσως κάποιος βρεθεί να μου δείξει οτι τον Νοεμβρη του 2019 υπάρχουν εισιτήρια στα 199 ευρώ

  5. #4475
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμφισβητεί κανείς ότι η ύπαρξη κάποιου είδους μονοπωλίου είναι προβληματική;
    Ναι υπάρχει ένας που το αμφισβητεί.
    Ο τεράστιος «μονοπώλιο χωρίς απεργίες είναι καλύτερο από ανταγωνισμό με απεργίες» Wan.
    Αλλά δεν του δίνει κανείς σημασία.

  6. #4476
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.973
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η EasyJet μου έκανε σκηνή για τις 2 πολύ μικρές τσάντες που ήθελα να πάρω μαζί μου στην καμπίνα, ενώ άφηνε άλλους με μεγάλες βαλίτσες, αλλά ένα τεμάχιο. Κρίμα και τους συμπαθούσα. Ακόμα μία εταιρεία που θα αρχίσω να αποφεύγω στο μέλλον. Αν χάσεις το σεβασμό, χάνεις τα πάντα.
    Αυτό με την Easyjet και το αποκλειστικά 1 τεμάχιο στην καμπίνα γίνεται εδώ και 3-4 χρόνια τουλάχιστον (πρέπει να έχω αναφέρει στο παρών νήμα περιστατικό που μου την είπαν για ένα μικρό τσαντάκι ώμου για πορτοφόλι, διαβατήριο, κτλ). Απλούστατη λύση που την εφαρμόζουμε με τη γυναίκα μου εδώ και καιρό αν χρειαστεί: Μπουκάλι νερό από τα Duty Free και ζητάς τη μεγαλύτερη σακούλα που έχουν κι ας τους να κουρεύονται. Αν εξαιρέσεις αυτό γενικά δεν έχω πρόβλημα με Easyjet (και τη χρησιμοποιώ πολύ συχνά εδώ και χρόνια και για προορισμούς εκτός από την Ελλάδα).

    Όσον αφορά τις τιμές ειδικά για το καλοκαίρι τουλάχιστον εδώ στο νησί παίζει και με το πότε κλείνουν τα σχολεία. Πχ Σκωτία κλείνουν Ιούλη, ενώ Αγγλία Αύγουστο. Και δυστυχώς και οι ξένες εταιρείες ακολουθούν τιμολογιακές πρακτικές Aegean όταν μπορούν, ιδιαίτερα όταν υπάρχουν μόνο 1-2 επιλογές, όπως για παράδειγμα το Αθήνα-Εδιμβούργο απ' ευθείας που είναι μόνο Easyjet (και μόνο 2 φορές τη βδομάδα) και από την άνοιξη μέχρι το Σεπτέμβρη (ή κάτι τέτοιο) και η Aegean.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  7. #4477
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.247
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η EasyJet μου έκανε σκηνή για τις 2 πολύ μικρές τσάντες που ήθελα να πάρω μαζί μου στην καμπίνα, ενώ άφηνε άλλους με μεγάλες βαλίτσες, αλλά ένα τεμάχιο. Κρίμα και τους συμπαθούσα. Ακόμα μία εταιρεία που θα αρχίσω να αποφεύγω στο μέλλον. Αν χάσεις το σεβασμό, χάνεις τα πάντα.
    Σε μερικές περιπτώσεις κάποιοι υπάλληλοι επιδεικνύουν υπερβάλλοντα ζήλο και άχρηστη τυπολατρεία άνευ ουσίας. Αυτά βέβαια μπορούν να συμβούν και στις καλύτερες οικογένειες.
    Η προσωπική μου εμπειρία από υπαλλήλους της εν λόγω σε αρκετά αεροδρόμια είναι ικανοποιητική εώς πολύ καλή. Και μάλιστα έχοντας συχνά πυκνά στις αποσκευές καρότσι και κάθισμα αυτοκινήτου δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα. Φυσικά, δεν μπορούσαν να αρνηθούν αυτό που ορίζει ο νόμος, αλλά υπάρχουν τρόποι και τρόποι να κάνεις τη δουλειά σου (πχ. έχω συναντήσει αναιδέστατους στην Ryan, όχι όμως εντός Ελλάδας).
    Για αυτό και θα την κατέτασσα στις σοβαρές low-cost σύμφωνα με την προηγούμενη συζήτηση.
    Παρόλα αυτά, η εκτίμηση πρέπει να κερδίζεται σε κάθε ταξίδι και επίσης μπορεί να χαθεί ακόμη και σε ένα ταξίδι.

    edit: typo
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zeronero : 23-04-18 στις 21:10.

  8. #4478
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω πετυχει κάτω απο 250 ευρώ πανέλα off-season. Τώρα ίσως κάποιος βρεθεί να μου δείξει οτι τον Νοεμβρη του 2019 υπάρχουν εισιτήρια στα 199 ευρώ
    Καλά εσύ είσαι στου διαόλου την κάλτσα και λες και το πήγαινε-έλα, πανέλα...
    Δεν έχω ιδιαίτερα στατιστικά αλλά όταν είχα πρωτοπάει Παρίσι με Olympic (αχ τι φαγητό...! - και τι καθυστερήσεις... ), κατά το 2005, οι τιμές ήταν χαλαρά στα 300-350 ευρώ...
    Όταν ήμουν εκεί την τελευταία φορά, κατά το 2014, οι τιμές ήταν εκεί την high season αλλά κοντά στα 200 off.

    Τώρα που είμαι Ελβετία παίζουν (πιο κοντά αλλά και κάτι τρέχει με το αεροδρόμιο της Γενεύης και περίεργως φθηνό), βρίσκω και με 100 ευρώ direct flight aller-retour για ΣΚ σε off-season. Αν χρειαστεί να πληρώσω 250 για καλοκαίρι, δεν είναι τόσο τραγικό.

    Το τραγικό είναι να τα πληρώσεις αυτά για 1 βδομάδα το Πάσχα ή τα Χριστούγεννα.
    Αλλά εκεί βρίσκεις μια ντόπια και σουβλίζετε αρνί στις Άλπεις
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  9. #4479
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι υπάρχει ένας που το αμφισβητεί.
    Ο τεράστιος «μονοπώλιο χωρίς απεργίες είναι καλύτερο από ανταγωνισμό με απεργίες» Wan.
    Αλλά δεν του δίνει κανείς σημασία.
    Κι όμως κι ο Wan έχει πρόβλημα με ένα μονοπώλιο... το κρατικό


  10. #4480
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.527
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι όμως κι ο Wan έχει πρόβλημα με ένα μονοπώλιο... το κρατικό
    Επειδή το ιδιωτικό μονοπώλιο είναι το ανώτατο στάδιο του ανταγωνισμού

  11. #4481
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή το ιδιωτικό μονοπώλιο είναι το ανώτατο στάδιο του ανταγωνισμού

    Εαν ηταν ο ανταγωνισμος "υγιης" και η αγορα "ελευθερη" πραγματικα, δεν θα ειχαμε μπει ποτέ στα μνημονια... αλλά οταν δεν λειτουργουν αυτα ουτε εις τας ΕΠΑ, δεν θα μας κλαψει καμια πατριδα!
    ΑΠΟΡΙΑ πανασχετης που δεν παρακολουθει το νηματιδιον εξ αρχης: ΠΟΙΟΣ ειν ετουτος ο ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ;
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  12. #4482
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Ο ιδρυτής και Πρόεδρος του ΔΣ της Aegean Airlines.

  13. #4483
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.626
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε μερικές περιπτώσεις κάποιοι υπάλληλοι επιδεικνύουν υπερβάλλοντα ζήλο και άχρηστη τυπολατρεία άνευ ουσίας. Αυτά βέβαια μπορούν να συμβούν και στις καλύτερες οικογένειες.
    Η προσωπική μου εμπειρία από υπαλλήλους της εν λόγω σε αρκετά αεροδρόμια είναι ικανοποιητική εώς πολύ καλή. Και μάλιστα έχοντας συχνά πυκνά στις αποσκευές καρότσι και κάθισμα αυτοκινήτου δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα. Φυσικά, δεν μπορούσαν να αρνηθούν αυτό που ορίζει ο νόμος, αλλά υπάρχουν τρόποι και τρόποι να κάνεις τη δουλειά σου (πχ. έχω συναντήσει αναιδέστατους στην Ryan, όχι όμως εντός Ελλάδας).
    Για αυτό και θα την κατέτασσα στις σοβαρές low-cost σύμφωνα με την προηγούμενη συζήτηση.
    Παρόλα αυτά, η εκτίμηση πρέπει να κερδίζεται σε κάθε ταξίδι και επίσης μπορεί να χαθεί ακόμη και σε ένα ταξίδι.

    edit: typo
    Και εγώ στις καλές low cost την έχω. Για να δούμε τι θα μου πουν οι Γάλλοι στην επιστροφή την Τετάρτη, εκεί θα πάρω αποφάσεις

  14. #4484
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερχόμουν από Rio de Janeiro (GIG) Ζυρίχη (ZRH) και μετά Γενεύη (GVA) - που χάθηκε το connection αλλά βρήκαν σχετικά καλή/φυσιολογική εναλλακτική.
    Για το GIG-ZRH η καθυστέρηση στην αναχώρηση ήταν 4+ ώρες αλλά στην άφιξη ήταν 3:30.

    Με βάση το παρακάτω καταλαβαίνω ότι πιάνεται η καθυστέρηση στον προορισμό (ZRH) και όχι στο αεροδρόμιο αναχώρησης (GIG) για το GIG-ZRH.
    Επιπλέον καταλαβαίνω ότι η αποζημίωση είναι 300 euros επειδή στον προορισμό η καθυστέρηση ήταν 3 με 4 ώρες.
    http://www.thisismoney.co.uk/money/h...-261-2004.html

    Δεν έχω καμία όρεξη να αρχίσω τις αλληλογραφίες και τις διαπραγματεύσεις με την Swiss.
    Ποιος είναι ο πιο εύκολος τρόπος για να πάρω την παραπάνω αποζημίωση;

    - - - Updated - - -

    υγ: η καθυστέρηση άφιξης στον τελικό προορισμό (GVA) είναι πάνω από 4 ώρες

    - - - Updated - - -

    Βρήκα και το παρακάτω που δείχνει να είναι πιο manual proceedure από αυτό που θα ήθελα
    https://europa.eu/youreurope/citizen...r/index_en.htm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ παλία έκανα τη δουλειά μου με απλό mail στο customer support.
    Και όπως τα περίμενα... 2 βδομάδες από το mail στο customer support και δεν άκουσα τίποτα...
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  15. #4485
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.552
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όπως τα περίμενα... 2 βδομάδες από το mail στο customer support και δεν άκουσα τίποτα...
    Την φόρμα δεν την έχουν για να στέλνεις e-mail στο customer support.

Σελ. 299 από 645 ΠρώτηΠρώτη ... 279289294297298299300301304309319 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. World of Warcraft - Γενική συζήτηση.
    Από dvm στο φόρουμ Games και Online Gaming
    Μηνύματα: 160
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-08, 15:52
  2. Συστάσεις Pc (Αγορά ή Αναβάθμιση) - Γενική Συζήτηση!!!
    Από Dr-PsychoGR στο φόρουμ Συνθέσεις Η/Υ και αναβαθμίσεις
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-08, 11:07
  3. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-08, 13:18
  4. Γενική συζήτηση για cable TV
    Από No-Name στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 266
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-07, 15:26
  5. Γενική συζήτηση υπηρεσιών Tellas
    Από shaq141a στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-06, 08:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας